Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 12. 2017 13:07

Tu je vela coho preskakovat, Dudisko ma pravdu, vzdy treba na diskusiu kliknut a nieco si precitat, aby sa clovek dozvedel, ci sa tu nieco riesi, alebo sa tocite okolo tych istych blbosti.

No z tych textov musim uznat, ze m43 naslo nove pouzivatelske dno, zial. Tiez mam doma take fotaky a viem na co su dobre a kde maju slabsie miesta, no to co sa deje v diskusiach vyssie je uz uplne mimo realitu...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 12. 12. 2017 13:18

Už by to chcelo zásah moderátora prípadne nejaký ten BAN...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 12. 2017 13:38

FOE:

"Ale tvrdit, že se menší lopata prakticky ve všem dotáhla na větší lopatu, je takové divné tvrzení."

Jenze ty delas v poctech zasadni chybu. Muzes tu prazdnou malou lopatu porovnavat s 2x vetsi, jen kdyz je ta velka jiz z pulky naplnena. Pak je to spravne porovnani, aby se na ty lopaty dalo pokazde nabrat stejne mnozstvi pisku, uz chapes? Smir se s tim, ze na tu velkou proste vic nenalozis, pricemz ta mala vazi min, takze si od ted budes doufam brat na hazeni pisku uz jen co nejmensi lopatu, idealne kavovou lzicku :D

Pro PavlinuG polopate: z pulky nalozena velka lopata = zacloneny FF na ekv. MFT.

Ikdyz ono ji to stejne nedocvakne...
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 12. 12. 2017 13:56

Petře, to si piš, že nedocvakne. Když se idea a realita střetnou v prokladu, tím hůř pro realitu.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 12. 12. 2017 15:10

bob222 píše:Už by to chcelo zásah moderátora prípadne nejaký ten BAN...

A ne jeden. Když budou ty vánoce, je třeba nadělovat... :lol:
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 12. 2017 15:36

ForeignerOnEarth píše:m4/3 má za to aspoň 17/1.8, to je určitě výhoda.
12/2.0 bude asi taky fajn, jak kreslí nevím. Naopak 75/1.8 bych i přes optické kvality nechtěl, je ještě delší, než Nikoní 85/1.8, která je na APS-C na portréťák tak - tak až spíše delší.
Tá 75-ka sa ale dá využiť aj na iné fotodisciplíny ako len portrét (na rozdiel od tej Nikoňáckej) ^^
- keďže rýchlo zaostruje, je ju možné použiť aj na šport
(čo som už predviedol na záberoch zo stolného tenisu a z behu)
- aj na koncertoch sa hodí, že má dlhší dosah
(+ vďaka foteniu cez LiveView a výklopný displej sa s ňou celkom dobre fotí z davu)

ForeignerOnEarth píše:Takže fakt jediný jasný rozdíl je to plus mínus 372 mm2 (u Canonu méně) versus plus mínus 226 mm2.
Tomu je úměrná velikost zachyceného světelného signálu při stejně dlouhé expozici.
No a pokud je toho světla víc, než je zapotřebí k maximální kvalitě, je to fuk, pokud je ho méně, záleží na tom, jak výrobce fotoaparátu, výrobce obrazového software a pan fotograf s tím signálem naloží a kdo a jak se na to kouká.
Bingo!

Pan fotograf s Olympusom môže využiť stabilizáciu, vďaka ktorej možno predĺžiť expozičný čas, čím zachytí viac svetla
- v praxi to znamená, že tam, kde na APS-C je nastavených 1/160s (pokiaľ viem, tak ty to tak používaš)
=> na Olympusoch stačí nastaviť 1/100s a obom snímačom sa dostane rovnako svetla

Ja ale bežne používam 1/60s, teda dostáva sa mi ešte viac svetla
=> teda v konečnom dôsledku mám menej zašumený výsledok ^^
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 12. 12. 2017 15:57

Ty kokso, nepochopil opět vůbec nic
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 12. 2017 16:22

...a potom pride fotograf so Sony, nastavi radsej 1/125, lebo vie, ze dlhsi cas rozmaze aj zakladny pohyb, zapne stabilizaciu, lebo vie, ze fotky budu este o nieco lepsie ako su bezne, dalej vdaka lepsej realnej svetelnosti ako ma fotograf s Olympus f1.2 PRO objektivmi ma dokonca nizsie ISO a bude proste len fotit, bavit sa a neriesit nejake fantasmagorie o tom, ako je mensi* snimac** lepsi*** ako velky****.

Za tie hviezdicky si doplnte, ze iba za akych specifickych* podmienok** to tak je a tie musia*** byt dodrzane****

Za tieto dalsie hviezdicky si doplne PR text Olympusu....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 12. 12. 2017 16:27

Vedel som, že ovládaš sarkazmus ale cez to všetko: :tleskani
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 12. 2017 16:42

Vsetko ma svoje hranice, toto uz je asi moc.

Inak trocha OT - nejaky fajn sirsi objektiv na m43? Nieco s ekvivalentom okolo 28-40mm a Olympusackou svetelnostou medzi 1.4-2.8, co rozumne rychlo zaostruje a ma fajn obraz na otvorenu clonu (to ma asi vacsina). Neviem ktore su starsie/novsie.
Zatial u mna vyhrava Sigma 19/2.8
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 12. 12. 2017 17:31

Sigma 19/2.8 se nabízí velikostí a cenou, případně Zuiko 17/1.8, ale to je už za jiný peníze.
Nebo fungl nová Sigma 16/1.4, což je ale velikostí i váhou jak 2.8 zoom :o)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zzelli 12. 12. 2017 17:37

Co klasika Panasonic 20 1,7? Nefotím s ním často protože fotím z 90% krajiny, ale přijde mi v pohodě..
zzelli
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 12. 12. 2017 17:45

Toho panáka doporučujem, ak nechceš rýchlosť.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grimjaur 12. 12. 2017 18:24

20/1,7 jsem používal 5let,co do kresby mi vyhovoval, bohužel pro focení to byl trošku lenoch, ale dalo se s tím fungovat. Horší to bylo pro natáčení, kvuli palačinkové koncepci jsem nemohl nahodit ostřící kroužek a smysluplně zaaretovat boční ostření. Takže šel do světa a koupil jsem 25/1,7, které mi přijde rychlá a s kresbou jsem maximálně spokojen. Ta sigmí 16/1,4 mě dost zaujala. Doufám, že ji brzo prubnu.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 12. 12. 2017 19:04

Ganec: ale no tak, při focení lidí si čas expozice řídím prakticky výhradně tím, jak rychle se lidi hýbají a vůbec ne tím, co udržím. Já jaksi na 16-80/2.8-4 mám alespoň natolik slušnou stabilizaci, abych se fakt nemusel bát 1/30 s., 1/60 s. či 1/100 s. a musel kvůli klepání rukou nastavovat 1/160 s. Tohle snad tomu Nikkoru fakt věříš, že třicetinu či setinu ustabilizuje stejně dobře jako Olympus. :-D Lidi v akci obvykle fotím zoomem, abych měl rychlejší reakci a mohl snadno střídat globální pohledy a detaily. Nicméně můj blesk SB-800 má záblesk 1/1000 s., takže ani u pevného skla bych nebyl limitován, ovšem doplňkový záblesk má takovou hezkou detekční vlastnost: on blýská 5200 K po dobu 1/1000 s. a zbytek času po té tisícině se odehrává někde mezi 2700 - 4000 K, takže po doladění pleťovky zbydou červené duchy - kontury v rozsahu pohybu. A ty červení duchové krásně ukazují jak je ta šedesátina dlouhá. To máš jako zvýraznění rozhýbání postav v záběru. A to člověka už tak před 10-15 lety hezky naučilo jak rychle se lidi pohybují. Jakmile máš červené kontury, máš závěrku otevřenou dlooouho. :-D
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků