Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 5. 2019 20:15

Hm, no, aspoň tu jednu výhradu - archivaci - mám v cajku.

A míru toho rozdílu je asi těžký popsat, že ?

Dejme tomu, že dneska netvořím nic, co bych za deset let editoval s novou AI :-)

Tiff teda přeci jen tu pružnost editace nějak poznatelně omezuje ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 15. 5. 2019 22:43

Davidof: já jsem přesvědčem, že je to podobný jak s foťákama.
hezký a dobrý fotky lze dnes taky udělat skoro s čímkoliv.
(nevím co a proč přesně řešíš s tím TIFFem, jen upozorním, že bývá datově obézní)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 15. 5. 2019 22:53

Vyzkoušej, ten tvůj případ kdy se udělají jen barvy a zbytek až na tifu bude fungovat o poznání silněji. Pokud už by byl tif vyvolaný podle představ, tak bez nějakých skopičin tif nic neomezí.
Nikdy neříkej nikdy. Mít vyvolané fotky jak jsem to dělal před deseti lety už bych nesnesl. A to že si svůj "styl" nedovedu představit výrazně jinak, neznamená že se to za dalších deset let nezmění.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 15. 5. 2019 23:23

já mám RAW 23MB a z něj JPG (s ořezem cca 10% pixlů pryč ACDSEE19ult) 18,5MB :-) to je docela obří JPG ne

ale z foťáku mně lezou rawy nějak komprimovaný tak já nevím

kdybych potřeboval větší retuš než co umí See, tak RAW :arrow: ACDSEE :arrow: TIFF :arrow: Affinity :arrow: JPG finální..

dřív to máchali v nějakých chcankách a když jim někdo otevřel dveře tak měli smůlu a o dovolený už mohli jen vyprávět, ořez se dělal nůžkama.. a my máme takový pěkný programy, karty na tisíce fotek, vidíme na displeji hned fotku a co máme blbě přímo v terénu - máme se jak prasata o<:)
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 02:17

Teď to řeším, protože LR 6.14 mi RAW z EM1x nepřečte. Olympus má svůj program, který se určitě Lightroomu nevyrovná, a ten umí uložit v tom 16 bitovém TIFF.

Tak dělám výběr snímků v tom Olympus Workspace, přeuložím do tiff a importuju a upravuju v LR.

Bohuzel úplně nechápu tu alchymii a rozdíl v chováni 12 bit RAW a 16 bit TIFF při editaci. WB chápu jako že se přenásobí jasové složky barev nějakými čísly, a dejme tomu, že tohle proběhne už v tom Workspace a přepaly tam nebudou.

Taky je jasný, že převodem z 12 na 16 bitů nevznikne žádná nová informace, ale asi to nic nemůže zhoršit, ne ?

No a porovnat to nemůžu, protože mi ten LR můj RAW nepřečte :-)

Jinak ale Alydamme díky za názory, ty RAWy ukládám taky a zálohuju je.


Jo, a než mi někdo vytkne, že jsem škudlil, tak to teda nejsem :-)

Situaci s Lightroomem bych přirovnal k tomu, kdyby zahradnická firma řekla, že zahradu vám neudělá jako jeden kontrakt, ale jedině jako službu. Budete muset pořád platit, oni občas přijedou, něco na zahradě zastřihnou, něco přesadí, s vámi se ovšem nebudou bavit. V ceně je ale i sekání trávníku v nedalekém parku a osm kubíků prostoru v jejich kompostárně. Když přestanete platit, stromy vám uschnou, ale můžete si vzít štěpy a zasadit si je sami.

A do toho se mi nechce.

Na Lightroom jsem zvyklej, ale napůl už hledám náhradu.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Allydamm 16. 5. 2019 06:20

Když už uděláš barvy i expozici, pak to už rozdíl nebude.

Jinak jedno z nejpřesnějších přirovnání co jsem zaregistroval. :-) Ale jako stopku pro zahradu od firmy to nevidím. Místo domlouvání jak bude vypadat jen s manželkou v tom bude i firma, budu do ní cpát svoji práci a čas, budu si muset udělat svůj kompost a že se starají o další zahrady to jim vyčítat nemohu. A když to všechno budu ignorovat za deset let to nebude zahrada do které bych chtěl chodit.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 08:30

Díky.

Uvidíme, kam se trh posune. Problém snad ani nejsou ty prachy, ale ta ztráta motivace těch firem.

Plus ten poslední pokus - zdvojnásobení ceny za šestáct kubíků prostoru v kompostárně .... hm :-(
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Allydamm 16. 5. 2019 08:51

Kvalitní zem je věda, dobrý kompost = radši zaplatit další firmu. :-))
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 09:15

:-)

Ale Adobe nabízí jen prostor v kompostárně, kompost si musíš navozit sám ;-)

No, je to boj a člověk musí být pořád ve střehu.

Zatím si vystačím s těmi tiff a uvidím.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 16. 5. 2019 09:32

Davidof: Mně to přijde, že s tím LR moc podléháš názorům křiklounů, co v reálu stejně dělají na ukradeném softu případně ten soft nejsou vůbec schopni využít. To je třeba u PS+LR zcela běžné. To je přece mnohem více než jen kombinace dvou softů na zesvětlení či desaturování fotek. A nejvíce křiklounů je právě z těch, co z potenciálu toho, co Adobe za ty peníze nabízí, nedokáží využít ani 20%. Když někdo potřebuje jen základní úpravy fotek a nechce dávat zbytečně tolikooo moc peněz navíc, tak má přeci možnost pořídit jen LR případně i nějaký free editor, mnohé jsou na základ dostačující. Kolik průměrně ročně utratí takový průměrný typický křikloun za smartphona?
Nebo jinak? Kolik stoji LR na rok? A kolik by stál v přepočtu na rok, kdyby se prodával jako krabicový software?
Vzhledem k realitě, tomu, co dnes softwarové služby stojí, jsou ty produkty Adobe za hubičku. Já prostě fakt nechápu tu křiklounskou hysterii kolem tohoto. Kdyby to byla špatná nabídka od nich, tak by nebylo přeci nic snažšího než vybrat z přehršele plnohodnotné konkurence.
A to, že si lidé nedělají pořádek ve vlastních věcech sami, je jen jejich problém. Určitě bych vždy archivoval tak, abych měl přehledný archiv i bez závislosti na dalším softwaru například. Stejně tak data, která považuji pro mne za důležitá, nebudu skladovat na zařízeních připojených k síti. Stejně tak je blbost mít všechny své prostředky de facto jen v elektronické podobě. Lidé jsou ale leniví a dělají to nalhávaje si, že to je pokrok. A pak nadávají. To je samozřejmě každého volba, možnosti zatím ještě jsou všude i ve zpracování fotek :)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 16. 5. 2019 10:00

Já si všechny povedené fotky určitě nechám i v čistém raw z foťáku. Ne že bych čekal na nějakou revoluci v software, ale že třeba za 3 roky budu s tím SW pracovat pořádně a vymackam z něj maximum (to teď neumím ani náhodou - dělám s raw 2 týdny :lol: ) a nebo budu chtít fotku pak úplně jinak stylizovat a to se už z upraveného jpgu moc nedá..
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 10:22

No, já využívám jen Lightroom, Photoshop vůbec ne.

Pokud vím, tak právě jen Lightroom nejde ani na ten pronájem, jedině v bundlu s Photoshopem, takže jen Lightroom prostě nedostanu.

S tou cenou - krabicovka byla něco okolo 3600 myslím. Ten pronájem je teď za 3000 za rok.

Z mého hlediska prostě nevěřím, že za tu cenu dostanu adekvátní porci nových funkcí, to ani náhodou.


Už nějaké zkušenosti se softwarem a servisními smlouvami mám, věř mi. Mám deset zaměstnanců a všechen software mám legálně.

A úplně jasně vidím, že AutoCad 2007 je cca 90% současného Autocadu a na tom nezmění nic ty doprovodné texty, které dostáváme s novými verzemi. No ale platit musíme, protože navázané programy na kreslení výztuže vyžadují Acad max 3 roky starý. A ty navázané programy v současném stavu nejsou rozhodně dokonalé, a tak jsme udržováni v takovém stavu, že se to opraví v další verzi ... ale objeví se chyby nové.

A statický software, to je stejná povídka.


Jo a mimochodem - od chvíle, kdy Autocad přešel výhradně na pronájem, tak každý rok tak trochu zdražuje. Řekl bych, že je to v přímé souvislosti s tím, jak vymírají ty perpetual licence.

No, to jsem trochu odbočil, ale vzhledem k tomu, že ročně platím statisíce za servisní smlouvy na software a že mám hodně trpkých zkušeností s kvalitou software a jeho takzvaným zlepšováním, tak mám holt trochu iracionální odpor nechat si to vnutit u toho Lightroomu :-)

Jinak celkem souhlas, archivace je jasná, závislost na jednom softu taky.

No a ta diskuse tady je alespoň zčásti o tom hledání plnohodnotné konkurence, ne ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 5. 2019 10:50

U amatérů k těm racionálním úvahám o (ne)předplatném přistupuje ještě jeden silnej aspekt - psychologickej. Holt (zvlášť od jistého věku a s přibývajícími nefoto povinnostmi) u nich to PC zpracovávání zásob probíhá velmi často nárazově, kdy celý měsíc / celé měsíce v kuse na ten LR/PS ani nehrábnou. A ten pocit, že se mi stejně strhávají peníze za něco, co vůbec nevyužívám, zrovna nepřispívá k duševní pohodě, neb ne každej ho unese. ;-)
PS: Zvlášť, když na ten aspekt začne upozorňovat i drahá polovička. :-D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 11:29

Určitě je v tom velký podíl osobního hodnocení situace.

Pro mě to je jasný - kdybych si mohl koupit upgrade Lightroomu za zhruba ty peníze jako byly, nebo nastoupit do předplatnýho v současné implementaci, tak mám úplně jasno.

Pokud někdo dělá i ve Photoshopu, tak to je třeba zase jiný případ.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 5. 2019 11:40

Já to mám právě naopak, dělám v PS, LR jsem nikdy nepotřeboval. Tam je ale zase silně demotivující (kromě nepotřebnosti LR) to, že ty aktualizace nejsou v podstatě potřeba a člověk si zcela vystačí se starou verzí (pokud se případně najde náhrada za ACR). S novými modely foťáků žádná omezení nepřicházejí a verze 6 je i na seriózní práci naprosto dostačující.
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků