Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Grimjaur 27. 12. 2018 14:35

No tvl, Ganček se přezbrojil na SONY? Tak to teď majitelům polezou jeho nezkušenosti krkem, zato olympusákům se asi uleví. Sláva, to to trvalo.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 12. 2018 15:50

bob222 píše:Ty už máš A7? Ktorú verziu?
Nemám A7.
Mne sa viac hodí to F-ko čo mám: už len tým, že je skladnejšie.
(plus mám na neho potrebné sklá .. teda: na všetky situácie čo chcem fotiť)

Ale kamoš má A7RIII. Teda model s dotykáčom.
Keď nám ukazuje fotky, tak pri tom dotykáč vždy používa.

bob222 píše:Keby si napísal hociakú z x vlastností, čo má A7III navyše, ale práve dotykáč?
Zhodnotil som to zo ženského pohľadu, keďže to chce pre ženu.
A ona je určite (vďaka smartfónu) viac navyknutá na dotykáč ako ty :oops:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 27. 12. 2018 16:55

Tak zrovna dotykové ovládání je věc, kterou u Sony považuju (proti Canonu) za dost omezenou a spíše nepraktickou. Výběr ostřících bodů přes dotykáč je hrubé (zvlášť při S velikosti bodu).
A přiznám se, že netuším, jak při ukazování fotek dotykáč využívat... navíc to musí být proti kolečkům o dost pomalejší.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 27. 12. 2018 22:37

Jo dotykové ovládání na a7iii jsem vypl úplně jako první.
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 28. 12. 2018 01:26

Ganec opetovne vari z vody. Nic noveho.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 12. 2018 07:13

Ja fotak ovladam hybridne. Na prezeranie fotiek mi dotykove ovladanie pride v pohode, G9 pozna gesta ako u iPhonu. Chvilu ma bavilo vyberat cez do ostriaci bod, ale neskor som to vypol. Pri foteni cez displej je to parada (hoci samotny G9 na to nie je idealny fotak), ale s okom na hladaciku to sposobuje skor problemy.

Hrabat sa cez to v menu som ani neskusal.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 12. 2018 11:41

chodec80 píše:přiznám se, že netuším, jak při ukazování fotek dotykáč využívat... navíc to musí být proti kolečkům o dost pomalejší.
To sa nevylučuje: čo je rýchlejšie kolečkami, možno kolečkami používať aj naďalej.

Ja pri prezeraní fotiek zoomujem tiež kolečkom. Alebo prepínam medzi zväčšenými fotkami (to dotykáčom nejde)
Ale cez dotykáč vyberám miesto ktoré zväčšujem (dvojklikom) a potom zväčšený obraz posúvam (systémom "drag and drop"). No a dvojklik tiež býva najrýchlejší/najistejší na úplné odzoomovanie.

Aj ten môj kamoš na A7RIII používa dvojklik často...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 28. 12. 2018 14:12

Tak úchop na A7II som poriešil, L-plate objednaná. Uvažujem preventívne aj nad gripom, neviete poradiť nejaký slušný neorigo? Prosím pekne len vlastné skúsenosti.
Pozeral som meike, vypadá slušne, nemá ho niekto?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chodec80 29. 12. 2018 11:26

Aha, takže jsem už pochopil tvou větu "Keď nám ukazuje fotky, tak pri tom dotykáč vždy používa.". Používá to na dvojklik, pokud je max. zoom až moc velký, musí se prsty vrátit na kolečko a trochu odzoomovat. Následně se vrátí zpět na displej, posune si výřez kam potřebuje a po zaznění "wauuu" od diváků se vrátí zpět na kolečko a přeskočí na další fotku. A celá operace se může opakovat. To je vážné "kůůůl". Celé toto jde udělat přes tlačítka pohodlněji a rychleji. Ale proti gustu... pořád je to dotekové ovládání na prd.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 29. 12. 2018 13:29

Neviem ako to ma urobene SONY, Olympus ma dotykove ovladanie k nicomu, podobne starym Xperiam so stylusom. Take to "iPhone like" ako ma Canon, pripadne Panasonic je ale dost v pohode a za mna je to rychlejsie ako cudlikmi.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 29. 12. 2018 14:36

chodec80 píše:takže jsem už pochopil .. pokud je max. zoom až moc velký, musí se prsty vrátit na kolečko a trochu odzoomovat
Prstami? :shock:
Veď sa to všetko zvyčajne robieva len jedným jediným palcom!

No a dvojklik nastaví zoom na taký level, ako bol nastavený naposledy. Nie na maximálny zoom.
Teda už ho pri ďalšom obrázku zvyčajne netreba meniť. Neplatí teda, že "celá operace se může opakovat"

chodec80 píše:Celé toto jde udělat přes tlačítka pohodlněji a rychleji.
Vôbec nie: roller je na zoom pohodlnejší + dotykáč je na posun intuitívnejší. O rýchlosti ani nehovorím.
(ja mám na F-ku dokonca kvôli zoomovaniu na dotykáči posuvník, ktorý vie byť ešte rýchlejší ako tlačidlá a roller)

Navyše: aby sa dalo zoomovať cez tlačidlá, tak by nejaké museli byť namapované na funkciu zoomu.
Tieto funkčné tlačidlá by už určite neboli tak ľahko dostupné, ako presunutie palca z displeja na roller (a naopak).
Ďalšie 4 funkčné tlačidlá krížového ovládača by potom museli byť použité na (neefektívne) posúvanie.
S dotykáčom nemusia => vďaka dotykáču má vlastne foťák viac funkčných tlačidiel :idea:

-- 29. 12. 2018 14:42 --

V tomto videu (v 7 minúte) je zaujímavá teória, prečo sa u Sony (a Olympusu) nedá zoomovať prstami ako na mobiloch:


=> lebo šmajchľovanie prstami pred hľadáčikovým snímačom prepína zobrazenie medzi displejom a EVF ^^
(hoci ja by som skôr povedal, že je to preto, aby sa nemusel foťák púšťať z rúk, lebo na "dva prsty na displeji" je nutné aby jedna ruka foťák nedržala)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 29. 12. 2018 17:13

zasa sa tu niekto mota s teriou co :)

na A7r3 nepouzivam dotykovy display:
- pri tuknuti na display akoze vyber miesta ostrenia neurobi rovno fotku, musim stlacit potom este spust, naviac pri velkosti ostriaceho bodu S ktory pouzivam skoro stale je tuknutie prstom na obrovskej ploche
- pri prezerani fotiek sa neda posuvat na dalsiu fotku cez display, treba stlacit zadne tociace kolecko
- dotykovy display nefunguje pre nastavovanie/zmenu parametrov, treba normalne stlacat hw tlacidla

inak, ked pri prezerani stlacim naprogramovane tlacidlo C3, fotku mi zvacsi presne tam kde bol AF bod, to ma zaujima! tlacidlo je na fotaku na mieste dobreho pristupu.

pre mna je dotykovy display v takej forme ako je na A7r3 zbytocny. mozno to mam iba zle nastavene. ale aj tak.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 12. 2018 17:53

Lennyl

Tu možnost ťuknutím na display rovnou fotit sice mám, ale přijde mi to vhodný tak na nějakou reportáž, kde fotíš s foťákem u pasu a lovíš momentky.
Je to ale takový divný, když s každou změnou ostřícího místa musíš vyfotit snímek. Mě to spíš vždycky nakonec odradí a vypnu to ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 29. 12. 2018 19:41

Ganče: používej tu Sonku déle než pět minut u kamaráda a pak prosím piš. Píšeš pěkně, ale ne k ovládání Sonky. Víc se k tomu vracet nebudu.

Davidof: já to používal u Canonu (tam to šlo jedním tlačítkem nastavit, jestli hned vyfotí anebo jen zaostří). Zrovna včera večer bych automatické vyfocení po vybrání osřícího bodu i ocenil.

lennyl_2: Díky za tip na přenastavení výchozího zoom bodu z center na AF bod ;-).
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AwwA 29. 12. 2018 20:49

Jsi hulvát! On to viděl u kamaráda!
AwwA
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků