Bezzrcadlovka - rodinná 25-30 tis.Kč

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jeepzik 18. 5. 2017 09:21

Dobrý den,

vím, že toto téma už bylo několikrát probrané, ale jsou staršího data a technika jde stále dopředu.
Uvažuji o nákupu rodinného kompaktního a kvalitního foťáku. Vzhledem k velikosti ale zároveň k větší kvalitě pořízených fotografií jsem se více-méně upnul na "bezzrcadlovky".
O digitální zrcadlovce vzhledem k její velikosti, měl jsem zapůjčený Nikon 5500, neuvažuji. Považuji se za náročnějšího amatéra "fotografa" a rád bych aby výstupy rodinných fotografií odpovídali kvalitě bezzrcadlovky (ne jejich základní řady), foťák byl skladný s možností výměny objektivu - s tím souvisí i světelnost, pořídit fotky i za nižšího osvětlení.

Předpokládám fotit do rodinného alba - příroda, krajina, sport, portréty, použití při cestování, samozřejmě rodinné fotky malého prcka - tak aby dobře i doostřoval a byl rychlý, takže budu rád i za možnost natočit kvalitního video (vzhledem k ceně moc neočekávám formát 4K - ale je to určitě +). Primární jsou fotky.

Osobně jsem držel v rukou tyto modely
- OLYMPUS O-MD e-M10 mark II
- OLYMPUS O-MD e-M5 mark II (zaráží mě cena oproti M10) - jestli to má takový přínos
- OLYMPUS O-MD e-m1 mark II - ten mě hned nadchl i svou ergonomií a výkonností....ale je drahý a nemyslím si, že využiji jeho potenciál. Líbí se mi na něm i odolnost vůči prachu, vodě, atd. Ale...cena

U Olympusů se mi líbí výklopné a dotykové displeje, stabilizace obrazu

Máte zkušenosti s některým z těchto foťáků, případně můžete mi doporučit i nějakou jinou značku - SONY, FUJI, CANON....

Dal jsem si cenový strop cca s objektivem tak max do 40 tis.Kč

V další řadě, bych potřeboval doporučit i nějaké objektivy - tzn. předpokládal jsem 1 s pevným ohniskem a 2 zoomovací......ale to se ukáže až podle ceny, takže v prvé řadě nějaký univerzálnější s dobrou světelností a přiblížením na sžití se s přístrojem a časem případně dokup - pokud teda nenerazím na nějaké výhodné sety.

Děkuji moc všem za jakoukoliv radu a nápad
jeepzik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 5. 2017 10:53

Ta m5 mark ii má větší hledáček než 10, je vodě odolnější + má něco lepšího ohledně videa. Proto jsem si ji koupil, ale ekonomicky to asi úplně zdůvodnitelné není.

Je to ale vyspělý přístroj. Pokud máš ale strop, koupil bych si m10 mii a lepší objektivy.

Popřípadě em1 mark 1 v setu + pevnou 45/1,8. Ta em1 mark 1 je víc foťak - dobrej grip a výklopný display (na focení podle mě lepší než ten fully-articulated).

Ještě máme Panasonic GX8 a GX80 a ty mají taky svoje výhody. Jak hlavní vidím úplně fantastický způsob rychlého výběru ostřícího bodu a to i při pohledu do hledáčku. A líp se mi rychle nastavují různé parametry.
Jo a gx8 má výklopný a velmi kvalitní hledáček, a na to když si zvykneš, tak ti to pak jinde chybí :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod jeepzik 18. 5. 2017 11:22

Ve specializovaném obchodě (megapixel)....kde jsem se na něj byl dívat...mi bylo řečeno, že při porovnání Olympusu O-MD M5 mark II a Olympus O-MD M1 je na tom po upgradu M5 mark II obrazově lépe a že by raději volil M5 mk II.
Samozřejmě O-MD M1 Mark II je opět diametrálně lepší....ale tak jak jsem uváděl....ta cena. Ale co se týká úchopu....tak M1 vede

Navíc údajně má vyjít O-MD M5 mark III - nevíš něco o tom? A pokud ano...v čem by měla být lepší....či se to nějak razantně projeví i na ceně M5 mk II

A jaké objektivy by jsi mi doporučil?
jeepzik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cport 18. 5. 2017 11:44

jeepzik: Hele, a jake k tomu chces skla? Aby to nakonec nebylo stejne velke a skoro tak tezke jako ta zrcadlovka :-)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jeepzik 18. 5. 2017 12:06

S objektivy nemám žádné zkušenosti - díval jsem se na to co dávají do setu (pro začátek), např:
Objektiv Olympus M.ZUIKO ED 14-150mm f/4,0-5,6 II EZ-M1415-2
Objektiv Olympus M.ZUIKO ED 12-50mm f/3,5-6,3 EZ-M1250-EZ černý
......

Dám na Vaše doporučení.....potřebuji s nimi fotit to co jsem uváděl...
Může to být i jiný typ...
jeepzik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 18. 5. 2017 12:44

A čo takto fuji XT-10 + 18-55/2,8-4?
Podľa mňa veľmi univerzál set, od krajiniek až po portréty. Len to video je slabšie...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jeepzik 18. 5. 2017 13:02

Myslím, že ale nemá výklopný a dotykový display jako OLY....a stabilizaci.

Co se týká parametrů...tak mi prostě pořád OLY vychází líp....Ale slyšel jsem, že zase fotky z FUJI mají pěkné vybarvení....

Dále co jsem se dočetl, tak prý objektivy jsou na FUJI dražší než obvykle....
jeepzik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod standavfr 18. 5. 2017 13:08

Zvážil bych Panasonic GX80,podle mě nejlepší volba v této ceně a m4/3.Objektivy Fuji dražší jsou,ale už i seťáky mají kvalitní,což není u jiných značek pravidlo.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 5. 2017 13:12

Ty Olympusy jsou určitě fajn a systém je ucelenější a univerzálnější než u Fuji, ale narážím u nich na problém s nabídkou světelných objektivů za rozumnou cenu. Mám doma OMD E-M10 (mark 1) s 14-42/3,5-5,6 EZ a Fuji X-T10 s 18-55/2,8-4. Pro interiérové focení je to jako noc a den, protože Olympus má menší senzor a o cca 1 EV víc šumí a nadto má o 1EV méně světelný objektiv, čili celkem 2 EV rozdílu. V interiérech to často znamená, že s Olympusem nelze bez blesku pořídit ostrou fotku rodiny. Chce to bezpodmínečně ještě světelný pevný objektiv jako Zuiko 17 nebo 25/1,8, případně rozdíl aspoň částečně stáhnout světelným zoomem jako 12-40/2,8 (cca 20 tis Kč). Takže abych to shrnul, Olympus bez svých profi světelných objektivů s f/2,8 clonou v celém rozsahu nebo bez alespoň některého pevného skla 17, 25, 45/1,8 nedává příliš smysl. Jako univerzál od krajiny, přes makro, street až po wildlife je to ale momentálně nejlepší mirrorrless systém díky množství kvalitních objektivů pro všechny situace.

Podle mne dnes nejlepší bezzrcátko cena/výkon je Fujifilm X-T20 s 18-55/2,8-4. Časem dokoupit některý delší zoom nebo pevný objektiv. Oblíbil jsem si 35/1,4 (bazar kolem 10 tisíc). Starší model X-T10 mám, je to výborný foťáček, ale příplatek na X-T20 se podle mne vyplatí - hlavně kvůli AF. X-T10 bych bral bazarový, nebo ve výprodeji za zvýhodněnou cenu.

A taková subjektivní poznámka. Olympus je přecpaný zbytečnými funkcemi pro nerdy a má šílený počet kreativních režimů (automatické barvičky), ale na žádný se nedá dívat. V Auto režimu nelze zvolit barevný režim a ten defaultní dělá docela červený ksichtíky, někomu to může vadit. Fuji jsou víc foťáky pro fotografy, mají hlavně praktické funkce a přímočaré ovládání a barevné režimy mají všechny něco do sebe.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 5. 2017 13:15

Upřímně řečeno, nedoporučil bych Ti tyhle seťáky. Podle mě to není radost s nima fotit ... silně subjektivně, ovšem.

Jedinej levnej seťák, kterej je dost ostrej, je podle mě Panasonic 12-32 ... ale světelnost nemá moc dobrou.

Zkušenosti mám z Oly 12-40 a Pana 12-35. Ty jsou super.

A pak pevná skla, můj velefavorit je pana leica 15/1,7.

Máme skoro všechny pevný Oly a mě přijdou super. Prostě na první pohled vidíš tu ostrost a i docela hezky mažou pozadí :-)

Ad standa

Ten pana gx80 + 15/1,7 je v současné době můj absolutně nejoblíbenějsí foťák :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod jeepzik 18. 5. 2017 13:39

Zkusím mrknout...ještě na FUJI X-T10. či X-T20....

A jaké objektivy se případně s OLY/FUJI/PAN dají kombinovat...od jakých výrobců?

Chápu to tak, že ideální je asi s pevným ohniskem....a raději řešit světelnost. Každopádně i přesto bych uvítal i nějaký zoomovací.
jeepzik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 5. 2017 15:43

S Fuji určitě chybu neuděláš a ten seťák jak psal Dolgor je prej skvělej

-- 18. 5. 2017 17:05 --

Jo a Pana + Oly je jeden systém, Fuji druhý
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod STigre 18. 5. 2017 16:51

jeepzik píše:Zkusím mrknout...ještě na FUJI X-T10. či X-T20....

A jaké objektivy se případně s OLY/FUJI/PAN dají kombinovat...od jakých výrobců?

Chápu to tak, že ideální je asi s pevným ohniskem....a raději řešit světelnost. Každopádně i přesto bych uvítal i nějaký zoomovací.


Poměrně ucelený seznam objektivů na OLY/PAN je tady:
http://hennigarts.com/micro-four-thirds-objektive.html
Objektiv Olympus M.ZUIKO ED 12-50mm f/3,5-6,3 EZ bych určitě nebral, však Olympus ví, proč ho tak brutálně zlevnil. Ideální zoom je 12-40/2,8, mám, ostrost zcela srovnatelná s pevnými skly. Jo, vím, ta cena, ale na tu člověk časem zapomene ....
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod airmt 18. 5. 2017 19:53

Jedna velmi dobrá možnost do výběru (obecně se E-M1 už doprodávají v posledních kousích co jsem se díval):
https://www.megapixel.cz/olympus-om-d-e ... ld-7-bazar

Na video pak bude lepší E-M10 II, i když nevím jak moc ten rozdíl bude zřetelný.

Pak případně Fuji x-t20 + 18-55 (velmi dobrý set).
nebo Sony A6000/A6300, ale tam se špatně vybírají zoomy.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skulivert 18. 5. 2017 21:33

Dolgor, airmt - porovnáte tak trochu jablka s hruškami...

OMD E-M10 mk1 s 14-42/3,5-5,6 EZ - stará generace a základní zoom - 15 tis. Kč
Fuji X-T20 s 18-55/2,8-4 nová generace a výběrový zoom - 35 tis. Kč

spíše tedy OMD E-M10 mk 2 (nebo koncem roku mk3) s 12-40/2,8 - tj. cenou 35 tis. Kč a kvalitou přibližně srovnatelnou s Fuji X-T10/T20 s 18-55/2,8-4

je ale pravda že Oly má zastaralé menu, které by chtělo omladit, Fuji zase nemá stabilizovaný snímač...
Skulivert
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků