Životnost závěrky vz. životnost zrcátka

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 9. 2016 08:13

Zdravím všechny.
Po dlouhé době jsem se díval, kolik jsem toho s mým 70Dčkem nafotil. Našel jsem 2 údaje a liší se od sebe o 1/3.
Jeden ukazuje počet cyklů závěrky, tedy nafocených fotem.
Tem druhý počet cyklů zrcátka, který je logicky větší.
Za to může živý náhled. Když se zrcátko zvedne, aby bylo možné přes displej např. zaostřit…Když se to udělá několikrát, ale pak se vyfotí pouze jedna fotka, zrcátko toho nacvaká víc, než závěrka a naopak. Přes displej najednou vyfotím sérii několika fotek, např. při BKT.
Všude se uvádí životnost životnost závěrky fotoaparátu. Co to ale vlastně znamená?
Jedná se opravdu o životnost závěrky, nebo životnost mechanizmu, který zvedá zrcadlo? Logicky mi připadá, že mechanizmus zrcátka je namáhaný víc a životnost se vztahuje spíš k němu.
Mám možná hloupý dotaz, ale nikde jsem se pravdu zatím nedověděl.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 9. 2016 08:43

Nemůžu vyloučit, že se to děje, ale o rozbitém mechanizmu sklápění zrcátka jsem ještě neslyšel. Většině lidí se dřív porouchá závěrka.
Závěrka je precizní součástka složená z několika lamel, které se mohou ohnout, potkat apod. Je tu větší riziko poškození.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 4. 9. 2016 08:52

Se zrcatky byval problem u starych 5D (1.gen), co mely hodne nalitano. Jinak jsem taky o nicem neslysel.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 9. 2016 09:40

Tak se asi opravdu bude jednat o životnost závěrky. Ne, že by mě to nějak trápilo, většinou se nedostanu ani na 50% životnosti závěrky a foťák měním. Navíc vím, že udávaná životnost je pouze orientační. Záleží, jak často a co se fotí. Závěrka vydrží klidmě i 2násobek udávané životnosti, ale i polovinu.
Jen mě zajímá, jak by to bylo např. u opravy v záruce. Životnost závěrky 100k, nacvakáno např.60k, zrcátko 120k.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 9. 2016 09:55

V první řadě je oprava závěrky zbytečný strašák. V praxi je to banalita. V D7000 mi odešla po 4,5 letech služby a Nikon CZ mi ji spravil do týdne za 3 tis Kč.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DUDISKO 4. 9. 2016 10:15

No.. na mojej C500D mi závierka odišla do dvoch rokov a išla na reklamaciu.. ale to som sa učil a dosť som cvakal :-) a bola to tiež "základná" zrkadlovka.. 60d ok a aj 6d zatiaľ drží :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 9. 2016 12:49

Mne sa tak pokazilo zrkadlo na EOS 40D - po 220tis fotkach bola vymenena uzavierka (v ramci 2r zaruky zadarmo) a cca po 300tis zrkadlo.
Na 6D vydrzali obe (po 320tis zaberoch som ho predal - je to asi rok a majitelovi stale ide).
1D4 mi ukradli, ten mal cca 700tis a uzavierka aj zrkadlo isli dobre...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 4. 9. 2016 12:55

Ondreji to fotis ping pong s Gancem ne? :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 9. 2016 14:33

On má Olyho a nemusí teda fotiť tak veľa...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 24. 10. 2016 11:24

5D Classic. Praha, Londýn, Paříž.. Zrcadlo a závěrka stále drží..
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atrsakr 24. 10. 2016 12:09

5D classic, koupil jsem ho z druhé ruky v roce 2013, o rok později mi v hledáčku zmizel obraz - zrcátko upadlo.
Sundal jsem objektiv, nasadil krytku bajonetu. Poslal do AWH a za 2týdny byl zpět opraven. Zadarmo, Canon uznal výrobní vadu na lepidle. Prodal jsem ho před měsícem kolegovi.
Koupil jsem 5D II, má 176t aktuací... uvidíme.
atrsakr
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků