jak je možný expoziční čas ve videu 0.25s

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod flekota 7. 3. 2019 13:47

Zajímalo by mě, jak je možné ve videu mít expoziční čas 1/4s (ve srovnání s limitem 1/fps) . Konkrétně u Sony ILCE-7RM2 (" U videosekvencí je pak hraničním časem 1/4 sekundy." recenze sony a7). Předpokládám framerate 29.97 fps a taky tiše ignoruji rolling shutter efekt.

Jak to mám chápat?
1. Znamená to, že jde o plynulý pohyb (že každý snímek byl exponován 1/4s, ale jsou posunuté o 1/29.97 s). To by nutně znamenalo, že by senzor musel umět něco jako plynulé čtení signálu za neustálé expozice a tedy že jeden okamžik bude zachycen na 7 až 8 snímcích? To by znamenalo něco jako shutter angle 1080 stupňů. Existuje vůbec něco takovéhleho?
2. A nebo že výsledné video bude vjemově působit, že má framerate 4fps (v podstatě interpolace nearest neighbor v časové doméně)? (případně tam může být nějaká interpolace v postprocessingu, ale pochybuji, něco jako SVP project) A nebo je tam nějaký motion blending (že čip pořídí 4 snímky za sekundu, ale prolne je například lineární časovou interpolací na 30fps)?
3. A nebo foťák umí Variable FPS (a že ukládá snímky podle AKTUÁLNÍ doby expozice, je li delší než 1/fps)? Protože většina foťáků umí měnit čas expozice během natáčení. (ale většinou má konstantní fps a v časech rychlejších než 1/fps framerate zůstává - shutter angle <= 360ˇstupnu)
flekota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 7. 3. 2019 15:02

Díky za dotaz. Také jsem se na to chtěl zeptat. Laicky bych myslel, že by max. čas závěrky měl být převrácená hodnota snímkové frekvence, aby se to stihlo.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 7. 3. 2019 16:29

možná takhle: https://vimeo.com/135120108
A tady je k tomu nějaká diskuze tuším :), kde popisují další možné efekty i s ukázkami.
https://www.eoshd.com/comments/topic/92 ... ideo-mode/
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod flekota 8. 3. 2019 00:10

Pokud dobře vidím, tak je to vlastně efektivně video o framerate 4fps. (Možná s tím nějak zacvičí rolling shutter)

Ano, laicky nebo na první pohled je to nesmyslné. Proto jsem se chtěl zeptat a navrhl jsem některé workaroundy (snížení efektivní framerate, případně to samé, pouze postprocessingem interpolované v časové oblasti váženým motion blurem (že když snímek v čase 0.5s bude snímek 1 a v čase 0.75s bude snímek 2, tak v snímek v čase 0.533s bude odhadem 85% sn.1 a 15% sn.2 )).
A nebo plnohodnotné řešení, že by se expoziční časy překrývaly (něco jako pipelining), ale to si myslím, že je technicky nemožné.

Proč na otázku ohledně nahrazení zrcátek umí odpovědět jen Národní ústav pro duševní zdraví?
flekota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 8. 3. 2019 03:07

ad 1/4s ve videu - rovněž to chápu jako 4fps

Proč na otázku ohledně nahrazení zrcátek umí odpovědět jen Národní ústav pro duševní zdraví?
Ne, ne, ne :) Já netvrdím, že na to umí odpovědět jen nudz.cz.
Ten podpis sděluje, že pokud někdo POTŘEBUJE znát odpověď na tu otázku, má se obrátit na odborníky v tamtom místě. A tenhle podpis mám vzhledem k obsahu zdejšího vlákna na ono téma, tedy:
viewtopic.php?f=217&t=1179831
Jen teda si dovolí, upozonit, že to není moc vlákno jen tak pro někoho :))) Člověk, který ho začne studovat s tím, že do toho dává čas, kterého nemá moc nazbyt bude asi minimálně zklamaný, ale spíše naštvaný.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod flekota 20. 3. 2019 21:29

Aha, to diskuzní vlákno mi připomnělo něco jako Pokračování Ordinace v růžové zahradě... Pak jsem si uvědomil, že 3486 je počet stránek dokonce.
flekota
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků