Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod AwwA 8. 7. 2016 22:35

Tak za cenu 7D uz muze byt i nejaky FF. Zalezi jake objektivy vlastnis nebo jake by jsi v budoucnu chtel vlastnit :-)
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 7. 2016 23:06

Fidko píše:Som zvyknuty, ze mam vsetko potrebne na tlacidlach a k tomu tri vlastne nastavene rezimy na otocnom volici (ako sa nastavuju na Olympuse som zatial neskumal, ale minimalne dva by som vyuzil).
Akurát je na ephoto článok o nastavení funkčných tlačidiel OMD-čiek:
http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/c ... -tlacidla/
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 7. 2016 07:44

AwwA

Nad FF (konkretne 6D) som nejaku dobu premyslal, ale dospel som k zaveru, ze by to pre mna bolo uz moc nakladne. Nie som profesional, fotenie ma proste bavi a tak skusam co pride a napriklad pri foteni vtakov crop ocenim. Do buducna FF nevylucujem, ale zatial skor nie. 7D MK II by mohol byt vyborny fotak, ale chybal by mi vyklopny displej. Teraz ho sice nemam, ale v novom fotaku by som ho rozhodne ocenil.

Ganec: ano, clanok som cital, ale o tejto moznosti som vedel. Problem je, ze tych tlacidiel nie je dost. Na 7D mam na otocnom volici custom rezimy pre Panning, akcnu foto a bracketing. Cez stavovy displej viem nastavit vsetko ostatne. Akurat som si ale uvedomil, ze niektore veci viem nastavit aj cez displej cez "quick" menu, co mam sice aj na Canone, ale nikdy som to nepotreboval.

Musim sa ale priznat, ze som si rychlo zvykol na hladacik. Sice moc nerozumiem tomu preco kazdy tvrdi, ze v nom vidim to co odfotim (plati to pre korekciu expozicie, co je uzitocne, ale co do farieb je vysledna foto "uplne" ina). Celkovo je to hravejsi system, niektore veci sa daju urobit skutocne jednoducho, no mnohe z nich dnes zvladnu aj DSLR (7D je predsa uz len starsi kusok).

Co sa mi velmi pozdava je funkcia live bulb. Takuto "blbost" by mohol mat kazdy fotak. Tiez sa mi paci, ze priamo vo fotaku viem nastavit az minutovu expoziciu. Nikdy som nerozumel tomu, preco to kazdy obmedzuje na 30 sekund.
Tiez sa mi paci moznost okamzite poslat foto do roznych zariadeni, aj ked tomu zatial moc nerozumiem, pretoze ked sa pripojim k fotaku, vidim len niektore foto. Tiez je divne, ze cast veci viem ovladat dotykovo a cast nie. Toto ma napriklad 70D riesene lepsie.

Zatial to vidim tak, ze ako druhy system je Olympus vyborny (zaujal ma viac nez Fuji), ale nie som si isty, ci dokaze nahradit DSLR.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dadajax 9. 7. 2016 11:37

Hlavně pozor abyste nefotili na svatbě s teleobjektivem, protože je to divné a budete pak působit ambiciózním dojmem :)
https://www.facebook.com/groups/4621866 ... 778643018/
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 9. 7. 2016 12:00

Klasika, za nějaký čas na to prijde
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 7. 2016 12:26

Ak to bola 70-200 L, tak preco nie ? :-)

Musim pripustit, ze sa mi "prcek" paci. Nie tak ako sa mi paci Canon v zmysle, ze su veci ktore mu chybaju a ktore na Canone funguju lepsie. Vdaka displeju a hladaciku sa s nim ale foti jednoduchsie a zabavnejsie. Z tejto skusenosti mozem povedat, ze sa tieto systemy viac doplnaju, ako si konkuruju.

Inak je zaujimave, ze napriek tomu, ze fotky v hladaciku vyzerali z hladiska expozicie uplne v poriadku v Lightroome mi prisli cca o 1EV podexponovane.

Ospravedlnujem sa za svoje monology, ale niekomu to mozno pomoze :-)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 9. 7. 2016 12:58

Vcera jsem si vzpomel na Gancovo grafy a jeho hloupe poucky o "optimalnim case", tak jsem si zkusil zafotit s kamosovou Bigmou na 600mm s vypnutou stabilizaci.
Pri 1/400s kazda fotka takovyto plne pouzitelny vysledek:
Obrázek
Pri 1/200s kazda cca treti fotka subjektivne diky roztreseni nepouzitelna, jinak z toho lezlo toto:
Obrázek

Takze Ganec si muze jit s nejakym jeho "optimalnim casem" hrat zase na pisecek, kde mu to svedci nejvic 8-)

-- 9. 7. 2016 14:01 --

Fidko píše:Inak je zaujimave, ze napriek tomu, ze fotky v hladaciku vyzerali z hladiska expozicie uplne v poriadku v Lightroome mi prisli cca o 1EV podexponovane.


Ze by nasledek standardniho Adobe profilu pri vyvolavani RAW?
Kamos ma tentyz problem s 5D MkIII. Jen pro zajimavost.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 7. 2016 13:39

Vobec netusim, musim to preskumat. Chyba bude niekde u mna.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 7. 2016 14:29

Možno to má na svedomí zosvetľovanie tieňov, ktorý Lightroom môže ignorovať.
Olympusy pri nastavenej gradácii na "Auto" mierne podexponujú a potom to zosvetlia softwarovo.
Píšem o tom v článku o súvislostiach: http://www.gancovky.sk/2015/04/suvislos ... -nizky-dr/
Keď ale z RAW spravíme JPG s nastavením Gradation “Normal” (klikni pre plné rozlíšenie), je síce menej zašumený, ale je aj citeľne tmavší
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 7. 2016 15:34

Mrknem na to. Ten tvoj clanok o nastaveni Olympusov som cital, nieco z toho som prepouzil, ale uplne som to neskumal, pretoze mi prislo jednoduchsie poslat raketu na mesiac, nez to dotiahnut k "dokonalosti".

Vdaka
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 9. 7. 2016 17:14

Doporuceny cas je prumer. Situace kdy potrebuji neco dokazat, namirim to "nekam", ztuhnu tak se mi muze podarit mit ostre cokoli. Videl jsem i prijatelne pulsekundy na na nejakych 50mm.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Žvel 9. 7. 2016 18:28

Petr Lunak je ultimatni superninja, srovnavat cas ktery udrzi s gancovym je jak porovnavat Bolta a meho dede ve 100m sprintu :-)
Žvel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AwwA 9. 7. 2016 19:02

Emmons by udrzel jine casy! ;-)
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod al.vlado 9. 7. 2016 20:03

Cha a čo potom ten, čo rýchlejšie sedí ako my všetci bežíme?? :-D :-D :-D Ten aký čas udrží? .....Chuck Norris :-D
al.vlado
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 7. 2016 11:10

Petr Luňák píše:Takze jeste jednou, polopate:

Ma v praxi smysl vedet, jaky zorny uhel budu mit pokryty na fotografii?
Ma v praxi smysl vedet, jaka bude na fotografii hloubka ostrosti?
Pre mňa má "zorny uhel" najväčší význam pri fotení (dlhšími) pevnými sklami, kedy sa presná kompozícia nedá dosiahnuť zoomovaním (ale len zmenou stanoviska, čo napríklad u "street-foto" nie je vždy možné).

Pri fotení s pevnou 75-kou (a 45-kou) proste musím mať predstavu, čo s nimi dokážem odfotiť (a čo sa mi na záber už nevojde). A musím to vedieť ešte pred samotným fotením (či sa mi fotiť vôbec oplatí).
Už z kompaktov som sa naučil, aký uhol asi zaberá dákych 36mm EQ (ktorým moje komapkty začínali). Teraz viem, že čosi podobné má moja 17-ka. A vďaka EQ ohnisku nemám problém predstaviť si, aký zorný uhol bude mať bráchova 6D s nasadenou 50-kou.

Naopak: hĺbku ostrosti som na kompakte nikdy neriešil. Ani s m4/3 nemusím cloniť (hodilo by sa to až pri fotení portrétu svetelnou 75kou, inak nebol dôvod). Teda ju nepotrebujem ani prepočítavať.
Možno má HO význam pre svadobných fotografov (ktorí občas potrebujú odfotiť aj viacerých ľudí naraz ostrých). Ale pokiaľ som si všimol, tento problém riešia clonou F/8 a bleskom.
Ešte som sa nestretol s tým, že by niekto prakticky riešil HO (inak ako diskutovaním). Keď niekto v praxi musel cloniť, tak najčastejšie preto, že mu to na najnižšej clone buď neostrilo presne (ďalšia vec je, že je to proste jednoduchšie), alebo na nízkej clone mal nedostatočne ostrý výstup.

-- 10. 7. 2016 12:13 --

Petr Luňák píše:Vcera jsem si vzpomel na Gancovo grafy a jeho hloupe poucky o "optimalnim case", tak jsem si zkusil zafotit s kamosovou Bigmou na 600mm s vypnutou stabilizaci.
A kde je graf závislosti pravdepodobnosti ostrosti na dvoch rôznych snímačoch :?:
(bez neho totižto nedokážeš svoje tvrdenie "je tedy nesmysl tvrdit, ze 300mm objektiv vyzaduje s mensim snimacem kratsi cas", keďže tie moje grafy ukazovali, že vyžaduje)
Naposledy upravil Ganec dne 10. 7. 2016 11:28, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků