Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 11. 2018 05:06

https://www.digimanie.cz/olympus-znovu- ... trate/7594

Aktualny trend je zda sa taky, ze CSC sice nahradzuju zrkadlovky, ale nahradenia sa Olympus nedocka :-)

Cim to asi bude ...

https://www.43rumors.com/
The camera is the perfect working tool. It’s worth the high price of $3,000, I guess from what I’ve seen. Lying in the hand like the legendary E-1 (see picture on top). It’s even better balanced than the MKII. You hardly notice the little extra weight. With the 300 F4 as well as with a 45 F 1.8 the camera sticks in your hand as if glued on.


Toto znie dobre. Mozno mi vadi zase len to, ze presne to iste sa da povedat o G9 s nasadenym gripom a stoji polovicu ...

Tento model ich podla mna dorazi.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Vierzbowski007 14. 11. 2018 09:40

Tahle labutí píseň Olympusu vystihuje důvody, proč je m4/3 na odpis = drahé a výkonově zaostávající za FF konkurencí. Prostě z hovna bič neupleteš a může to mít bůhví jak velkej grip.

Osobně si troufám tvrdit, že umíráček zvoní i APS-C. Jen to bude o něco déle trvat.
Vierzbowski007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 11. 2018 19:23

Já si to nemyslím. Malé foťáky jsou fajn.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 14. 11. 2018 20:19

Ganec píše:Nikon believes to become #1 mirrorless manufacturer soon
:D

Čo myslíte, podarí sa im to? :--

Vychádzajú z článku Photokina 2018: Nikon interview - 'We love feedback, because it leads to better products'
No tam je to napísané trošku inak (že chcú byť najlepšími vo FF):
Q: Do you have an internal target for percentage of sales represented by Nikon mirrorless versus DSLR?
A: We have internal sales targets for each model, but we cannot disclose the figures. Our goal is to become number one in the full-frame market for both mirrorless and DSLRs.


Což o to jestli bude Nikon 1. nebo ne, není podstatné a stejně tomu nevěřím Canon i Sony jsou na tom lépe byť každý z jiné pozice.
Co mne ale na to stejném článku byť citovaném zde:
https://www.mirrorlessrumors.com/nikon-interview-at-dpreview-our-goal-is-to-become-number-one-in-the-full-frame-market/

zaujalo, je přiznání přímo od výrobce foto techniky, že fotky z mobilů by se mohly vyrovnat fotkám z ILC, a že by to pak byl problém. Toto už totiž není jen takové plácání v diskusi, to je přímo od předního výrobce.
3) Smartphone competition: “Maybe smartphones will be be able to produce images that are as good as interchangeable lens cameras. If this happens, it will be a real challenge.”
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 14. 11. 2018 20:54

V rozhovore priamo na dpreview predpokladajú, že bezzrkadlovky až v roku 2020 prekonajú zrkadlovky v predajoch:
"Since DSLR and mirrorless have their own benefits and merits, they can co-exist, and they will. However, its unavoidable that the market will shift more and more towards mirrorless. Right now, mirrorless market share is around 40% but by 2020 and afterwards we expect that mirrorless will surpass DSLR. For now we think they can co-exist."

https://www.dpreview.com/interviews/774 ... r-products

-- 14. 11. 2018 20:57 --

Mňa tam zaujalo toto:
"There are five elements that are improved significantly. One, we minimized aberrations, in a very well-balanced manner. Secondly, we improved resolution, towards the edges of the frame - not just the center. Thirdly, we improved point image performance [coma] towards the edges of the frame. Fourth, bokeh is natural, and beautiful. And finally we minimized ghosting and flare effects as much as possible. All of these improvements allow us to render sharp, very ‘real’ images."

Teda že staršie sklá viac aberujú, sú na krajoch menej ostré, trpia na "coma" .. a že popracovali aj na bokehu.
Toto ma obzvlášť ťuklo, lebo aj na prezentácii Z-ka na Foto-slovakia 2018 zaznelo, že síce má nový F4 zoom širšiu HO ako predchádzajúci f/2.8, ale rozmazanie pozadia je podobné...

Žeby fakt?
Alebo len "marketing"?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 14. 11. 2018 21:02

Vierzbowski007 píše:Tahle labutí píseň Olympusu vystihuje důvody, proč je m4/3 na odpis = drahé a výkonově zaostávající za FF konkurencí. Prostě z hovna bič neupleteš a může to mít bůhví jak velkej grip.

Osobně si troufám tvrdit, že umíráček zvoní i APS-C. Jen to bude o něco déle trvat.


Osobně si naopak myslím že nástup FF v bezrcadlovce je spíš pro m4/3 příležitost....pokud ovšem zase nepodojí koncept, který se díky menšímu snímači jako jediný nezpochybnitelný nabízí - koncept mobility s přijatelnou/dostatečnou kvalitou. A cena nebude nejlevnější..ostatně nízká cena je cesta do pekel, vysoká ovšem taky....
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 14. 11. 2018 22:01

Me to prave prijde, ze Olympus ma misto na trhu, normalne muze fungovat, dokonce mi prijde, ze ten koncept OMD, te klasicke konstrukce s kaplickou, pevny skla apod je presne to co bych po dlouhym premysleni vymyslel, protoze bitva s C/N nema smysl, hlavne nema smysl predstirat ze "delame wildlife a sport".
Fuji to zkusilo, naskocilo pozdeji a podle mne dohnalo a predehnalo. A neni to vubec o snimaci. m4/3 neni nejaky 1palec, aby se nad tim musel nekdo kroutit.
FUJI se me jevi, ze jako nejaka esence lidi co "umi fotit a delat fotaky" se zamyslela a prinesla na trh cely ekosystem.
Olympus se me jevi, ze ma tam ma dedky, co v roce 1988 rejzovali na OM-x, pak dodavali cinskymu namornictvu dalekohledy a z tech penez nahodnymi vystrely zkousi prorazit na trh, pricemz lesti cocky do dalekohledu a jednou za dva roky zjisti, ze jim to s fotakama nejde, tak "neco udelaji".
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski007 15. 11. 2018 09:01

Ano, koncept OMD je dobrý a byl jsem z něj nějakou dobu nadšený - mě se dobře držel v ruce, s pevnýma sklama jako je 20 od Panasonicu nebo 45 od Oly to bylo přiměřené velké na cesty a kvalita na foto byla pro moje účely akorát. Ale jak přišlo na focení uvnitř budov při umělém osvětlení, byl sem s tímhle systémem vedle jak ta jedle. Nakonec mi jako nejlevnější a nejefektivnější cesta nezbývalo nic jiného, než používat FF.

Na video sem dlouho používal CSC od Panasonicu, ale pro run-and-gun video mě dost často omezoval AF, který prostě nefunguje. Proto jsem nakonec přešel na SONY (mimochodem mě velmi překvapilo, jak je na tom SONY špatně oproti Panasonicu co se týká kvality i ergonomických nedostatků).

V poslední době lidi kolem mě fotí na mobily, které jim "vyrábí" rozmazané pozadí. A i když to občas ujede, jsou výsledky velmi dobré - výsledkem je, že zahazují m4/3 systém a chtějí už jen mobil. Podle mého jestli se chtějí výrobci jako je Olympus zachránit, tak bez AI a "dodělávání rozmazání a vylepšování" se už neobejdou. A nějaké ART filtry jim fakt nepomůžou.

-- 15. 11. 2018 09:03 --

Dolgor píše:Já si to nemyslím. Malé foťáky jsou fajn.


Ano, souhlasím - např. SONY A6500/A6300 jsou stejně velké jak Panasonic GX85
Vierzbowski007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 11. 2018 10:45

Vierzbowski007 píše:s pevnýma sklama jako je 20 od Panasonicu nebo 45 od Oly to bylo přiměřené velké na cesty a kvalita na foto byla pro moje účely akorát. Ale jak přišlo na focení uvnitř budov při umělém osvětlení, byl sem s tímhle systémem vedle jak ta jedle. Nakonec mi jako nejlevnější a nejefektivnější cesta nezbývalo nic jiného, než používat FF.
Asi niečo robíš zle .. :hm
Ja fotievam indoor už od čias E-P1 .. keď bolo použiteľné len tak tak ISO 1600 .. a dalo sa.
(dokonca aj s prvým pancakom 17/2.8, len už občas vychádzali príliš dlhé časy, s ktorými už trochu treba vedieť aj fotiť)

Odvtedy sa použiteľná citlivosť zvýšila až na ISO 6400. Teda .. s aktuálnou generáciou foťákov (s procesorom TruePic VIII ).
S mojím F-kom a f/1.8 sklami ale také vysoké ISO používať nemusím.
(maximum mám obmedzených len na ISO 2500, hoci by zvládol aj viac)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom384 15. 11. 2018 11:15

Dolgor píše:Já si to nemyslím. Malé foťáky jsou fajn.


Malokdo si uvedomuje ze diky malemu cipu budou ve finale m43 vetsi nez FF. Dnes nebude problem dat FF cip do tela jakekoliv APSC bezzrcadlovky od sony, takze budouci FF bezzrcatka muzou vypadat jako ten stribrny fotak v tomto postu:

https://www.dpreview.com/forums/thread/4145731?page=4

Zajimalo by me jestli je vubec fyzikalne mozne aby existoval objektiv 17f1.4 na m43, ktery by byl takhle maly. Ale i kdyby existoval, tezko cekat ze se bude za 10kkc.

edit:

myslel jsem ze na fotce je tenhle objektiv:

https://www.megapixel.cz/samyang-35mm-f ... ro-sony-fe

ale neni. velikostne budou asi dost podobne.
tom384
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 11. 2018 11:56

No, keď dokázali naši predkovia do tohoto výletného kompaktu narvať stredoformát, a to plné pole, žiadnu zmenšeninu, tak nevidím dôvod prečo by nemal existovať malý FF. :D

-- 15. 11. 2018 11:58 --

No a takto je to rozklapnuté. Mimochodom funkčný dodnes, ktorý digital bude fungovať za 50 rokov??? :D
Přílohy
IMG_20181115_114556.jpg
IMG_20181115_114513.jpg
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 11. 2018 12:49

tom384 píše:Malokdo si uvedomuje ze diky malemu cipu budou ve finale m43 vetsi nez FF.
:D

To skôr naopak .. málokto si uvedomuje, že ten kto má mFT .. tak "vo finále" končí so sklami, ktorých používateľské ekvivalenty na FF by si buď nekúpili, alebo vôbec ani len neexistujú 8-)
Ak by aj boli, tak na FF by boli: problematické, alebo väčšie, zastaralé, nekvalitné, nezaplatiteľné, používateľsky neprívetivejšie (či už pomalšie alebo hlučnejšie) .. skrátka určite by sa našli nejaké parametre, v ktorých by zaostávali.

A k tej veľkosti:

existuje vôbec nejaký malý zoom na FF? :--
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom384 15. 11. 2018 13:10

Pokud by nekdo potreboval miniaturni zoom na FF bezzrcatku, tak klidne muze pouzit toto.

https://www.fotolab.cz/eshop/objektivy/ ... PcQAvD_BwE

Je to sice na houby jako vsechny male zoomy, ale pouzit to jde.
tom384
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 11. 2018 13:38

Zeptejte se nekdo Gance, jestli mu neva, ze v tom videu, na ktere odkazuje, autor tvrdi, ze ma MFT dvakrat mensi snimac ne FF :D U meho videa se to matematik pouzivatel Ganec snazil opravit :)
Jinak jsem jej vydrzel sledovat jen do prvniho bodu, kdy FF sklo o svetelnosti f/2.8 porovnava s MFT sklem o svetelnosti f/3.5-5.6. A zasne nad tim, jak je MFT maly a lehky.
Ted jen vaham, zdali se zhovadil vic autor videa, nebo Ganec, ktery si "overuje informace" :D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 15. 11. 2018 13:40

bob222: vsak on ti to Brusel zatrhne, pouzivat taketo stare veci :D .. pekne podporit ekonomiku a kupit novy digital :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků