Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 13. 8. 2018 13:31

wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Devil007cz 13. 8. 2018 14:35

Protoze plno tucny MF ma crop 0.65(sensor 54x40) a zmeneseny MF Fuji a ocividne tenhle Phase one ma 0.79 (44x33).
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 8. 2018 15:30

Devil007cz píše:
Fidko píše:Tym "na urovni" D500 predpokladam myslis schopnosti ostrit od -1 EV. To si si ale pomylil model a myslel si D200/D300.

Proc ne, kdyz snimac ma byt od Sony jen si tam daji zase svoji X-trans color masku na cip. A6300 ostri uz od -1 EV ;-), tak bych se nedivil kdyby novy snimac umel uz od -2EV. Stejny snimac ma byt i v chystane A6700/A7000 (jemeno je spekulativni).
Fidko tým chcel naznačiť, že -1EV nie je nič moc (*)
Ale aj tak pokrok oproti 0,5EV, ktoré mala predtým XT-2.

U Fuji ale toto číslo znamená čosi né ako u Nikonu:
- keďže Fuji má hybridné ostrenie, tak tých -1EV (predtým 0,5 EV) znamenala len citlivosť PDAF,
- no u CDAF je tá citlivosť lepšia (to písali už u EXR kompaktov)
=> teda v priamom porovnaní bola už aj v lowlight vtedajšia XT-2 (so svojimi 0.5EV) rýchlejšia ako D500

(*) Panasonic ostrí do -4EV, Sony A7S tiež .. aj FF Sony majú oficiálne túto citlivosť -3EV
(neviem ako íné Olympusy, mne to so svetelným sklom ostrilo lepšie ako vtedy najcitlivejší Canon, ktorý mal tiež -3EV)
Preto je trošku zvláštne, že APS-C Sony zvládajú len -1EV :--

-- 13. 8. 2018 16:35 --

wikxzen píše:Chystá se APS-C model X-T3 s novou generací snímače ("stacked"? s 26mpx) a procesoru, spekuluje se hlavně o tom, že má v některých vlastnostech dohnat Sony A9 (např. sériové snímání s 20fps).
Presne o tom som písal .. vďaka staršiemu snímaču mal XH1 len 11fps s mechanickou uzávierkou, čo je podobné ako D500.
Síce až s gripom .. a má aj 14fps s elektronickou uzávierkou .. ale tá môže mať problémy s rolling shutter (asi väčšie ako moje F-ko, ktoré zvláda 20fps) .. a ešte to nie je až taký odstup od 10fps čo zvláda D500 oproti tým 20fps, čo je už úplne iný level.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 13. 8. 2018 16:57

Celkem zbytečně vynaložená námaha, tady většina lidí má vlastní zkušenost, takže je Gancovi hypotézy (nezřídka založené na nesprávných předpokladech) těžko mohou nějak oslovit. Navíc když se často porovnávají jablka a hrušky.

Pokud bychom totiž porovnávali jen rychlost sériového snímání, pak zrcadlovka se zdviženým zrcadlem bez problému zvládne 30 snímků za sekundu, 20 snímků za sekundu není žádná extra pozoruhodná hodnota. To ale v praxi není zajímavé, v praxi je zajímavé, kolik je z té série je správně zaostřeno a kolik je odpad. A tady to začne být zajímavé, zejména pokud se objekt začne hýbat, pak začnou bezzcadlovky hořet jako papír a pokud přidáme chaotický charakter pohybu, pak budou mít problém konkurovat D500 i zrcadlovky. Mimochodem, když jsem zkoušel ostření A9, tak jsem narazil na to, že má velmi omezené možnosti konfigurovat AF, což může mít docela podstatný vliv na výkon, u D500 to nevnimám, ale u D850 vidím vliv nastavení na výkon AF jako podstatný.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod AwwA 13. 8. 2018 17:01

....
Naposledy upravil AwwA dne 13. 8. 2018 17:03, celkově upraveno 1
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AwwA 13. 8. 2018 17:01

Takze tu postarsi A77II prekonava ,,jen" nejlepsi apsc zrcadlovka soucasnosti? Tedy s pridavnym gripem? Ganec jak to tedy prosim je? SLT prece pocitas mezi csc ne?
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 8. 2018 17:01

Dodatok: No a ten stacked snímač zrkadlovkám moc nepomôže:
- síce by mal mať trošku lepší šum a menšiu vinetáciu
=> ale kvôli tomu samotnému sa Nikonu neoplatí vydávať nový model

Naproti tomu, bezzrkadlovky ním získajú:
- aj na rýchlosti AF
- aj na rýchlosti snímania (zrkadlovky zdržuje uzávierka a zrkadlo, takže toto využiť nemôžu)
- aj na zlepšení rolling shutter artefaktov (pri videu, pri panningu alebo aj pri švenkovaní v hľadáčiku)

-- 13. 8. 2018 18:02 --

pemar píše:Pokud bychom totiž porovnávali jen rychlost sériového snímání, pak zrcadlovka se zdviženým zrcadlem bez problému zvládne 30 snímků za sekundu, 20 snímků za sekundu není žádná extra pozoruhodná hodnota.
A čo by vtedy bolo vidno v hľadáčiku? ;-)

-- 13. 8. 2018 18:07 --

pemar: keby Nikon zrkadlovky zvládali 30 fps .. tak by D500 nemal 4K len v CROP-e
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 13. 8. 2018 17:07

Pokud nevadí nezaostřené fotky, pak asi nevadí ani absence optického hledáčku :-)

Těch nesmyslných 30 fps u něčeho mám, ale popravdě si teď nejsem jistý, zda je to D500, D8500 nebo oba. Já jsem na to přišel celkem náhodou, že to umí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 13. 8. 2018 17:21

Ganec píše:- už HX1 je na úrovni D500 a prekonáva ho stabilizáciou

Rohodně polozime li je vedle sebe na pult, jsou na stejne urovni.
Ale prd, kecam, fudžina je na tom mnohem lepe, dokonce na tolik ze neni treba zbytecne vybirat z prehrsele delsich svetelnych skel, fudzine staci 50-140 a nove ta 200. Vic proste coby fudzifotograf neotrebujes.
A co teprve X-H1!

-- 13. 8. 2018 18:25 --

Ganec píše:(neviem ako íné Olympusy, mne to so svetelným sklom ostrilo lepšie ako vtedy najcitlivejší Canon, ktorý mal tiež -3EV)

To mohu potvrdit, dukaz je videt v tom blogu o foceni stolniho tenisu na tech skoro dokonale zaostrenych snimcich 400x600px nebo kolik to ma.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 8. 2018 17:29

chvd: ty máš tiež D500, keď sa ozývaš, ako by ťa to citeľne znervózňovalo?
(ak, tak) Aké sklá si si k nej kúpil?
Koľko svetelných skiel máš (keď spomínaš "prehrsele")?
(pokiaľ viem, tak na DX je jediné so svetelnosťou f/1.8 .. inak sú nutné FX sklá: väčšie a drahšie)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 13. 8. 2018 17:32

Ganec píše: (asi väčšie ako moje F-ko, ktoré zvláda 20fps)

D500 ma i 60 fps a furt ten vystup bude lepsi nez z pňa-F

-- 13. 8. 2018 18:36 --

Ganec píše:chvd: ty máš tiež D500, keď sa ozývaš, ako by ťa to citeľne znervózňovalo?
(ak, tak) Aké sklá si si k nej kúpil?
Koľko svetelných skiel máš (keď spomínaš "prehrsele")?
(pokiaľ viem, tak na DX je jediné so svetelnosťou f/1.8 .. inak sú nutné FX sklá: väčšie a drahšie)

Nechapu jak souvisi to, co mam ja s tim, o cem je zde rec. jakoze me potencionalni vlastnictvi onoho modelu by zmenilo jeho provozni vlastnosti ci parametry?
Jak souvisi kolik a jakych mam ja skel?
A v cem je problem ze jsou vetsi a drazsi?
Maji snad zhorsenou funkcnost ci vystup pri pouziti na DX?
To se za chvili muzeme bavit o tom, ze mam dnes zacpu a tak se mi bude blbe fotit a proto Nikony , ktere beztak ze pouzivam nestoji za nic.

Ja se znervozneny moc necitim, ale prijde mi, ze nespecifikovanou osobu znacne znervoznuji zminky o foceni stolniho tenisu.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 13. 8. 2018 17:53

Jestli to není spíše tím, že ten stolní tenis hraje i fotí zhruba stejně dobře.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 13. 8. 2018 17:59

Tak rychly pozdrav z okoli Garmische a Seefeldu - stav fotoaparatu az prekvapive konzervativni. Prevladaji zrcadlovky, klidne i dve v rodine a dva duchodci s dvema FF nejsou vyjjimkou. Kazdy holt chce fotit ty kyticky a kopecky sam.... Bezzrcatka obcas nejaky PEN. Ale je pravda, ze tady kupodivu nejsou asiati. Spis nemci, italove, izraelci a tu a tam nejaky ten arab.

Jinak u kol je stav naopak a elektrokola prevalcovala vsechno. Vcera sem zrovna popijel na baru s nejakym nemcem kolem 40 a ten si na elektrokola strasne stezoval - pry mu ted manzelka staci a on ji musi brat vsude s sebou :-D
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod AwwA 13. 8. 2018 18:01

Takze nevadi, kdyz mam zbytecne vetsi a drazsi objektiv. Nekdy ani nevadi, kdyz je rozdil v optickych vlastnostech mezi ff a apsc. Zbytecna debata asi
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 13. 8. 2018 18:09

My jsme byli letos v Bad Gasteinu a převažovaly tam mobily, cokoli jiného bylo v menšině, pár zrcadlovek a pár Sony.

Arabů tam bylo hodně, ale skončili vesměs u lanovky a dál nešli, převažovala pěší turistika před cyklistikou a u cyklistiky jasně vítězili důchodci a elektrokola.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků