Infrafotografie

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dabass1 11. 4. 2017 09:32

Jsem tak nějak bezradný. :-! Pořídil jsem si digitál, který umí fotit bez IR-Cut filtru před CCD čipem. První snímek byl s filtrem 720nm a bez IR-Cut, barva ve foťáku nastavená na 2000k a v editoru je snímek vyrovnaný na šedou přes kapátko. Celý snímek ale působí jako ČB fotografie. Nějaká barva tam přece při 720nm musí ještě být. (Pozn.: stejným postupem vyrovnávám šedou i na běžných snímcích). Dělám někde chybu? Nebo je chyba v použitém filtru? Fakt nevím. Jaké máte zkušenosti s úpravou infra snímků? Prohazování barevných kanálů v různých editorech mi rozhodně problém nedělá...
Dabass1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod etáž 11. 4. 2017 12:11

Přehled síly filtrů je zde:
https://www.lifepixel.com/infrared-filters-choices
720 nm odpovídá v tabulce Standard IR a moc barev v něm není. Pro barevnější snímky to chce filtr kolem 600 nm.
etáž
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dabass1 11. 4. 2017 17:15

:-) Joooo! Vůbec první začátek jsem měl foťákem a čipem CMOS s IR-Cat a tam to se 720nm fungovalo na hodně dlouhou expozici i s barvičkama. Teď je mi to úplně jasný... ;-) S CCD bez IR-Cut se pásmo posouvá, a musím tudíž použít filtr s větší propustností viditelného spektra :-). Díky moc za radu a zkopírovaný odkaz. Hodně mi to pomohlo. :tleskani
Dabass1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dabass1 16. 4. 2017 09:54

Tak filtry jsou na cestě... ;-) Koukal jsem i na ten Super Blue IR Filter. Hodně zajímavý. Prodává se jako dvoupásmový B+W 403 as. UG-1. Taky bych pořídil, ale mám dojem, že se zoomem s antireflexem by toho UV asi moc neprošlo. IR v pohodě. Určitě by to šlo na nějaký speciální astro nebo lab objektiv pro UV, nebo možná na nějaký starý triplet bez antireflexu, nebo jednoduchou čočku. Má prosím někdo praktické zkušenosti s tímto dvoupásmovým filtrem, který propouští UV+IR ?
Dabass1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod etáž 16. 4. 2017 11:53

Dabass1 píše:Tak filtry jsou na cestě... ;-) Koukal jsem i na ten Super Blue IR Filter. Hodně zajímavý. Prodává se jako dvoupásmový B+W 403 as. UG-1. Taky bych pořídil, ale mám dojem, že se zoomem s antireflexem by toho UV asi moc neprošlo.

Zajímalo by mě, jakým způsobem je předělaný ten foťák. A co je to za značku a model?
Většinou se předělávky dělají tak, že se odstraní IR cut filtr před čipem a místo něj se dá infračervený. Pak aparát natrvalo fotí podle toho, jakou propustnost má ten nový filtr uvnitř a na objektiv se už žádný jiný filtr nešroubuje.
etáž
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dabass1 16. 4. 2017 16:40

No, jde v podstatě o historii... Vyjímky dřív byly u některých kompaktů, protože měly režim NightShot, takže se nic nepředělává a fotí se v tomto režimu. Vyráběly to firmy Canon a Sony (V1, F303, F505, F717, F808). Hodně sice šumí, ale na takový první pokusy to bohatě stačí. Jinak všeobecně velmi uznávaný foťák pro infra je starý digitál Minolta Dimage Hi7. Má velmi slabý IR-Cut a citlivý CCD...
Naposledy upravil Dabass1 dne 17. 4. 2017 14:23, celkově upraveno 1
Dabass1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dabass1 17. 4. 2017 08:51

Přesouvám nezodpovězenou otázku z dialogu do sekce "Objektivy a filtry", kam určitě patří. ;-) Tady by měly dál být asi příspěvky, týkající se finální úpravy infrafotografií...
Dabass1
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků