Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 10. 2018 09:54

Fajn video s Zeiss Batis 40/2 CF:
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 8. 10. 2018 18:59

Tak souhrn zkušeností se SONY FE 35/1.4 (viz nedávný post o nákupu):
- první kus jsem zkoušel někdy začátkem května (v.č. 46806825)
ostrost krásná, mikrokontrast skvělý, ale decentrovaný, horní rohy rozostřené; vrácen
- druhý kus jsem zkoušel někdy začátkem června (v.č. 46800604)
vycentrovaný kus, ale oproti prvnímu hrubě neostrý celý obraz; vrácen
- třetí kus jsem zkusil nyní, neb se naskytla dobrá cena (v.č. 46800693)
v zásadě vycentrovaný kus, ale oproti prvnímu není ostrý a chybí mu mikrokontrast, vše je strašně slité

Neskutečný opruz.
Člověk by řek, že když vysází dva průměrné platy, tak že dostane kvalitní zboží.
Místo toho dostane akorát vstupenku do loterie, jestli se mu podaří trefit dobrý kus.
Mě se to zatím nepodařilo, a hodně dumám, jestli v té přiblblé hře má smysl pokračovat ... ?
Už jen ten obraz z Batise ve videu je proti tomu třetímu nebe a dudy.
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 10. 2018 09:49

Moj 35/1.4 sa mi zda byt pekne ostry, kontrastny a aj dobre vycentrovany, no vedla Sony 50/1.4 ZA je citelne slabsi.
Zeiss Batis 40/2 by bola z tejto stranky asi vacsia istota pri nakupe.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod check 10. 10. 2018 09:22

Používáte někdo 16-35 f/2.8 a mohli byste ho srovnat s f/4? Rozdíl v ceně dvojnásobný, clonu f4 a větší stejně na FF asi používat nebudu, jde tady o srovnání kresby např. při f8. Počítám s vyvoláváním z RAW, tzn soudkovitá deformace je myslím nepodstatná - vykompenzuje software.

S FF bohužel zatím nemám osobní zkušenost. Fotím na Sony RX100M2 (28-100mm) do RAW, ale má-li být fotka trochu hezká, vyžaduje dobré světlo a čas při postprocessingu a výsledek stejně není podle mě dobrý. Ruční ostření přes display je opruz, trvá to dlouho, rozlišení displaye je malé. 99,5% fotek se Sony fotím na 28 mm ohnisko a ještě bojuji s tím, aby se všechno vešlo. Myslím, že jsem v životě nevyfotil fotku na více než 50mm, která by byla hezká. Aktuálně FB fotky dost na mobil Asus Zenfone 5, který má jednu čočku 12mm, druhou kvalitnější 24mm. Je to širší než RX100, ideální ohnisko pro mě bude cca 20mm. S rozsahem 16-35 bych byl naprosto šťastný jako jediným objektivem. Vyměňovat objektivy podle fotky - na to jsem líný a přijde mi to v některých situacích nebezpečné pro foťák - chip.

Fotím si pro radost cestování, vysokohorskou turistiku. Vydělat by si foťák měl na sebe focením produktových foto mých vlastních výrobků. Převážet do fotostudia na profi focení nepřipadá kvůli hmotnosti a choulostivosti produktů v úvahu. Rovněž nemám skladem vždycky všechno, takže fotky dělám postupně z toho co zrovna skladem je a je na to po dokončení zakázky třeba hodina času, než si to převezme zákazník. Aktuálně mám 20 typů produktů, nabízených v 24 různých povrchových úpravách. Jediná možnost jak pořídit fotky je fotit postupně, protože mít zároveň skladem 480 produktů je utopie. A to už vůbec nemluvím o cenách ve studiu, když bych chtěl 360° fotky.

Na aktuální RX100M2 mi schází zobrazovač s vyšším rozlišením, aby se dalo lépe ostřit manuálně, schází lepší systém automatického ostření, schází reálné rozlišení fotek. Hodilo by se mi ohnisko kolem 20-24mm, 2x zoom mi bohatě stačí. S min. 28 mm u RX100 hodně bojuji abych se vešel do místnosti.

Fotit s ohniskem delším než cca 50mm neumím vůbec. Asi to bude proto, že nemám 20/20 zrak a prostě detaily do dálky, které bych ocenil na fotografii, nenajdu a nevím tedy co fotit. Sport z tribuny nefotím a nikdy fotit nebudu. Ani by mě nebavilo někde fotit zvířata ze střechy auta. Zvířata když fotím, tak z blízka v noci, když se potkáme tváří v tvář. A na to bohužel RX100M2 nestačí. Potkal jsem teď třeba krásnou laň z 5 m v noci, neutíkala, pásla se dál a občas po mě koukla, snažil jsem se ji asi 5 minut vyfotit s RX100 a výsledkem byla max mázlá fotka. Jaksi nebyl čas hledat stativ a ona by stejně nepostála na dlouhou expozici. Plašit bleskem jsem ji nechtěl, max jsem přisvítil čelovkou.

Od komba 16-35 + A7R III si slibuji efektivní ostření přes hledáček s dobrým rozlišením nebo display, líbí se mi touch display a překlápěcí display nahoru. Kvalitní video ve 4k. Na produktové foto hodlám využívat i pixel shift. Součástí jedněch mých produktů je i velkoformátový barevný potisk, kde to chce rozlišení 40MPx jako minimum. Zvyknul jsem si na mírně neohrabané ovládání Sony, vyhovuje mi skladnost a nízká hmotnost u Sony a mám tu značku rád. 16-35 Od jiných firem, kde je hmotnost přes 1200g nepřipadá v úvahu.

Otázka zní, jestli budu schopen ocenit f2.8 objektiv přes levnější f4, jestli to pro mě bude mít smysl. Nevím, jak to posoudit. Díky za rady.
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 10. 2018 10:30

16-35/4 a 2.8 su vynikajuce, novsi a drahsi GM je v strede mierne ostrejsi, no rozdiel je zanedbatelny. Najma ak by si fotil na f5.6-f8. je ostrost prakticky rovnaka.
Ak by bolo treba sirsie ohnisko ako 16mm, tak Sony ponuka aj paradny 12-24/4. Prevedenim je trocha slabsi od oboch 16-35 objektivov, no obraz ma podobnu kvalitu. Jeho nevyhoda je (okrem rozsahu konciaceho na 24mm) najma skreslenie (koriguje sa automaticky) a vinetacia na 12mm.
Vsetky tri siroke Sony skla vykresluju s A7R3 velmi vysoke rozlisenie a na pevnom stative spolu s pixel shiftom by to bolo skoro ako moderny stredoformat. Asi by som zvolil najlahsi a najlacnejsi z nich - 16-35/4 ZA.

PS: dnes vysiel novy FW na A7R3 aj A7III https://www.sonyalpharumors.com/great-n ... and-a7iii/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod check 10. 10. 2018 11:08

Koukal jsem na srovnávací video 12-24 a 16-35 GM a určitě mi více vyhovuje pohled skrz a rozsah 16-35. Na 12-24 navíc nelze použít filtry, respektive adaptér je nesmyslně velký a drahý. Řeším akorát jestli koupit f/2.8 GM a nebo f/4 ZA. Rád ušetřím ale naprosto netuším obrazový rozdíl. Na druhou stranu moje zkušenost při koupi čehokoliv je taková, že se vždy vyplatí připlatit za kvalitu u produktů, které nestárnou a to FF objektiv moc nestárne, pakliže nedojde k nehodě.

Na f/2.8 GM mě láká 11 lamelová clona, která bude mít TOP bokeh. Jestli opravdu všechno budu fotit f/8 neumím odhadnout, ona když bude hezká kresba na f/4, tak budu fotit na f/4, ale videa ukazují spíše f/8 pro ZA jako vhodnější. Kupříkladu jak se rozdíl GM/ZE projeví na 4k videu netuším.
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 10. 10. 2018 12:13

Tak nejjednodussi je oba objektivy koupit pres net, tyden si je porovnavat, a pak jeden z nich vratit ...
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kezic 10. 10. 2018 13:02

Já mám cca 2 měsíce sony 16-35/4. Tu světelnější nemám a tak nemůžu porovnat. Ale ten můj konkrétní kus je nejostřejší na clonu f5.6, při zaclonění od f8 se začne rozostřovat pravý dolní roh. Od clony cca f9 začne obraz ve středu viditelně měknou aniž by se okraje zlepšily a clona f11 je již v podstatě dost nepoužitelná.
A navíc na rozdíl od všech recenzí kde uvádí, že je lépe se vyhnout ohnisku 35mm, tak toto je již na plnou díru ostré a to od rohu do rohu. Na ohnisku 16mm které by mělo být dle testů zase nejlepší, tak extrémní rohy nikdy nejsou perfektní.
Tady bude asi hodně záležet kus od kusu.
kezic
Návštěvník

Odeslat příspěvekod check 10. 10. 2018 13:03

Nevím jakým způsobem jsou objektivy zabalené, zda jsou v nějakých polepových foliích, za které by si pak prodejce účtoval % z ceny při vrácení. Nezdá se mi to úplně košér. Je v Praze, Brně, Bratislavě, Vídni, Drážďanech nebo Berlíně nějaká půjčovna, popř někdo v okolí 500 km, kdo jeden z objektivů má a chtěl by porovnat s druhým?

Youtube recenze si často mírně odporují navzájem, buď má každý kus natolik jiné vlastnosti nebo jiný přístup a hodnocení kvality a nebo je hlavně zaplacen tolik a tolik výrobcem. Proto se ptám tady přímo lidí, kteří objektivy opravdu používají dlouhodobě, ne týden nebo pouhý den jako v některých recenzích.
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 10. 2018 15:58

Koukám, že to je u Sony pěkná loterie ;-)

Půjčovna v Brně, ale nemá všechno:
https://www.pujcovnafototechniky.cz/
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kezic 10. 10. 2018 17:45

Dolgor - to není jen u Sony.
Je to napříč značkami. Namátkou na co si teď vzpomenu co jsem kupoval a pak jsem vracel :
panasonic 14-45
panasonic 12-32-2 ks
panasonic 42,5 - 3 ks
olympus 12-40 -2 ks
olympus 9-18
fuji 10-24
fuji 16-50 - 2s

Po tomto a potvrzením diskusemi v různých forech musím souhlasit s konstatováním že "dokonalý objektiv neexistuje". Na další vracení a zkoušení mě už došly síly a tak jsem nakonec rezignoval :-D
kezic
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 10. 10. 2018 18:31

Novej FW odemyká u A73 všechny možnosti focusu i na MC-11 (alespoň na Tamron 24-70 G2, Canon 50 f1.8 a Canon 70-200L IS f4)
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 10. 2018 18:52

U mna to bol 1ks Canon 70-200/2.8L a 1ks Sony 35/1.4 ZA. Oba tie objektivy boli obrazovo tak zle, ze som nemusel robit ani nejake blizsie skumania.

Dnes mi prisiel domov Sony 85/1.4 GM. Podla prvych fotiek to vyzera tak, ze doma aj ostane :)
Zajtra rano si dam male fotenie predtym, ako sadnem za svadobne fotky, tak snad zistim co dokaze.
Zeiss Batis 85/1.8 pojde z domu, aj ked dost nerad ho davam z ruk, lebo je to skvele sklicko. Nechcem mat (zatial) nejaku obsirnejsiu zbierku skiel.

FW vyskusam asi v piatok, pockam najskor ci v nom nie su nejake chyby, lebo v poslednej dobe sa vsetci vyrobcovia nejak ponahlaju s novinkami a ptm nic nejde ako by malo. Skoda ze tam stale nerozsvietili AF bod :/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirtap 10. 10. 2018 21:31

Ondrej Bobek píše:PS: dnes vysiel novy FW na A7R3 aj A7III https://www.sonyalpharumors.com/great-n ... and-a7iii/

Dík za info, jen než vždycky přijdu proč mi ta aktualizace nejde, tak mně to stojí chvíli vztekání, než si všimnu, že je to odkaz pro Mac. :/
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod check 10. 10. 2018 22:58

Známý správně podotkl, jestliže 99,5% fotek fotím na RX100 na 28mm ohnisku a ocenil bych širší úhel a na mobilu fotím oblíbeně na 24mm, ať pořídím pevné sklo 24mm. Zoom použít digitální v případě potřeby a ušetřit. Nejdříve mi to přišlo jako blbost, ale teď mi to začíná dávat smysl. Dá se koupit totiž např Samyang za 9k, případně pevné objektivy se docela dobře shání na bazaru, aktuálně ho vidím za 7,5k.

Co na něj říkáte? Nějaké testy?
https://www.megapixel.cz/samyang-24mm-f ... gJLbPD_BwE

Idea koupit bazar TOP tělo a levný objektiv, který pokryje vlastně všechny moje potřeby se mi zdá aktuálně jako velice dobrá. Určitě si sám sobě obhájím finance cca 72k na takovou kombinaci než dávat o 20 nebo 50k víc za lepší zoom objektiv. Nohy jsou ještě mladé, tak holt použiju fyzický zoom. Lepší objektiv mohu dokoupit časem a starý prodat případně s malou ztrátou, jelikož objektivy si drží cenu lépe než těla.

Rovněž velikost a hmotnost lépe odpovídá mým cestovním záměrům. Také cena filtrů bude nižší.

Nebo koupit pro větší srandu Samyang T-S 24mm f/3,5 ED AS UMC a dělat s tiltshift a pixelshift brutální panorama :D.
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků