Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 9. 2. 2019 16:31

feathoron píše:D760 nebude (psalo se o ní X let a nic

O D400 sa písalo X rokov...a prišlo D500, takže asi tak.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod feathoron 9. 2. 2019 17:26

Toť jen můj názor ohledně D760, jen mi to přijde zbytečné vydávat stroj, který bude konkurovat Nikonu Z6. Teď část lidí odchází od Canonu a Nikonu k Sony na bezrcadlovku. Nikon potřebuje co nejdřív zastavit tento odliv, tzn. upgradem FW pro Z6/Z7 (dřív nedělal a teď chystá min. Eye AF) a vydáním víc profi stroje. D760 neprinuti skoro nikoho kvůli tomu přejít na Nikon, pouze stávající uživatele Nikonu potěší, kteří mají skla pro DLSR. Nevím zda jste viděli prezentaci připravaného FW pro A9, kde systém sám přepíná ze sledování osoby na detekci tváře na sledování oka. Dále se začalo objevovat automatické ostření na oči zvířat, aut, motorek, ptáků, plus SW vymoženosti z mobilu to je budoucnost bezrcadlovek. Hlavní výhoda toho všeho je, že se člověk už nebude zabívat zda úspěšně zaostřil, ale na vlastní kompozici. Teď ještě hodně bezrcadlovek má mouchy, ale tipuji že další generace jich většinu vyřeší.
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 9. 2. 2019 18:41

D760 (ak bude) IMHO vobec nema niekoho prinutit na prechod k Nikonu, ale zatial uspokojit tych ktori maju kopec F skiel, aby nepresli do inej stajne (kedze skiel na Z system je zatial pramalo).
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 2. 2019 18:42

Nojo, Kdybych se musel "zabívat zda jsem úspěšně zaostřil", to už bych nemohl dělat vůbec nic jinýho. Někdy mám pocit, že je to tu samý bot (najatý firmou Sony).
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 2. 2019 18:52

Tím ten svůj názor úplně zabyl.

-- 9. 2. 2019 18:58 --

Ale teda k jádru jeho sdělení, jako doplňkový mód pro některé scénáře je to šikovné.
Řekl bych něco jako jeden ostřící bod vs skupina bodů.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod feathoron 9. 2. 2019 19:04

Tak necháme se překvapit, třeba bude D760 a equivalent a Z6 mark 2 :-). Nikdo by asi v době d300 netipoval, že nástupce bude až za 8 let.
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 2. 2019 19:20

Podle mne je D760 se senzorem a kvalitou LV jako u Z6 z hlediska Nikonu velmi nenáročný počin. Technologie mají vyvinuté. Trh pro takový foťák není ani zdaleka tak velký jako býval pro D750, ale byla by chyba nechat cílovku tápat, když se z ní dá něco vytáhnout. Krom toho se díky D760 ještě podrží prodeje skladových F objektivů levnějších řad a nebude takový nával na Z skla, na která nemá Nikon dostatečné výrobní kapacity, aby mohl masivně zásobit celý svět dostatečným počtem kusů a modelů.

...Nástupce D300 byl úplně jiná situace. Podle Thoma Hogana už byl před představením, když přišlo zemětřesení v Thajsku. Výroba se zastavila a než naběhla, svět byl jinde.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 10. 2. 2019 09:27

Nikon D760 má přijít v roce 2019, má mít:

4K video
Tlačítko ISO v blízkosti spouště
Na zadní straně tlačítko AF-On
Stejné nastavení otočného ovladače AF jako byl u D810
Malé změny v rozvržení tlačítek na zadní straně
Jiný počet bodů AF (zatím nejsou žádné podrobnosti)
Vylepšený AF a IQ při vyšší úrovni ISO.

Podle mne má za cíl přimět k obměně zákazníky, kteří mají starší zrcadlovky a větší množství F-skel a chtěli by něco novějšího, ale nechtějí dělat komplet obměnu skel. Já to chápu, taky se mi nechce kupovat skla s jiným bajonetem.

Jinak při nákupu Z7 a Z6 nabízí Nikon v zahraničí výkup na protiúčet.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 10. 2. 2019 10:59

Presne tak, z tohto dovodu ma celkom D760 zaujima (ak teda bude)...mam dost F skiel, laka ma mat aj FF (k D500), Zka su zatial v plienkach + nutnost adaptera. No a D850 je uz dost draha + vela MPx.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Obšák 26. 2. 2019 14:05

https://www.digimanie.cz/canikon-existu ... nikon/7731

Tohle kdyby rozumně fungovalo, tak to by byla pecka!!! :-)
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 3. 2019 11:25

Neviem ci to tu bolo - recenzie 35/1.8 a 50/1.8 na ephoto:

Nikon NIKKOR Z 35 mm f/1,8 S
https://www.ephoto.sk/fototechnika/rece ... -mm-f18-s/

Nikon NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S
https://www.ephoto.sk/fototechnika/rece ... -mm-f18-s/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 4. 3. 2019 19:31

2 docela objektivní recenze, proti F-kovým objektivům pokrok (ale ty byly oba proti ekvivalentům řady Sigma Art opticky spíše podprůměrné):

https://www.cameralabs.com/nikon-z-50mm-f1-8s-review/
https://www.cameralabs.com/nikon-z-35mm-f1-8s-review/

Mně velmi vadí ta aberace, tohle je pro mne level “job stopper”. A hmotnost přes 400 gramů u objektivu s touhle světelnosti mi také nepřipadá jako ideál.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 3. 2019 20:17

Nevím, co bys chtěl. Stěžuješ si na CA a kritizuješ hmotnost a navrch vyzdvihuješ Artky a Otuse, že mají CA méně, přitom jsou to ale 2-3x hmotnější objektivy. V malým formátu objektivu prostě tak vysoké korekce nejsou podle všeho možné. Kdyby Ska byla poloviční velikosti, měla by CA ještě víc než ta aktuální.

...Jinak Sigmy Art nejsou žádný zázrak ve srovnání s Nikkory 1,8 G pro F - konkrétně novější designy 20, 24, 35 a 85/1,8 G jsou stejně ostré jako Artky, spolehlivěji zaostřují, jsou výrazně lehčí a prohrávají v podstatě jen mírně nižší "bokehovostí" a malinko vyšší CA na plnou díru.

-- 4. 3. 2019 20:21 --

...Nadto jsme ještě nedávno slintali nad Sony-Zeiss 55/1,8 a považovali ji za nepřekonatelnou základní 50ku ve FF světě. Dnes tu máme Nikkor S 50/1,8, který ten Zeiss poráží na hlavu v každé myslitelné kategorii od těch měřitelných po subjektivní rendering a ještě je výrazně levnější.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 3. 2019 07:18

Na CA jsem citlivý, vadí mi i na jinak skvělém objektivu 105/1.4 (na kratší, než portrétní vzdálenosti, třeba u jídla na Food festivalech, kam i kvůli tomu raději beru Sonnar).

U Sigmy Art mi také vadí hmotnost, navíc AF beru jako poukázku na problém, u 50mm to mám vyřešené, ale potenciálně musí Sigma na seřízení do servisu, což je pakárna (a to mám výhodu, že bydlím nedaleko). U Sigmy je horší Color rendering, Nikon a Zeiss ho mají lépe zvládnutý. Protisvětlo také není úplně parádní disciplína Sigmy Art, zejména ve srovnání s tím Sonnarem. Přesto uvažuji u 14mm f1.8, protože u 14-24/2.8 není v hale focení na f2.8 optimální a menší HO by se občas hodila na takové ty kozákoviny. Uvažuji o Sigmě 24/1.4 Art, protože mne nadchly fotky z D750 s tímto objektivem (fakt dobře vyladěná kombinace) a chybí mi dobrá volba u 35mm, kde Nikon v F-kové verzi brutálně vinětuje a aberuje podobně jako S-Ková verze. Opticky by byla lepší Sigma Art, navíc je světelnější, ale není to kvůli hmotnosti cestovní sklo, to platí prakticky o každé Sigmě Art, z dvojice 35/1.4 a 24/1.4 mne více láká ohnisko 24mm, líbí se mi více, než originál Nikon.

Nikon 20/1.8G mám jako cestovní sklo, beru ho s sebou často, v recenzích ho chválí, já jsem s tím sklem spokojený, ale ne nadšený. V přímém srovnání s 14-24mm je tohle sklo horší, fotky ze 14-24mm vypadají lépe, pravděpodobně kvůli mikrokontrastu, takže do Benátek s sebou beru 14-24 a 20mm zůstane doma. Na Srí Lanku asi také vezmu 14-24mm, i když mi tím o skoro 1 kg ztěžkne fotobatoh. Nikon 85/1.8G je velmi dobré sklo a beru ho s sebou jako cestovní sklo, na D850 z něj lezou parádní fotky, nicméně na 105/1.4 nebo Sonnar 135/2 tohle sklo nemá.

Když vezmu, že S-kové skla, že mají mnohem větší bajonet a mnohem novější design, tak bych čekal víc. Z té trojice aktuálních S-kových objektivu by mne oslovil jen Nikon 35mm (kdyby byla F-ková varianta), protože mi 35mm chybí a nechci se tahat na cestách se Sigmou Art. S-ková řada měla být to nejlepší, ne být lepší průměr. Tohle jsou moje zkušenosti a subjektivní pocity z těchto objektivů. Ten přínos toho nového bajonetu je zatím pro mne negativní, nevýhody převažují nad klady a tahle situace bude přetrvávat ještě několik let, dokud Nikon nevyvine adekvátní alternativy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 3. 2019 19:23

Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků