Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kozakm 18. 10. 2018 19:05

pemar píše:Já si nemohu pomoci, ale mne tohle obhajování high-tech softwarového obcházení optické vlastnosti od Martina Kozáka, který 99% věcí fotí na supersvětelné L-kové skla, přijde asi tak věrohodné, jako kdybych já propagoval boty na běhání či věci na spaní pod širákem.

Nic takoveho neobhajuji. Vubec poprve jsem na toto tema zareagoval v odpovedi na tvuj komentar o nesmirne slozitych matematickych algoritmech, kde jsi jako obvykle ukazal, ze o problemu nic moc nevis, akorat to umis hezky sofistikovane okecat, ze to budi dojem opaku

-- 18. 10. 2018 20:08 --

Radek71 píše:Me se libi jak je to obracene. Misto aby se resilo, ze vec mozna jednou (v 78%) selhala, tak se resi, ze tadydle to mozna jednou vyslo.
Tak je to jako automaticky horoskop s prihlednutim k posledni predpovedi Jolandy. Jako aplikace do mobilu je to bez manulu smi/nesmi. Jenom treba prekvapi, ze nekdo, kdo nema v hlavne *****, zacne operovat nejak jako "podivejte, tadydle ve stredu 18.5 do vyslo, opravdu jste nasel svoji velkou lasku".
Ja nejsem proti pokroku, klidne budu v tom tymu, co to bude ladit. Ja ziram jak funguje enthusiasmus a gancovni videni novinek a jak dlouho to trva, nez se prijde na to, ze ta pizzerie na namesti vlastne dela placaty kolace s ajdamem a slaninou.
Nekde to chapu, vlece se to dlouho, viz Floorova krava ultrazoomem na 300mm jako dukaz ze "i maly cip ma malou DOF", ale ten druhy nejlepsi sportovni fotograf, to mi prijde jako sprajc proti svetu z nevyspani. Asi celou noc rve.

Misto abyste byli radi, ze se vas s Florem snazime neco noveho naucit, tak akorat drzkujete. Pritom tu hloubku sceny v depthmape musi videt i slepy ;)
Jinak nerve :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 10. 2018 19:16

Radek71 píše:Nekde to chapu, vlece se to dlouho, viz Floorova krava ultrazoomem na 300mm jako dukaz ze "i maly cip ma malou DOF", ale ten druhy nejlepsi sportovni fotograf, to mi prijde jako sprajc proti svetu z nevyspani. Asi celou noc rve.

Plácáš nesmysly. 300mm ultrazoom jsem nikdy neměl a ani se nic takového nesnažil dokázat. Právě naopak, na té krávě jsem ukazoval rozdíl mezi možnostmi kompaktu a zrcadlovky.

Obrázek

Fotka je součástí jednoho článku u mě na blogu.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 10. 2018 19:24

Flore, nebyl čas zjišťovat, kdo je kdo. Muž s malým čipem nesmí projet. Dvě dávky ... ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 10. 2018 19:35

:D
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 18. 10. 2018 19:43

Možná si někdo vzpomene, že jsem tuhle hračku na portréty komentoval jako jeden z prvních, cca před rokem nebo před dvěma. Ono to možná souviselo i s vývojem HW, tehdy nastupující iPhone 8 a X vypadaly nadějně, stejně jak Honor nebo Samsung, daly se čekat velké zlepšení. Jenže od té doby pokrok skoro nevnímám, dokonce jsem se u Applu z jistých důvodů vrátil k předchozím modelům (nejen proto, že dali pryč HW tlačítko). Ten princip s dvěma objektivy, pokud si dobře pamatuji, kromě počítání hloubky detekuje i hrany, pak rozostří pozadí s přihlédnutím k tomu, jak je objekt daleko, ale přesný algoritmus opravdu neznám, to má MK pravdu. Stejně to ale končí často jako omalovánky, rozostří třeba i vlasy nebo uši, které měly zůstat ostré, nebo něco v jejich blízkosti vypadá blbě.

Na druhou stranu, kdysi jsem někde četl, že nejlepší foťák je vždy ten, který máte s sebou. Pro mně mobil ale není foťák :-).
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 10. 2018 19:54

No jo, zatím to moc zkoumat nejde, na ty vlasy to moc nefunguje. A nejen na vlasy.

F5AF9EF6-16B1-4DC1-8E16-D11202CF0A7F.jpeg
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 18. 10. 2018 20:10

Víte, kolik mám fotek z portrétního módu někde uložených? Nula, ani jednu. Všechny skončily v koši.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 18. 10. 2018 20:18

Davidof píše:No jo, zatím to moc zkoumat nejde, na ty vlasy to moc nefunguje. A nejen na vlasy.

No a toto je modelová situácia keď bude výsledok lepší z akéhokoľvek priemerne svetelného zoomu. Lebo to je inscenovaná scéna.Stačí si vybrať mierne inú pozíciu, bez domu a cyklistov v pozadí. To je v moci fotografa. Takmer s čímkoľvek.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 10. 2018 20:18

Pemar

No jo, tohle šlo rovnou na Facebook. Tam to taky patří a nic víc od toho nemá cenu chtít :-)

-- 18. 10. 2018 21:22 --

FXE1 píše:
Davidof píše:No jo, zatím to moc zkoumat nejde, na ty vlasy to moc nefunguje. A nejen na vlasy.

No a toto je modelová situácia keď bude výsledok lepší z akéhokoľvek priemerne svetelného zoomu. Lebo to je inscenovaná scéna.Stačí si vybrať mierne inú pozíciu, bez domu a cyklistov v pozadí. To je v moci fotografa. Takmer s čímkoľvek.

To určitě jo. Navíc to byl opruz vůbec nahodit ten režim - kolo mu moc nejde, navíc to nejlíp funguje ze vzdálenosti, kdy se tam celý kolo nevejde , focení z podhledu mobilem není žádná radost ... ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 18. 10. 2018 20:24

kozakm píše:Podivej se na ukazku depthmapy ve videu, ktere jsem sem postoval. Je to z dual objektivu nejakeho Honoru a je tam jasne videt, ze to spravne rozpoznalo, co je bliz a co je dal. Vic nevim, co bych k tomu dodal

Mas nekde ten link? Ja tu nectu vsechno a tohle z minulosti jsem minul :)

Jinak jestli to bylo na me - nezpochybnuji, ze to (simulace hloubky ostrosti) je nasazovano, nezpohcybnuji,ze to dritve vetsine lidi bude stacit a treba za 5 let uz budou mit vychytane ty nejbeznejsi situace.

Ale zajima me, co je za tim. Neverim, ze je ta technologie postavena na tom, ze se snimaji dva obrazy z ruznych mist. Ale verim tomu, ze se to marketingove dobre prodava. Proto me zajimalo, jaky je za tim dopocitanim vzdalenosti algoritmus (myslim ten, ktery vyuziva dvou obrazu.)

Ten argument s lidskymi oky 10 cm od sebe ... ono se to takhle neda rict. Obraz z lidskeho oka je zpracovavany mozkem, ktery ty objekty dokaze rozpoznat, ktery je schopny jim priradit nejake vlastnosti, ktery ma nejakou prostorovou predstavivost. Je to neco jineho nez zpracovani pouhe obrazove informace tupymi neuronkami. Analogicky treba rozpoznani reci jakz takz funguje, v beznych situacich uz "robot" dokaze i konverzovat, ale az za X let dojde k tomu, ze bude schopny rozpoznat nadsazku, ironii, sarkasmus ...

Jsem teda zatim presvedceny o tom, ze hloubkove mapy se jakz takz generuji, ale vyuzivaji se tam z drtive vetsiny jine veci nez 2 kamerky 2cm od sebe.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 18. 10. 2018 20:31

pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 10. 2018 20:35

Jinak ale, když už mám jen ten mobil, tak bych řekl, že ten portrét mód působí někdy na Facebooku lépe, než běžná fotka z mobilu. Je to ale samozřejmě individuální.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 18. 10. 2018 20:38

Davidof píše:No jo, tohle šlo rovnou na Facebook. Tam to taky patří a nic víc od toho nemá cenu chtít :-)

Nebo na Instagram. :D
Portrétní režim v iP7+ a nějaké "dojebávky" v mobilním Adobe Lightroom CC.
Obrázek
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One Pro 20
wikxzen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 18. 10. 2018 20:40

cport:

Vzdialenosť očí rieši len 3d obraz, aj to len do určitej vzdialenosti. Tým pádom samozrejme pomáha určovať vzdialenosť. Ale ak si jedno oko zakryješ, rozmazanie mimo stredu obrazu sa nemení. Ostré je len to čo je v uhle záberu ktorý pokryje nechet palca na predpaženej ruke. (žltá škvrna v oku)
Ostrosť v tejto súvislosti ani nie je správny výraz, ide o výrazný úbytok čapíkov (buniek snímača) mimo tejto škvrny, kde je ich koncentrácia oveľa vyššia. Ak chceme dostať "ostrý obraz" musíme väčší priestor stale mapovať pohybom oka.
Oko vlastne funguje tak,ako by pracoval snímač s max. rozlíšením v jeho strede a ku krajom by sa výrazne zmenšovalo.
Naposledy upravil FXE1 dne 18. 10. 2018 20:47, celkově upraveno 1
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 18. 10. 2018 20:46

A mas flore jeste nekde ten clanek s kravou? Ja si proste pamatuji opak. Pamatuji "kdyz se sikovne pracuje s kompaktem, tak je z toho takovato krava" a nasledne velka diskuze jak extra je to nevhodne zvoleny priklad a myslim ze se do toho vlozil PL s tim, ze se do toho zatahlo ohnisko 24mm s F1,4 nebo neco podobneho.

-- 18. 10. 2018 21:50 --

Tak to tu mame asi patej priklad stromu/tramu rozmistenych "nespojite" od objektivu. Pojdme na nejakou plet, nebo hrivu kone, cocky jsou od sebe, neni problem zjistit vzdalenost a udelat ubihajici ostrost na hrive, vlasech, nebo hromade listi.
Jsou dve varianty, omluvim ze jsem byl moc hr a ze je to dal nez jsem myslel, nebo si muzeme napsat, ze je to vlastne vsechno jedno a ze nikdo nerika ze to funguje a ze je to prece o tom FB a ze to staci.
Na 90% se omluvim, protoze kdo hleda najde a jedna fotka se urcite najde.

-- 18. 10. 2018 21:56 --

To kolo je presne ve stavu, kde bych rekl, ze tam to soudruzi inzenyri z Koreje dotahnou a ze to je ten limit. Jediny nad cim badam je, jestli tech "10" mist ktery me trknou by me trkli i kdybych nebyl dnes vysazenej.
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka