Z Canonu na Nikon

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 15. 6. 2016 19:11

dnes som po praci skocil na Strkovecke jazero, pocvakat blbosti ako labute a holuby, aj teda fotky krajiny na f1,8 aj do protisvetla s FA77.
idem este cvaknut z okna daco,akoze polozene zo stativu ala parapeta...zatial sa mi na LCD K-1 zdal ten objektiv perfektny.

inak takto, tabulky ostrosti ma zaujimaju cisto na objektive na krajinu po zacloneni na f11, kedy chcem mat ostre aj extremne rohy, na portretnom skle (resp. skle co sa tak tvari od 30mm do 135mm s f1,4 az f2,8) ma zaujima ostrost podla kompozicie na zlate rezy a hlavne rozostrenie pozadia/3D pop up efekt.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 15. 6. 2016 19:37

Takže tohle ne?

Obrázek

Carl Zeiss Lenses, Ralph Koch, EOS 5DS R, Otus 1.4/28, f/1.6, 1/13 sec, ISO 200,
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 6. 2016 20:58

Ganec píše:Photozone to merali na 10-megapixelovej zrkadlovke z roku 2006. Myslíš si, že budú relevantné aj dnes?
- že si vtedy dali záležať na presnom zaostrení?
=> cez LiveView (ktoré zaostruje presnejšie ako zaostrujú zrkadlovky) to určite nerobili, lebo K10D ho nemá
- že po 10-tich rokoch bude mať ten objektív presne takú istú "kvalitu" ako vtedy?


Ne Gance, na photozone jsou stejny lemplove jako ty, takze nemeli kraje zaberu zaostrene presne, kdyz to merili. Proto tedy vysly kraje zaberu oproti stredu vyrazne slabsi.

Je k nevire, ze me tahle panopticka kreatura neprestava prekvapovat novyma blabolama.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 16. 6. 2016 00:03

Dnes po ceste z prace som pofotil par blbosti a spisem to v bodoch. Hodnotit AF s FA77/1,8 zatial nebudem, pretoze to sklo si musim najskor nastavit na front/back focus (FA31/1,8 vyzera ze nepotrebuje nastavit), urobil som cca 200fotiek a 100! z nich bolo zle zaostrenych. na FA77 bol stale nasadeny polarizak B+W CPL Käsemann XS-PRO MRC Nano 49mm.

1. kvalita FA77 na 36MPx snimaci K-1
2. moznost zachrany prepalov
3. moznost vytahovania tienov
4. pouzitie pixel-shift na krajinu
5. okrajovo kvalita JPG/sumu K-1 vs D750
6. narocnost HW pocitaca na upravu DNG v Adobe LR CC2015
7. ovladanie K-1 vs K-3/D750
8. kvalita obrazu DNG K-1 vs K-3 vs D750
9. kvalita fotiek s FA77 pri roznom svetle

1. kto si mysli, ze K-1 zozerie kazde kinofilmove FF sklo, asi by mal byt opatrny. konkretne FA77/1,8 je na plnu dieru na nekonecno dost slaba - rozumej robi svetly fringing. Otazka je, kto by pouzival portretne sklo na plnu dieru na krajinu ze ano, vacsinou sa cloni (tam je sklo v pohode)
skoro stred fotky, f1,8 vs f8
http://www.imagehosting.cz/images/untitlvjv.jpg
Obrázek
absolutny roh fotky, f1,8 vs f8
http://www.imagehosting.cz/images/untitlyoy.jpg
Obrázek

2. som nadseny!, to co sa da vydolovat z beznadejnych prepalov som este nevidel na ziadnej zrkadlovke
http://www.imagehosting.cz/images/untitlbtb.jpg
Obrázek

3. vytahovanie tienov je taky priemer, resp. nie je to horsie ako ine zrkadlovky so Sony snimacom, kazdopadne asi skor doporucujem paradoxne exponovat na tiene - kedy netreba tolko vytahovat tiene a primarne aj sum, prepaly nesumia a daju sa paradne stiahnut
http://www.imagehosting.cz/images/untitloho.jpg
Obrázek

4. pixel-shift: v predoslych debatach som ho PODCENIL!. urobil som fotku z okna z parapetnej dosky aj na stromy a ziadne artefakty som nevidel (urobil som fotku bez/aj s kompenzaciou pohybu). pixel-shift zatial hodnotim ako "must have" na krajinu
http://www.imagehosting.cz/images/untitltlt.jpg
Obrázek
ps: pixel-shift na krajine s FA77 na f1,8 ma minimalny prinos, tj. nie je tak vidno narast ostrosti

5. na K-1 mam nastaveny profil Bright a vsetky parametre na nule (kontrast/saturaciu atd.), iba pridanu ostrost na FS+1 (pre kontrolu pri pozerani fotky na LCD). pride mi, ze Nikon D750 mal "kvalitnejsi" JPG - aj na Nikone aj Pentaxe mam vypnute odsumovanie, ale Nikon mal cistejsi vystup v JPG (jedno ake ISO, ci 200 alebo 3200)
Vsimol som si aj celkom vtieravu cervenu farbu na Pentaxe (bavime sa stale o JPGu z fotaku)
http://www.imagehosting.cz/images/untitloxo.jpg
Obrázek
ps: v lavo upravena fotka, v pravo JPG z fotaku

6. uff, no som mierne v koncoch, mam notebook ACER Aspire V15 Nitro Black Edition - Intel Core i7 4720HQ 2,6GHz @ Turbo tusim 3,6Ghz - 4jadra (cize nic osekane), 12GB DDR3 RAM, 128GB SSD + 1GB 5400ot.disk a 15,4" IPS FullHD LCD, system Windows10, upravujem fotky v Adobe LightRoom CC2015..DNG z 24MPx Nikon D750 slapali ako hodinky, teraz je odozva pri 36MPx DNG z K-1 snad o POLOVICU horsia. s tymto nic neurobim, notebook sa neda vylepsit (iba pridat RAM na 16GB, to nepomoze)

7. ovladanie K-1 - no asi prvy krat pri fotaku zacnem studovat manual, proste neviem stale prist na to, ako zmenim ISO spat na AutoISO. celkovo su tlacidla celkom inde ako na K-3, na ktorej som si vlastne zvykal iba na zmenu AF rezimov oproti K5IIs (ak si to este dobre pamatam) a ani prechod na Nikon D750 mi nerobil v podstate ziadne problemy v ovladani. Dnes som hodinu fotil s K-1 a stale som tapal, kde mam co stlacit, dokonca az doma som prisiel na to, ze som zabudol vypnut seriove snimanie (D750 na to mala zvlast poziciu na otocnom volici)

8. uplne prve, co ma napadlo pri prezerani fotiek z K-1 bolo, ze je to presne taky boom ako pri prechode z K5IIs 16MPx na K-3 24MPx - viditelne navysenie detailov v obraze ale na ukor skladby obrazu (jemne bodove vykreslovanie ako keby sumove bodky).
Obraz K-1 vs D750 je jednoznacne v prospech Pentaxu, tych 36MPx bez AA filtra je strasne poznat, v pozitivnom zmysle.
WB je na Pentaxe jednoznacne lepsie, by som povedal ze doteraz pri fotkach co som nacvakal snad idealne - jasne syte farby (asi to bude aj FA sklami).
* Detaily a ostrost = Pentax K-1
* Cistota obrazu v ISO = Nikon D750
Vsetky fotky z K-1 treba JEMNE a s citom doostrovat (aj fotky bez pixel-shift), inak su strasne preostrene hrany (asi je to tym mohutnym rozlisenim 36MPx bez AA)

9.
detaily aj ostrost je aj pri slabom svetle v miestnosti spickova, f1,8, ISO 250
http://www.imagehosting.cz/images/untitlxnx.jpg
Obrázek
cistota ISO vonku v tieni po doostreni je tak na hrane (oproti 24MPx D750), f1,8, ISO 100
http://www.imagehosting.cz/images/untitlsps.jpg
Obrázek
cistota ISO vonku na slnku je uz vyborna, plus ostrost na f1,8 je paradna, hlbka ostrosti na FF je brutal aj na tuto vzdialenost
http://www.imagehosting.cz/images/untitlsos.jpg
Obrázek
prostisvetlo na f1,8 je dokonale (POZOR!, ak sa FA77 nevhodne natoci, urobi "nepekne" flare ako stary Helios 58/2)
+ swirly bokeh je pekny (ako pre koho teda)
http://www.imagehosting.cz/images/untitluwu.jpg
Obrázek

vsetky fotky su nacitane DNG do LR CC2015 s minimalnymi upravami (vsade ale odstranena CA farebna aberacia a doostrene) a urobeny vystup do JPG.

full size JPGy (upravene z DNG) vratane pixel-shift ukazok:
https://ulozto.sk/xyLUX9Ke/k1-rar

cize dal som ukazky vo full size z Pentax FA77/1,8 Limited z FF K-1, nikto mi nemoze tym padom povedat jedine krive slovo :-)
inak vykon FA77 na K-1 hodnotim niekde medzi Nikon 85/1,8D a Nikon 85/1,8G, teda ani vyslovene hnusny bokeh (pri spravne zvolenom pozadi) ani vyslovene blato (pokial sa seriozne bavime o fotkach "portretov" na plnu dieru a nie krajiny na plnu dieru na nekonecno). Kazdopadne na Pentax K-1 ani nie je moc co na vyber kupit s AF okrem drahej FA77/1,8 Limited. komu nevadi MF, urcite by mal uvazovat o Samyang 85/1,4, ktory sa tiez robi a je dostupny na PK bajonet.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 16. 6. 2016 05:37

Není nad to, si fotoaparát a objektiv pořádně vyzkoušet. Kresba do rohu se hodí, už několikrát jsem fotil krajinu nebo město a neměl jsem stativ, kresba na plnou se hodila. Zaujala mne ta poznámka o 100 ne zcela přesně zaostřených fotkách, tohle vidím jako obrovskou přednost D5/D500 a riziko pro nový FF Pentax, jinak dobře, že je na trhu. Vidím to jako lákadlo pro Pentax nadšence, na přechod od Canikonu k Pentaxu to podle mne nestačí.

Notebook na zpracování fotek máme také, oproti mému desktopu je to lenochod, kromě nekompromisních komponentů desktop mám i o hodně lépe chlazený, dokonce i ve srovnání s jinými desktopy, máme na cesty notebook Lenovo s SSD 256GB a i5, jen na úpravy, které nemohou počkat.

Samyang 85mm mne nezaujal, spíše 135/2. Na 100mm mne zaujala Laowa, za ty peníze vypadá hodně dobře.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Lotrandor 16. 6. 2016 07:06

6. stejná zkušenost 24mpx vs. 36mpx NIkon, ty soubory jsou prostě velký (i s kompresí)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 16. 6. 2016 10:14

Lennyl, díky. Počkám ještě na pozdější vyjádření, jeden den s novým přístrojem nemůže ukázat všechno. :-)

.............................

pemar, pokud někdo jde fotit krajinu a nemá stativ, ať to na sebe raději nevyzrazuje. :-) :-D


Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 16. 6. 2016 10:54

Ano, to je argument jak víno. Fotím krajinu, nemám stativ, tak místo f22 pouziju plnou díru. Fotka sice bude vypadat úplně jinak, ale to neva.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 6. 2016 12:04

Celkom uzitocne komenty k fotoaparatu - hodili by sa dat do K-1 diskusie...

Rozlisenie alebo velky snimac spravia vzdy wow efekt, podobne aj kvalitnejsie sklo (napr. zo setaku na profi zoomy alebo pevne skla). Pre mna bol najvyznamnejsi pri posune z 1D4 (16Mpx APSH) na 6D (20Mpx FF) a teraz mam podobny skok z 6D na A7rII. Pri prechode z 40D (10Mpx APSC) na 1D4 to bolo najma znizenie sumu, no podobna ostrost 1:1... a viac zaostrenych fotiek :)

Ten 77/1.8 sa asi na taketo fotky nehodi - na portretoch je podobny ziarivy efekt celkom prijemny. Vseobecne sa na DSLR tazko foti s otvorenou clonou na vacsie vzdialenosti. Vacsina portretakov je dobra tak do 10m (teleobjektivy su samozrejme o niecom inom).

ISO je po zmenseni vystupu asi tiez fajn - ako sa napr. sprava na vysokom ISO? kedy zacne kazit farby roznymi farebnymi nadychmi? Velke mnozstvo sumu mi nejak neprekaza, ak nie je cez fotku fialovy, cerveny, ci zeleny odtien a pretecene farby...
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 16. 6. 2016 13:24, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 16. 6. 2016 12:47

Ondrej: K-1 mam dva dni, chodim do prace, tak nemam cas ani skusat.
co som videl testy na High ISO kde porovnavali K-1 vs D810, tak Pentax bol o trosku lepsi. (teda 36MPx bez AA vs 36MPx bez AA).
takze mne to uplne staci. aj D750 mi stacila na ISO (viac ako 12.800 som nikdy nefotil).

ps: ta FA77 je na kratku vzdialenost (portretnu, co ja viem do 5-8metrov) uplne v pohode, ziadny rozsiareny obraz na plnu dieru. ako ja neviem preco niekto chce riesit portretne sklo na krajinu, tam clonim na nekonecno na f11-f16 a na vychody/zapady slnka NOSIM stativ (casy vychadzaju okolo sekundy aj bez NDcka).

ze pemar nenosi stativ na krajinu ma akosi netrapi (a teda isto nie je taky krajinkar ako ja,ze slapem 3,5hodiny na Rozsutec na vychod slnka s celovkou na hlave).
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 6. 2016 13:08

...a pak je tu Lunak, kterej stativ sice ma a pouziva, ale stejne drze praskne "krajinu" portretakem na f/1.4:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 6. 2016 13:28

PEMAR ma NTB a zpracovava na nem fotky, s kterejma nejde cekat na vykonny desktop?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod CA.. 16. 6. 2016 13:53

Včera jsem byl provětrat Nikona, abych nebyl takový fanboy, nu, nepokousal mě :-) . Díval jsem se blíže i na pentaxforum na 77mm, vcelku se dá pochopit, proč ho tolik lidí vynáší. Tady uvedli album s testovacími cvaky na K1 v plném rozlišení, koho to ještě zajímá:
https://www.flickr.com/photos/103760324@N05/albums/72157667684701276
Jak se dalo čekat, v reálu dostatečné prokreslení, i na 1,8, kde se chová dost oldschoolově, to taky je, pohřbívá aspoň námitku proti sterilnímu chování moderních skel. Když jsme u pitvání, otázka na Lennyla: co zklenutí pole? Kompaktní konstrukce tím často trpí.

Petr Luňák píše:Jak jsem jiz napsal. Kdyz jde o Pentax, jakakoliv nedokonalost je fanboys preformulovana na vyrobni zamer a kdo jej neumi vyuzit, tak je diletant a kazdy, kdo se odvazi na tu nedokonalost upozornit a zkritizovat ji, nedejboze porovat s mnohem lepsi konkurenci za polovicni az tretinovou cenu, tak je zkratka posetilej a nezaslouzi si nic jineho nez verejny vysmech.
A vubec, fotku dela fotograf! Takze Pentax 77/1.8 za 25K je pro FF naprosto skvelej kauf, protoze... mmm...protoze je skvelej na foceni cernobilych stredovek.


Výrobní záměr... nic takového tu nepadlo.

Kdo je diletant... nebyla řeč.

(jistě, vytváříš tím zlomyslnou mytologii představ o fanoušcích; jsem zvědav, zda tě Ganec vyznamená zařazením do kategorie mienkotvorca :D )

Kdo se odváží... budiž, pochvala za odvahu, je vidět, že se nebojíš z dálky ozvat, to chce koule.

Veřejný výsměch... a co tě do něho nutí? Ano, bez výsměchu by ti ubyla postatná část argumentů.

K neustálému ohánění se cenou: tady se vzhledem k řemeslnému zpracování pohybuješ někde jinde, to není plastová chrastítko, se vší úctou k jejich funkčnosti, takových výrobků (a výrobců) je víc a na trhu se drží, že...

Nu a závěrem: kdo podle tebe dělá fotku? Nebo ti Nikon přidělil asistenta?

;-)
CA..
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 16. 6. 2016 14:50

Petr Luňák: buď z nás robíš idiotov, alebo schválne prezentuješ "svoju" pravdu.

na čo sem dávaš zmenšené fotky, kde naviac hlavný motív je blízko stredu,alebo okolo??? odpovedz.

toto mám ja ukazovať s FA77 na f1,8?
http://www.imagehosting.cz/images/imgp0313re.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/imgp0068.png
Obrázek

daj sem nezmenšenú fotku (alebo 1:1 výrez ako ja) z 36MPx FF snímača a Samyang 85/1,4 na plnú dieru.

K-1 + FA77, f1,8, neupravená fotka výrez 1:1 z 36MPx
http://www.imagehosting.cz/images/untitlrdr.jpg
Obrázek
K-1 + FA77, f8 s pixel-shift, neupravená fotka výrez 1:1 z 36MPx
http://www.imagehosting.cz/images/untitlono.jpg
Obrázek

že sem dáš resamplovanú/dosaturovanú a doostrenú fotku z D700 a ešte aj zmenšenú na 1200px má koho uchvátiť? to ani Ganec nie je taký blbec aby to zožral :-D

a ako odfotíš takú fotku ako som dal ja s pixel-shift s D700? čo si ju vystrúhaš aj so Samyangom?
nechcel som sem nič písať, ale si ma fakt dnes "na*sr*al" :-)

ps: ja som si vždy rád pozrel tvoje porovnávania skiel na tvojom youtube kanále. ale v tejto debate neviem ako by som využil ako lákadlo na Pentax FF Samyang 85/1,4 s MF na nedeľnú rodinnú oslavu kde budú deti lietať hore dolu.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 6. 2016 16:27

CA..: dobry fotograf si vzdy vybira nejlepsi techniku, stejne jako sefkuchar nejkvalitnejsi potraviny. Tedy pokud chce, aby lidem, kterym funguji chutove bunky, opravdu chutnalo.

Mimochodem, diskutovany Samyang s cenovkou pod 8tis. Kc je z prevazne casti KOVOVE konstrukce a opravdu v nem nic nechratsi :D

lenny: debata se stocila k tomu, ze ty pry krajinu stejne nefotis na plnou diru a tak te vlastne vykon nazacloneneho objektivu nezajima pro tyto ucely. Na to jsem zareragoval tak, jak jsem zareagoval, aniz bych uvedl objektiv, kterym je to focene, protoze to neni relevantni. Pouze tim ukazuju, ze neni kazdy jako ty, nebo jako Puntik, aby mel vsugerovanou rovnici: krajina = f22.

Ja Samyang neprezentuju jako neco uzasneho, kvuli cemu stoji zato koupit system, na ktery jde nasadit (to bych si vzal do zbroje napr. zminovany Nikkor 85/1.8G, to by to Pentax projel na cele care). Dohledej si vsak, co napsal cport o Pentaxim 77/1.8, uz si to zase evidentne docista zapomel. Ja bych za Pentax 77/1.8 nedal ani 10K. Mikrokontrast, bokeh a aberaci ma na obdobne urovni jako Nikkor 85/1.8D, ktery jsem do jednoho tydne po zakoupeni prodal, ani AF na hrajici si deti, respektive psy, ho nezachranil. Objektiv s aberujicim ostrym bokehem nechci ani zadarmo, natoz za 10, respektive 20 tis. Kc.

Samyang 85/1.4, kdyz uz se o nem chces bavit, ma kresbu temer celoplosne vyrovnanou a ma velmi slabou vinetaci, takze s nim neni problem naflakat "Brenizera", coz je pripad fotky melnickeho zamku s kostelni vezi (slozenina z asi 35 fotek). Takze to, ze je ustredni motiv uprostred zaberu vubec v tomto pripade jeste neznamena, ze je to zaber z "prostredku objektivu".
Jestli chces videt vyrez ze Samyagu na plnou diru z 36Mpix. snimace, tak bez do diskuse o 85mm objektivech, tam jsem fotky vkladal. Porovnaval jsem jej s Nikkorem 85/1.4G na D800.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků