Fotoaparat s automat. zarovnaním snímača do vodorov. polohy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jozef6 26. 7. 2018 10:40

Prosím Vás existuje bezzrkadlovka (Panasonic, Olympus, Sony SLT, Sony E, Fujifilm, Canon M, Nikon 1, Sigma sd Quattro), ktorá má funkciu automatického zarovnania snímača do vodorovnej polohy? Znamená to, že keď mám fotoaparát mierne naklonený doprava alebo doľava, fotoaparát automaticky natočí snímač tak aby bol vo vodorovnej polohe a teda aby fotka bola pekne vodorovná. Viem, že túto funkciu majú Pentaxy, kde sa to volá korekcia horizontu. Ale Pentaxy mi z istého dôvodu nevyhovujú.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 7. 2018 10:52

Panasonic a Olympus to nemají
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 26. 7. 2018 11:10

Sonky majú napríklad vodováhu, kde pri exponovaní vidíš jak si naklonený...
A nielen sonky
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Devil007cz 26. 7. 2018 12:03

Nikdo to nema, krome toho Pentaxu, ale vyuziti bude omezene. Ten cip nemuzes otacet ve velkem rozmezi.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 26. 7. 2018 12:04

Můžu se ze zvědavosti zeptat jak to u toho pentaxu funguje? Prošel jsem návod a nenašel jsem nic o tom, že by foťák automaticky korigoval natočením snímače křivé držení.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 26. 7. 2018 12:11

Normalne, ve fotaku je elektronicka vodovaha a kdyz ten naklon neni moc velky, tak stabilizacni system cipu ten cip nakloni tak, aby byl horizont v rovine. Uzivatel si muze zvolit, jestli tu funkci necha vypnutou nebo zapnutou.V poslednich letech to uz maji vsechny Pentaxy.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 26. 7. 2018 13:55

bob222 píše:Sonky majú napríklad vodováhu, kde pri exponovaní vidíš jak si naklonený...
A nielen sonky

ano, vodováha je fajn, sam ju vyuzivam na Sony SLT-A33. Ale vodováha má aj nevýhody:
- zabera miesto v hladaciku, takze s vodovahou v hladaciku sa trosku horsie komponuje
- nastavenie vodorovnosti pomocou vodovahy zaberie nejaku tu jednu-dve sekundy. Automaticke nastavenie vodorovnosti by pritom bolo bezpracne a rychle.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 7. 2018 14:05

cport píše:Normalne, ve fotaku je elektronicka vodovaha a kdyz ten naklon neni moc velky, tak stabilizacni system cipu ten cip nakloni tak, aby byl horizont v rovine. Uzivatel si muze zvolit, jestli tu funkci necha vypnutou nebo zapnutou.V poslednich letech to uz maji vsechny Pentaxy.


O kolik stupňů to umí otočit ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 7. 2018 14:45

To slyším prvně, že vodováha překáží kompozici. Na Fujifilmech je to jen čára středem hledáčku, která zezelená. Na Nikonech jsou stupnice na okrajích OVF mimo záběr. Jen v LV u Nikonů je masivní kříž se zobrazením náklonu do stran i dozadu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 26. 7. 2018 18:24

Fujifilm X-H1 to umí nebo neumí (nezkoumal jsem to)?
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 26. 7. 2018 22:31

Davidof píše:
cport píše:Normalne, ve fotaku je elektronicka vodovaha a kdyz ten naklon neni moc velky, tak stabilizacni system cipu ten cip nakloni tak, aby byl horizont v rovine. Uzivatel si muze zvolit, jestli tu funkci necha vypnutou nebo zapnutou.V poslednich letech to uz maji vsechny Pentaxy.


O kolik stupňů to umí otočit ?


No fakt malinko, do 5 stupnu bych rekl, ze urcite. Vetsi naklony jsou povazovany za chtene. Mohl bych pripadne cvaknout neco v multiexpozici pro demonstraci.

Nez tohle, tak mi prijde zajimavejsi funkce ta uprava kompozice posuvem cipu, kde clovek muze ziskat cca 10% sceny navic.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qq_sk 26. 7. 2018 23:06

pre niektory Pentax, uz si nepamatam ktory, boli zarucovane 2 stupne ak je stabilizacia vypnuta a len 1 stupen, ak je zapnuta..
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 27. 7. 2018 06:19

cport píše:
Davidof píše:
cport píše:Normalne, ve fotaku je elektronicka vodovaha a kdyz ten naklon neni moc velky, tak stabilizacni system cipu ten cip nakloni tak, aby byl horizont v rovine. Uzivatel si muze zvolit, jestli tu funkci necha vypnutou nebo zapnutou.V poslednich letech to uz maji vsechny Pentaxy.


O kolik stupňů to umí otočit ?


No fakt malinko, do 5 stupnu bych rekl, ze urcite. Vetsi naklony jsou povazovany za chtene. Mohl bych pripadne cvaknout neco v multiexpozici pro demonstraci.

Nez tohle, tak mi prijde zajimavejsi funkce ta uprava kompozice posuvem cipu, kde clovek muze ziskat cca 10% sceny navic.

V príručkách som vyčítal, že nižšie modely Pentaxu majú korekciu horizontu v rozsahu 1,5°, vyššie modely 2°. To by celkom stačilo. V grafickom editore natáčam len tie fotky, ktoré majú viditeľnú odchýlku od vodorovnej polohy. Samozrejme na fotografiách krajiny odchýlka nie je vidieť. Môže byť vidieť len na fotografiách z mesta, fotografiách architektúry, ale aj fotografiách od mora (padajúca hladina mora) a pod.. Celkovo to nie je veľa fotografií, maximálne niekoľko percent zo všetkých. Čo si tak spomínam, zatiaľ najväčšia odchýlka od vodorovnosti u mňa bola 2,3°, iba pár fotiek malo odchýlku okolo 2° a ostatné menej stupňov. Takže foťák s korekciou horizontu 1,5° - 2° by stačil.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 27. 7. 2018 07:42

jozef6: aha, no vida. A kde jsi to nasel specifikovane? V manualu jsem k tomu nic nenasel, tak jsem to jen odhadl. A jsou to teda +-2 stupne a 2 stupne celkem?
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 27. 7. 2018 07:57

cport: daj v prirucke vyhladavat slovne spojenie "korekce horizontu". Je to +-2°, tj. koriguje naklon 2° hore alebo dolu, napravo alebo nalavo.
jozef6
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků