Světelnost objektivů

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Michal855 8. 5. 2016 15:36

Zdravím, jako začátečník vybírám objektivy a zdá se mi divná jedna věc. Světelnost objektivů je poměr velikosti čočky a ohniskové vzdálenosti, žejo? Z toho by mělo vyplývat, že čím širokoúhlejší objektiv, tím by měl mít lepší světelnost. Přitom rybí oka nebo ultraširokáče s hodně dobrou světelností (pod 2) nějak nemůžu najít. Nevíte čím to může být?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 8. 5. 2016 15:56

Lenze objektiv nie je jedina sosovka, ale opticka sustava...
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 8. 5. 2016 16:07

To je mi jasný, to je tak u všech objektivů. Ale i u zoomovacích platí, že se světelnost zmenšuje s přiblížením.
Tak proč ty nejširokoúhlejší objektivy nemají taky nejlepší světelnosti?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 8. 5. 2016 16:13

neplati to u vsetkych. niektore zoom-y maju pevnu svetelnost.
Naposledy upravil metatron dne 8. 5. 2016 17:01, celkově upraveno 1
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 8. 5. 2016 16:55

STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal855 17. 5. 2016 05:35

Jo, ale ty prý to dělají tak, že při širších ohniscích přivírají clonu.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stoura 1 18. 5. 2016 11:03

Michal855 píše:To je mi jasný, to je tak u všech objektivů. Ale i u zoomovacích platí, že se světelnost zmenšuje s přiblížením. Tak proč ty nejširokoúhlejší objektivy nemají taky nejlepší světelnosti?


Zkuste si to namalovat na papír při pohledu z boku.
Kužel světla, který jde do objektivu hodně "ze strany" je výrazně užší, než ten, který vstupuje v ose objektivu. Nemá-li objektiv šíleně vinětovat, musí být navržen tak, že světelnost udávají právě tyhle splácnuté boční kužele. U běžně "širokých" skel je tenhle efekt poměrně malý, projeví se výrazně až u ultraširokáčů.

Konkrétněji: Velikost efektu činí cos(x), kde x je úhel místa v záběru od osy objektivu. Výsledek říká, jaká je plocha pro průchod stvětla v daném místě proti ploše středu fotky. Je to samozřejmě hodně zjednodušené (objektiv zjednodušen jen na jednu ideální plochou čočku).

Je to v jistém smyslu podobný problém jako to, proč při zaclonění se zlepšuje ostrost jen do určité velikosti. I tam jdou dva efekty proti sobě.
Stoura 1
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Raven007 18. 5. 2016 17:55

Zjednodusene receno: vstupni cocka neni vzdy ta prvni! Jak proste mily Vudstne :-)

S pozdravem Raven
S pozdravem Raven
Raven007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 22. 5. 2016 17:10

aha, tak už je mi to jasný, díky:)
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 22. 5. 2016 18:53

Neni dulezite co je to svetelnost, jako to, co ta svetelnost na fotkach dela a co ti umoznuje .. takze jsi dal zase spatnou otazku.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal855 22. 5. 2016 19:09

Tak co mi umožňuje to je snad jasné ne? Fotit s kratším časem při mizerném světle:)
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 23. 5. 2016 12:35

nooo, to taky, ale má to i další důsledky
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 23. 5. 2016 13:17

Já začínám mít pocit, že Michal855 je další pokus o trochu sofistikovanější trolling.
pike01
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků