Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltokar 9. 4. 2018 12:33

Hej, tak nejako .. mna by tiez zaujimalo ta jeho veta, ze ide o "úplne iný typ fotenia" .. :hm
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 4. 2018 13:55

Ešte k tomuto som sa chcel vyjadriť:
pemar píše:Že některé objektivy jsou někdy optimalizované na vzdálenost, na kterou se budou nejčastěji používat, to je fakt, vše záleží i na optické konstrukci a řešení ostření
Fakt je len ten, že niektoré objektívy môžu byť ostrejšie na blízko a menej ostré na diaľku. Alebo naopak.
(dokonca o jenom takom som tu aj písal, lebo som s ním mal osobné skúsenosti .. teda .. s jeho reklamáciami)
=> z toho ale nevyplýva, že sú "optimalizované na vzdálenost, na kterou se budou nejčastěji používat" :pozor

Vysvetlím prečo:
- brácho si kúpil Sigmu 50/1.4 a neostrila mu dobre, tak ju dal nastaviť do servisu
- po nastavení ostrila dobre na 3 metre a neostrila dobre na "nekonečno"
- keď prestavili ostrenie na "nekonečno", tak pre zmenu na 3 metre neostrila presne
=> teda o tom, kde bola ostrosť objaktívu najlepšia rozhodovalo nastavenie AF a nie optimalizácia konštrukcie)

Suma sumárum: keď je DSLR objektív inak ostrý na blízko ako na diaľku
=> najpravdepodobnejšie vysvetlenie je, že problém spôsobuje nekonzistencia PDAF ostrenia

pemar píše:takový Apo-Sonnar 135/2 je dokonale ostrý v celém rozsahu, ale třeba Nikon 40/2.8 je zjevně optimalizovaný na kratší vzdálenosti, zatímco třeba u jinak skvělého Nikonu 105/1.4 je optický výkon okolo nejkratší zaostřovací vzdálenosti viditelně slabší, než na jiné vzdálenosti, stačí pár desítek centimetrů a výkon je najednou úplně jiný
Nakoľko s manuálnym ostrením sa ostrí inak ako s AF sklami, tak tvoje príklady viac podporujú moje tvrdenie
(ako ničím neotvrdenú teóriu o optimalizácii skiel na blízko, alebo na diaľku)
:kuk:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 4. 2018 14:30

Tady si někdo plete ostrost (obrazovou kvalitu) a ostření (autofokus).
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 4. 2018 15:54

Veď vám to (pemarovi a tebe) práve kvôli tomu vysvetľujem ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 4. 2018 16:06

Nikoli, pouze znovu prokazuješ svoje ganalytické nadání.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 9. 4. 2018 17:29

Zaostřit znamená zvolit rovinu zaostření, která je rovnoběžná se senzorem. Vše co prochází touto rovinou bude ostré, vše před ní či za ní bude rozostřené. Předměty byť sebeméně před či za rovinou zaostření budou vždy neostré. Aby objektiv dokázal volit rovinu zaostření, musí mechanicky pohybovat jednou nebo více čočkami, různé objektivy mají přitom různé dráhy, po kterých se čočky pohybují, objektivy jsou jedinečné a vesměs patentově chráněné.

Je-li objektiv správně zaostřen, tak se světelný bod zobrazí na senzoru zase jako bod a v důsledku toho se i hrany zobrazí jako hrany. Nicméně, přesné zaostření narazí na řadu technických limitů, i celý ten mechanický zaostřovací systém má různé vůle a tolerance, někdy může být špatně nastaven i při výrobě, prakticky dvakrát nezaostříte stejně. U AF do hry přichází ještě vůle motoru, jeho krok a chyby celé té podpůrné elektroniky, která často špatně vyhodnotí směr hledání ostrosti na objektivu. Tohle je problém třeba u mé Sigmy Art, které zjevně chybí část potřebné komunikace mezi tělem Nikonu/Canonu a objektivem. Často se AF trápí tam, kde objekt nemá žádné hrany či kontrastní detaily, na kterých by se mohl chytit. Typicky nedokáže zaostřit na oblohu nebo bílou zeď. Když tohle pochopíte, tak je jasné, proč třeba i Sony tolikrát zaostří nepřesně a kde má limit focus peaking. Dr. Heisse od Carl Zeiss s oblibou tvrdí, že žádné řešení za pomoci elektroniky nezaručí maximální dosažitelnou přesnost zaostření, tu lze podle něho dosáhnout jen konvergenčním algoritmem a focus bracketingem. Kdysi jsem si hrál se super přesným zaostřováním Apo-Sonnaru na protější budovu a dospěl jsem k tomu, že je to pravda, jako metoda č. 2 se mi osvědčilo zaostření za pomoci 100% zvětšení a jako třetí metoda přes ostřící matnici.

Tohle ale asi Ganec nikdy nepochopí. To on podle mne ani nechce, chce vybruslit z toho trapasu s kolimátorem.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 4. 2018 19:46

Kolimátorem se budeš dívat na display foťáku položeného na kameni poblíž létajícího ptactva. Ve vhodnou chvíli zmáčkneš v kapse dálkovou spoušť a wifinou připojený aparát pošle RAW na úpravu do Googlu. Výsledný snímek bude po schválení EK uložen na tvém osobním úložišti.

Nebo tak nějak, ale brzo se to dozvíme :-(
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 9. 4. 2018 20:38

Tak a zase je na co se těšit. https://www.blackmagicdesign.com/produc ... nemacamera

-- 9. 4. 2018 21:58 --

Davidof píše:Kolimátorem se budeš dívat na display foťáku položeného na kameni poblíž létajícího ptactva. Ve vhodnou chvíli zmáčkneš v kapse dálkovou spoušť a wifinou připojený aparát pošle RAW na úpravu do Googlu. Výsledný snímek bude po schválení EK uložen na tvém osobním úložišti.

Nebo tak nějak, ale brzo se to dozvíme :-(


Davide, nebo to taky skončí žalobou od ombucmáni Shabatky za nevyvážený a dyškrymynujicy výběr focených předmětů. Například, já na koncertech fotím rád black metal, ale málokdy tam hrají černoši. No je fakt že tam mám indonésana, mezi černochy mám kámoše, ale to mě neomlouvá, heslem dnešní doby je vyváženost a vůbec, za všechno můžou třeba ti co jim teď v JAR budou zabavovat farmy. Kulaci jedni, bílí, tak na ně...
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 4. 2018 21:02

pemar píše:Zaostřit znamená zvolit rovinu zaostření, která je rovnoběžná se senzorem. Vše co prochází touto rovinou bude ostré, vše před ní či za ní bude rozostřené.
A čo keď je senzor naklonený?
=> to potom vrch snímača bude mať zaostrené skôr do diaľky a spodok snímača nablízko...
:-]

pemar píše:Tohle ale asi Ganec nikdy nepochopí.
Toto čo si napísal som vedel už dávno.

No čo ja nechápem je napríklad:
- ako môžeš byť tak skalopevne presvedčený niečomu, na čo nemáš dôkazy?
- ako tomu môžeš veriť aj po dôkazoch, ktoré poukazujú na to, že to môže byť (a preukázateľne býva) aj inak?
- ako môžeš tvrdiť niečo, čo si nielenže nevyskúšal sám, ale očividne to nevyskúšal ani nikto iný?
- ako môžeš presadzovať názor, ktorý nepodporujú žiadne praktické testy?
(teda: nevieš žiadne poskytnúť, napriek tomu že sa ich aj niekto dožaduje)

To fakt neexistujú žiadne reálne dôkazy vašich tvrdení => teda všetko je to len viera? :hm

pemar píše:chce vybruslit z toho trapasu s kolimátorem
Akého trapasu? :oops:
(o žiadnom neviem)

Už som sa ťa raz pýtal: "Ako je čo?" Nevysvetlil si.
To je trapas! (keď raz niečo začneš a potom to nevieš dokončiť; alebo sa vyhováraš, že by to nemalo význam) :/
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 4. 2018 21:15

Grimjaur

Jo, z tohodle všeho jsem taky tak n@sr@nej :-(

-- 9. 4. 2018 22:16 --

Ale mam radost, že se mi podařilo napsat to n@sr@nej ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 9. 4. 2018 21:26

:)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 9. 4. 2018 21:31

Hele Ganče, lhát si do kapsy i na monitor můžeš, ale že si doteď neodpověděl na jedinej dotaz ohledně koli a tváříš se, že si ze sebe neudělal idi.ota, to holt nezakecáš a ani nepřemlčíš. A vírou bych se na tvým místě neoháněl, teda pokud na ní nehodláš vystavět obhajobu svojí existence na tomhle fóru...
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 9. 4. 2018 21:38

Ganec mi připomíná studenty vysokých škol technického směru z mé doby, kteří na to evidentně neměli a přesto chtěli ten diplom. Pamatuji se, jak museli řvát do otevřeného okna: “Jsem blbec a chci být inženýrem !” a hodný pan profesor je nechal projít.

Tak neuvěřitelné nepochopení psaného textu a techniky mne fascinuje, ale dnešní doba je taková, spousta vysokoškoláků ví i dnes o exaktních věcech kulový.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 9. 4. 2018 21:46

pemar, důležité jsou pocity. https://www.youtube.com/watch?v=iKcWu0tsiZM

-- 9. 4. 2018 22:46 --

Bacha na rovnost. https://www.youtube.com/watch?v=gDDkMKRG-ZM
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 9. 4. 2018 21:50

Tak ono to vychází i z toho, že kdosi prohlásil, že je u nás málo vysokoškoláků, takže jich holt je víc a bude jich úplně nejvíc... co na tom, že si nedokážou ani zavázat tkaničky, hlavní je diplom...
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků