Kompakt x bezZ cca 15tis ?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lemonka 8. 1. 2019 12:50

Potřebuji nové cvakací dělo a jdu si k vám pro radu :)
Jaké máte/doporučíte foťáky na domácí/cestovní použití, čili tak trochu všestranné? Tu krajinka, tu dítě, tu breberka. Odešel mi ultrazoom Pan.FZ-38. Investovat chci cca 15tis. do něčeho lepšího (to bude asi vše) a spíš kompaktnějšího. Základy focení trochu mám. Malé... Ale necvakám bez rozmyslu, snažím se o kompozici, ostřit, manuálně nastavovat...když to čas v tu chvíli dovolí. Když ne, dobrá automatika je vítána. Dále pak i dobrá světelnost, hledáček, raw, třeba i výklopný displej, ...atd.
Nejblíž tomu co jsem měla (ach ten zoom a makro - zvyk no) vidím Panasonic FZ1000, leč váha a velikost mne odrazují. Dále pak Panas LX100, Canon RX100, G7X...ale bude mi to stačit na hyperaktiv dítě a uspokojí mé touhy fotit oko mouchy? Asi ne.... Pak ještě bezZ (posunout se o kus dál), Sony a6000 třeba a objektiv....? Dva...? To už je pro mne vyšší dívčí a fakt se ztrácím. Prosím rady jak z toho ven?
Lemonka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 1. 2019 15:09

Možností máš fakt hodně.

Tu LX100 mark 2 jsem měl chvíli doma, nakonec jsem ji vrátil, ale ne proto, že by byla špatná. Jen není o moc menší, než GX80, co taky mám. A proto, že jsem ji nebyl schopen zapnout jednou rukou. A proto, že nemá výklopný display, což jsem sice věděl, ale nedocenil jsem, jak moc mi to bude chybět.

Od Panasonic bych ti doporučil GX80, ale možná by bylo dobré, kdyby třeba k tomu napsal něco Foto1977 a Monikash - ti je mají taky. Mě funguje naprosto dle mých představ a zdá se mi, že splňuje i to, co od foťáku vlastně chceš.

Bob222 má zase zkušenost s tou Sony a hlavně s objektivy, se kterými má největší smysl.

A určitě by se Ti mohly líbit i Fujiny, ale na to jsou tu jiní znalci. Těl a hlavně objektivů.

Taky zkus pohledat v historii, protože přesně tohle se tu před pár měsíci mnohokrát řešilo :-)

A určitě zkus vzít ty předvybrané foťáky i do ruky, asi nebudeš mít problém s úchopem, ale stejně.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Noldo 8. 1. 2019 17:56

Behni do obchodu a ošahaj si to. Tu ti len poriadne zamotáme hlavu. V prvom rade si treba ujasniť, či chceš investovať 15 tis. a pár rokov spokojne fotiť, alebo každý rok dokupovať za 10 tis. ďalšie a ďalšie sklo, lebo potrebuješ dlhé, široké, macro, portrét,... A potom tie sklá ešte aj nosiť a vymieňať... Toľko otázka kompakt/výmenný objektív.

Kompakty zvyčajne vedia macro, lepšie riešenie je macro predsádka Raynox. Na FZ1000 by fungovala vynikajúco. Problém kompaktov(okrem fz1000, ktorá rozhodne nie je kompaktná) je slabý zoom(okolo 28-80mm), takže zoo, sýkorky, deti hrajúce vonku futbal to sa moc nedá...
Ak zoom nepotrebuješ, tak ušetri starosti a vyber si skladný kompakt, odpočúčam sa vzdať aj hladáčika, aj tak nebýva najlepší. Určite trvaj na výklopnom displayi.

Ak by si ako majitelka ultrazoomu chcela naďalej zoomovať, čo sa pri cestovaní môže hodiť, tak ti ostáva iba FZ1000, alebo priplatiť za bezzrkadlo a dve sklá. To mne však nikdy nefungovalo a aj tak som fotil len jedným a nakoniec to druhé aj prestal nosiť. Preto môže byť zaujimavá aj alternatíva bezzrkadlo a univerzálne sklo Pana GX80 14-140, Oly M10mkII 15-150, z väčších čipov(24 mpx oproti 16 u m43) tu máme s uni sklom len canon M50 18-150

A aby to bolo ešte zložitejšie, tak mne sa chodilo po horách dobre aj s lacnou zrkadlovkou. Sú ľahké, dobre sa držia a tak nevadí ani trochu vyššia váha uni objektívu, ponúknu najlepšiu obrazovú kvalitu a dlho vydržia na baterku. Na cestovanie môže byť Nikon D5300 či 5600 s 18-105 alebo 18-140 veľmi fajn a ten ich 24mpx čip je vynikajúci.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 8. 1. 2019 18:28

GX80 prodávám i se 2 skly https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=549940 , protože přecházím úplně na DX9 a zítra mi dorazí (konečně) 35-100/2,8.

Měla jsem možnost si osahat Oly 10MkII. Ovládání mi moc nesedlo a čtyřsměrný kříž je vyloženě "zahozený", když si na něj nemůžu přiřadit rychlé volby. A dotykové ovládání tak nějak na půl cesty.

-- 08 led 2019 18:40 --

A k té sony. U 6titisícové řady mi chybí kolečko pro úpravu expozice a skla. Dá se to řešit redukcí pro Canoní skla. A trpí vyšším zahříváním baterie. Docela mě pobavilo, když jsem četla u nového fw, že vylepšili přehřívání baterie, ale že stejně člověk se sníženou citlivostí by si měl dát pozor na popáleniny....
A7 je plnoformát a od MkII má i stabilizaci o dostatek koleček pro nastavování. Ale starší řady nemají dotykový displej, což je docela škoda. I na ně se dají použít redukce pro Canon skla. Oproti panasovi a olym mají o něco delší výdrž baterie a mají větší grip.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 8. 1. 2019 21:28

Fujifilm X-T20 a základní zoom objektiv 18-55mmF2.8-4 se stabilizací. Nebo pár kompaktních pevných skel XF23mmF2 (univerzální ohnisko) a XF50mmF2 (ideální na portréty).
https://www.fotoguru.cz/fujifilm-x-t20-recenze/

Nebo model Fujifilm X-E3 (kompaktnější verze, avšak nemá např. výklopný displej jako X-T20 a EVF hledáček je orientován na stranu),
https://www.fotoguru.cz/fujifilm-x-e3/
K X-E3 ale spíše bych doporučil kompaktní pevná skla XF23mmF2 a XF50mmF2, nicméně i ten výše zmíněný zoom objektiv bude k němu fajn, akorát to bude v rukách lehce nevyvážené z hlediska poměru velikosti těla vůči zoom objektivu. Nic však zlého.

Na klasickém bazaru (např. Paladix) nebo v rámci bazar. sekce v jednom z kamenných obchodů s fotovýbavou (jako Megapixel třeba) se dají objektivy i těla sehnat za zajímavé částky oproti obchodu.
Dále je tu i možnost využití cashbacku či zajímavých slev v případě zcela nových z obchodu.

V případě, že do toho bude ochota nadále investovat v budoucnu (zase doporučuji bazar):
Pro "ultrazoomové" požadavky se pak nabízí možnost pořídit XF 55-200mmF3.5-4.8 se stabilizací.
Pro "macrování" postačí klidně i starší XF 60mmF2.4
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 8. 1. 2019 22:34

Ahoj pokud chceš něco "out of box" tak asi ten Lumix LX100 (II) vyhoví...
Mě od jeho pořízení odradila jediná věc: elektrický zoom. Jinak bych ho měl.
Teď mám GX80ku s 12-32mm záklaďákem, což je super kompaktní sestava, ale to sklo má své limity (dl.ohnisko jen max32mm, slabší kresba na obou krajích ohnisek).
já si k tomu zamiloval pevnou 25mm a na cestě mám 14mm.

Ovšem kdybych teď šel do kompaktního mirrorless tak určitě beru Fujinu X-E3 i s 18-55mm sklem z eglobalcentral za našich dvacet koček ušatých...
Je to stejně prťavé jako GX80ka, má to APS-čip a to rovnou vyhlášený X-tans...
recenze zde:
https://www.fotoguru.cz/fujifilm-x-e3/

oproti GX80ce to má opravdu pěkný a použitelný hledáček...
Pokud by jsi šla do GX80ky, tak je nesmysl kupovat novou když se jich teď vyrojilo spousty zánovních se skoro plnou zárukou po bazarech za směšných cca 7tis za tělo a skla jsou taky hojně k odkupu :-)
Já s GX80kou ještě letos pobudu, i když mě ta fujina o vánočních svátcích dost hlodala...
Ale objednal jsem si 14mm sklíčko na GX80ku a už myslím zase jen na něj :-) :-) :-)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 9. 1. 2019 07:10

Taky jsem o té fujině uvažovala, ale mám 6 skel m4/3, blesk, gx7 ve skříni, neprodanou GX80. Znamenalo by to budovat nový systém od začátku. A na fuji jsou drahá skla a ten seťák má pomalý zoomovací motorek (což docela zkritizovali v recenzi u nové T-100).
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 9. 1. 2019 08:25

monikash: to si pleteš s menším objektivem typu "power zoom" XC 15-45mmF3.5-5.6 PZ OIS se kterým ta recenze s X-T100 byla (fotoguru). Navíc model Fujifilm X-T100 není tak výkonný fotoaparát, řada skel na něm "pracuje" pomaleji. Zmínka byla o XF 18-55mmF2.8-4 R LM OIS - ten má naopak "linear motor". Na bazaru se dá sehnat pod 9-10k Kč.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 9. 1. 2019 09:28

Dík za upřesnění. Ale i tak, pro nás "samoživitelky" :-) je to drahé.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lemonka 10. 1. 2019 15:31

Marně jsem čekala na upozorňovací email. Ještě, že jsem se sem vrátila. Jste skvělý lidičkové, díky.

Kde začít...?
Nevím, jestli všechny typy jsou vhodné pro mé účely, ale určitě nad nimi zapřemýšlím.

Z prvu... fotím sice dlouho (něco nevím už co, Minolta Z1, Z3, nějaký Soňák, Ricoh WG-4 a zmíněný Panas FZ-38), ale usnula jsem tak trochu na vavřínech. Chci to aspoň částečně změnit, zlepšit se, jak mi to čas a finance dovolí. Ono i když koupím Canon G7X, tak budu fotit líp, měla jsem ho půjčený. Moc šťastná jsem s ním ale nebyla (zas ten zoom a makro)
Jak vidno, vše kompaktíky, spíše ultrazoomy. Zoomování a makro fotky (myšleno ostření od 1cm) je můj zvyk až zlozvyk včetně focení všeho možného místo zaměření se jen na něco. Ono s dítětem už to ani úplně moc nejde.

Davidof píše:Taky zkus pohledat v historii, protože přesně tohle se tu před pár měsíci mnohokrát řešilo :-)
A určitě zkus vzít ty předvybrané foťáky i do ruky, asi nebudeš mít problém s úchopem, ale stejně.

Hledala jsem. Nerada otravuji, když si něco můžu najít sama. Ale je to plno peněz, nechci šlápnout vedle a co mi to vyhledalo mi dalo jen pár typů, tazatelé nebyli až tak "nároční" jak já. Vyzkouším, i když dosud problém nebyl nebo jsem si zvykla.

Noldo píše:Behni do obchodu a ošahaj si to. Tu ti len poriadne zamotáme hlavu. V prvom rade si treba ujasniť, či chceš investovať 15 tis. a pár rokov spokojne fotiť, alebo každý rok dokupovať za 10 tis. ďalšie a ďalšie sklo, lebo potrebuješ dlhé, široké, macro, portrét,... A potom tie sklá ešte aj nosiť a vymieňať... Toľko otázka kompakt/výmenný objektív.

Kompakty zvyčajne vedia macro, lepšie riešenie je macro predsádka Raynox. Na FZ1000 by fungovala vynikajúco. Problém kompaktov(okrem fz1000, ktorá rozhodne nie je kompaktná) je slabý zoom(okolo 28-80mm), takže zoo, sýkorky, deti hrajúce vonku futbal to sa moc nedá...
Ak zoom nepotrebuješ, tak ušetri starosti a vyber si skladný kompakt, odpočúčam sa vzdať aj hladáčika, aj tak nebýva najlepší. Určite trvaj na výklopnom displayi.

Ak by si ako majitelka ultrazoomu chcela naďalej zoomovať, čo sa pri cestovaní môže hodiť, tak ti ostáva iba FZ1000, alebo priplatiť za bezzrkadlo a dve sklá. To mne však nikdy nefungovalo a aj tak som fotil len jedným a nakoniec to druhé aj prestal nosiť. Preto môže byť zaujimavá aj alternatíva bezzrkadlo a univerzálne sklo Pana GX80 14-140, Oly M10mkII 15-150, z väčších čipov(24 mpx oproti 16 u m43) tu máme s uni sklom len canon M50 18-150

A aby to bolo ešte zložitejšie, tak mne sa chodilo po horách dobre aj s lacnou zrkadlovkou. Sú ľahké, dobre sa držia a tak nevadí ani trochu vyššia váha uni objektívu, ponúknu najlepšiu obrazovú kvalitu a dlho vydržia na baterku. Na cestovanie môže byť Nikon D5300 či 5600 s 18-105 alebo 18-140 veľmi fajn a ten ich 24mpx čip je vynikajúci.

Částečně zamotáte, to je fakt :D Ale i typy a rady, z kterých se pokusím si vzít co nejvíc :)
Jasno mám v tom, že nebudu kupovat každý rok dva další skla. Finance jsou jedna věc, tahání se s tím druhá.
Ošahání je fajn, já bych ale potřebovala z toho obchodu s ním i vyběhnout a vyzkoušet v praxi. Moc daleko bych asi neběžela :P
Makro předsádka! Že mne to nenapadlo? Díky! To by měl být můj "problém" s focením makra vyřešen, žejo že jo? :)))
FZ1000 byl na posledním místě ve výběru. Větší, těžký. Zracadlo taky ne. Ono i bezZ s větším obj.nebude skladné a lehké, ale myslím, že víc uspokojí :)

monikash píše:A k té sony. U 6titisícové řady mi chybí kolečko pro úpravu expozice a skla. Dá se to řešit redukcí pro Canoní skla. A trpí vyšším zahříváním baterie. Docela mě pobavilo, když jsem četla u nového fw, že vylepšili přehřívání baterie, ale že stejně člověk se sníženou citlivostí by si měl dát pozor na popáleniny....

:grr: :roll: :mrgreen:

wikxzen píše:Fujifilm X-T20 a základní zoom obj....

Předem díky za závorky :D Pro lajka se občas hodí doplnit takové "blbiny" :)
Fuji... je drahý :D Zákl.obj.nevím nevím jestli by stačil. Mít jich vícero je krásná představa, ale u ní jsem nucena zůstat, mé možnosti jsou omezené. Přesto díky... Zjistím si, jestli bych přes známého nemohla dostat slevu a dle toho zahranu Fuji do užšího výběru.

foto1977 píše:Ahoj pokud chceš něco "out of box" tak asi ...

LX100 vyhovuje jen kompaktností. Pro moji potřebuji, jinak stroj fajn. A II je cenově dost nad limit.

GX80 je v užším výběru. Sic jsem na začátku chtěla nový, ale po bazaru kouknu, víc vás ho tu radí, díky.


Jdu si udělat užší výběr a pak se půjdu do-poradit. Další nápady se meze nekladou, díky za diskuzi.
Lemonka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 1. 2019 16:52

No, GX80 mám (rád), ale s 12-32 to rozhodně není ultrazoom. Jedině v kombinaci s 14-140, je to jeden ze setů. Teď je i dobrá doba, už je to přeci jen starší model.
S 12-32 je to ovšem šikovně malej foťák, ne moc větší než třeba ta LX100.

Když budeš chtít popsat silné stránky, klidně se ptej.

Slabé stránky - moc jich nevidím, kromě samozřejmě omezení daných velikostí čipu. A hledáček je hodně malý a pro někoho nepříjemný. Výdrž baterky je taková ... no, jako u mobilu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Noldo 10. 1. 2019 22:58

Zrovna Fuji by som možno vynechal, kvôli tomu, že sa rawy ťažko zpracovávajú a že objektívy stoja pecku. Ak už tak jednoduchší X-T100.
Ešte by som bral do úvahy pri m43 a zvyšku, že m43 fotí do pomeru strán 4:3 a nie 3:2, čo napríklad mne osobne nevyhovuje.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lemonka 11. 1. 2019 12:41

Zatím v užším výběru je Sony a6000 a Panas GX80...možná ještě něco, k tomu později v dalším příspěvku. Hodil by se ale Bob222 či jiný příznivce neb zatím tu díky příspěvkům příznivců vede GX80 :D

Z jiné diskuze mám k Sony zatím jen "výcuc": Na hyperaktivní dítě sériové snímání 11sn/s ( Pan.FZ-38 má 2,3sn/s), poměrně velké množství ostřících bodů , hlavní přednost je APS-C velikost snímače, RAW, fullhd 60sn/s, výklopná obrazovka, slušné nastavení fotoaparátu.

Zjišťuji, že koupí bezZ obzvlášť s dvěma objektivy se kompaktnosti (váha i rozměry) nedočkám :d

Napadla mne otázka pro moji zajímavost... Pokud nejdete fotit něco cíleně, třeba na rodinný výlet věnovaný víc lidem a okolní idylce pouhým okem než přes foťák, jaký nejčastěji používáte objektiv a jaký zůstává doma nevyužit?
Lemonka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 11. 1. 2019 12:51

A6000 jednu nevýhodu má, chybí mu dotykový displej, který se hodí při výběru bodu ostření.

S GX7/80 jsem nosila 12-32 + 40-150. Co mám GX9, tak 12-60, který byl u ní přiložený. I když na adventní Bratislavu jsem si vzala 12-32 a GX7 a stačilo mi to https://monikash.rajce.idnes.cz/Vanocni ... lava_2018/ . Hlavně těch 12 mm bylo pro městské uličky výhodou. Do adventního Brna jsem si vzala NEXe7 s pevnou 16 a taky to stačilo. Hlavně se člověk netahá s velkým sklem ale tzv. palačinkou.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 1. 2019 13:33

Máš pravdu v tom, že výběr hlasováním není úplně ideální, kdyby se ti sešli šťastní majitelé Agfa 100, tak zpláčeš nad výdělkem.

Měl bych jen poznámku k výhodám A6000 - RAW má samozřejmě i GX80, a možnosti nastavení má také dobré a navíc je podle mě velmi racionálně nastavená už v defaultu.

Hlavně bych viděl výhodu Sony ve větším čipu, který když podpoříš kvalitními objektivy, ti umožní více s obrazem pracovat, protože bude méně šumět na vyšší ISO a při zesvětlování stínů.
To video nevím, jak je pro Tebe důležité a jak se to projeví.

Já osobně u GX80 strašně oceňuju velmi funkční dotykový display, hlavně tedy v režimu, kdy sám aktivně vybírám ostřící místo. To je velmi silná stránka tohoto strojku. Na hyperaktivní dítě jde použít mód, kdy prstem na displayi dítě sleduješ a zapneš funkci, kdy už ten dotyk znamená zmáčknutí spouště. (Normálně to jen přesune ostřící bod).

Ale tu Sony si nech vysvětlit hlavně včetně objektivů, protože je to přístroj taky malý a má o něco lepší senzor.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků