Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Grimjaur 8. 5. 2019 12:21

Roland, kašli na cypa. On je nemocný člověk, tak ho tak ber.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 8. 5. 2019 12:34

Ja viem, ale pokušenie je silnejšie než ja, no kde to inde zažiješ ? Ja som sa s takým pošahncom ešte nikdy inde nestretol, ani v takomto webovom priestore. ;-) A zvlášť keď vznikla iskra nádeje, že slovakische Ganec by na chvíľu mohol aspoň tu prebrať štafetu najlepšieho športového fotografa na základe reálných ukažok svojej tvorby.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 5. 2019 14:34

FXE1 píše:Mohol by si niečo publikovať ? Myslím fotografie.
Mohol. A ty by si sa mohol ku mne správať ako k človeku a nie ako k handre?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 8. 5. 2019 14:50

Dohodnuté, mohol a rád, ale nesmieš nás na silu lámať na jediné správne riešenia (lebo tú hierarchiu máme vzhľadom k svojim potrebám všetci viac alebo menej vzájomne odlišnú). Mal by si to považovať za prirodzené. Dokonca za obohacujúce a prospešné.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 5. 2019 15:12

FXE1 píše:Dohodnuté, mohol a rád, ale nesmieš nás na silu lámať na jediné správne riešenia
Tak dohodnuté.
Ak sa ti niečo bude zdať ako to "lámanie", tak ma upozorni.

-- 8. 5. 2019 15:12 --

Tu je ten záber s loptičkou s iných záberov:
Obrázek
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 8. 5. 2019 16:29

To je nejaký nový šport : paraplegici s napustenym kondómom?
Naposledy upravil landov dne 8. 5. 2019 17:38, celkově upraveno 1
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 8. 5. 2019 16:58

Landov, něco takového.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 8. 5. 2019 17:04

face.png
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 8. 5. 2019 17:29

kozakm píše:V pohodě, myslím, že by to nebylo tak horké ;)
Díky. Dokonce jsem rozepsal ještě druhý díl a nezveřejnil... asi bych to měl napravit.

Určitě napravit, prosím.

-- 8. 5. 2019 17:48 --

Ganec píše:Tak ako to popisuješ, ale high-res shot vôbec nefunguje :pozor

Jistě, nefunguje a ten Tony Northrup ty vlnky v tom videu, co jsem linkoval, přemaloval ve Photoshopu.
kdypak už napíšeš něco aspoň trošku smysluplného?

Naopak: približne tak nejako fungujú bežné snímače (ktoré používajú bayerovu masku), ale zo 4 susedných RGB pixelov.

"Tak nějak" funguje celá digitální fotografie, to jsem už psal, čínž jsem to i dokázal, no ne?

O fungovaní digitálneho snímača som písal ešte v roku 2011: Senzor fotoaparátu: princípy a vplyv na ostrosť
Je tam aj odkaz na https://www.cambridgeincolour.com/tutor ... ensors.htm kde je o Bayerovi viac detailov.

No nechám si tu parádu ujít, pár tvých článků jsem už četl totiž.
Odporúčam ti naštudovať si pozorne oba články, aby si aspoň približne vedel, o čom tu vlastne píšem.

Dík za doporučení, nevěřím, že by mi to mohlo pomoci.
Bayerova maska je totižto úplný základ, ktorý by mal poznať každý, kto sa chce baviť o niečom zložitejšom
(teda témy ako sú: X-Trans, pixel-shift, alebo high-res shot)

Tak o ni napiš třeba další článek, tady jsme se bavili o něčem jiném a měnit téma na to tvé se mi fakt nechce, nevidím k tomu důvod.
Prostě Olympus si ty detaily přimýšlí, hires může občas nějaký přidat nicméně dle praxe to vypadá spíše tak, jak popsal DUDISKO, tedy pro bytost schopnou střízlivého pohledu na věc.

-- 8. 5. 2019 17:59 --

Ganec píše:
ltokar píše:https://www.bhphotovideo.com/explora/photography/tips-and-solutions/pixel-shift-shootout-olympus-vs-pentax-vs-sony-vs-panasonic

Najhorsie dopadol Olympus :) .. a detaily realne tam moc nie su naviac, Panasonic vykazuje lepsie vysledky.
Nič takého tam nenapísali:
- vo "final thoughts" nepíšu vôbec o tom kto má lepšie výsledky - to nebolo cieľom - keďže každý má iné ohnisko (1)
- rozdiel v kvalite high-res a normálneho záveru musí vidieť každý (2)
- výstup z Panasonicu je len väčší ako z Oly (3), čo by sa pri spravodlivom porovnávaní nestalo (4)


(1) To ani nebolo spravodlivé porovnanie, lebo každý záver má iné ohnisko (hoci mohli dať rovnaké, keďže mali zoomy). Citujem:
"Despite best intentions, the resulting images exhibit some variation in framing and focal length worth keeping in mind when looking at the camera-to-camera comparisons below. Expressed as 35mm-equivalent values where appropriate, they are: Olympus (28mm), Pentax (30mm), Sony (35mm), and Panasonic (36mm)."

(2) toto tam zobrazili u Olympusu ako rozdiel medzi normálnym záberom a high-res:
Obrázek
=> len absolútny ignorant dokáže na to napísať, že "detaily realne tam moc nie su naviac" >:-(

(3) rozdiely vo veľkosti:
Obrázek

(4) takéto provnávanie na rozdielnych ohniskách (a samozrejme Oly bol aj tam znevýhodnený), urobil asi už len FOE.
Ale tam sa to dalo pochopiť, keďže pevnú 60-ku asi nemal, aby mohol dostať záber ako mZuiko 45 .. tak použil 85-ku

Argumentovať takýmto testom je zúfalé:
- to si si fakt nevšimol, že tie zábery sú medzi sebou neporovnateľné? :shock:
- alebo ti to bolo úplne jedno, či sa jedná o spravodlivý test, alebo len manipuláciu :-l
=> hlavná vec že "najväčší súper" bol v niečom najhorší a "naši" tam v niečom vyhrali :-!

Já bych řekl, že jedině absolutní ignorant a fotoloser dokáže postovat ukázky míry detailu tak, jak jsi to učinil nyní a nejen nyní ty.
Vidím tam dva obrázky, jeden větší a jeden menší a je tvrzeno, že ten větší má více detailů, přičemž jsou oba tak malé, že by je "mírou detailů" překonal i nejlevnější fotofoun.

-- 8. 5. 2019 18:02 --

landov píše:To je nejaký nový šport : paraplegici s napustenym kondómom?

To je přeci ukázka, jak zaostřit na motýly.

-- 8. 5. 2019 18:03 --

Ganec píše:
FXE1 píše:Mohol by si niečo publikovať ? Myslím fotografie.
Mohol. A ty by si sa mohol ku mne správať ako k človeku a nie ako k handre?

Proč chceš po druhých něco, co sám neděláš?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 5. 2019 20:33

wikxzen: ten rozhodca sledoval loptičku očami .. a hlavný záber je z času, keď bola loptička skôr vľavo
Myslíš, že by bolo lepšie, keby som "na jeho hlavu" použil nejaký neskorší záber, keď loptička už bola vpravo?

EDIT 3: alebo si tým chcel povedať "Veľký brat ťa pozoruje" ? :-))

-- 8. 5. 2019 20:47 --

chvd píše:Tony Northrup ty vlnky v tom videu, co jsem linkoval, přemaloval ve Photoshopu
Tony Northrup v tom videu prezentoval "handheld high-res": to je úplne iný druh high-res, o ňom som dovtedy nepísal

Tony mimochodom v tom videu prezentoval hlavne pozitíva; nielen to negatívum (*), ktoré si prezentoval ty:
1) že sa nielenže zlepšilo zlepšilo rozlíšenie v megapixeloch a teda že existujúce detaily sa stali detailnejšie
2) ale aj, že na fotke gitary na HHHR bolo vidno aj štruktúru dreva, ktorú na normálnom zábere nebolo vidno
3) a že dokonca výsledný záber na ISO 6400 bol menej zašumený ako zo Sony A7RIII

(*) vlny pri fotke majáku našťastie nie sú podstané .. netreba u nich veľké rozlíšenie .. a dajú sa (ak treba) opraviť
(na rozdiel od problémov, ktoré vznikajú vďaka zrkadlovkovému princípu: menej presné zaostrenie alebo roztrasenie)

Mimochodom, je to len prvá implementácia HHHR, teda očakávam, že na základe reakcií používateľov sa bude do budúcnosti ešte vylepšovať. Asi aj to bol dôvod, prečo to Tony spomenul: testéra totižto teší, keď chybičku - ktorú si všimne práve on - nakoniec aj opravia => má potom pocit, že sa to opravilo hlavne vďaka nemu ;-)
(no a keby to opravili, tak o tom môže spraviť ešte ďalšie video :potichu )

chvd píše:Já bych řekl, že jedině absolutní ignorant a fotoloser dokáže postovat ukázky míry detailu tak, jak jsi to učinil nyní a nejen nyní ty.
Vidím tam dva obrázky, jeden větší a jeden menší a je tvrzeno, že ten větší má více detailů, přičemž jsou oba tak malé, že by je "mírou detailů" překonal i nejlevnější fotofoun.
Tie obrázky sú nalinované z iného servera, preto sú zmenšené na veľkosť diskusného okna.
Otvor si ich na novej karte prehliadača => potom sa zobrazia v normálnej veľkosti
Naposledy upravil Ganec dne 8. 5. 2019 20:58, celkově upraveno 3
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 8. 5. 2019 20:50

Dno je níže, než se zdá...

Jste jako pes, který se honí za svým ocasem. Ale když vás to baví ...
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fuck8r 8. 5. 2019 20:56

Sony a7r má nýty ostré jako břitva :-)) ale to taky záleží na objektívu ne? :oops:
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 9. 5. 2019 00:52

Ganec píše:Tony Northrup v tom videu prezentoval "handheld high-res": to je úplne iný druh high-res, o ňom som dovtedy nepísal

To už jsi psal, ale vůbec nic to nemění na tom, že je to stejně hires a o tom šla řeč. takže z toho jasně vyplývá, že hires si vymýšlí pixely.

Tony mimochodom v tom videu prezentoval hlavne pozitíva; nielen to negatívum (*), ktoré si prezentoval ty:
1) že sa nielenže zlepšilo zlepšilo rozlíšenie v megapixeloch a teda že existujúce detaily sa stali detailnejšie
2) ale aj, že na fotke gitary na HHHR bolo vidno aj štruktúru dreva, ktorú na normálnom zábere nebolo vidno
3) a že dokonca výsledný záber na ISO 6400 bol menej zašumený ako zo Sony A7RIII

hahaha...co to sem zase taháš, je zcela fuk, co Tony v tom videu prezentoval jiného, řeč šla o hiresu a k tomu tam jasně ukázal, jak si hires u Olympusu vymýšlí pixely.
takže to ostatní je zde zcela OT, tak nepřeskakuj. Jasně jsem zde prokázal a to opakovaně, že jsi neměl pravdu a že hires si vymýšlí asi stejně jako ty.

imochodom, je to len prvá implementácia HHHR, teda očakávam, že na základe reakcií používateľov sa bude do budúcnosti ešte vylepšovať. Asi aj to bol dôvod, prečo to Tony spomenul: testéra totižto teší, keď chybičku - ktorú si všimne práve on - nakoniec aj opravia => má potom pocit, že sa to opravilo hlavne vďaka nemu ;-)
(no a keby to opravili, tak o tom môže spraviť ešte ďalšie video :potichu )

No zakecávej to klidně pětkrát tolik, na tom, že jsem prokázal, že hires si vymýšlí pixely, nezměníš nic.
Btw nevěřím, že by Tony N. byl takový stupid, aby si myslel, že Olympus něco změní na základě toho, že to zmíní on ve videu :)) to je děsně dětinská představa.

Tie obrázky sú nalinované z iného servera, preto sú zmenšené na veľkosť diskusného okna.
Otvor si ich na novej karte prehliadača => potom sa zobrazia v normálnej veľkosti

Ty to furt nechápeš. Já si s tím asi poradím, ale jsou lidé, kteří ne. A ty bys přeci měl chtít, aby to , co chceš ukázat bylo lehce a jasně srozumitelné pro skoro každého.
Navíc tam nevidím žádný popis ... nevím jestli je to 15% nebo 300%, nevím, jak je to upravené, nevím nic ...fakt špatný no-
Nicméně já tam více detailů nevidím.
Možná je to tím, že to je dvakrát vedle sebe stejný obrázek? Teda soudě dle názvu souboru...nebo jsou to dva různé a jmenují se stejně? umum No a teď koukám, že jsou to dva obrázky spokené do jednoho a to má prokazovat, že na jednom z nich je více detailů ...tak to už je na mně moc, jdu se opít.

ten rozhodca sledoval loptičku očami .. a hlavný záber je z času, keď bola loptička skôr vľavo
Myslíš, že by bolo lepšie, keby som "na jeho hlavu" použil nejaký neskorší záber, keď loptička už bola vpravo?

No prostě pokud jsi teda fotil rozhodčího, měla ta kompozice vypadat poněkud jinak.
Mělo být zaostřeno na rozhodčího a ne někam na motýly.
Nebo co vyjadřuje ten snímek? To je nějaký testovací? Nerozumím.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 5. 2019 05:01

Než fotit takhle blbě, tak to je snad lepší dát ten foťák v rámci charity slabozrakým dětem škole Jaroslava Ježka a nefotit vůbec.

Pánové, jestli někdo chce někdo na takové fotce prezentovat, že je opravdový sportovní fotograf nebo že jeho foťák se na tento typ fotografie skvěle hodí, tak buď slepej, blbej nebo oboje. Ta fotka je tak špatná, že mi připomíná klauny v cirkuse, protože je zvoraná podobně “dokonale”, patří do koše a ne na forum jako důkaz. Nehledejte za tím nic osobního, je to jen shrnutí situace a věcné konstatování.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 5. 2019 07:55

chvd:
- "high-res" a "handheld high-res" sú 2 rôzne veci
-> napriek tomu, že majú časť názvu rovnaký a aj niektoré vlastnosti
(podobne ako "myš" a "myšlienka" sú ženského rodu)
=> prosím ťa: pre budúcnosť tie rozdielne pojmy rozlišuj, je to dôležité ,aby sme tu predišli nekonečným a neplodným rečiam typu "jeden o koze druhy o voze"

- "pohybové artefakty" a "detaily" sú 2 rôzne veci
-> pohybové artefakty všetci dobre poznáme, jedná sa o chybu pri spracovaní nekonzistentných častí záberu
(nikto ich tu doteraz nebral ako "detail ktorý produkuje high-res")
=> prosím ťa: pre budúcnosť tie rozdielne pojmy rozlišuj, je to dôležité, aby sme tu predišli nekonečným a neplodným rečiam typu "jeden o koze druhy o voze"

chvd píše:
Tie obrázky sú nalinované z iného servera, preto sú zmenšené na veľkosť diskusného okna.
Otvor si ich na novej karte prehliadača => potom sa zobrazia v normálnej veľkosti

Ty to furt nechápeš. Já si s tím asi poradím, ale jsou lidé, kteří ne. A ty bys přeci měl chtít, aby to , co chceš ukázat bylo lehce a jasně srozumitelné pro skoro každého.
Navíc tam nevidím žádný popis ... nevím jestli je to 15% nebo 300%, nevím, jak je to upravené, nevím nic ...fakt špatný no-
Nicméně já tam více detailů nevidím.
Možná je to tím, že to je dvakrát vedle sebe stejný obrázek? Teda soudě dle názvu souboru...nebo jsou to dva různé a jmenují se stejně? umum No a teď koukám, že jsou to dva obrázky spokené do jednoho a to má prokazovat, že na jednom z nich je více detailů ...tak to už je na mně moc, jdu se opít.
- neobávaj sa zbytočne o myslenie druhých ľudí
-> nepredpokladaj, že sú hlúpejší ako ty a preto si budú myslieť úplné nezmysly
=> prosím ťa: nerieš to, čo si sám nemyslíš, ani nikto nikdy nepovedal; je to len zbytočné kecanie o ničom

- ak ťa zaujíma popis k tým obrázkom, tak si ho prečítaj z pôvodného článku
-> k tomu porovnaniu tu bola poskytnutá aj zdrojová linka, máš teda k tomu všetko potrebné
=> prosím ťa: nesprávaj sa prosím ako ignorant, lebo s tými čo ignorujú predložené dôkazy sa moc diskutovať nedá

- viac detailov vidno napríklad na mriežke, alebo na nitoch vpravo dole
=> mriežka je na zábere vľavo úplne rozmydlená, niektoré nity sú zreteľné len na zábere vpravo
Fakt si tam tie rozdiely nevidel? :--
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků