Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 9. 2018 14:08

Ja som hlavne potreboval sirokac na Malorku a objednat solidny sirokac na mFT za zahranicnu cenu uz nestiham :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 11. 9. 2018 14:16

bob222 píše:Inak vždy som iracionálne túžil po fisheye a vždy som si rozumovo vysvetlil, aká je to blbosť na pár dokatovaných cvakov.
Ale hentá krytka je asi najlepšia cesta, ako sa lacno zabaviť, ak nerátam nejaký manuálny zenitar. A nezaberie to miesto.


Na dovolené jsem nacvakal okolo 1.200 snímků a cca třetina je s rybím okem (mZD 8/1,8). Po korekci ve fotoaparátu nebo editoru získáš nezkreslený snímek s širším záběrem než mZD 7-14/2,8. Pro focení krajiny je k nezaplacení. Jeden obrázek bez opravy zkreslení - do 7mm se to nevešlo.

Obrázek
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 9. 2018 15:16

Zbyňku, hezká fotka i místo. Kde to je ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 11. 9. 2018 15:54

Davidof píše:Zbyňku, hezká fotka i místo. Kde to je ?


Malý ostrůvek Ilhéu de Vila Franca asi 1km od azorského ostrova São Miguel. Je to malá sopka se zatopenou kalderou - přírodní rezervace. Okolo bouřlivý oceán a uvnitř klidný rybník.
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 9. 2018 15:56

Řekl bych, že to místo bylo přírodou stvořeno pro rybí oko :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Anarki3 12. 9. 2018 07:45

Fidko píše:Ja som hlavne potreboval sirokac na Malorku a objednat solidny sirokac na mFT za zahranicnu cenu uz nestiham :-D

kam ideš na tu Mallorku? nemáš širokáč - nevadí, ,,panoramata,, možeš nasekať...
Anarki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 9. 2018 08:40

Budeme v Alcudii, ale planujem prebehnut toho co najviac. Hlavne by som rad zasiel aj na Sa Dragoneru.

Ono uvidim kolko toho nafotim. Skor sa chcem pokusit o nejake video s dronom, mozno v kombinacii s Panasonicom. Fotit by som chcel prave na tej Dragonere :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 12. 9. 2018 09:17

Anarki3 píše:
Fidko píše:Ja som hlavne potreboval sirokac na Malorku a objednat solidny sirokac na mFT za zahranicnu cenu uz nestiham :-D

kam ideš na tu Mallorku? nemáš širokáč - nevadí, ,,panoramata,, možeš nasekať...


Tiež som si zvykol cvaknúť pár obrázkov na výšku a doma si to vyrezať podľa chute. Ono aj tak mi ultraširokáče osobne moc nesedia.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Anarki3 12. 9. 2018 09:25

máš dobré, že už obyč ľudi bude všade menej, len prachači teraz tam... na Dragonere som nebol, ale bude to asi podobné ako na Cabrere, veľa jašteríc na každom kroku. ak ideš do videa tak nejakú videohlavu by som isto zobral a nebudeš potrebovať ani širokáč... též externý mikrofon ak máš nezabudni je to super pomoc.

-- 12. 9. 2018 10:27 --

bob222 - podľa mňa treba všetky ohniská na foto aj video - potom to je pestrejšie, zaujímavejšie...
Anarki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 12. 9. 2018 09:33

Na fotenie na ultraširoko treba určitý talent a oko (podľa mňa) nech to nie je šeď a nuda. A nakoľko to nedávam, tak mi stačí 24mm EQ na začiatok.
No a video nerobím vôbec, nulové ambície, maximálne tak školskú besiedku pre babku, a to dám v pohode seťákom na A6000.
A keď vidím produkty 90% videonadšencov, čo nedokážu ani len dodržať základné logické zásady natáčania, tak na to fakt radšej kašlem. Nehovoriac o tom, že ma rodinné videá ukrutne nudia.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod airmt 12. 9. 2018 09:57

Já jsem pořídil zkusmo bazarový m.zuiko 9-18, protože jsem nikdy širokáč neměl a zatím po jednom týdenním použití musím říct, že mě to zatím taky nevzalo tak jak bych čekal. Je třeba se s tím naučit fotit trochu jinak. Pecka je to rozhodně na interiéry a architekturu, ale jinak 90-95 % situací co jsem zatím fotil, bych si vystačil s 12 mm a na ten zbytek (když už by to za to fakt stálo) by šlo udělat pano. Ještě to potestuju v jiných situacích (hlavně víc na krajinu) a uvidím, jestli si ho nechám nebo zůstanu u 12mm+.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 12. 9. 2018 10:41

Tak to u mě je na "velkým" 4/3 systému 9-18 jednoznačně nejpoužívanější objektiv.
Na krajinu ale (kupodivu) ne vždy funguje, je třeba u něj mít nějaký výrazný popředí, pak je to ale super.

-- 12. 9. 2018 11:49 --

zbynek.hromek píše:Na dovolené jsem nacvakal okolo 1.200 snímků a cca třetina je s rybím okem (mZD 8/1,8). Po korekci ve fotoaparátu nebo editoru získáš nezkreslený snímek s širším záběrem než mZD 7-14/2,8. Pro focení krajiny je k nezaplacení. Jeden obrázek bez opravy zkreslení - do 7mm se to nevešlo.


Docela jsem se tou krytkou nechal nalákat, ale po bližším seznámení se s parametrama trochu chladnu.
Na rozdíl od tvé rybiny to totiž skutečná rybina není. Ty máš úhel záběru 180°, kdyžto krytka jen něco okolo 140°. To už má víc i Paňák 8-18/2,8-4, kterej teď v rámci přechodu na m4/3 hodlám pořídit (asi 150°??).
Takže se ptám, získám s tou krytkou něco navíc oproti tomu Paňáku? Z ukázek mi ani nepřijde, že by to házelo pro rybiny typický kulovitý linie, jeví se mi to jako klasickej širokáč.
Může někdo potvrdit/vyvrátit?

PS: Tak beru zpět, těch 150 u Paňáku je asi šířka obrazového pole. Nicméně otázka zůstává, přinese krytka něco navíc?

-- 12. 9. 2018 12:19 --

PPS: Jinak, nevíte někdo, co se děje s olympusáckým fórem (olympus.digitalne)??

-- 12. 9. 2018 12:39 --

Tady je například srovnání identických záběrů s mZuikem 9-18: https://www.dpreview.com/forums/thread/3692336
Rozdíl mi přijde zanedbatelný, paradoxně právě u těch obloukových interiérů, kde by naopak rybina měla vyniknout nejvíc. Navíc ten zamýšlenej Paňák začíná na 8mm.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 9. 2018 12:32

A nezapomeň na Formentor :-)

Krásná je i Sa Calobra a celé západní pobřeží, to je úplně kouzelné.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 9. 2018 12:55

Ta krytka nejake skreslenie ma, urcite sa to ako fish-eye chova, hoci z toto Panasonicu by si mozno bez korekcie vo fotaku dostal nieco podobne.

Inak sa samozrejme bavime o krytke v ktorej niekto zabudol kus skla a Panasonicu za 10 nasobok ceny zamyslanom ako profesionalny objektiv. Je, myslim, ze Panasonic bude lepsi :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 12. 9. 2018 13:10

Jasně, nesrovnávám vůbec kvalitu, jde mi tu pouze výslednej efekt (rybí zkreslení + šíře záběru).
Takže vedle té 8-18 místo má?
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků