Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mirus1 29. 5. 2019 21:01

Davidof::
Děkuji moc za pochvalu,ale jak píšu výše,jsem tady jako většina foto samouk + studium námětů a rad na netu + terénní praxe,toť vše..Focení mě baví a vím,že ještě bavit bude i když těch mých zájmů je povícero.... :-)
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 5. 2019 21:06

Jo, mám to stejně.

Baví mě sledovat, co všechno se dá s foťákem dělat.

A taky si občas podiskutovat o něčem jiném, než o velké hloubce ostrosti a šumu :-))
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mirus1 29. 5. 2019 21:34

Přesně tak i já... :-)
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 29. 5. 2019 21:55

Když jsem u 40-150/5,6 potřeboval zkrátit nejkratší zaostřitelnou vzdálenost, dal jsem na něj mezikroužky, fungovalo to parádně. U 12-100 by to snad mohlo (nemám ho, takže nevím) fungovat stejně, minimálně na tý delší polovovině, mohla by pomoct i předsádka, třeba Raynox 150, nebo něco podobnýho. Ale těžko soudit, chtělo by to vidět, jaký fotky měla Mawe47 na mysli.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mawe47 30. 5. 2019 05:38

Mirus1
me technika fakt neomezuje :D mam em1.

davidof
asi je to tim, ze zuiko 14-54 melo proste ten bokeh z myho pohledu paradni a porovnavam to s nim...


jinak obecne to cerny pozadi se musim naucit... to se mi libi.

zkusim neco dat z telefonu, jestli to projde. Prvni tyden sem byla nadsena, protoze haluzove sem mela fakt dobry pozadi ale jak to je kytka v bordelu tak mi ten bokeh prijde moc ostrej s moc hranama, ze pozadi je moc rusivy a vubec ne takovy mekoucky...
Přílohy
OI000029.jpg
P6167654.jpg
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 5. 2019 06:12

Těžko soudit, asi by bylo jasnější, kdyby člověk viděl ty dva zmíněné objektivy v akci vedle sebe na stejném motivu.

Ale třeba ta první fotka jednak není IMHO tak špatná a hlavně by se skoro určitě dala vylepšit změnou polohy foťáku (nejspíš doprava).

Ta druhá fotka je typicky problematická - tenhle úhel k zemi prakticky vždycky přinese to divné pozadí těsně za broukem. A s clonou tady nic neuděláš, pokud ho fotíš jedním snímkem a chceš ho mít rozumně ostrého.

Netvrdím, že 12-100 nemá horší bokeh než tvoje původní Zuikko, ale opravdu si myslím, že hezké rozmazané pozadí u M43 a 12-100 konkrétně, je v tvých rukou.

Musíš prostě koukat nejen na subjekt ale i na to, co je za ním. V podstatě se na to koukat úplně stejně, jako na to, co je před ním.

A některé motivy - brouk - prostě nevycházejívávají :-) moc dobře v téhle kompozici. Musela bys jít nejak níž, nebo počkat, až brouk bude někde na hraně ... a připustit, že někdy to nejde.

Sorry za mentorování, je to jen (amatérský) názor, tak to přeber podle sebe :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mawe47 30. 5. 2019 07:10

davidof
jo, kdyz mam "dobry" pozadi, tak super... ale to proste v realu skoro nikdy nemam.

pro me je super, kdyz mi nekdo rekne co presne by treba udelal on jinak pro lepsi vysledek, stejne jako mam z vyletu 3 podobny fotky, zadna z nich nevycniva a neumim se rozhodnout, kterou smazat... tyhle rady jinejch lidi, kdyz sou konstruktivni mi prijdou super. casto az doma na kompu vidim, co sem zmrvila - co mohlo byt lip...

ale neznam v okoli nikoho, kdo by poradil, a na reci mobilofoticu, kteri sou radi ze fotka neni mazla "ty sou skvely, paradne fotis" su taky alergicka, protoze se stejnou technikou by to tak vyfotil kazdej.

kdyz mam pozadi "dobry"tak su spokojena, ale se starym xuikem sem furt sneckovala o 106 a fojem byl lepsi

-- 30. 5. 2019 08:25 --

hm tak znova uklikla sem se v nazvu souboru a nevim jak ten predchozi smazu,
Přílohy
P6167642.jpg
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 5. 2019 07:33

Já jsem na tom podobně jako ty, takže to tak ber, tady je mých padesát centů :-) :

- skutečnost, že máš clonu 4 (8 EQ) je podle mě nedůležitá (u makro snímků)

- pozadí u Tvých snímků bude dobrý jen tehdy, když bude dál od subjektu. Čím dále, tím lépe.

- hledej vždycky úhel, který zajišťuje právě to pozadí, ber to jako úplně stejně důležitou součást kompozice, jako ten vlastní subjekt

- představ si vždycky tu úsečku, která je tvořena tvým foťákem, subjektem a pozadím a zkus docílit, aby poměr vzdálenost subjekt pozadí / vzdálenost foťák subjekt byl co největší

- alternativně hledej světlou kytku proti smrčkům, tůjím, tmavému lesu ... pak exponuj bodově a dějou se divy :-)
Obrázek Obrázek

Pokud tohle všechno budeš dělat a stejně ti bude výstup 12-100 nepříjemý, nedá se nic dělat.

Vzhledem k referencím a ke zkušenostem mojí ženy, která s ním fotí, bych mu ale dal šanci.

-- 30. 5. 2019 08:46 --

A ještě jeden postřeh - zkus si na 12-100 nastavit ohniskovou vzdálenost cca 50 - myslím, že bude moci fotit z větší blízkosti (a budeš mít FOV jako na té 14-54)..
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mawe47 30. 5. 2019 08:03

dik, bodovy mereni prubnu, + jo na kratsi ohnisko je zaostrovaci vzdalenost mensi, to jsem zkousela.

asi je to fakt proste jen dojem z moc "ostryho" bokehu a zkusim s tim nejaky experimenty. pristi tyden valim na tyden do zapadnih cech, za tech 180 kilaku utrco bude dost moznosti neco najit a trochu se na to zamerit:)
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 5. 2019 08:15

Všechny ty moje fotky jsou ze západních Čech, tak uvidíme, jakej to má vliv na bokeh ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 30. 5. 2019 08:41

Tak na Ostravsku je bokeh fajny, smerem k Praze se to zhorsuje :)

Mawe: a ty jsi menila jen sklo a nebo i neco jineho (fotak, soft)? Pokud jsi predtim byla s pozadim spokojena a ted ne, je mozne, ze ti fakt nesedi charakter toho skla.

Ale jak psal Davidof, i bokeh je soucasti fotky a zpravidla trva nejakou dobu, klidne i roky, nez se jej clovek nauci vnimat jako soucast fotky uz pri foceni.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mawe47 30. 5. 2019 10:15

cport jj, jen sklo. Ruce mam furt stejne volsovy :D

myslim, ze ten bokeh je hlavne lepsi na dovolene a venku :D
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 30. 5. 2019 11:46

Mě se třeba bokeh moc nelíbí, hlavně v televizi. Když se na něco dívám, tak přece vidím všechno ostře, teda kromě případu, kdy nemám brýle na čtení a někdo si stoupne ke mě moc blízko. A ne že je jedna postava ostrá a ostatní s okolím rozmazaní....

Mawe, já bych řekla, že tě jen potkala jarní deprese, až začne svítit sluníčko, tak tě to focení zase chytne.

Sakra, já poslední dobou píšu jak babiš mluví. Musela jsem opravit "chytně" a "těda"....
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 5. 2019 13:06

Tak to já mám snímky s rozmazaným pozadím rád, to nebudu lhát.

M43 nás v tomto trochu limituje, hlavně tedy u zoom objektivů - zrovna 12-100 nebo 12-40 umožní subjekt vypíchnout jen s větším úsilím a někdy to prostě nejde.

Ale není to jediný výrazový prostředek a taky je jen málo scén, kde je bokeh z FF překrásný na výstavu a z MFT o dvě clony výš úplně nepoužitelný. Spíš je v té situaci jen trochu ošklivější a hrubší.

Ale to jsou jen takové teorie.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mirus1 30. 5. 2019 18:35

Mawe47:: No podívejme se na ni,ona má taky M1,tak to budeme kamarádi :-)
No a s tím bokehem si pomůžeš tak, jak už psal Davidof,nesmíš v hledáčku čučet jenom na to co fotíš,jako hlavní motiv,ale dívej se i za motiv jak to vypadá. Odstup pozadí od hlavního motivu je důležitý,ale ne vždy pro bokeh rozhodující. Je to trochu komplikované i tím jaké světelné sklo používáš.Potom je taky dobré využít zoomu,ale tady to chce taky natrénovat.
Ostatně o bokehu si najdi něco na webu,je toho hodně. Někomu se to různě rozmázlé pozadí líbí,jinému ne,takže to si musí každý v makovici srovnat sám...Mě se nejvíc bokehy líbí ze starých skel,ale je to jenom zase můj pohled na věc,někdo to může i nesnášet..Třeba tohle se mě zrovna líbí a je to z toho starého skla Meyer-Optik Görlitz Orestor 2.8 135..Za 2 litry :-)

00001064.jpg
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků