Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 29. 5. 2019 08:25

Mawe: no prijde mi, ze tvoje nechut k foceni je ovlivnena tim, ze sis nevybrala techniku, ktera by ti sedla. Aby byl clovek ve foceni kreativni, musi ho to bavit a musi se do toho trosku zazrat. Asi bych tedy prodal objektiv, ktery te nebavi a ... pak to je na tobe :)

https://www.theinspiredeye.net/camera-love/

https://www.thephoblographer.com/2019/0 ... a_zK5ygZr8
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirus1 29. 5. 2019 09:05

Mawe47:: No, dlouho jsem tu nic nedal,ale na tvůj příspěvek budu reagovat. Já 12-100 mám už 2 roky a nemůžu si ho vynachválit. Před tím jsem měl u jiných systémů Canon 17-40 a Sony 16-80,výborná skla,ale ani jedno nemělo takový výkon jako 12-100,protože to můžu porovnat,fotky z dřívějších systémů mám zálohovány.
Čemu říkáš obří zaostřovaíí vzdálenost,15 cm od čipu,ostřit můžeš prakticky 5mm od přední čočky,mám vyzkoušeno. No a potom píšeš,že neumíš upavovat fotky,to nebudu komentovat.
Nebudu jenom kecat,ale dám ti sem na ukázku náhodné 2 fota,jedna fotka je právě jak tímto sklem fotím třeba pěkné květiny a druhá je když se nudím a hraju si se clonou a časem :-) a třetí je zámek z Polska...
Nebylo by na škodu,kdy jsi sem dala na ukázku taky nějakou fotku z 12-100 a řekla co se ti nelíbí....

00000748.jpg


P0000149.jpg


00002418.jpg
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 5. 2019 09:45

Taky moc nevím, o jaké obří ostřící vzdálenosti píšeš. A právě na "kvazimakro" (kytky atd.) si ho plno lidí chválí.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mawe47 29. 5. 2019 09:48

odpovim vam tak nejak hromadne :D
nemyslim, ze jde o ztratu chuti na vyletech fotit, spis asi jak to napsal cport ze sem blbe zvolila, ale aktualne asi su v situaci, ze nevim, cim to nahradit jinym.

prijde mi, ze na 100mm to je mozna 20cm od predni cocky, na manual o par cm min...

nelibi se mi bokeh. Myslim, ze kvuli tomu me celej ten objektiv stve:D mela sem moznost si zkusit 12-40 a ten objektiv je paradne ostrej, ale ten bokeh mi taky prisel pocitove nic moc...

A nejak vim, ze sklenarstvi a prehazovani neni cesta pro me, ze chci univerzalni sklo proste na vandry a neresit nic.

Obcas se pristihnu, ze se mi neco subjektivne libi, zkusim teda neco hodit z kompu, ale jak chodivam vzdycky jen cist, tak jako no... pred kamaradama se za ne nestydim, pac mezi slepymi, ze... ale... :D

tak si rikam, zda ten bokeh je jen moje utkvela predstava, nebo to oly proste umel lip.
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 5. 2019 10:40

Jinak (s překvapením) vidím, že ta nová PanLeika tady moc nadšení nevzbudila. :-D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 5. 2019 10:45

No, na hrátky s bokehem je prý dobrej Canon 28-70/2 , podmínečně pak 24-70/2,8.

Anebo pevný skla, ale jestli chceš zoom s velkým rozsahem a krásný bokeh, tak to bude problematický všude, a u MFT nejvíc.

Snad jen adaptovat Sigmu ...

-- 29. 5. 2019 11:47 --

Ferin píše:Jinak (s překvapením) vidím, že ta nová PanLeika tady moc nadšení nevzbudila. :-D



No, já bych chtěl 35-100/1,7 , to bych skoro určitě neodolal. A Grimjaur láteří někde jinde, ale tohle sklo je prý přesně pro něj.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 29. 5. 2019 17:15

https://www.youtube.com/watch?v=AffPoX5VZ7E&

Je to starsie video, nieco sa mozno zmenilo, ale sledujem ich celkom rad.

Ako to je ? Podla videa je to vraj na vlaky, motorkarov a lietadla super, ale standardne C-AF a tracking funguju cca ako na E-M1 II a podla nich (s cim suhlasim) to ani tam nebolo extra dobre.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 5. 2019 18:13

Je to tak, jak psali mirrorless comparison, dpreview apod.

Úspěšnost CAF je cca 75-90% - podle situace, světla, zručnosti operátora, apod.

Změna motivu detekce subjektu je přes menu, ale v reálném použití to děláš jen jednou, na začítku focení. Režim Motorsport detekuje auta, jednostopá vozidla a především helmy - integrální nebo i normální cyklistické. Mě osobně to pokrývá vše, co mě zajímá.
Pro přepínání Detekce subjektu a třeba normálního CAF jde použít páčka.

Můžeš si vybrat, kterou tvář, auto, motorku apod. chceš mít zaostřenou - tím, že na ní umístíš ostřící bod a namáčkneš ostření.

Ta detekce nezvládá nějaké bleskurychlé pohyby jako asi zvládá Sony.

Klasická zóna bodů se chová dost správně, většinou se drží na prvotně detekovaném subjektu a na pozadí se nepřeostřuje. Většinou = plus minus 90 %.

Hledáček je na sport IMHO velmi dobrý, na BIF taky. Na krajinky apod. je lepší G9.

Skoro všechny výhrady týkající se přepínání módů apod. se dají řešit Custom módy a nastavením páčky. Typicky - jdu fotit na oslavu - dám si na páčku poloha 1 CAF a na poloha 2 CAF + detekce tváře. Pokud chci víc, dám si třeba na C1 třeba CAF+Tracking a CAF zóna a C1 přiřadím na nějaké tlačítko.
Tím mám čtyři módy hned po ruce a to myslím stačí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mawe47 29. 5. 2019 18:25

Mirus1
chtela sem se mrknout na nejaky ty fotky... a je fakt, ze vlastne skoro zadny detaily kytek nefotim, protoze se mi nelibi ten bokeh a vlastne kdyz sem se zamyslela co se mi nelibi, tak je to nedefinovatelny neco na fotce, ktera ma z myho pohledu pro me takovej pocitove libivej potencial, abych se na ni rada koukla ale neco ji chybi...

asi po tomhle brainstormingu teda asi nejvetsi problem 12-100 bude v tom, ze sem zacala vic pouzivat delsi ohnisko na kokotinky a nejak to najednou neumim podchytit, pojmout, zpracovat... hm, zajimavy. To me vubec nenapadlo, ze moje frustrace z tech fotek je mozna tim, ze sem ho zacala pouzivat trochu "jinak" a neumim si s tim vysledkem poradit...

predtim to bylo proste dokumentarne na krajinu a na hrani s detailama kytek s krasnym bokehem... ted mam dokumentarne krajinu k my spokojenosti stale, sere me makro kvuli bokehu takze vlastne tohle sem vyradila a vic si s tim jen proste "hraju"...
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 29. 5. 2019 18:31

Vdaka. Cize teoreticky je tam potencial, ze ak v buducich updatoch pridaju dostatocny pocet objektov, pouzitelnost vyrazne stupne ?

Este ma zaujima ten EVF. Je tam stale moznost zvolit si rychlost ? Na tom videu som to videl, ale neviem ci to nahodou nebolo z E-M1 II.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 5. 2019 19:03

No, potenciál tam je, ale úplně nevím, co by měli přidat. Mluví se o ptácích, ale můj pocit je, že na něco jako vlašťovka to stačit (výkonem) nebude a na něco normálnějšího je lepší zóna 5x5 a snažit se držet krok :-)
Zatím mi přijde, že, jak jsem psal, na bleskurychlé pohyby to nestačí.

Běžec, atlet apod - to by mělo být pokryto spíš tou detekcí tváře/oka, ale oni jsou často tak malí, že to tu tvář prostě nevidí. Takže možná něco jako detekce postavy ...

Zvířecí oko - taky zajímavý, ale pořád bude otázka, jestli se člověk dostane dost blízko. Ale na psy kočky apod, proč ne.

Ale jak píšu - vlastně v tom nemám jasno. Na jednu stranu to někdy používám - kvůli usnadnění kompozice, ale často mi vyhovuje spíš klasika, nebo předostření.

U hledáčku je volba - Normal a High. Měl jsem High, teď mám Normal. Mam asi nějaký olšový oko, takže mi to tak nějak vyhovuje obojí. To je ale opravdu hodně subjektivní.

-- 29. 5. 2019 20:11 --

Mawe

Tak jsi mě motivovala vyběhnout na zahradu a zkusit makro a bokeh tý 12-100/4.

Mám pocit, že to tak špatný není, asi to bude tím srovnáním s něčím předtím.

Žádný umění, spíš jsem hledal něco s horším pozadím

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Co je na tom tak špatně ? :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mirus1 29. 5. 2019 19:24

Mawe47::
Jasně,chápu,ale jestli se chceš pohnout dál,tak musíš pro to něco udělat. Dal jsem ti návrh,aby jsi postla alespoň 2 fotky kde je bokeh který se ti nelíbí a bokeh který se ti líbí. Pokud nemáš odvahu to sem dát,tak ti můžu pomoct tím,že ty fotky mě pošleš přes soukromou zprávu a můžeme dále diskutovat.Připadá mě nějak nelogické neumět fotit tak výtečným sklem.
Já taky nejsem žádný profik,jsem amatérský samouk a focení mě zatím baví. Ale taky mám dobu,že bych foťák nejraději rozbil :-D
A poslední věc,na jakém těle vlastně máš 12-100 ???

Jinak, na detaily květin i jiných věcí mám Oly 60/2,8 macro + dám ukázku ze starého skla 50let + redukce + Meyer-Optik Görlitz Orestor 2.8 135...Už jsem ho prodal,ale koupím podobné znovu,ale Tair 11A 135mm f2.8,bokehová fantazie :-) ....

P0001513.jpg


165.jpg


Davidof:: :D No tys byl sakra rychlý,ale jako ukázka dobrý.Já furt říkám,že nejlépe se trénuje v terénu a né jenom teoreticky.... ;-)
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 5. 2019 20:02

Ta první je hodně dobrá.

-- 29. 5. 2019 21:03 --

Dík :-)

No jo, já pěstuju i to focení a bohužel i to teoretizování :-))
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mirus1 29. 5. 2019 20:29

Ta druhá je vlastně o tom diskutovaném bokehu,který je v podání těch starých skel někdy neuvěřitelný. Momentálně ještě vlastním starý Pentacon 29/2,8 za 800,-Kč a nikdy ho neprodám,je to takové krásné foto hraní a kolikrát s neuvěřitelným bublinkovým efektem a výsledkem.To ty dnešní skla takhle neumí..
Ten Tair si určitě koupím,(cena okolo 2.700-2900) ale čekám na slušnou nabídku a dobrý stav,tam je to zase o něčem jiném,ale to se musí vyzkoušet a vědět co a jak,je to vlastně stará ruční práce,clona + ostření,AF to nemá,ale mě to nevadí,odpadu bývá někdy hodně,ale čím víc se trénuje tím ho ubývá,při zaostřování hodně využívám u mé M1 lupu,super věc..
A když se zadaří tak je to focení o to zábavnější a víc mě baví i když je mě jasný,že ne každý se těma starýma sklama vůbec zabývá. Já jsem si to myslel taky do doby,než jsem si koupil jen tak na zkoušku starý nějaký Helios asi za 600,-Kč :-D . A od té doby mají u mě ty staré skla taky svoje místo v brašně,tož asi tak nějak.... :-)
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 5. 2019 20:38

To je zajímavý zákoutí fotografie co děláš :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků