Spravili jste si někdy svůj objektiv? Obyč./eLkový?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 18. 6. 2016 17:18

Je jasné, že tyhle věci patří do servisu, hezky vypláznout tisíce za jejich odbornou práci a odborné nářadí a především speciální podmínky, ale co když se mi/Vám nechce? Jak jste nejdále zašli s opravou? Vypadl Vám jen přední člen u nifty-fifty aká plasťák padesátka 1.8, anebo dělali jste větší harakiri?

Mě to začalo tak, že jednou za festivalu fantazie jsem si vyndal zrcadovku, že zase půjdu fotit a ejhle, přední člen plastové padesátky byl někde na dně batohu. Byl jsem hodně rozrušen, netušil jsem, co se stalo. Ale po chvíli sjíždění youtube videí jsem si to nacvakl zpátky - Jsou tam tři packy, které drží přední člen.
Pak jsem ho ještě jednou rozebral celý a vyčistil.

Podruhé ke mě přišel kamarád, jeslti jsem schopen vyměnit clonový flex u Canonní 17-85ky. Ztrávili jsme nad tím 7 hodin, ale podařilo se nám to opravit. Nový clonový flex z ebaye ho vyšel na pár korun a hurá všechno funguje. Ony totiž ty flexy jsou tak blbě zakomponovaný, že to je přímo otázka času, kdy se člověk podívá do servisu. Je tam taková packa, do které je nutno flex zasunout naprosto ohlý(složený) jako papír. Nový flex jsem už do packy nedával - bylo pro to místo a po celou cestu zoomu ničemu nevadí. Je tam na volno a teďka to vydrží.

Výměna clonového flexu Canon 17-85.
canon-18-85-flex.jpg


Potřetí jsem souhlasil s drahým oříškem. Odešel flex na eLkové 24-105ce. Zdráhal jsem se, ale řekl jsem si, že si na to vyhradím den a půjdu do toho. Vše šlo v pohodě. Hodně opatrně jsem to rozebíral, neustále sjížděl návody. Ale zasekl jsem se na jedné pitomé kravině. Doporučuju pročíst přiložený text v obrázku. Malá plastová krytka, co drží clonu, má takový čudlík, kterým se drží uvnitř nejvnitřnějšího barelu, ven jde relativně těžce, dovnitř nejde vůbec. Vyřešil jsem to jejím jemným zbroušením a vše šlo, šlape dodnes a fungovat ještě bude :)

Výměna clonového flexu Canon 24-105 L.
canon-24-105-flex_1.jpg


Ovšem, že jsem neměl bezprašné podmínky a i několikrát jsem objektivy rozebíral, že se mi tam něco usadilo, ale poté jsme je testovali a vidět nic nebylo.
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanhouten 22. 6. 2016 12:13

já opravoval svou 17-85, ale bohužel nejsem ten typ co má trpělivost na titěrnou práci :-) Vzhledem k tomu, že jsem ho za 1800 kč koupil a potom za 1100 kč ještě prodal na náhradní díly, s tím, že vykonal spoustu práce, mi to líto nebylo.

Jinak kdybych měl problém s objektivem, vím kam se obrátit :-) Od teď zase začnu přemýšlet nad koupí 80-200 f2,8 L :-) Tu už neservisuje ani autorizovaný servis, přitom je údajně docela ultimátní sklo
Ryzen 7 5700X + Fera3+Arctic F12 | Gigabyte B450 Aorus Elite V2 (rev 1.0) | Kingston FURY Renegade 32GB 3600MHz CL16 | Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12GB | WD Blue SN550 M.2 PCIe NVMe | Toshiba P300 3 TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define XL R2
vanhouten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 22. 6. 2016 13:18

Na 80-200 je návodů dost a dokonce aj v angličtině. Člověk není frustrován španělštinou. Je to dobré sklo a dají se na to sehnat díly. U nás spíše frčí ekvivalent od Nikonu, občas se objeví na prodej. Canonní 80-200 v čr nemá šanci, nesehnatelné.
Obrázky 80-200ky lze nalézt na největším Canonním foru, jméno říci nemohu, ale když si přeložíš do angličtiny Fotografie Na Netu :-) Tak ti google řekne.

Jinak jsem myslel, že ty clony, co dělají na eLkách takovej pěknej bokeh, asi to nebude jen clonama, ale i skleněnými čočkami, protože i ten originál, kterého jsem se zbavoval, byl "volšovej" kus plastu. Tedy ty bokeh-koule nebude mít na svědomí jen ta clona :)
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanhouten 22. 6. 2016 13:49

jedna 80-200 2,8 L byla na prodej cca 100 km odemně v polsku v luxusním stavu (alespoň vnějším) a dokonce měl i frajer i nákupní fakturu, takže žadná čorka :-) Ale už není :-/ Jinak 80-200 se dají koupit na ebayi v rámci EU, takže odpadá nutnost platit daň + clo z Japonska, kde jich je na prodej mraky.
Ryzen 7 5700X + Fera3+Arctic F12 | Gigabyte B450 Aorus Elite V2 (rev 1.0) | Kingston FURY Renegade 32GB 3600MHz CL16 | Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12GB | WD Blue SN550 M.2 PCIe NVMe | Toshiba P300 3 TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define XL R2
vanhouten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 8. 7. 2016 14:30

Přepadla mě bouřka a promokl mi v pouzdře Helios 44/2. Byly tam fleky uvnitř na čočkách, pak zmizely, ale časem jsem si všiml, že uvnitř na straně čočky jsou malé kapičky a v jasnějším světle mi dělají to, jako kdybych fotil přes igelit.
Tahle stará technika založená na závitech - no radost rozebírat :-) Naštěstí jsem nemusel zasahovat do ostřícího mechanismu - v návodech doporučují dělat si rysky šroubovákem, aby pak došlo ke správné adjustaci nazpět :)
Tohle se zepředu i zezadu prostě vyšroubuje a vysype. Je dobrý trochu alkohol, aby čočky opravdu dobře odmastil. Nechal jsem to chvíli rozebrané vypéct na slunci, abych se zbavil vlhkosti nadobro. Objektiv slouží skvěle dá.
helios-44-2-011.jpg
helios-44-2-011.jpg (39.61 ) Zobrazeno 3818 krát
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karBoss 19. 9. 2016 01:22

Zrovna resim tohle dilema servis-bastl doma, mam Nikon 18-105 se zaseknutym zoomem, neco to tam natvrdo blokuje takze ted je to tak 50-105.
Snazim se najit nejake navody na netu ale neuspesne :( nemate nekdo zkusenost - radu co s tim?
Diky za cokoliv
karBoss
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 20. 9. 2016 13:13

Je možné že se ti něco uvolnilo a blokuje to v dráhách čepů. Rozebrat, vyčistit - to je asi takový letmý náhled, co by to mohlo být.
Když to dáš do servisu, mám pocit, že to bude stát dost a blížit se to k ceně objektivu z druhé ruky. Zase se ti tam nenapráší, protože podmínky doma jsou horší.
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karBoss 23. 9. 2016 12:52

Jedinej servis ochotnej to opravit je autorizak v praze, cena 2500-3000, sou pekni zlodeji, si myslim ze tomu nic neni a jen to staci nejak uvolnit.. Hledam na netu navody jak to rozebrat, zatim neuspesne.
karBoss
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 16. 10. 2016 11:13

karBoss píše:Jedinej servis ochotnej to opravit je autorizak v praze, cena 2500-3000, sou pekni zlodeji, si myslim ze tomu nic neni a jen to staci nejak uvolnit.. Hledam na netu navody jak to rozebrat, zatim neuspesne.


Díval jsem se na nějaké návody a přijde mi, že Nikon fakt nechce, aby se někdo díval dovnitř :D


Tak teďka spravuji další 17-85ku. Kamarád jí sehnal a při otáčení zoomového prstence se zcela nevysouvá - jde jen širokých 17 až na 50mm cca.
Celý internet je plný "Stuck Zoom" a "Flex", problémy s uvolněnými šroubky, ale nikde nic to, co mám za problém.
Za Boha jsem nemohu přijít na to, čím to je. Zkoumal jsem vnější plášť a dráhy vnitřního barelu a jak spolu komunikují. Vše mi přišlo zcela v pořádku, ale prostě to nefungovalo. Zkoumal jsem, jestli něco není ulomené, ale nebylo. 17-85ka se vysouvá jakoby dvakrát. Dvě části se tam vysouvají, ale v mém případě se vysouvala jen ta první vnitřní. Tak jsem myslel, že to bude ta druhá kruhová část při vysouvání - viz Druhá příloha - zaostřeno na jednu ze tří do vrtule stočených drah. A taky ne...

Takže když není nic ulomeného, musí tedy něco chybět.. A žádnej flex, chybí jen jedna malá kovová součástka - viz První příloha(staženo z internetu) - která je přimontovaná na vnitřní část a pomáhá fungovat vnějšímu plášti, aby jel plynule od 17mm do 85mm. Jaj. Ebay nic nemá a když to budu chtít odkoupit od někoho jako rozbitý, bude to za nekřesťanské peníze jako celek :-|
Přílohy
img_5135.jpg
_MG_0028.jpg
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků