Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 11. 2018 15:17

To jsou takové teorie, že by mohly být řady f/2,8 nebo f/4 pevných skel pro FF, ale už pěknou řádku let nikdo nic takového nedělá. Nikon udělal kompaktní f/2,8 řadu s AF naposledy na přelomu 80. a 90. let a žádná hitparáda kvality to nebyla a kompletní nebyla taky. Pro m4/3 nebo Fuji si můžu koupit řadu 17, 25, 45/1,8 resp. 23, 35, 50/2 a mám velmi kvalitně pokrytá ohniska, která se hodí na takovéto příležitostné, street nebo rodinné focení. S tělem střední třídy a zároveň solidně kompetentním (E-M5II, X-T20, X-E3...) se vejdu do malý brašničky a celé to nemá ani kilo. Všechny ty sestavy jsou krásně vyvážené a díky malé hmotnosti zavěšené na krku nelítají kolem při každém prudším pohybu.
Pro sebe bych si taky přál malý FF s 50kou v rozměrech X-T2/20 nebo X-E3+35/1,4, ale zatím nic takového není a kdoví, jestli kdy bude, protože pro větší čip a větší bajonet jsou nutně i větší průměry u objektivů a větší těla, aby zbylo místo na úchop. Dnes se hlavně všichni snaží prodávat high-end, na výrobu méně světelných nebo mírně méně kvalitních objektivů si nikdo netroufá. Stačí se podívat, kolik kritiky sklízí Nikon za to, že uvádí k Z nejprve řadu f/1,8 objektivů a f1,2 je zatím ohlášen jen jeden a kdovíkdybude. Pro mě je tahle strategie dobrá, protože mi Z v případě přestupu neutrhne kapsu ani mě nestrhne k zemi, ale nefotící o to hlučnější IT crowd na fotoserverech ho nešetří. Jak by zapůsobilo, kdyby Nikon přišel nejdřív s f/2,8 pevnými skly? Všichni noví budovatelé FF bezzrcátkového systému teď musí nejprve řešit mid- až high-end, aby uspokojili recenzenty a jejich touhu po nových NEJ. Jediná naděje na kompaktní skla pro FF svitne z rozhodnutí prodávat FF těla od 600 dolarů a k nim cenově adekvátní zoomy a pevná skla, kde nutně vznikne požadavek nižší světelnosti. Otázka je, co to udělá s kvalitou a jestli to skutečně bude pro lidi zajímavější než rozvinuté APS-C systémy - např Fujifilm. Jsem už pár let náramně spokojený díky tomu, že můžu střídat Fuji a FF Nikon. Jednou si udělám pohodičku a libuju si s malým foťákem, který mě skoro neobtěžuje a přitom hodně umí (X-T + 35/1,4). Na výlety se psem nebo dětmi ideální. Když jdu fotit cíleně, beru FF, protože výsledek je neoddiskutovatelně lepší.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 11. 2018 08:57

Pevny ohniska je vyklenkovy trh. Uplne presne neco pro FUJI a Olympus. Neco jako 35 F2,8 nebo dokonce 35mm F3,5 na krajinu nemuze prodavat jako Oktávky. To kupuje nekdo, kdo si pro to udela v mozku misto, pomalu peclive, jako kdyz si domu kupujes lis na konzervy. Vis presne na co to chces a ostatni nestaci zirat.
Samozrejme existuje moznost genocidniho marketingu, kdy se investuje pul miliardy do myslenkovyho backgroundu "pevne sklo = kvalita = krasa = uspech = penize = zeny = ejakulace", ale proc to delat, kdyz se muze hrat klasika na cisla 70-300 -> 100x zoom vyfotite jednorozce v prokopskym udoli.
Situace s zoomem dosla tak daleko, ze i lidi co se tvari, ze tomu hovi rikaji "zoomovat nohama" (cimz se odkopou, ze vubec nechapou co to zoom a jaky to ma vliv na fotografii) a ze asi 97,4% lidi se plete "tele" a "zoom"... takze je prekvapi "paradni bozskej zoom" 16-35, kdy po vyzoomovani toho jednorozce nevidi a vubec nechapou proc tomu nekdo rika zoom, kdyz je to siroky.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 11. 2018 09:13

Radek71: 70-300 je mrtvy, Tamron uvadza 18-400 :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 11. 2018 09:19

Me tady ty situace privadi v silenstvi proto, ze je mi uplne jasne, ze tak jak se ti Houmrove orientuji v tomto, tak ja jsem Houmer ve vsem ostatnim (krome asi 3-4 oboru kde se pohybuji), zejmena v Bauhausu, autoservise a pojisteni.
Onehda me chytl rapl, kdyz mi volal clovek s kterym jsem podepsal nejaky zivotni pojisteni pred 10 lety, ze se zjistilo, ze je nevyhodny a ze to musime prepodepsat. Skoro docilil toho, ze jsem si ty podminky precetl. Skoro.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 16. 11. 2018 09:31

Takže co vše v seznamu "věčných umíráčků" dnes máme? Ať tedy jako vím.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 11. 2018 09:39

Životní pojištění v kombinaci se spořením.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 16. 11. 2018 09:45

Ja mam rad to pohrebne osobne poistenie
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 11. 2018 09:50

Společnost přátel fotografického žehu :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 16. 11. 2018 09:56

Radek71 píše:Me tady ty situace privadi v silenstvi proto, ze je mi uplne jasne, ze tak jak se ti Houmrove orientuji v tomto, tak ja jsem Houmer ve vsem ostatnim (krome asi 3-4 oboru kde se pohybuji), zejmena v Bauhausu, autoservise a pojisteni.
Onehda me chytl rapl, kdyz mi volal clovek s kterym jsem podepsal nejaky zivotni pojisteni pred 10 lety, ze se zjistilo, ze je nevyhodny a ze to musime prepodepsat. Skoro docilil toho, ze jsem si ty podminky precetl. Skoro.

Však to životné poistenie je nevýhodné už z principu vždy, pokiaľ teda vo vhodnom čase nezomreš. ;)

-- 16. 11. 2018 09:59 --

wikxzen píše:Takže co vše v seznamu "věčných umíráčků" dnes máme? Ať tedy jako vím.

No, v zásade končí onedlho pentax, nikon, olympus, fuji. Nie nevyhnutne v tomto poradí. Canon a sony budú nasledovať. Zostane leica a panasonic. Dočasne. :)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 11. 2018 11:18

Radek71 píše:Situace s zoomem dosla tak daleko, ze i lidi co se tvari, ze tomu hovi rikaji "zoomovat nohama" (cimz se odkopou, ze vubec nechapou co to zoom a jaky to ma vliv na fotografii) a ze asi 97,4% lidi se plete "tele" a "zoom"... takze je prekvapi "paradni bozskej zoom" 16-35, kdy po vyzoomovani toho jednorozce nevidi a vubec nechapou proc tomu nekdo rika zoom, kdyz je to siroky.


Pekne si to vystihl :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 16. 11. 2018 11:36

Ono je aj rozdiel ak niekto "zoomuje nohami" a dá tam úvodzovky alebo z kontextu je zrejmé že je to parabola, a ak to myslí smrteľne vážne a myslí si že zoomuje zmenou stanoviska... :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod AwwA 16. 11. 2018 16:09

A ono snad nejde zoomovat nohama? :-D
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 11. 2018 16:38

Takze nedriv se vystreli paradox, vsichni se zasmeji, pak se zjisti, ze to 2/3 lidi nepochopili a kdyz s tou tretinou pomlouvas ty prvni dve tretiny, tak zjistis, ze i vy myslite kazdy neco neco jinyho.
To ze to nekdo mysli jako parabolu/hyperbolu/xxxbolu, to se rika. Ale nenapada me moc pouziti, to uz se da rikat treba "kapustovy karbenatek".
Me to jde do protivky prave proto, ze to vetsinou nema spolu nic spolecneho, budto potrebuju fotit hrad z 50 metru nebo kilometru, budto na 20mm nebo 300mm. Fakt jsem asi prisel o humor, dobre kapustovy karbenatek ne, ale neco jako "natankoval jsem plnou, abych nezapomel davat na krizovatakach blinkry". . Vsechno to souhlasi. Plna nadrz je v aute, clovek ji tankuje, je potreba ji natankovat, dava blinkry, obcas je zapomene, je dulezite na to myslet..... = vyrok plati. Je to takova hyperbola. "natankoval jsem plnou, abych nezapomel davat na krizovatakach blinkry"
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 16. 11. 2018 16:51

No vidiš Radku, a to tu komplet odstrelovali Puntíka, keď ho vytáčal pojem analogovy foťák.
P. S. Zelné aj kapustné karbanátky už som jedol. ;)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 11. 2018 16:57

To je pravda. Ja jsem se asi taky vztekal na Puntika, ze hnidopich. Mozna je to proto, ze nekdo mysli fotak na "film" a rika tomu "analogovy fotak" a nic vic v tom neni.
Kdezdo u cloveka co rika "zoomovat nohama" mam teda vazne podezreni... vazne.... ;-)

-- 16. 11. 2018 17:01 --

Znate ty rozhovory?

A) týýý jo, to je ale zoom, kolik to vazi?
b) dvě kila
A) a kolikrát je to zoom?
b) 1x, to neni zoom
A) a proc je to tak velky?
b) protoze je to tele 400mm
a) 400x zoom?
b) ne, zoom je 1x, nejde s tim hejbat, nema to to kolecko
a) 400mm musi byt zoom, ne?
b) nemusi
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků