Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 9. 2018 07:53

Můj dojem je, že nebýt D500, tak je APSC DSLR line hodně nezajímavá.

U bezzrcátek je Fuji svébytný směr a spoustu žánrů velmi dobře pokrývá, myslím. Mě osobně je velmi sympatické.

Sony - po příchodu A73 ta APSC řada hodně ztratila na relevanci - nejlepší A6500 není cenově moc pod A73, řada objektivů je spíš kompromisní anebo se hodí spíš pro FF. Navíc Sony věnuje energii především FF řadě (uvidí se, s čím teď přijde).

Canon nemá cenu komentovat, možná to objektivně není tak strašné, ale ta ztuhlost a neochota jít dopředu z té firmy úplně čiší. Přinést na trh po x letech čekání nový stroj, který je v některých čistě fotografických metrikách horší, než předchůdce, to už je unikát. Přitom na Canonu jsem začínal a bylo to pro mě synonymum polobožstva, jistoty a pocitu, že mám to nej :-(

Pentax neznám, škoda že se netlačí víc kupředu a Leica APSC mi nedává moc smysl. To je něco jako Audi A3 1,6.

-- 13. 9. 2018 08:54 --

Edit

Opravuji - když jsem Canon v roce 2005 měl, tak jsem měl hlavně pocit, že bych mohl mít to nejlepší, kdybych na to měl :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 13. 9. 2018 08:01

Nakoniec bude možno nahradzovaný APSC rozmer ako taký, nosorožce aj beznosorožce...
Ak to má byť top, si na cene FF a špeciál APSC sklenárstvo má zaujímavé len asi to fuji.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 9. 2018 08:06

Třeba něco jako :

Nikon, Canon, Sony - hlavní bojiště (v budoucnu) - FF mirrorless
Panasonic - zkusí FF mirrorless, ale velmi video orientované
Fuji - APSC mirrorless, MF jako hi tech alternativa
Oly a Panasonic - MFT - orientováno na street, cestovatelské foto, wildlife, hobby systém s výměnnými skly, systém pro fotografy v důchodu :-)

Uvidí se, je to samozřejmě jen spekulace.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 13. 9. 2018 08:27

Mne by sa ako dôchodcovi páčilo skončiť s niečím ako FF leica a sklami 35,50,85 v brašničke. Prípadne v jednom peknom koženom púzdre len nasadená 35/1,4.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 13. 9. 2018 08:30

Nesouhlasím s tím, že by APS-C DSLR těla nestály za pozornost. Nikon dělá skvělou řadu D70-80-90-7xxx, Pentax dělá krásná APS-C těla (slabší AF nemusí vadit každému), Canon nebýt horších snímačů také nabízí velmi zajímavé foťáky. Achilovou patou APS-C DSLR jsou pevné objektivy, většinou se jedná o low-end řešení nebo chybí. Náročnější fotografové se dřív nebo později naštvou a přejdou na FF nebo bezzrcátka, kde Fuji a m4/3 nabízejí krásné ucelené systémy a pochytali díky tomu dost Nikonistů. BTW, pán, který mi prodal X-T2, si místo něj po praktické zkušenosi pořídil Nikon D7500, prý kvůli lepšímu AF a obrazové kvalitě. Těžko by mě napadlo to zpochybňovat po dlouhodobé zkušenosti s Fuji a Nikony, nicméně mně X-T2 vyhovuje.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 13. 9. 2018 08:39

Inak pre spestrenie, ešte stále sa to v inzercii vyskytuje (legendárny klon canomatic live forever):
https://foto.bazos.sk/inzerat/89755899/ ... dlovka.php
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 9. 2018 09:03

Bob

:-) to je krásná myšlenka - ale vidíš - když Leica, tak FF :-)


Dolgor

Asi (určitě) rozumíš Nikoním řadám víc, než já a nejspíš to není tak vyhrocené, jak jsem psal. Takhle zvenku ale opravdu vyniká hlavně ta D500. Teda aspoň pro mě, ale to je taky dané tím, že mě teď chytlo to focení sportu, a tam je to jasný.

Nakonec tu určitě zazní názor, že jsme rozežraní a že už teď máme víc, než o čem se před deseti lety mohlo jen zdát.A to je pravda :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 13. 9. 2018 09:22

bob222 píše:Mne by sa ako dôchodcovi páčilo skončiť s niečím ako FF leica a sklami 35,50,85 v brašničke. Prípadne v jednom peknom koženom púzdre len nasadená 35/1,4.


Tak já bych si taky uměl představit něco jako Leica + 28-35-50-85(100). Jen by teda ta Leica těla musela vykazovat kvalitu jako v době kinofilmu, což vzhledem k množství elektroniky neni reálný. Ale mít to výdrž (morální i fyzickou) jako starý RF, tak....
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 13. 9. 2018 09:36

Problém D500 je cena, spousta fotografů dá přednost levnějšímu kompromisu typu D7200 nebo D7500. Ten AF D500 je úžasná hračka, ale spoustu let měli fotografové Nikon D300, D750, D800, D810 a D4s a i s tím méně výkonným AF nafotili spoustu fotek z oblasti sportu nebo BIF, o ostatním nemluvě, člověk má více odpadu a není to taková zábava, ale při troše uskromnění není co řešit, tak jsou v současnosti majitele top bezzcadlovek, kteří pokud nemají přímé srovnání, tak nechápou ten rozdíl. Analogicky tohle občas nevysvětlíte někomu s Audi Q3, že Macan s Performance paketem je jiná liga, protože to Audi i na dálnici stačí.

Jako druhý a ještě větší problém vidím DX skla, tohle Nikon nezvládl (ale ostatní to vesměs také moc nedávají). Pokud jsem nechtěl dělat kompromis směrem ke kvalitě, tak jsem s výjimkou 40/2.8 skončil u FF skel. Ono je to na druhou stranu velmi praktické, protože na FF i DX mám stejnou sadu skel. Nevyhnul jsem se tím duplicitě, některá ohniska mám dvakrát, jedno ultimativní a druhé lehké plastové.

Nejsem žádný propagátor FF, dlouho jsem se přechodu na FF bránil, a přestože D500 mám v nadsázce jako milenku a D850 jako manželku (myšlenku sňatek z rozumu), D500 mne více baví, převážnou část fotek nyní fotím D850 a kdybych kupoval jen jedno tělo, bude to D850. O Leice jsem uvažoval, líbí se ni optika a nelíbí se mi elektronika, navíc je nejsilnější na středních ohniscich, které mne zatím jen velmi málo baví.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 9. 2018 09:58

Ale čistě z hlediska AF se ti jeví D500 vlastně výkonnější, nebo ne ? Pomíjím fakt, že pokrytí AF body je relativně k obrazu jiné. Spíš ta jistota zaostření a predikce pohybu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Devil007cz 13. 9. 2018 10:12

Davidof píše:Sony - po příchodu A73 ta APSC řada hodně ztratila na relevanci - nejlepší A6500 není cenově moc pod A73, řada objektivů je spíš kompromisní anebo se hodí spíš pro FF. Navíc Sony věnuje energii především FF řadě (uvidí se, s čím teď přijde).

Tak nevim, A6500 stoji momentalne 35 ve Fotolabu a A7III cca 58.
Navic A6300 se stejnym AF, obrazovym vystupem stoji 20. To se mi zda daleko pod urovni A7III ;)

"A7000" bude s cenou asi nad XT-3 kvuli toho, ze to ma byt uplne nove telo, asi to z A7III, ale vykon blizky/stejny A9, takze tady cena blizka k A7III bude. Tohle bude vice nez konkurent D500 :-) navic s mnohem kvalitnejsim videem i kdyz samozrejme chapu, ze kazdeho video zajima. Jsem zvedav jeslti to buder 26 nebo 30Mpix cip. Spekulovalo se oboji.

Na XT-3 se mi libi, ze cena u nas je na urovni te americke (jen cca o 3000kc vice), coz nebyva obvykle. Je videt, ze Fuji se snazi prorazit jak muze, protoze podil na trhu maji zatim jeste maly.

Myslim, ze vysledky za rok 2018 budou asi takto v market share

Canon - 47 rpocent
Nikon - 22 procent
Sony - 18 procent
zbytek si rozdeli 13 procent thru.
Naposledy upravil Devil007cz dne 13. 9. 2018 10:21, celkově upraveno 2
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod msp_x 13. 9. 2018 10:14

Ganec píše:Ani s tou detekciou fázy na snímači nemáš pravdu:
- bayerova maska sa na AF pixely určite neaplikuje
Ano, přesně tak. Důkazem budiž následující obrázek:
Obrázek

Ganec píše:
msp_x píše:v případě, že pro AF na čipu se používají pixely namísto obrazu, tak těch pixelů nemůže být mnoho (chyběly by v obrazu)
moc by nechýbali, keďže podľa tohto obrázku (priamo od FujiFilmu) sa na zelenú farbu aj na AF využíva ten istý pixel:
Též možné řešení. Akorát to má takovou drobnou nevýhodu, že ostří jen podle zelené barvy. Pravděpodobně tedy mají senzory i pod dalšími barvami a potřebují jich tak víc.


Ganec píše:The next-generation X-Processor 4 chip has a quad-core design and is said to provide triple the performance of the previous-gen X-Processor Pro chip.
-> AF sa teda vyhodnocuje "len" o 50% častejšie ako predtým, hoci procesor je 4x výkonnejší
=> z čoho vyplýva, že v minulá generácia bola pomalšia v prvom rade kvôli rýchlosti snímača, keďže to nie je 4x viac
Triple obvykle znamená 3x, nikoliv 4x.

Ganec píše:EDIT: "camera refocuses (AF) and meters (AE) 1.5 times more frequently than the X-T2"
Tak ma napadlo: "1.5x viac" je čosi iné ako "1.5x", teda to môže byť až 2.5x rýchlejšie ako u predchodcu
Jistě, pokud někdo jede 2x rychleji než druhý, tak jede vlastně 3x rychleji.

Ganec píše:
msp_x píše:Také při vyčítání pravděpodobně nemohou vyčíst jen data z pixelů pro AF, ale čtou je společně s obrazovými daty, což rychlosti nepřidá.
U X-T3 sa AF vyčítava osobitne. Píšu o tom tu: https://www.dpreview.com/articles/71252 ... w?slide=10

"The X-T3 is able to meter and focus at the same time by separating the phase detect AF measurements from the camera's exposure control.

Different lines on the sensor are used to perform autofocus and exposure measurements, reading out at different rates and processing both sets of information in parallel without affecting one another."
To je rozumné rešení, vyčítat celý čip pro tyto úlohy nemá smysl. Nicméně součástí jedné řádky nejsou jen data z AF senzorů, ale i obrazová data.
K tomu ještě musí číst obrazová data pro hledáček.
msp_x
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 13. 9. 2018 10:24

No Pentax mel asi nejvetsi nabidku rozumnych ciste APS-C skel na trhu, kdyz nemel FF. Ted uz ma peknou nabidku i Fuji. Nemyslim si, ze se to trh rozdeli na mobily a pak FF, ktere budou za 50 litru a vic.

Jinak i u Ricohu se zrejme rozhodli, ze se vyvoj zameri hlavne na FF. Uvedli novou 50/1,4, zrejme ted predstavi dalsi FF skla na Photokine a na leto 2018 planovane APS-C sklo premiove rady DA* 11-18/2,8 se odsunulo na pristi rok (or later).
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 13. 9. 2018 10:29

Na pentaxe sa sa mi páčia ich palačinky a 20-40 sklo.
Telá APSC mali vždy nadpriemerné, čo sa týka ergonómie, hľadáčika a podobne.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Devil007cz 13. 9. 2018 10:37

cport píše:No Pentax mel asi nejvetsi nabidku rozumnych ciste APS-C skel na trhu, kdyz nemel FF. Ted uz ma peknou nabidku i Fuji. Nemyslim si, ze se to trh rozdeli na mobily a pak FF, ktere budou za 50 litru a vic.
.


Tak nevim, ale vsiml jsem si, ze se prodavaji i jine FF tela nez za 50.

Canon 6D cca 28
Nikon D610 - cca 30
Sony A7 - cca 20
Sony A7II - cca 29.

Pro plno lidi je to alternativa. Jeste nebyly doba kdyby nove FF tela staly tak malo. Komu se to nelibi, ma na vyber vykonejsi FF tela. To stejne funguje v APS-C segmentu.

Kdyz prisel prvni Canon 5D stal pres 100 tisic. Kvalitni FF tela jako novinky se posunuli na cenu cca 55-65 tisic.
Devil007cz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků