První informace o Nikonu D850

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 28. 1. 2017 21:39

...az si na blesk budou stezovat tisice profi fotografu, jiste je marketing poslechne a zaveli do vyvojoveho oddeleni. Zatim se mi dostava informaci presne opacnych a sice ze se blesk casto velice hodi. Je to totiz odpalovac v cene zdarma. Pokud par amateru zavazuje o nejake tlacitko, asi to nebude segment, kvuli kteremu se neco zmeni. Pro ty ten aparat koneckoncu urceny primarne neni.
Na D500 blesk neni a proto muze mit hledacek vetsi nez D7200. Urcite tam neni proto, protoze by nekomu "vadil".
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 1. 2017 22:02

Já jsem někde četl spekulaci, že D850 by měla mít řešení blesku jako D500. Tak úplně se mi to nezdá. Mimochodem, ty specifikace jsou z jednoho japonského serveru a z videa na youtube, kde porovnávají specifikace D850 oproti Canonu, těžko říci, jak je to věrohodné, buď je to předčasně uniklé video nebo fake nebo součást virální marketingové kampaně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 28. 1. 2017 22:41

Pemar: vypada to, ze ty specifikace jsou uz z 2015.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 28. 1. 2017 23:50

Já jsem rád, že na D700, D800 a D810 ten interní blesk je. Tvrdit, že to nikdo nepoužívá je nesmysl. Byl bych ochotný ho oželet, kdyby to vedlo ke zvětšení hledáčku-výraznému zvětšení. Za výrazné zvětšení nepovažuji zvětšení z 0,7 na 0,71x. Pohled do 30 let starých a oproti třídě D800 doslova miniaturních zrcadlovek (např.Olympus) napovídá, že by to jistě šlo.
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 29. 1. 2017 07:13

pekne pekne, ak bude mat D850 taketo parametre, bude to namakana masinka.
co je ale sialene su tie ceny.

verim,ze AF bude dobry aj na krajne AF body,na D750 som fotil na krajne body skoro vzdy a boli uplne presne,jedno ake sklo som nasadil,ci 20/1,8G, alebo Sigmu 35/1,4ART,alebo 58/1,4G (neviem,mozno som mal zrovna super dobry kus AF v D750).ked to zle zaostrilo,tak iba mojou vinou - slaby kontrast/alebo miesto ostrenia bolo ovela mensie ako velkost AF bodu.

ale zvacsenie hladacika mozu dat naozaj vacsie, tych 0.7-0.71x je slusnych,ale ide to aj viac (a to je potom ina radost fotit,vid. filmove 35mm Olympusy/Pentaxy napr.)

k tomu blesku,mne sa obcas tiez podarilo pri vytahovani z brasne/foteni nechcene vyklopit interny blesk,ale toto nepovazujem za najdolezitejsiu vec.
internym bleskom som si obcas prisvietil fotku,takze pre mna ma vyznam aj interny,obcas.
D750 + 20/1,8G + interny blesk
Obrázek
teraz interny blesk nemam,tak som kupil na svietenie z boku manual blesk YN+odpalovac (80euro),od kamosa TTL HSS Sigmu 530(70euro),v studiu mame 2x700W s odpalovacmi,fakt by som neriesil ako prioritu ci ma fotak blesk alebo nie,kto chce,bude stale pindat :-)
K1 + FA77/1,8 + HSS Sigma na fotaku
Obrázek

a to by mala D850 az 4sloty na karty? to akoze kam chcu napchat :)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 29. 1. 2017 13:58

Lennyl: S krajními AF body to bohužel nemůžu potvrdit.
28mm 1.8 jsem zkoušel na 3 tělech 3 kusy, 58mm 3 kusy na 2 tělech D750 a mají backfocus (na těch krajních bodech). Třeba u 58mm se zdá, že to ostří ok, ale kraje mají menší úspěšnost, protože rovina ostrosti je prostě trochu posunutá vůči středu. Ta menší úspěšnost je pak daná podle mě variabilitou fázového AF, kdy se to občas dostane mimo to pásmo, protože to potřebuje jinou korekci než střed. Jen pro info, 58mm mám na +17 (na obou tělech stejné), i na D810 co jsem zkoušel v obchodě to potřebovalo podobnou korekci, je to u ní celkem normální podle všeho :).

To první tělo má seřízený AF v servisu. Druhé moje tělo se chová stejně, třetí jsem měl možnost vyzkoušet a taky stejný. Takže je podle mě hodně nepravděpodobný, že mají něco s AF, když se chovají stejně jako to seřízené. 50mm 1.4, 85mm 1.8 to nedělají. Takže co se týče AF už nikomu nevěřím, jen sobě :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 29. 1. 2017 14:51

Tiež veľmi neverím tomu, že krajne af body sú porovnateľné/úplne presné ako so stredovým bodom...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 29. 1. 2017 15:36

Abych to upresnil. Ja mam za to, ze primarne je pricina v objektivech a AF modul v soucasne implementaci to resit nedokaze (za predpokladu, ze je AF modul v poradku). Je mozne, ze vylepseny modul v D5/500 v ramci treba nejakych korekci na urovni firmware a nebo jen vetsi citlivosti (jen se zamyslim, mozna je to blbost) s tim takove problemy nema, ale to nedokazu posoudit. Samozrejme se to netyka jen Nikonu.

Jo a co se tyce blesku, to Nikon moc neresi imho. Protoze tohle asi pro nikoho nebude duvod ke koupi/ nekoupi fotaku:)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 1. 2017 15:49

Úmyslně se vyhýbám objektivům s prohnutou rovinou ostrosti a tak to nemohu posoudit. Jen konstatuji, že D500 ostří lépe, než mi ostřila D7100 a to za všech situací a D5 ostří kolegovi lépe, než D4s. Já bych to přičítal výpočetnímu výkonu a jiným algoritmům, ale pokud vím, u D500 jsou i hardwarové vylepšení.

Podle předběžných specifikací to vypadá, že D850 bude mít jiný AF modul, takže bůh ví.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 29. 1. 2017 16:39

Jestli to nebude tím, že se Nikon konečně uráčil dát v nových modelech (D5, D500) křížové ostřící body až do krajů.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 29. 1. 2017 17:53

feanoor: Já mám na mysli trochu něco jiného. Jde o to, když krajní body obecně konzistentně ostří u daného objektivu za/před objekt vůči středu, i když má AF jasný kontrast. Prostě kraje potřebují ideálně jinou korekci. Je to podobný, jako když máš nějakou korekci prostě i jen na středový křížový bod. Křížový bod je samozřejmě lepší a v reálu zvyšuje šanci, že se AF chytí to ano. V tomhle případě si ale myslím, že křížovost AF bodu nehraje zásadní roli, můžu se mýlit samozřejmě.
Takže to proč lidi říkají, že krajní body jsou nespolehlivé může mít více příčin.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 29. 1. 2017 19:04

Křížovými body to určitě není. Foťák ostří na všechny body hned, ale často špatně. Byl jsem přesvědčen, že je to záležitost širokáčů, ale teď po rychlé zkoušce makro objektivu Sigma 105mm/f2,8 už o tom přesvědčen nejsem. Je to smutné u tak drahého těla.
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 1. 2017 19:05

Mimochodem, kromě nástupce řady 810 má být do dubna představen i nástupce Nikonu D610. Jsem zvědavý na AF.

Já jsem tohle kdysi měřil přes REIKAN u D7100 a nebyla to žádná hrůza, ale zhoršení oproti středu tam bylo, zejména při zhoršujícím se světle, chce to testovat s objektivem, který je ostrý od kraje do kraje. Modul D500 je ale výrazně přesnější a konzistentnější, je to hodně znát třeba u Sigmy 50 Art při světelnosti f1,4.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Obšák 29. 1. 2017 19:10

Kontrastní ostření v live view funguje dokonale na všechny body, ale je to mnohem pomalejší a když nemám zrovna foťák na stativu, tak nemám chuť fotit zrcadlovkou "na Japonce".
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 1. 2017 19:13

Kontrastní ostření prakticky vůbec nepoužívám, u D500 jsem použil snad dvakrát, když byla na stativu.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků