Blesk s filtry pro fotografování např. ohně apod.

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radomir 23. 4. 2018 18:44

Často fotím např. ohňovou show, ale pokud použiji blesk, tak se zničí atmosféra scény. Rád bych proto koupil nějaký externí blesk s možností snadného doplnění filtrů, ovlivňujících barvu světla (v tomto případě zřejmě nejspíše oranžový filtr). Mám již 11 let starou zrcadlovku (Canon 400 D), které nemá citlivost dnešních aparátů, přesto bych rád posunul úroveň svých snímků o ligu výše.
Proto bych uvítal zejména odpovědi od fotografů, kteří mají s focením podobných akcí osobní zkušenosti. Rád bych nejlépe blesk s vyšším směrným číslem (58 a více). Hlavně vystupujícím vadí, že na mnoha fotkách nejsou k rozpoznání a je vidět jen světelný efekt. Není pro mě nutný značkový blesk (Canon). ale jsem ochoten zakoupit i solidní značky třetích stran (Nissin, Metz, Sigma apod.)
Děkuji za opovědi.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 23. 4. 2018 20:18

Asi něco podobného jsem fotil několikrát, nejlepší by bylo přidat fotku s ukázkou, co je z Tvého pohledu špatně...
Poprvé a naposled jsem podobnou akci s externím bleskem fotil v r. 2009 (Canon 58 EX II). Ztahl jsem jej na minimum a jen jsem přibleskl, stejně se mi to moc nelíbilo. Viz první foto... Myslím si, že u tohoto druhu focení, podobně jako při koncertech je potřeba využít světlo které je.
Moje rada zní, bez blesku s co nejsvětelněším objektivem na druhé fotce byl použit 50/1.8 STM za cca 3k a prodloužit čas na 1/20 - 1/50 s. Vystihnout okamžik kdy se těla účinkujících hýbou co nejmíň a v pohybu jsou světelné - ohnivé efekty...
Lze použít blesk s expozicí na druhou lamelu a delší čas (1-2 sek), kdy se bleskem zmrazí závěrečná fáze pohybu, ale pro reportážní (neopakovatelné záběry z průběhu vystoupení) podobné fotky jako je ta druhá, pro mé účely stačí. Na hlavici blesku lze nasadit různé filtry - žlutý, oranžový, lze to řešit též nastavením bílé i když se fotí do rawu - je s tím méně práce.
IMG_0889_docesna 2009.jpg

a bez blesku... loni
IMG_8328_ohnova_show_small.jpg


P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 25. 4. 2018 17:28

Filtry mají nejčastěji podobu obdélníku z fólie příslušné barvy (asi budeš chtít oranžovou) a na libovolný blesk se připevňují gumičkou. Takže nic jako "blesk s nejsnadnějším systémem uchycení filtrů" není třeba řešit.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radomir 26. 4. 2018 17:16

kozakm: takže tom případě bych už jen potřeboval poradit ty filtry, s kterými jsou dobré zkušenosti. A předpokládal jsem že budu potřebovat oranžovou.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 26. 4. 2018 17:34

Já jsem si třeba jenom koupil v papírnictví něco takového a stačí mi to.
https://www.ok-papirnictvi.cz/Poradac-d ... -d3995.htm
Žárovkové světlo to vybalancuje a víc jsem nikdy moc neřešil. Vystřihneš to do tvaru blesku + okraje a gumou přichytit.
Samozřejmě pokud bys potřeboval variace různých přesných odstínů, tak asi koupit přímo foto filtry na blesk, ale tohle je v podstatě skoro zadarmo a službu to udělá.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 4. 2018 17:48

ja cekam na filtry z ciny snad uz dorazi .. 20ks a staly me 28kc
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 26. 4. 2018 18:50

Cokoli: https://www.yongnuo.cz/gelove-korekcni-filtry

Problem je, ze u nas je to drahej jako blazen, od Cinana to same koupis za hubicku: https://www.ebay.com/itm/UN3F-20pcs-Fla ... SwVGFZr6v~

A kdyz se budes nudit, muzes si zkusit hrat s dalsima barvama, treba zleva cervena a zprava modra :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 27. 4. 2018 09:01

Tak presne tyhle mi jdou postou uz skoro mesic ...
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 27. 4. 2018 19:35

Já koupil kdysi filtry tady: http://www.prodance.cz/filtry

Byly to celkem velké čtvercové filtry, které jsem si nastříhal podle potřeb. Pokud člověk chce jen jednu barvu tak je to asi výhodnější koupit takhle než v nějakém tom setu :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 27. 4. 2018 21:58

Tak uz jsou doma .. 20ks za 28kc vcetne postovneho :D
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků