Výběr prvního fotoaparátu.

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 26. 11. 2018 17:36

Tak sa Gokotovi zasa uspesne podarilo zaspamovat vlakno.
Pre zakladatela vlakna: ak to tu este sledujes, najlepsie urobis ak zajdes do predajne a osahas si fotaky nazivo.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 26. 11. 2018 17:47

Jen k té 200D. Osobně bych nechtěl Canona s jen jedním rotačním ovladačem a ani model bez možnosti mikro doladění ostření (af microadjustment).
To první snižuje radost z používání a to druhé je k zlosti, pokud světelné sklo ujíždí (i ta 50 f1.8 STM). Bohužel to doladění ostření nemá ani 77D.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AwwA 26. 11. 2018 17:51

Coz je hodne smutne. Pritom takova blbost,(to tam dat). Proste Canon.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 26. 11. 2018 18:27

Toto je u Nikonu myslim rovnake. Pri DSLR by to ale ozaj malo byt povinne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chodec80 26. 11. 2018 18:39

Edit: ať v tom máš pořádný hokej, já bych hlasoval za A6300 :-D. V základu se seťáky 16-50/55-210 na seznámení a určení priorit (jsou za hubičku). Hlavně bych nic nenakupoval u nás, ale např. na e-infin.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 11. 2018 19:08

Já bych hlasoval pro Fuji X-T20 s 18-55 ;-)

-- 26. 11. 2018 19:42 --

...a jaký že nemám zesvětlení? Mám hledáček Fujin nastavený na preview expozice, takže tmavé scény zesvětluje. Tady ovšem nejde o zesvětlení ale o šum. Když vychází expozice při f/8 a ISO 200 na několik až desítky sekund a zároveň je scéna bez kontrastu (není tam zdroj světla typu veřejných lamp, oheň, odraz takového zdroje), předměty ve scéně je těžké rozpoznat v šumu. Naposledy se mi to stalo s X-T10. S D750 jsem na tom místě bezproblémově zakomponoval a zaostřil přes OVF, zatímco s X-T10 jsem fotku vůbec nedokázal pořídit. X-T2 jsem v takové situaci ještě nevyzkoušel, ale věřím, že s ním bych už fotku udělal, protože hledáček šumí výrazně méně.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 26. 11. 2018 21:05

landov píše:Tak sa Gokotovi zasa uspesne podarilo zaspamovat vlakno.
Pre zakladatela vlakna: ak to tu este sledujes, najlepsie urobis ak zajdes do predajne a osahas si fotaky nazivo.


Veru tak, bolo tom už dávno ale pár minút v ruke a odchádzal som z predajne s niečím úplne iným ako toto sony čo som pôvodne chcel. Volali to plechovka od coly :)
Úchop na" Ganca" nemožný ...
https://www.dpreview.com/reviews/sonydscf707
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Markil 26. 11. 2018 21:51

Ganec píše:
Markil píše:Reagovat by byla ztráta času.
Chápem .. nevieš čo na to napísať .. netušíš o čom píšem :oops:

Takže polopatisticky:


Takže polopaticky: kdyby jsi četl pořádně a dokázal to pochopit, tak jsem tou větou o hledáčku, reagoval na poznámku kolegy, že se do hledáčku díval v obchodě a v hledáčku 200D bylo oproti X-T20 dost tma... nic víc a nic míň
Víc to nebudu komentovat, jen že je hezké že jsi se svým Olympusem spokojen. Bohužel poradit neumíš a přijde mi že nechápeš, že neexistuje jeden nej foťák pro všechny ani jedna něj značka... A jen tak na okraj, zrovna tu X-T20 jsem měl týden půjčenou na otestování a i když jsem si jí nevybral, tak neměla ani problém s ostřením ani s hledáčkem...

Tohle téma mělo být o výběru foťáku, takže se omlouvám, že jsem přidal taky jeden příspěvek mimo. Každopádně je to moje úplně poslední reakce na Ganec ať už tu napíše cokoli.
Markil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 11. 2018 22:00

Dolgor píše:...a jaký že nemám zesvětlení? Mám hledáček Fujin nastavený na preview expozice, takže tmavé scény zesvětluje. Tady ovšem nejde o zesvětlení ale o šum.
Nemáš možnosť navoliť si "prioritu viditeľnosti obrazu":
Obrázek

Dolgor píše:Když vychází expozice při f/8 a ISO 200 na několik až desítky sekund a zároveň je scéna bez kontrastu (není tam zdroj světla typu veřejných lamp, oheň, odraz takového zdroje), předměty ve scéně je těžké rozpoznat v šumu. Naposledy se mi to stalo s X-T10. S D750 jsem na tom místě bezproblémově zakomponoval a zaostřil přes OVF, zatímco s X-T10 jsem fotku vůbec nedokázal pořídit.
Práve som si to skúsil na neosvetlenej časti sídliska s PEN-F, kde by na F8 nestačil ani maximálny expozičný čas (60 sek)
Takto to vtedy vyzerá v elektronickom hľadáčiku (odfotené mobilom):
Obrázek
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 11. 2018 23:36

Pro nechápavý: Jiné nastavení hledáčku by nic nezměnilo. Hledáček svítil a šuměl jako TV bez signálu, nedalo se komponovat (leda pokus-omyl) ani zaostřit jinak než odhadem podle stupnice vzdálenosti. Nemá smysl sem dávat fotky ze zcela jiných podmínek, protože nic nedokazují. Fotil jsem v zimě bez sněhu nekontrastní a takřka jednobarevný motiv, v údolí u řeky obklopený lesem bez jakéhokoli zdroje umělého světla. O hodinu později jsem s X-T10 vyfotil chalupu v mlze zcela bez problému z ruky, kousek vedle totiž stála lampa.
Fotka z D750 před a po úpravě.
DSC_0278.jpg

DSC_0278-Edit-2.jpg
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 11. 2018 00:27

Dolgor píše:Fotka z D750 před a po úpravě.
To neboli moc zložité fotografické podmienky: na mojej scéne bolo asi 8x menej svetla ako na tej tvojej :-l

Keď som nastavil podobné parametre ako si mal ty (teda 25s, F11, a ISO low), tak som dostal toto:
Obrázek
Kľudne si to zosvetli a podľa obrysov budovy uvidíš, že je to tá istá scéna.

Už mi konečne veríš, že nové bezzrkadlovky s tým správnym nastavením už v zlých podmienkach naozaj nemajú problém? :--

-- 27. 11. 2018 01:24 --

Markil píše:je hezké že jsi se svým Olympusem spokojen. Bohužel poradit neumíš a přijde mi že nechápeš, že neexistuje jeden nej foťák pro všechny ani jedna něj značka...
Ja som ale už poradil:
- napísal som čo je pre začiatočníkov dôležité
- upozornil ho na problémy o ktorých ako začiatočník netušil
- no a navrhol som mu aktuálne najvhodnejšie voľby v zadanom rozpočte

Pre tvoju informáciu: odporúčal som Panasonic GX80 + Olympus E-M10 III som ponúkol len ako alternatívu :oops:
Teda žiadna "jedna něj značka", ani "jeden nej foťák pro všechny" :pozor

Čo si ale radil ty?
- odporučil si ho na web "Canonistu" (má 5D mark III) a opakuješ jeho mantru o malom snímači
(no o tom, že Canoňácke snímače zaostávajú za ostatnými už nepíšeš; ani na jeho stránkach som to nenašiel)
- písal si, že si sa nakoniec rozhodoval len medzi dvoma značkami, ale vyhral to Canon
- odpovedal si na otázku "zda má Canon slušnou bezzrcadlovku" a odpovedal si jedným jediným foťákom
- vo svojom prvom príspevku si modely Canonu vymenoval asi 3x viac ako modely ostatných 5-tich značiek
=> a ty si dovoľuješ obviňovať ma zo značkizmu a dokonalého foťáku? :-\
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 11. 2018 01:42

Markil: možno to nevnímaš, ale v svojom príspevku si použil manipulačnú taktiku, ktorú z duše nenávidím:
- najprv sa ostatným podlizovať chválením .. a potom ich nemilosrdne odpálkovať

Všimni si to:
- ku každej voľbe si alibisticky povedať niečo pekné - aby si náhodou niekoho neurazil
- no a potom si ju raz a navždy odpálkoval - zvyčajne len jedným argumentom

Citujem ťa:
- "Olympus není určitě špatný foťák a velmi se mi líbil třeba jeho hledáček {podlizovanie} .. spolu s panasoniky jsem ho vyřadil, protože jsem si řekl, že bych rád zachoval alespoň APS-C velikost snímače {odpálkovanie}"
- "Sony se mi libily i třeba s ohledem na video {podlizovanie} .. ale bohužel díky drahým objektivům {odpálkovanie} .. Sony jsem tedy zavrhl, i když mě hodně lákalo.{podlizovanie}"
- "Nikon .. asi funkčně horší" {odpálkovanie; tu výnimočne podlizovanie nebolo, lebo Nikon ani len nikto nenavrhoval}
- "X-T20 .. Je o něco lepší {podlizovanie}.. u FUJI jsou mnohé objektivy taky hodně velké a za vyšší ceny {odpálkovanie}"
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 27. 11. 2018 04:25

Chudák zadavatel dotazu ... ten se tu zase "dozví perly"

Pro zadavatele:
Doporučuji prostudovat specifika zrcadlovek i bezzrcadlovek a výsledky porovnat s vlastními požadavky a představami.
Vybrat třeba více typů a odzkoušet někde na prodejně.
Dnes je spousta foťáků kvalitních a dostačujících.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 27. 11. 2018 08:30

chodec80 píše:Edit: ať v tom máš pořádný hokej, já bych hlasoval za A6300 :-D. V základu se seťáky 16-50/55-210 na seznámení a určení priorit (jsou za hubičku). Hlavně bych nic nenakupoval u nás, ale např. na e-infin.

Predtym nez si kupi Sony, doporucujem precitat si tuto diskusiu - viewtopic.php?f=213&t=1293813&st=0&sk=t&sd=a o vybere objektivu na krajinu.

chodec80 píše:Jen k té 200D. Osobně bych nechtěl Canona s jen jedním rotačním ovladačem a ani model bez možnosti mikro doladění ostření (af microadjustment).
To první snižuje radost z používání a to druhé je k zlosti, pokud světelné sklo ujíždí (i ta 50 f1.8 STM). Bohužel to doladění ostření nemá ani 77D.

Suhlasim, dva rotacne ovladace a AF microadjustment dost zvysuju komfort a hodnotu fotoaparatu. Ale jestvuju aj zrkadlovky v cene do dotazovatelovho rozpoctu 20 000,- Kc ktore toto maju.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 27. 11. 2018 09:24

No ted je krasny cas na nakupovani :)

Pentax K-70 za 11.500,-. Hlidal bych si ale i jine znacky, tam ty akce ted budou taky ...
cport
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků