Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 14. 4. 2019 07:34

Já bych nedal objektiv nebo fotoaparát do zavazadlového prostoru v letadle ani náhodou, přestože třeba EasyJet k tomu zákazníky vyloženě nutí, bez ohledu na hmotnost, mají málo prostoru pro příruční zavazadla. Kolega do Afriky převáží v letadle 400/2.8 a 600/4, stativ (RRS) dává do zavazadlového prostoru, ale má techniku ve speciálním kufru Peli Air, ve kterém bez problému přežije i nešetrné zacházení letištního personálu, ale není to odcizenívzdorné, to řeší vysokou pojistkou. Jinak hodně lidi vozi fototechniku v Think Tank Airport Security kufru.

Jeden čas jsem uvažoval o 200/2, 300/2.8 a 400/2.8, v hledáčku jsem měl i 500/4, ale pak jsem rozhodl se držet politiky “žádný velký teleobjektiv”, což mi velmi usnadňuje foceni z ruky a převážení fototechniky letadlem.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 4. 2019 09:22

No prave to, ze fototechniku som ochotny nosit len v prirucnej batozine je dovod, preco mam mFT. On by sa do baglu vosiel aj FF, ale bez teleobjektivov. Zacinam ale zistovat, ze na cesty tie objektivy tahat nebudem, pretoze ich nepouzivam.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 14. 4. 2019 09:27

Hodně se mi osvědčil 135/2. Je to dlouhé, světelné, má to krásný bokeh a váží to kilogram. Nebo 105/1.4. Uvažoval jsem i o 70-200/2.8, ale musela by to být třetí generace, ale váží to 1.5 kg a 105/1.4 to nenahradí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 4. 2019 13:24

pemar píše:Uvažoval jsem i o 70-200/2.8, ale .. váží to 1.5 kg a 105/1.4 to nenahradí.
Z hľadiska intenzity rozmazania pozadia je to podobné .. len sa treba postaviť 2x ďalej ;-)

pemar píše:Je to dlouhé, světelné, má to krásný bokeh a váží to kilogram
kilo foťák + kilo objektív .. k tomu citeľne väčšie problémy s ostrením ako u iných foťákov/skiel...

A čo za to? Trošku viac rozmazané pozadie? :hm
(len trošku viac ako mFT + 40-150/2.8, ktoré má ten dosah omnoho dlhší)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 16. 4. 2019 14:06

To se většinou nedá z recenzí nebo dokonce jen z technických parametrů vyčíst.

Pominu to, že je to neskutečně ostré sklo od kraje do kraje nebo že málo aberuje, na tom skle je úžasné to, jak se chová v protisvětle, jaký má přechod mezi ostrým a neostrým a jaké má barvy (Color rendering). Problém toho skla je, že člověk vidí, že takové sklo se dá udělat a chce něco takového i třeba u ohniska 35mm nebo 50mm, což se zpravidla ukáže jako nemožné. Kolikrát udělá z obyčejné fotky zajímavou.

To sklo je tak dobré, že jsem mu odpustil i MF. Kolikrát ho vezmu s sebou i jako jediné sklo. A fór je, že jsem původně chtěl koupit Otus a tohle sklo jsem si půjčil tehdy na prodejně jen jako referenční.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 4. 2019 14:17

Podľa DxO marku to vyzerá ako jedno z najostrejších skiel:
https://www.dxomark.com/category/lens-reviews/

Také niečo existuje aj u 50mm: v TOP-ke je aj Sony FE Carl Zeiss Sonnar T* 55mm F1.8 ZA
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 4. 2019 07:20

Ešte sa tu neriešilo:
https://www.tipa.com/en-en/awards/tipa- ... -2019.html

Medzi "best" bez ohľadu na systém sa DSLR nedostali:
- BEST MEDIUM FORMAT CAMERA => bezzrkadlovka
- BEST FULL FRAME PHOTO/VIDEO => bezzrkadlovka
- BEST FULL FRAME PROFESSIONAL CAMERA => bezzrkadlovka
- BEST FULL FRAME CAMERA EXPERT => bezzrkadlovka
- BEST FULL FRAME CAMERA ADVANCED => bezzrkadlovka
- BEST APS-C CAMERA EXPERT => bezzrkadlovka
- BEST APS-C CAMERA ADVANCED => bezzrkadlovka

Pre DSLR zostala už len jedna kategória => BEST DSLR CAMERA
A ňou sa stáva .. tad tada dá .. Nikon D3500 :shock:

-- 17. 4. 2019 07:52 --

V TIPA už teda nahradili :)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 17. 4. 2019 08:33

No, tak beznosorožce slávne zvíťazili, je čas to tu proste zabaliť a oblažovať dlhodobo niekoho iného. Doporučujem hifistov alebo tunerov áut, tam je to tiež kopa zábavy. Samozrejme v tom zmysle poladiť aj Gancovky a pod...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petrsek 17. 4. 2019 11:04

Áno, vyhráli jsme! Ani chvd už se neozývá, nejspíš nabízí chvd zas někde jinde :-D
Petrsek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 4. 2019 15:26

Mně to úplně připomnělo:

https://www.youtube.com/watch?v=jEeFexJSOtg

... hlavně 1:30: "Já jsem vyhrál!"

Úplně toho Gance vidím!!! :-D :-D :-D

No řekněte, jestli celá tahle scéna krásně neukazuje nejen Gance, ale i to "konečné vítězství bezzrcátek", které už je každému kromě Gance (v tom videu Petr Nárožný) úplně ukradené.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 4. 2019 16:40

Keď už si sa ozval, tak si pripomeňme tvoje pôvodné otázky (či už na ne existujú odpovede):
FotoABC píše:otázka zní: "Za jak dlouho zničí Olympus, Panasonic, Sony, Samsung a Fujifilm se svými m4/3, NEX a NX bezzrcátky Canonu a Nikonu výnosný kšeft v APS-C zrcadlovkách?"
Podľa reakcie od bob222, to akurát nastalo
=> teda trvalo to 6 a pol roka

FotoABC píše:Jako majitel a rozhodný příznivce DSLR v APS-C/DX segmentu se zcela vážně obávám následujícího scénáře:
Hezký paradox je, že jmenovaní výrobci bezzrcadlovek se tak dlouho pokoušeli prorazit 80%-ní monopol Canon & Nikon v DSLR, neuspěli, odešli z tohoto trhu a založili nový segment, který DSLR možná už velmi brzy zničí tak, že to přežije jen drahá full frame / FX platforma DSLR, což znamená, že celkové prodeje zrcadlovek poklesnou na malý zlomek dnešních prodejů, ve kterých dnes dominují nižší a střední třídy APS-C zrcadlovek. Canon a Nikon budou schopni DSLR koncept udržet jen ve full frame pro profesionální reportéry a specializované enthusiasty, zaryté a bohaté příznivce DSLR, který odolá nastávajícímu fenomenálnímu tažení m4/3 a NEX.
preverenie faktov:
- "prodeje zrcadlovek poklesnou na malý zlomek dnešních prodejů"
=> v podstate .. od napísania prvého príspevku (2012/11) sa už predáva 39,48% DSLR
(6,656,087 DSLR v roku 2018 oproti 16,860,535 v roku 2012)
- "Nikon budou schopni DSLR koncept udržet jen ve full frame pro .. zaryté a bohaté příznivce DSLR"
=> toto si trafil ;-)
(už asi len pemar odoláva)

FotoABC píše:Olympus OM-D je dle odborníků tak vynikající fotoaparát, že on a jeho následovníci a levnější modely, které postupně převezmou jeho kvality, plus narůstající množství špičkových m4/3 objektivů fakticky donutí Canon i Nikon vzdát výrobu APS-C a DX zrcadlovek, i když ještě za uplynulý rok měl Nikon dvouciferný nárůst DSLR prodejů
Canon a Nikon výrobu "APS-C a DX zrcadlovek" ešte nevzdali...

FotoABC píše:DX DSLR nemůže hned zaříznout, protože se D3100, D3200, D5100, D5200, D90 a D7000 prodávají jako zběsilé, jako jediné z konkurentů jsou prudce ziskové a Nikon živí, jenže hodiny tikají a doba, kdy si 99% zákazníků Nikonu uvědomí, že Olympus, Panasonic a Sony už jim fakticky nabízí nesrovnatelně víc, se nezadržitelně blíží. Rok, dva?
Toto nám povedz ty sám: kedy si si to uvedomil? :--

FotoABC píše:Přežije Canon a Nikon v nejprodávanějším segmentu DSLR fenomenální úspěchy Olympus, Panasonic a Sony bezzrcátek???? Přežijí sami své vlastní nutkání přejít k mirrorlessu? A mají ho vůbec vážné?
Diskutující mají už dlouho jasno: mirrorless válcuje umírající zrcadlovky. Diskutující ale realitu netvoří. Bude to opravdu tak? Kdy? V roce 2005 jsem bránil optický hledáček před těmi, kdo říkali, že do 2 let zmizí a bude nahrazen EVF. Uběhlo 7 let a všechny reálně profesionální fotoaparáty používané houfně profesionály mají optický hledáček.
Ubehlo ďalších 6 rokov => CaNikon to už s FF MILC nevydržali a vydali ich.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 17. 4. 2019 17:24

ForeignerOnEarth píše:Mně to úplně připomnělo:

https://www.youtube.com/watch?v=jEeFexJSOtg

... hlavně 1:30: "Já jsem vyhrál!"

Úplně toho Gance vidím!!! :-D :-D :-D

No řekněte, jestli celá tahle scéna krásně neukazuje nejen Gance, ale i to "konečné vítězství bezzrcátek", které už je každému kromě Gance (v tom videu Petr Nárožný) úplně ukradené.


No a dnes vecer este ide na CT1 aj Nemocnice na kraji mesta... 8-D
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 17. 4. 2019 17:42

Ganec píše:Keď už si sa ozval, tak si pripomeňme tvoje pôvodné otázky (či už na ne existujú odpovede):
FotoABC píše:otázka zní: "Za jak dlouho zničí Olympus, Panasonic, Sony, Samsung a Fujifilm se svými m4/3, NEX a NX bezzrcátky Canonu a Nikonu výnosný kšeft v APS-C zrcadlovkách?"
Podľa reakcie od bob222, to akurát nastalo
=> teda trvalo to 6 a pol roka

What ? Ved Nikon & Canon maju stale asi 80% podiel na predajoch, co tu prosim ta melies :D

Mirrorless vydali podstatne skor, napr. Canon EOS ci to bolo .. vsak ty nedokazes ani citat otazky, natoz spravne odpovedat. No, este si pockas moj mily :-) .. obavam sa ale, ze v tom case uz nebude existovat Olympus a budes mat hlavu v smutku.

A co sa tyka FF .. tak tam stale nie je len Canon & Nikon :) .. zle citas udaje.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 4. 2019 18:47

Ganec:
Toto nám povedz ty sám: kedy si si to uvedomil?


Když se tak podívám na své období digitálního fotografování 2002 - 2019, tak jsem za těch 17 let vystřídal 6 fotoaparátů, zatímco předtím jsem měl jeden kinofilmový kompakt 20 let.
1982: Yashica MF-1 (20 let)
2002: Olympus C-300Zoom (3 roky)
2005: Nikon D70 (1 rok)
2006: Nikon D80 (2 roky)
2008: Nikon D300 (5 let)
2013: Nikon D7100 (2 roky)
2015: Nikon D7200 (zatím 4 roky)
Když se podívám na důvody změny, nebyla to nikdy jen radost z nové hračky, ale vždy jsem koupil nové tělo proto, že to byl zřetelný zásadní přínos pro moje reálné fotografování. Například s D300 jsem byl úplně spokojený 5 let. Vždy to byla zásadní změna, pouze D7100 -> D7200 znamenalo hlavní změnu v objektivu 16-80/2.8-4, na který jsem čekal těch 12 let a který byl v době pořízení vyladěný až s D7200.

No a dnes po 4 letech s D7200 necítím vůbec žádnou potřebu koupit si něco nového, potřebu, kterou jsem realizoval již 6x. Takže naštěstí se DSLR úspěšně dožily doby, kdy už jsou všechny fotoaparáty tak kvalitní, že se už člověk nemusí vůbec starat o to jestli příjde na trh nějaké toužebně očekávané vylepšení atd. Asi jako neeviduji jak staré mám PC nebo mobilní telefon. Prostě dokud to funguje, je mně celkem jedno jestli nová verze je v něčem lepší. No a to je ideální stav pro peněženku i pro celkovou spokojenost.
Dřív jsem koukal co nového je ve fotoaparátech, dnes aniž bych fotil méně, už mě to tolik nezajímá a jsem zvědav, kdy získají fotoaparáty takové vlastnosti, že ve mně opět vzbudí zájem a chuť získat nějakou novou hodnotu a zajímavost. Dnes s přehledem a s rezervou vyfotím všechno, co chci, a ani si nějak nepředstavuji co bych nějak potřeboval navíc. Asi ta doba někdy ještě nastane, ale fakt si umím představit - pokud by tak dlouho foťák vydržel - že s tím, co mám, budu fotit ještě v důchodu.

Takže moje odpověď je: "Naštěstí DSLR odolávaly a stále odolávají bezzrcátkům dost dlouho na to, aby se staly pro fotografa jako jsem já dokonalými."
Ono reálný svět nejsou nějaké internetové diskuze a TIPA, ale z té masy lidí, kteří dlouhodobě fotografují zrcadlovkou, se rozhodně nekoná nějaký hromadný úprk do bezzrcátek typu "poslední zhasne". Canon a Nikon APS-C zrcadlovky ani nejsou v situaci, v jaké byly Olympus zrcadlovky před lety, které se nedožily "konce historie", tedy doby, kdy jejich majitelé po nějaké době přeci jen dostali chuť na něco modernějšího, ať to byl full frame nebo m4/3. Z APS-C zrcadovek rozhodně spíš nastává přesun do full frame zrcadlovek i bezzrcátek, než aby někdo a APS-C zrcadlovky přecházel na m4/3 nebo APS-C bezzrcátko. To maximálně tak z nadšenců v diskuzích, kteří to vykřičí do světa, ale v populaci obecné tenhle trend prakticky neexistuje. Taky není důvod.
No a vzhledem k mému vyladěnému sklenářství to bude muset být ukrutný technologický skok, abych ho opustil, takže možná pokud by třeba za 5 let D7200 odešla, tak si nejspíš seženu nějakou jinou DX zrcadlovku i kdyby se už nevyráběly. Pokud budou končit, tak si koupím poslední model do zásoby. ;-)
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 17. 4. 2019 19:38

S takymto spiatocnickym postojom ale svetlu bezzrkadlovu buducnost nevybudujeme :D /*joke*/
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků