Výběr zrcadlovky

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tiger12 5. 3. 2019 11:09

Díky za rady, ale tyhle skla už jdou trošku mimo mou očekávanou investici :-)) Do budoucna určitě lepší. Ale zatím bych se k té D7200 poohlížel na nějaký základní zoom objektiv do 15 000. :-)
tiger12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zarkow 5. 3. 2019 12:43

N16-80 je určitě na DX výborná volba, ale obhajitelností ceny si nejsem úplně jistý.
Ja mám N16-85 a po doladění AF mi přijde fajn i na D7200. Bazarové se daji sehnat levně ale chce si jej odzkoušet. I když kusová variabilita existuje napříč značkami a modely. Tamrona 17-50 bez stabilizace a Sigmu 18-50 2,8 bych předem bez vyzkoušení nezavrhoval, ale na slepo neriskoval. Z těch dvou setů myslím že Tomáš doporučoval spíše N18-105 před N18-140 pokud se nepletu.

-- 5. 3. 2019 13:02 --

Jsi nějak tématicky zaměřený? Všiml jsem si, že můj N16-85 na stejných clonách scénu proostří víc než třeba N17-50 2,8 či Tamron 17-50. Na krajiny je to výhoda ale pro reportáž neodpíchne tak objekt zájmu od pozadí.
zarkow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AwwA 5. 3. 2019 16:40

Doporučí někdo Nikon 17-55mm f/2.8G AF-S DX IF-ED?
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 3. 2019 16:53

Měl jsem Nikkory 17-55/2,8 i 16-85VR současně po několik let. Síla každého objektivu je v něčem jiném. 16-85 je výborný na krajinu, 17-55 byl zase moje oblíbené sklo na focení momentek a lidí v interiérech i venku. 17-55 fotí nablízko velmi pěkně a nikdy jsem neměl základní zoom, který by dělal tak esteticky hezké fotografie, je to prostě profi Nikkor. Má ale i svoje negativa - 1) ostrý na plnou je jen do cca 50 mm, 2) má výrazně klenutou rovinu ostrosti -> což podporuje dojem hloubky u focení lidí, ale vadí to na krajinu, 3) nechová se standardně co se týče zaostřené vzdálenosti a HO - při focení krajiny je třeba s ním ostřit výrazně za tabulkovou hyperfokální vzdálenost, je třeba si na něj zvyknout, 4) odolnost v protisvětle není bůhvíjaká. Jinak ale skvělý sklo, na portréty, svatby nebo jenom takové focení rodiny kolem domu je ideální. Krajináři bych ho ale nedoporučil.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Obšák 6. 3. 2019 00:04

Tady je o dost lepší cena za Nikon 16-80:
https://www.e-infin.com/eu/item/2966/ni ... (white_box)
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 6. 3. 2019 10:52

ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zarkow 6. 3. 2019 13:16

Možná hloupý dotaz ale co to znamená "white box?"
Jinak v rámci limitu by to byla asi nejlepší volba pro základní univerzál.
zarkow
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 3. 2019 13:25

Obvykle se tak označují objektivy vytažené ze setu tělo+objektiv. Tudíž to nepřijde v plnotučném balení s pěknou obrázkovou krabičkou.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jirka.VV 6. 3. 2019 21:50

Ahoj. Musím souhlasit s názory výše na Nikkory 16-80 a 16-85. Já jsem měl 16-85 na D7000 a tam to byl nej objektiv co jsem měl. Ale nevím, jak by na D7200 stíhal - na těch 16 MPX u D7000 to byl ideál a krásně kreslil. Mimochodem - po přechodu na FX jsem ho prodal na Paladixu za 5500,- ve výborném stavu :). Ale N16-80 bude na D7200 určitě lepší, je přece jen novější a souhlas - ta lepší světelnost se může vždycky hodit.
Obecně bych aly volil vždycky k Nikonu originál objektiv - máš téměř jistotu, že to bude s tělem bez problému spolupracovat a přesněji ostřit (samozřejmě, kusová variabilita se objeví i tady). Vyzkoušel jsem i tu Sigmu i Tamron, ale nebyly zdaleka tak dobré jako 16-85 v ostření atd.
A pokud můžu doporučit, tak neuvažuj o D5300/5600 a vem D7200. Já jsem měl před D7000 taky D5100 a nedá se to po stránce ovládání srovnat, to neustále nastavování v menu u 5100 bylo někdy na ránu :).
Tak dobrý výběr...
Jirka.VV
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 7. 3. 2019 00:53

Rozdíl mezi povedeným a kvalitním kusem 16-85 a mezi 16-80 není o tom, že by 16-80 byl nějak dramaticky ostřejší. Dramaticky ostřejší je 16-80 ve srovnání s nepovedenými kusy 16-85, které jsem sice osobně neviděl, ale v diskuzích se tvrdí, že takové existují a nejsou to prý výjimky. Dražší 16-80-ka má kromě mnoha dalších výhod tu výhodu drahých objektivů, že velká většina kusů je povedená. Jednou z předností daných vysokou cenou je ta pečlivější výstupní kvalita. Ale ta úplně hlavní, nejhlavnější výhoda 16-80/2.8-4 je ta, že má v běžném "dvaosmičkovém" rozsahu 16-55mm světelnost f/2.8 - 3.5, přičemž ještě na 22mm má f/2.8, na 24mm má f/3, ... takže je to funkčně vlastně dvaosmičkový zoom s vyrovnanou kvalitou obrazu v lehkém provedení prakticky stejně vážícím jako 16-85/3.5-5.6, je jen trochu tlustší s filtrem 72mm místo 67mm. Plně mně nahradil těžký 17-55/2.8 i 16-85/3.5-5.6, prostě dva zoomy v jednom. A navíc přidal protiodleskovou odolnost, o které se 16-85-ce i 17-55-ce ani nezdá. Stabilizaci má také účinnější, než 16-85, spolehlivě ostří, má bokeh dramaticky lepší, než 16-85, no a nemám problém s aberací, vinětací, barevným podáním, ... Ale pokud někdo dělá většinu fotek na clony F5.6 až F8, tak ať ušetří a koupí 16-85, tam fakt nemá cenu kupovat 16-80 za českou (!) cenu. 16-80 má ten smysl, že kromě krajiny a města se s ním fakt dají fotit portréty, reportáž v horším světle třeba v interiéru a podobně. Prostě pomalu stoupající f/2.8 - 3.5 je fakt rozdíl oproti rychle stoupajícímu f/3.5 - 5.6. Ale koho nezajímá plná díra a estetická kvalita bokehu, koho nezajímá focení proti zdroji světla, většinou slunci, tak klidně 16-85, měl jsem ji spoustu let a spokojený jsem byl, jen jsem k ní měl ještě navíc 17-55/2.8 na reportáže.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tiger12 7. 3. 2019 11:31

Tak jsem z Megapixelu koupil D7200. Ten rozdíl oproti Canonu 200D je znát. Kvalitnější tělo, ovládání...ani mi ten dotykový displej nechybí :D Zakoupil jsem k němu Sigmu 17-70 2,8-4 Contemporary. Můj první dojem je, že objektiv na svoji cenu fotí ostře a s ostřením není problém. Ale asi udělám to, že to ještě vrátím a koupím tu D7200 v setu s tím základním 18-55 nebo 18-105 a uvidím :) pak bych našetřil a koupil kvalitní sklo.
.
tiger12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chvd 7. 3. 2019 12:13

Jirka.VV píše:Obecně bych aly volil vždycky k Nikonu originál objektiv - máš téměř jistotu, že to bude s tělem bez problému spolupracovat a přesněji ostřit (samozřejmě, kusová variabilita se objeví i tady).

Tak bohužel mám zcela odlišné zkušenosti. Tamrony a to i zoomy mi v kombinaci s Nikon těly ostřily dobře, za to pevné 50mm/1,8G i 35mm/f1,8G bohužel ne. Navíc jsem byl docela rozčarován, jak ta padesítka byla takřka neseřiditelná. Posun od objektu například o 500mm a korekce u microadjustmentu se změnila o 4 dílky. jak u manuálního tak u automatického seřizování, samozřejmě opakovaného.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod resta_urator 3. 11. 2019 15:39

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o radu. Doteď jsem fotil pouze na analog nebo digi kompakt. Přecházím však zcela na digitální fotografii a proto plánuji koupi nějakého lepšího přístroje - zrcadlovky. Jsem však v digitální technice naprostý amatér a tak se chci zeptat, jak je to s nikonem a canonem, protože jsem kdesi zaznamenal informaci, že nikony lépe zvládají náročnější fotografické situace, jako je kontrast, horší světelné podmínky atd zatímco Canony mají zase kvalitnější videa. Ty canony se mi více líbí kvůli své ergonomii a menším tělům. Pokud je však informace o rozdílu mezi canonem a nikonem v náročnějších světelných podmínkách pravdivá, tak asi není co řešit a volba by padla na Nikon. Já mám v plánu zrcadlovku používat převážně na přírodu, reportáž a při cestování. Proto chci ještě požádat o radu, které modely jsou odolné proti prachu a hlavně vlhku a dešti. Nějak mi tyto informace chybí u produktů. Prozatím přemýšlím o full frame Nikon D750 nebo Canonu EOS 6D Mark II. Případně o modelu Canon eos 200D. Ještě nemám ujasněno, zda koupím levnější tělo a kvalitní objektiv za dvacet tisíc nebo víc šetřit a pořídit kvalitní objektiv i full frame. Díky za případné reakce.
resta_urator
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 11. 2019 16:31

Osobne by som sa dnes uz viac orientoval na bezzrkadlovku, pretoze je to perspektivnejsia technologia.

Co sa tyka konkretneho tela/znacky, Nikon pouziva snimace od SONY tak ako vlastne v podstate vsetci okrem Canonu a snimace od SONY su povazovane za technicky lepsie => vyssi dynamicky rozsah, mozno trochu menej sumu.

Co uz sa potom vyberu bezzrkadloviek tyka, asi by som sa najskor rozhodol pre velkost snimaca (Full Frame, APS-C, mFT) a nasledne sa rozhodol podla dostupnych objektivov.

A tiez by som uviedol rozpocet, lebo medzi Canonom 6D a 200D je dost velky rozdiel :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod papun 3. 11. 2019 16:52

Taktéž doporučuji si nastudovat bezzrcadlovky. Je to čtení na dlouho, ale objetuj tomu ten čas a věřím, že se ti to vyplatí.
papun
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků