D810 nebo D750 toť otázka :-)

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod buddy870 30. 4. 2018 07:39

Před nedávnem jsem tu řešil přechod z DX na FX a celou dobu jsem žil v tom, že D750 je jasná volba. Nicméně teď mě napadlo, jestli se nevyplatí připlatit si a skočit rovnou do D810? Pro focení portrétů (momentek), rodinných fotek, párová focení apod. Pevná 85mm f/1,8 je můj novej kámoš teď.
U D810 se bojím trochu toho rozlišení a tím náročnosti na objektivy, zajímalo by mě, co dostanu navíc (ve smyslu do plusu) u D810 oproti D750, kromě třeba tlačítka AF ON a robustnějšího těla.

Chápu správně, že D810 je D750 v profi těle? Nebo mě vyveďte z omylu :-D

D810 a slot na CF karty, do teď jsem nepotřeboval, nemyslím si, že by mě to nějak chybělo, takže 2x slot na SD karty asi lepší. Rychlejší závěrka mě asi taky žíly netrhá. To vyšší rozlišení = kravský rawy, náročnost v postprocesu, netisknu na velký formáty. Absence výklopného displeje, do teď jsem to neměl, každej píše jak je to blbost, že to nepotřebuje, ale pak ti co to vyzkouší řeknou, že to je příjemnej bonus a jak to najednou využívaj.
Takže je tam v D810 něco co mi uniká, kvůli čemu bych jí měl chtít? :-D

Někdo by mohl říct, že když se ptám v čem je D810 lepší, tak jí rozhodně nepotřebuju :-D. Ale v bazarovejch kouskách, už ten cenovej rozdíl není tak markantní, takže pokud by to za to stálo, ty peníze navíc bych obětoval.
D810 neměla žádné problémy jako D750 (závěrka, odrazy od AF modulu), nebo? Takže tam se není čeho obávat.

edit: El Vigo ať se zdrží jakýchkoliv komentářů, děkuji....
buddy870
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lemming 1. 5. 2018 05:42

Já mám D750 a je to super stroj, s D810 zkušenosti nemám, takže přímo porovnat nemůžu. Nicméně:

Myslím, že D750 má o něco lepší AF, ale na aranžované fotky to asi nebude moc rozdíl.

Výklopný displej se hodí když fotíš od země nebo naopak nad hlavou.

Rychlejší závěrka se hodí když fotíš s hodně otevřenou clonou v ostrém světle. Ale pokud tě to neomezuje doteď, tak asi dobrý.

Na "problémy" D750 se vy***, z toho dělají kauzu akorát Nikon hateři, reálně se projevují v naprosto mizivém procentu případů a Nikon je když tak opravuje zdarma.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 5. 2018 06:14

D810 je těžší, tišší, pomalejší, někomu nemusí vyhovovat způsob ukládání nastavení, nemá U1, U2 jako D750, nemá výklopný displej, nemá konektivitu přes wifi, nemá 2 SD karty (1x CF, 1x SD), má 1/8000s, což je běžný standard (D750 má jen 1/4000s, při focení na 1.4 už může u D750 být zapotřebí ND filtr), má větší hledáček (to je velmi příjemné) a o malinko větší pokrytí ostřícími body. D810 má menší velikost pixelů a z toho pramenící nižší výkon na vyšší ISO (pomůže resampling na nižší rozlišení), 4,88 u D810 vs 5.9µ u D750, D810 má základní ISO 64 oproti ISO 100 u D750, u D810 máte elektronickou první lamelu, u D810 je standardně 5 FPS, 6 FPS v DX módu, 7 FPS s MB-D12 gripem, D750 má nejkratší synchronizační čas u blesku 1/200, zatímco D810 má 1/250s, D750 stačí -3 EV pro AF, zatímco D810 potřebuje aspoň -2 EV.

Na krajinu nebo portrét nebo architekturu by se mi více líbila D810. Na všechno ostatní stačí D750.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod buddy870 1. 5. 2018 16:20

Děkuji za srovnání a co třeba absence lowpass filtru? Je to velké plus co se týče ostrosti fotek? Vetší hledáček by se mi líbil. Sport nefotím, takže ta rychlost asi pro mě limitující není, co by se mi naopak líbilo hodně je AF ON tlačítko, je to těžký výběr :hm
buddy870
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 1. 5. 2018 16:37

Ty fotky z D810 vypadají jako více ostré, zejména při použití doporučených objektivů, ale rozdíl se prakticky projeví jen u velkých tisků.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 5. 2018 22:06

D750 má AA filtr na způsob D800E, obraz je velmi ostrý. Rozlišení je dostatečné prakticky na cokoli.
AF-ON funkci lze namapovat na AE-L/AF-L tlačítko, mám to tak. Pozice je perfektní, na D7000 jsem na něj nedosáhl.
Praktický rozdíl v hledáčcích je minimální. D750 má velký a např makro zaostřuju na manuál přes něj a mám skoro 100% úspěšnost (105VR, Sigma 180 macro).

D810 je vyšší řada se všemi bonusy a při podobné ceně bych mu dal přednost. Pro mě osobně má D750 obrovské plus ve výklopném displeji, který na některá témata (makro rostlin ze země, stativ a krajina s LV) využívám velmi - je to velká pomoc. Když fotím dynamičtější věci, LV nepoužívám, protože ovládání a výběr místa zaostření jsou pomalé ve srovnání s focením přes hledáček. Člověku, který má jasno, že výklopný displej potřebuje na některé výše zmíněné téma, bych radil jednoznačně D750. Pokud je ale tématem portrét, děti, akce atd., pak je spíš zbytečný, aspoň já ho v takových situacích skoro vůbec nepoužívám.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chel 3. 5. 2018 20:49

Tady je to uz jedno, je to FF ... jsou to jen spasy na mlynske kolo technicke dusi, ktera je zde naprosto zbytecna. Zde je potreba duse netechnicka. Taky jsem kdysi vybiral podle cisel jako ze to ma vic megapixel nebo vetsi zoom a jine technicke pojmy ... a nakonec jsem zjistil ze pokud mam FF, tak uz nezalezi na technice, ale jen na tom, co, kde a jak fotim. Fotak je jedno jaky mas pokud je to FF nebo stredoformat. Dalsi je objektiv a svetla. Ty jsou mnohem dulezitejsi. Kup si to na co mas prachy. Pokud mas budget 140kkc kup si 810 s 35/1,4 85/1.4 135/1.8 s nejakyma bateriovyma svetlama neco jako jinbei 610 ci 601 a hotovka. Muzes fotit co chces. A nebo jit na Sony a pockat si na sigma ART skla .....

-- 3. 5. 2018 21:53 --

Videl jsem ze jsi fotil dceru a zenu. To si rika o jakykoliv FF viz prachy a k tomu skla a blesky. Doporucuju neco co zvladne HSS protoze budes tak budes moct jit ven a blikat venku klidne na primem slunku. Tj velke Godoxy, typy neznam, nebo Jinbei HD610 nebo HD601... mimochodem vedeli jste ze Bowens loni skoncil? Cina ho asi zabila.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod buddy870 4. 5. 2018 06:44

Tak nakonec jsem objednal D810, dneska by měla přijít, už se nemůžu dočkat, první FF, jsem zvědav, jinak 35mm a 85mm mám, ale levnější verze F/1,8. Pro začátek asi bude stačit, pak mám ještě 50mm F/1,4 takže takovou tu klasiku bych měl. Na to co fotím a chci fotit to zatím stačí. Postupně to snad obměním za lepší kousky. Na takové to moje domácí žvýkání, typu tohohle:

Obrázek

PS: podpis berte s rezervou :-D, teď tu v práci nemám verzi bez něj.
buddy870
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Almik 4. 5. 2018 07:35

Už je rozhodnuto, tak jen dodatek - mám D750 a s kamarádem občas fotím svatby jako 2. fotograf, to fotím i s D810. D810 má trochu lepší pokrytí ostřících bodů, ale nic zásadního, velikost hledáčků je prakticky srovnatelná, výklopný displej na D750 využívám častěji než jsem původně myslel, D810 má lepší očnici (kulatou a narozdíl od D750 ji časem neztratíš). D750 je lepší při focení za blbýho světla, D810 zase produkuje znatelně víc detailů a celkově ostrost je jinde oproti D750, což oceníš pokud:

- rád koukáš na fotky 1:1
- často děláš velké výřezy
- chceš tisknout velké plachty

Jinak D810 produkuje znatelně víc barevného šumu oproti D750, downsampling pomůže, ale je to krok navíc, navíc se to musí umět aby to k něčemu bylo. Ostření za blbýho světla D750 zvládá o něco lépe. D810 je lepší pro větší ruce, já mám malou ruku a D750 se mi drží lépe. D810 má větší a podrobnější stavový displej. Vyklápění integrovaného blesku má D810 mechanické (lepší), D750 elektronicky (spřaženo s tl. pro nastavení blesku). Na D810 se mi pohodlněji přepíná ostřící bod, protože ten 8misměrnej ovladač je oproti D750 umístěný výše, na D750 to není příliš pohodlné. Dále D810 nemá plnou automatiku ani scénické režimy jako D750, má pouze P,S,A,M - ne že bych to používal, ale manželka / maminka / babička to ocení. U D750 hojně využívám uživatelských režimů U1 a U2, které jsou bleskově dostupné přímo na kruhovém voliči režimů, tohle by mi na D810 chybělo hodně.

Takže asi tak - oba mají svoje pro a proti. Na reportáž a low light bych brat D750, na krajinu, architekturu raději D810. A když bych šel fotit svatbu tak bych bral oboje, protože při focení velkých skupinek těch 36 mpx oceníš, stejně jako při výřezech.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 4. 5. 2018 13:29

Vcera Jozef67 vlozil do galerie fotku z Canonu 5dMKII a jak je fajn . a to je 10 let stary fotak
Obrázek
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 4. 5. 2018 13:55

chel: Jak se z takovéhle ateliérové a pravděpodobně dost postprodukované fotky pozná kvalita foťáku? To bych vyfotil i se svojí starou D40, akorát by to nemělo tolik mpix.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 4. 5. 2018 14:20

Souhlasím s lemmingem. Jako proti fotce / záběru nic nemám, pěkný je to. Ale nic to nevypovídá o foťáku.

...mimochodem, poněkud zvláštní informace v EXIFu fotky:

Ohnisková vzdálenost: 126,0 mm (ekv. 477 mm)
Šířka snímače: 9,50 mm

Eh ?
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 4. 5. 2018 14:27

No to poznate tak, ze je dobra vysledna fotka :D Jak jednoduche ;) Z toho vyplyva ze FF 5D MK II je dobry fotak a vsechny novejsi budou pravdepodobne jeste lepsi a tak vsechny budou dobre. Tudiz premyslet ktery je lepsi mi pripada jako debata jesli je lepsi ferrari nebo masserati, bugatti nebo cokoliv takoveho. Aneb debata o nicem. Fotak je jako ryc na zahrade. Pomaha delat praci, ale plody jsou z neceho jineho.

-- 4. 5. 2018 15:29 --

lemming píše:chel: Jak se z takovéhle ateliérové a pravděpodobně dost postprodukované fotky pozná kvalita foťáku? To bych vyfotil i se svojí starou D40, akorát by to nemělo tolik mpix.

Tak to vyfot! Pojd do toho ;)
Jenze to neni jen o fotaku. Musis mit dobrou babu, svetlo, PS skill.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikJech 5. 5. 2018 20:01

Nerozumím jedné věci. Proč, když se řeší fotoaparát, je řeč o skillu ve Photoshopu, modelky atp. To je jako když se jeden baví o koze a druhý o voze.
S tím, že se dobrý foťák pozná podlé výsledné fotky nesouhlasím. Výsledná fotka je právě součet všech aspektů, které na to měly vliv.
PatrikJech
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 6. 5. 2018 17:11

chel píše:
lemming píše:chel: Jak se z takovéhle ateliérové a pravděpodobně dost postprodukované fotky pozná kvalita foťáku? To bych vyfotil i se svojí starou D40, akorát by to nemělo tolik mpix.

Tak to vyfot! Pojd do toho ;)
Jenze to neni jen o fotaku. Musis mit dobrou babu, svetlo, PS skill.


No právě. Těžko poznáš, kolik z toho je foťák a kolik zbytek.
lemming
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků