Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 4. 2018 06:20

landov píše:Tak ten holub je po rozkliku cosi priserne.
Inac vidno, ze skusenosti nabrane pri krmeni kaciek sa ti zisli: fotit sediaceho holuba zdochliaka na 1/1600s :D


Keby som Ganca nepoznal, podozrieval by som ho, ze nedoveruje stabilizacii. Na toho vtaka by mu snad stacila aj ta 1/60 :D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 18. 4. 2018 06:45

Ganec píše:
pemar píše:v tom případě mi může pan analytik popsat metodiku, jak by změřil rozdíl mezi 300/4 PF a 300/4 od Olympusu
Na tvojom zábere sa to nedá, lebo je nereprodukovateľný (inými slovami: "luckyshot").

Ale dalo by sa to pomocou fotky mesiaca:
- ty dáš fotku na 300mm z 300/PF
- ja dám fotku na 300mm zo 75-300
- ak bude moja z lowendu 75-300 lepšia, tak nemá význam porovnávať 300/4 od Oly, lebo tá bude určite ešte lepšia :D
- ak nebude, tak treba pozháňať ešte niekoho, kto 300/4 má a odfotí ho :hmm:

pemar píše:A jestli nafotíš aspoň takovouhle letovku
Takú letovku nenafotím :-( .. všímal som si okolie a také mi cestou do/z práce nad hlavou nelietali .. a inokedy nestíham.
Budeme musieť porovnávať niečo iné. Tak napríklad holuba na telegrafných stĺpoch/drôtoch .. to sa ľahko fotí, lebo určite máš nejaké v okolí .. no a tie vždy približne rovnako vzdialené od zeme, podobne ako ten mesiac, ktorý sa porovnávať dá.

pemar píše:zatím vše nasvědčuje tomu, že jsi nadšený z toho, že se ti konečně podařilo něco, co se nehýbe (já to nesleduji, jednou si pamatuji sedícího ptáka a jednou ten měsíc)
Dnes som skúsil fotiť čosi sediace a bolo to úplne iné ako s E-P5:
- zatiaľčo pri E-P5 a jej mechanickej uzávierke po pár záberoch všetky vtáky odleteli
=> s PEN-F a elektronickou uzávierkou zostali stále na mieste 8-)

Takto vyzerá holub na 600mm EQ (ako vidno, ani na f/6,7 sa celý do DOF nevošiel .. vlastne ani do horizontálneho záberu):
Obrázek


Ke změření rozdílu v ostrosti mezi 300mm objektivu od Nikonu a Olympusu bych použil takovou metodiku, abych si byl jist, že měřím objektivně ostrost kvalitu objektivu a že mi to neovlivňují externí nebo subjektivní vlivy.

Takže potřebuji hardware a software pro zajištění srovnatelnosti:

Oba objektivy musí být testovány na jednom těle, potřeboval bych adaptér objektivu Olympus na tělo Nikon (pokud bych software na Olympus a byl k dispozici adaptér, tak je samozřejmě možná i volba Olympusu jako referenčního těla).
Každopádně potřebuji software, který sám automaticky vyhodnotí ostrost snímků, ideální je Imatest, ale mohu k tomuto účelu lze použít třeba i Reikan Focal Pro se standardizovaným zpracováním JPG i RAWu.
Potřebuji standardizovaný a optimalizovaný testovací obrazec, který podporuje automatické softwarové vyhodnocování a zachytí jemné rozdíly.
Potřebuji stativ nejméně třídy 3, ideálně 4 nebo ideálně optickou stolici a potřebuji velmi rigidní stativovou hlavu, třeba nějakou makro a robustní a nevibrující podlahu.

Dále potřebuji zajistit světelné podmínky:

Testovací obrazec musí rovnoměrně osvětlen naprosto rovnoměrně s konstantní intenzitou v rozmezí 6,5-8 EV světlem s konstantní teplotou, ideálně 5,200 K.
Osvědčilo se mi denní světlo rozptýlené textilií, slunce pokud možno pod mrakem, vyhnout se nerovnoměrnosti nebo dokonce stínům, ale dovedl bych si představit i studiové svícení někde kolem 8EV (max. 10 EV), třeba s využitím nastaveného denního osvětlení třeba u Kino Flo RF55 nebo jiného profi světla.

Dále bych zajistil optimální nastavení fotoaparátu dle doporučení výrobce hodnotící SW:

Minimálně bych ovládal tělo dálkově, fotil na nejnižší možné ISO, vypnul stabilizaci, v případě Nikonu bych pro maximální možný výsledek zvedl zrcadlo, zaostřoval jak fázově, tak i přes kontrast i manuálně ručně a jednotlivé série bych kontroloval na konzistenci, dělal série aspoň 50 snímků a v případě statisticky významné nekonzistence adekvátně více (a kontroloval znovu zda jsou správně a přesně nastavené podmínky, hledal chybu), dokud bych nedosáhl požadovaného intervalu spolehlivosti ověřeného příslušným výpočtem.
--------------------------------------------------------
Méně sofistikovaný postup povede k tomu, že si do výsledku zanesu příliš mnoho náhodných chyb a výsledek bude nepoužitelný, což je přesně to, kam směřuje ten tvůj postup. Výhoda je, že naučené dovednosti můžeš využít při praktickém focení, pak i ten holub by byl technicky lepší. A věděl bys, jaký relativní vliv má MuP u zrcadlovky ve srovnání s jinými faktory.
Naposledy upravil pemar dne 18. 4. 2018 06:50, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 4. 2018 06:47

landov píše:fotit sediaceho holuba zdochliaka na 1/1600s :D
Ten čas som si nastavil podľa tvojho záberu sediaceho vtáka z DSLR Nikon
=> ktorý si pred pár dňami pridal do diskusie "Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy" :oops:

Vari si ho tam nedával preto, aby si nám Olympusákom poradil ako si máme nastaviť foťák? :--
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 18. 4. 2018 06:48

Géčko, chudák opeřenec. Kdyby věděl co mu provedeš, tak tě vylíská křídlama po pyščysku.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 18. 4. 2018 06:54

Jedna fotka EQ 600 (300 PF + 1,4 telekonvertor na ISO 640):

Obrázek
Naposledy upravil pemar dne 18. 4. 2018 07:28, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 18. 4. 2018 07:27

Ahoj. Nebyl tu Bob?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 18. 4. 2018 08:07

Ganec píše:
landov píše:fotit sediaceho holuba zdochliaka na 1/1600s :D
Ten čas som si nastavil podľa tvojho záberu sediaceho vtáka z DSLR Nikon
=> ktorý si pred pár dňami pridal do diskusie "Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy" :oops:

Vari si ho tam nedával preto, aby si nám Olympusákom poradil ako si máme nastaviť foťák? :--


Uhádol si: nedával som ho tam preto, bol to OT a aj som to tam uviedol.

No a k tomu času 1/1600s. Zase si si nabehol :-D Chod fotiť sykorky a mozno ti to dôjde.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 18. 4. 2018 08:55

Bob je tadýý, Bob je zdéé!!!

Len fóglov nefotím(a viem o tom prd), leda tak hus na pekáči, Ganca tu naozaj vychovávať a poučovať nemienim a nechcem, tak držím hubu a krok.
Ale nasledujúce víkendy som rozhodnutý nafotiť nejakých tých lancknechtov a podobne. Budú samove hry a následne rytieri na devíne, tak snáď nejakého frajera s zweihanderom dám! :D
Naposledy upravil bob222 dne 18. 4. 2018 08:56, celkově upraveno 1
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod BigglesO27 18. 4. 2018 08:55

Je tedy ten holub ukázkou typického “BIF” ( ať jsem v terminologii kůůůl)? Jak ti k této fotografii pomohl EE-1, Ganče? Jaký by byl rozdíl ve fotografii pořízené bez něj?
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 18. 4. 2018 09:14

pemar píše:
hoax píše:On myslel asi kusovost.


Já jsem vybíral tuším ze čtyř kusů, vybral jsem si kus, který potřebuje nepotřebuje korekci AF na různé vzdálenosti, mám tam stabilně tuším -17 od fotek na blízko až po nekonečno. Dále není rozdíl v ostrosti mezi pravou a levou stranou, ostrost do kraje je prakticky jako Otusu a málo aberuje. Kolega zkoušel už asi deset kusů a ten můj se mu pořád líbí nejvíce.



Tak de-center chapu. Ale korekce AF neni potrerba na MILC resit nastesti.

-- 18. 4. 2018 10:29 --

Jinak jsou nejake early "samples" Sigma 85/1.8 ART FE.

https://jasonvong.pixieset.com/sigmaart ... pleimages/
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 4. 2018 09:44

BigglesO27 píše:Je tedy ten holub ukázkou typického “BIF” ( ať jsem v terminologii kůůůl)? Jak ti k této fotografii pomohl EE-1, Ganče? Jaký by byl rozdíl ve fotografii pořízené bez něj?


Bacha ještě na ty termíny - BIF znamená prý taky Back In Front, ale nedívej se na to ... ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tajnik 18. 4. 2018 10:34

tajnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 4. 2018 10:52

Kriste Pane :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 4. 2018 10:58

pemar: nie som si isty, ci ten Nikkor bude ok na Olympuse. Raz som podobny pokus robil, pretoze si viem prepouzit objektivy na Olympuse a nebol to dobry vysledok.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 18. 4. 2018 11:53

No ty vole. Benevolence International Foundation,
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků