Středni zoom objektiv

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod TomZ 10. 7. 2016 22:40

Ahoj,

Mám Nikon D5000 s objektivy 18-105 a 35 1/8 a blesk SB700. Fotím hlavně rodinná foto, děti (máme doma miminko), krajinu.

Většinou teď fotím s pevnou 35, protože se mi z něj fotky daleko víc líbí jak z 18-105. Nicméně jsou situace, kdy je ohnisko moc dlouhé (typicky interiér). Na tyto situace hledám nějaký střední zoom s ohniskem začínajícím kolem 20 a končícím kolem 70-80, co nejlepší světelností, rychlým ostřením a pěknou kresbou. Nicméně nejsem extra náročný a fotky, které dělám s 35, bych rád dělal i s nějakým univerzálem. Že nebude ostřit při focení ploché zdi všechny body naprosto stejně, nebo že na krajích bude u krátkého ohnikska malé soudkovité zkreslení mě nevadí. Cenově jsem do toho ochoten dát cca 25k, ale když bude vyhovující za půlku, nebude to vadit.

Co jsem našel:
- Sigma 17-70mm f/2,8-4,0
- Nikon 16-80mm f/2,8-4,0E (tady bych se asi přes ebay těch 25k mohl dostat)
- Tamron AF SP 24-70mm f/2,8
- Tokina 24-70mm f/2.8

U Tokiny a Tamronu bych ještě zvážil, zda 24mm není už moc. Rozsah Sigmy a Nikonu mi jsou sympatičtější.

Nebo koupit 2 pevné objektivy, jeden třeba kolem 20mm a druhý kolem 80mm?

Díky za rady
TomZ
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 11. 7. 2016 10:49

Neni lepsi konstantni svetelnost a mensi rozsah?

Treba Sigma/Tamron 17-50 f2,8 nebo z bazaru Nikon 17-55 f2,8?
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 11. 7. 2016 11:12

Sigma nebo Tamron 17-50/2.8 jako levné řešení, pozor na kusovou variabilitu, chce to vyzkoušet na prodejně (jestli není decentrovaný nebo nemá backfocus(frontfocus na daném těle).

Sázka na jistotu je reportážní Nikon 17-55/2.8, který má jedinnou nevýhodu, žeje to macek. Z druhé ruky za 15k. Nový je příliš drahý

Nový Nikon 16-80/2.8-4E bych na starém těle neriskoval. Vykazoval nekompatabilitu s D7100, kterou patrně vyřešil firmware. Rozhodně pogooglit, ale D5000 je starší kousek, tak kdo ví jeslti to někdo zkoušel.

Tokina je asi FX objektiv, ne? To už je při té velikosti asi lepší 17-55.

Samozřejmě se dá jít i cestou pevných skel, jakákoliv padesátka splní zadání na portrétní sklo (cca 75mm), 1.8G má trochu nervóznější bokeh, 1.4G je na otevřenou clonu měkká, ale na 2.8 jsem s ní nafotil ranec fotek dětí.

Horší je to u pevných skel a širších ohnisek. Tam je jedinná možnost FX 20 nebo 24G, po přepočtu cca 30-35mm, oba jsou to super objektivy, ale nestojí zrovna málo. Alternativu dělal Sigma, ale tam nemám zkušenosti. Doporučuji vyzkoušet 18-105 nastavit na 24mm a fotit s tím nějkou dobu. Širší ohniska nesednou každému hned.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 11. 7. 2016 12:26

Tak když už tu byl Nik 17-50 f2.8, tak proč nezkusit Sigmu 18-35 f1.8? http://www.aaron.cz/produkty/sigma-18-3 ... -art-nikon Nová je relativně drahá, ale po bazarech se objevují kousky kolem 15k. Nemá velký rozsah, ale je ostrá jak břitva na plnou díru a co se týká kresby, tak to rozseká konkurenci na maděru (za předpokladu, že se trefí AF :-) )
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ttona 11. 7. 2016 19:48

Dost se na fórech tohle téma probírá a pokaždé mi to přijde úsměvné. Dnes se pomalu veškerá fotografie prezentuje elektronicky a první co dívač udělá , že jí zvětší na 100%. A tam hodnotí jak se dílo podařilo. Pokud to dáte na papír bude většina skel supr. Měl jsem na D300s a teď i na D500 zmíněný N 17-55 a můžu říct, že se nasadí na foťák a v dalším se staráte jen o kompozici. Prostě neřeším ladění ostření a kam se trefí AF. Je to vždy tam kde chci já. A nezklame ani při blbém světle v Lucerně.
Sigma dělá dobrá a výborná skla, ale na kamerách fungují tak z 60%. A mi paradoxně si na ty šmejdy ještě rádi koupíme jejích udělátka, abychom si to DOdělali sami. Jak za starých časů MB1000 a MB100.

Dobré světlo

A poznatek z rodiny.
Ať to vylepšujete jak chcete a používáte tu nej techniku většinou to končí,, no jé já tady vypadám jako kr...,, Proto na domácí děvčata dávám často Clarity do mínusu a ostrost skla je podružná.
ttona
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomZ 11. 7. 2016 20:51

Díky za tipy

Nikon 17-55 f2,8 někde zkusím, když ho tolik doporučujete. Ono když nový stojí tolik peněz, bude určitě dobrý. Jen se bojím, že nedokážu rozpoznat bazarový objektiv, který by nebyl v pořádku. Docela mě překvapila velikost
Sigmu 18-35 f1.8 - krátce jsem o něm četl, dokonce na něj dle review lidi přechází z Nikonu 17-55 výše. Pokud by mě okouzlil, znamenalo by to, že současný 35mm /1.8 můžu prodat a zároveň bych asi potřeboval něco jako 50-100. Asi se mi nebude chtít to takto celé měnit, ale třeba se mi zalíbí.

Sigma/Tamron 17-50 f2,8 - porovnám s těmi výše, nicméně upřednostním kvalitu před cenou.


ttona: Zvětšení na 100% neřeším, ale šum, ostrost, kresba je znát i bez zvětšení.
TomZ
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ttona 11. 7. 2016 21:16

Máš pravdu je to velký a těžký sklo , ale do blbejch světelnejch podmínek k nezaplacení. Docela jsem byl překvapen porovnáním s ostrým N85 f1.8 na plese v Lucerně , který jsem si bral jako náhradu delšího skla, jak ta 85ka byla pomalá v ostření. Ale samozřejmě je to staré sklo.
Sigma 18-35 také není žádný drobek, ostrost bude mít jistě lepší a s kresbou si moc nejsem jistý. Šum ti vyřeší jiné tělo
ttona
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 11. 7. 2016 22:11

Uchodit tu Sigmu bývá hobby na dlouhé zimní večery
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomZ 11. 7. 2016 23:00

Právě jsme si přečetl pár recenzí a prošel fotky k Nikon 17-55 f2,8 a Sigmu 18-35 f1.8 a musím říct, že mě za srdce chytla víc sigma. Je to tak hrozný, že je potřeba každý objektiv poštelovat? Já bych to asi nezvládl, dělají to v servisu/na prodejnách?
TomZ
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 12. 7. 2016 09:48

D5000 nemá microadjustment. Radši na tu Sigmu zapomeň. Můžeš mít štěstí na kus co si sedne s tělem, ale šancí ovlivnit cokoliv pokud to tak nebude, příliš nemáš.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomZ 12. 7. 2016 09:53

A pokud bych to dal s tělem na seřízení do servisu, tak by to nedokázali nastavit?
TomZ
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noxx_cz 12. 7. 2016 14:03

Měl jsem teď v posledním půl roce 3 sigmy nasazené na své D7100 a všechny tři byly víceméně v pohodě. Ano, tak v 10% uletí, ale to asi každý objektiv ... Myslím si, že problémy, které sigmy provázely byly spíše porodní bolesti a v poslední době se asi odladila výroba. Otázkou samozřejmě je, jak si sedne s takto starým tělem.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 12. 7. 2016 15:46

v AWH seřizují sigmy zdarma ne? V nejhorším sigma dock by to měl aspoň částečně zachránit.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 12. 7. 2016 15:48

Ze středních zoomů jsem měl Nikkor 17-55/2.8 a 16-85/3.5-5.6, teď mám Sigmu 18-35/1.8 a Nikkora 16-80/2.8-4.
Už 11 let tahám vždycky více objektivů, ale Nikkor 16-80/2.8-4 je první objektiv ze všech těch skel, který začínám stále častěji nosit jako jediný objektiv.
Nikkora 17-55/2.8 nahradí zcela a přitom váží mnohem méně, nahradí rozsah a další kladné vlastnosti Nikkora 16-85/3.5-5.6. K tomu žádný problém s ostřením, kresbou, protisvětlem, stabilizací, ....
Světelnost f/2.8-4.0, která se dlouho drží na f/2.8 a ještě mnohem déle do f/3.5, je prakticky na dnešních tělech typu D7200 a D500 s vysokou kvalitou na vysoké ISO totálně dostatečná i na hodně málo světla, takže Sigma 18-35/1.8 navíc bez stabilizace nepřinese nějaké zásadní zlepšení focení za mizerného světla, přinese prakticky jen malou hloubku ostrosti s omračující kresbou na plnou díru. Ale za cenu své váhy, nešikovného rozsahu zoomu a ostření, se kterým se po nákupu týdny domlouváš na nějakém únosném kompromisu. A pak se raduješ, že na středové body se většinou strefí.
Jako z té Sigmy jsou obrázky parádní, ale když chci mít jistotu, tak Nikkor 16-80, který je na D7200 a pochopitelně i na D500 stejná jistota jako ten Nikkor 17-55/2.8. Starší Nikkor 17-55/2.8 ostří tedy rychleji když si je porovnáš, ale v praxi rozdíl nevidím, ono zase tak často celý rozsah nepotřebuješ projet, abys to zaznamenal.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TomZ 13. 8. 2016 20:06

Nakonec jsem koupil Sigmu 18-35. V obchode jsem pro jistotu vyzkousel ostreni, ktere bylo OK. Z objektivu jsem nadseny, snad jen ta vaha je nic moc. Diky vsem za rady.
TomZ
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků