Lightroom - workflow, rady, atd.

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 3. 2019 18:02

Jinými slovy jsou aplikovány automaticky a nemusíš to dělat ručně. Ale taky ty korekce nejdou vypnout :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 20. 3. 2019 18:28

Nevím, jestli mluvíme o tom samém. Já mám na mysli toto: https://ctrlv.cz/O3FO
U Sony jsem vybíral z menu Sony a typ objektivu.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 20. 3. 2019 18:35

ano to iste, ale uz to mas priamo cez fotak v RAWe/JPGu
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 3. 2019 18:40

Ano, je to aplikováno automaticky
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 20. 3. 2019 19:42

Prosím ještě jednou a pro mě polopatě, asi si sedím na vedení. :-)

Sony to neměl přímo vestavěné v RAW a tak se to muselo nastavit ručně. U Olympusu a Panasonicu to v RAWu je a proto v menu není.

Jinak řečeno. Pokud je značka v menu, tak to v RAW nemá a je to u ní třeba zadávat ručně. Tedy i Canon, Haselblad, Nikon, Pentax a Sigma, abych jmenoval asi ty asi nejznámější, to v RAWu nemají a proto jsou v tom menu.

Je to tak?
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 3. 2019 19:54

Ano, ty informace o korekci obrazu jsou pro MFT foťáky uloženy přímo v souboru RAW a Lightroom je aplikuje automaticky pri dekódování.

U ostatních jsou ta data o korekci na harddisku někde v souborech Lightroomu a jsou na obrázek aplikovány na vyžádání uživatele.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 20. 3. 2019 21:19

Díky pánové.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hlava 1. 4. 2019 14:03

Měl bych s dovolením dotaz.

V Lightroomu (6.14) dám import fotografií.
Při importu nastavím, že se má aplikovat preset, který nastaví korekci objektivu a ještě nějaké drobnosti.

Fotky se naimportují, ale onen vybraný preset se aplikuje v Library jen na ty fotky (náhledy), které jsou zrovna vidět. Na ostatní ne. Jakmile si posunu náhledy na další fotky, začne se na ně aplikovat preset, ale zase jen na ty, jejichž náhledy jsou vidět.

Nejde někde zapnout, aby se preset aplikoval rovnou na všechny importované fotky, bez ohledu na to, jestli její náhled vidím nebo nevidím, bez ohledu na to, jestli už jsem tu fotku otevřel, atd.? Prostě automaticky na pozadí na všechny fotky?
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 4. 2019 15:07

Myslim si, ze sa aplikuje na vsetky, len mu trocha trva, kym sa uprava zobrazi v nahlade resp. na fotke v develope.
To bezne robil LR aj mne, teraz mam rychlejsi pocitac, tak to tak neregistrujem, no myslim si, ze nejake male oneskorenie ma aj teraz.

edit: obcas som to robil tak, ze som dal LR cas, nech sa spamata, nasledne ho vypol, zapol a nahlady boli uz aj s danou upravou.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 4. 2019 15:37

Taky mi to dělá, ale fakt je to asi jen neaktualizované zobrazení. Aplikované to ve skutečnosti je.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Hlava 1. 4. 2019 16:36

Podle mě to vše aktualizované není.
Stačí si spustit správce úloh a sledovat vytížení CPU.

Aplikuje se preset na náhledy, které jsou vidět, pak vytížení CPU spadne.
Jakmile se posunu na další náhledy, vytížení CPU zase vyletí nahoru, a jednotlivé náhledy se pomalu jeden po druhém upraví (vidět je na nich zejména ta aplikace profilu objektivu). Jakmile se projedou všechny viditelné náhledy, vytížení CPU zase spadne, a s těmi ostatními fotkami se nic neděje.

Myslel jsem, jestli někde v nastavení není přepínač, který by to řešil?
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 2. 4. 2019 08:43

Sice jsem neřešil, ale mohlo by to být Library - Previews - Build Standard /1:1 ? Potom by si to šlo nastavit i při importu. Případně v nastavení, aby se nemazali po 30 dnech a nemuseli se překreslovat znovu.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 3. 4. 2019 17:06

Prave vysla aktualizacia LR Classic CC na verziu 8.2.1...podpora novych fotakov vratane Canonu RP.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 5. 4. 2019 22:03

Hlava: Takhle to v LR funguje. Nastavení aplikovaný jsou, to co vidíš je jenom vytváření nových náhledů s tím nastavením. A dělá to jen u těch viditelných kvůli výkonu - aby to nebrzdilo další práci.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 14. 4. 2019 17:47

HELP!
Dnes som prvyy krat importoval fotky do LR classic CC (posledna verzia) v novej PC zostave (i7, SSD,32GB RAM) a nestihal som sa cudovat. Import cca 30.fotiek trval cca 10! minut!!!
Skusal som import priamo z fotaku cez USB-C ako aj cez citacku XQD karty, vsetko cez USB3.0 sloty.
Samotna praca v LR je bleskova, ale import je totalne o ho*ne. Narychlo som prebehol forum Adobe a zdaleka nie som sam. Nejake rady ?
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků