Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Allien driver 5. 5. 2016 15:20

ani nemusíš, ani sám neviem akým nedopatrením som sem začal prispievať, skúsim to napraviť, výpad som vymazal, soráč :kuk:
ale ten landovi som nechal - veľmi sa mi "páči" ako sa z neho stál zo dňa na deň autor najpopulárnejšieho vlákna :mrgreen: :mrgreen:

-- 5. 5. 2016 16:27 --

nemáš v tom prsty aj ty lotrAndor? Teda okrem FOE. 8-S
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rámek 5. 5. 2016 16:08

Fuji sice nemám ale čekám a asi koupím X-T2 a tak mně zaujal příspěvek o zamykání ostření. Na Internetu jsem se v manuálu pro stříbrnou verzi X-T1 dočetl, že v menu lze chování zamykacích tlačítek nastavit.

Pokud je funkce AF-L a AE-L spojena do jednoho tlačítka tak tlačítka fungují jak je popsáno zde na fóru, t.j. prvním zmáčknutím se zamkne jak ostření tak i expozice. Druhým zmáčknutím se oba zámky uvolní.

Pokud je ale v menu nastavena samostatná funkce tlačítek pak každé vykonává jen svou funkci.
AF-L zamkne jen ostření a jen po dobu držení tlačítka a podobně AE-L zamkne po dobu držení tlačítka expozici. Tedy tak jak je žádoucí.

Budu rád když to některý majitel Fuji vyzkouší a potvrdí. Rád bych také věděl zda má X-T1 české menu. Děkuji.
Rámek.
Rámek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 5. 5. 2016 16:14

Co to je ten Cvach 2 zač?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Lotrandor 5. 5. 2016 16:25

Allien driver píše:nemáš v tom prsty aj ty lotrAndor? Teda okrem FOE. 8-S


nerozumnět jazyku tvého kmene

Rámek: +1
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JSP070 5. 5. 2016 16:30

Ramek: Mas recht, AE/F-L sa daju nastavit iba na stlacenie. Ospravedlnujem sa, ale u Fuji nic neprekvapi. Vecer tu spisem, co ta moze prekvapit.
Povodne som kupil X-T1 docasne kym pride X-T2. Ale momentalne som rozhodnuty pockat na X-T3. Ten novy snimac mi nepride nejako moc lepsi, akurat mi chyba 24 Mpx. Ak pridaju/opravia nejake funkcie, je sanca, ze ich dostane aj X-T1, ak to bude technicky mozne.
Cestina tam je.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 5. 5. 2016 17:04

no hlavná vec, že "fuji sa zbláznili". Nevystatý slovák - to si fakt nemôžem odpustiť povedať
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JSP070 5. 5. 2016 19:47

Skúsim to zhrnúť, čo ma prekvapuje. Keby som Fuji nemal rád, napíšem rovno, že irituje. Našťastie to kompenzuje inými vecami. Nechám si to vysvetliť od Fuji Ganca, prečo to tak má byť. Červeným sú označené veci, ktoré mám overené 100%.
1. Spomínané meranie expozície.
2. Pri fotení do RAW, sa na displeji nezobrazí 100% náhľad a nezobrazí ho ani Zoner. Nutne treba fotiť RAW+JPG, ináč neskontrolujem ostrosť.
3. Stále musím mať zapnutý displej alebo EVF a automatické uspanie funguje min. po 2 min. Neskutočné plytvanie energiou.
4. Páči sa mi voľba, že pred zmenou AF bodu treba stlačiť šípku dolu a tým pádom zvyšné tri šípky slúžia na rôzne nastavenia. Pôvodne som na to nadával, dá sa to vypnúť. Ale prečo sa nedá stlačením OK vrátiť k strednému bodu, to fakt nechápem.
Potom sú to také vychytávky, ktoré by som nenazval zásadnými chybami.
5. AF-C: To beriem ako vlastnosť, lebo kvôli AF-C si nikto Fuji nekúpi. Zvlášť s objektívom 55-200, že. Lenže ten objektív zaostrí rýchlo a prvá fotka je ostrá, potom ale zamrzne. Navyše pri sériovom snímaní funguje iba 15 PDAF.
6. AF-C funguje zvláštne. Fotoaparát nastaví pracovnú clonu a potom ostrí. Takže v šere pri vyššej clone je v hľadáčiku tma a AF nezaostrí.
V AF-S najskôr zaostrí a potom nastaví clonu a obraz stmavne, rsp je zašumený, ale nie je v ňom tma.
7. Q menu má obmedzené nastavenia. Sú tam položky ktoré nepotrebujem a ktoré potrebujem tam neviem dostať. Neviem prečo tam nemôžem dať čokoľvek z menu.
8. V Auto Iso sa nedá nastaviť čas podľa ohniskovej vzdialenosti.
9. Stabilizácia funguje tak, že stabilizuje stále pokiaľ sa fotoaparát neuspí/nevypne alebo iba v momente fotenia. Takže buď stále vrčí a žerie baterku, alebo je obraz v EVF roztrasený. Na druhú stranu, v 18-55 je neuveriteľne účínná.
10. AF má akési prediktívne ostrenie. Znamená to, že neustále ostrí a žerie baterku. Ale nefunguje to ako u DSLR. Neviem načo je tá funkcia dobrá. Okrem zvýšenej spotreby energie.
11. Ovládanie cez Wi-Fi mi príde neuveriteľne komplikované a pomalé. Posielanie fotiek do PC nepoužiteľné. Ale tomu som sa moc nevenoval. Chyba môže byť na mojej strane.
Fotoaparát je to ťažký (to mi nevadí) a mohol by byť o kus väčší. Neviem prečo mu nedali blesk. Asi aby pôsobil profesionálne. Aspoň ku Graphite verzii mohli pribaliť nejaký exkluzívnejší ako ten škaredý plasťák. Ale aspoň krytka sánok nie je v príplatkovej výbave, ako sa stáva v lepších rodinách :-) Dokonca mám hliníkovú.
Normálny blesk zatiaľ nemám, tak ani neviem, či má Fuji niečo ako Nikon CLS.
Kladov je samozrejme viac ako záporov (pre mňa), ináč by som nekonvertoval. To môže rozobrať Allien driver.
No Fuji sa fakt vyvíja za pochodu, takže ešte snáď potešia nejakou výraznejšou aktualizáciou.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 5. 5. 2016 19:57

JSP070:
4. návrat k prostřednímu AF bodu se provádí tlačítkem BACK
5. a máš nastavené to pomalejší kontinuální focení? Při 8fps tuším průběžné ostření nefunguje (u X-Pro2 už jo). Při 3fps už to průběžně ostří během focení
10. dá se vypnout

Blesky zatím Fuji nemá použitelné. Nejlepší aktuálně dostupný pro Fuji je Nissin i40.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rámek 5. 5. 2016 20:15

JSP070: Děkuji za odpověď a za náměty k přemýšlení, je o čem.
Rámek.
Rámek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod qwerts 5. 5. 2016 20:40

Hele u te 9 nevim jak jinak by to melo fungovat :D bud furt, nebo pri namacknuti, jak jinak bys to chtel?
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JSP070 5. 5. 2016 21:47

Dadajax: Dekuji ti hodna vilo. Som rad ze ta mam :-D
BACK skusim, nastavene som mal 8 fps, tiez skusim 3 fps. To prediktivne ostrenie sme uz riesili. Da sa vypnut a aj ho mam vypnute.
qwerts: No chcel by som to ako na D7100/D90. Namacknes, zapne sa stabilizacia a odfotis. Nesledne sa stabilizacia vypne. Ved co ma stabilizovat, ked mam fotak na pupku.
To ale neriesim. 90% fotim s 18-55, kde sa mi obraz netrasie a 1/8s zvlada v poho, da sa aj 1/2s z ruky. Aj s 55-200 funguje dobre. Neviem ako to Fuji robi, ze v zlomku sekundy to dokaze stabilizovat. Ale keby sa stabilizacia zapla pri namacknuti, bolo by to kompfortnejsie pri dlhych ohniskach, rsp setrnejsie k baterke. K tomu ale oni dospeju.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 6. 5. 2016 07:30

a ejhľa, ono to ide i bez nadávania a emocii, asi sa z neho stáva iný človek :roll:
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MárioV 6. 5. 2016 08:29

JSP070 píše:Skúsim to zhrnúť, čo ma prekvapuje. Keby som Fuji nemal rád, napíšem rovno, že irituje. Našťastie to kompenzuje inými vecami. Nechám si to vysvetliť od Fuji Ganca, prečo to tak má byť. Červeným sú označené veci, ktoré mám overené 100%.
1. Spomínané meranie expozície.
2. Pri fotení do RAW, sa na displeji nezobrazí 100% náhľad a nezobrazí ho ani Zoner. Nutne treba fotiť RAW+JPG, ináč neskontrolujem ostrosť.
3. Stále musím mať zapnutý displej alebo EVF a automatické uspanie funguje min. po 2 min. Neskutočné plytvanie energiou.
4. Páči sa mi voľba, že pred zmenou AF bodu treba stlačiť šípku dolu a tým pádom zvyšné tri šípky slúžia na rôzne nastavenia. Pôvodne som na to nadával, dá sa to vypnúť. Ale prečo sa nedá stlačením OK vrátiť k strednému bodu, to fakt nechápem.
Potom sú to také vychytávky, ktoré by som nenazval zásadnými chybami.
5. AF-C: To beriem ako vlastnosť, lebo kvôli AF-C si nikto Fuji nekúpi. Zvlášť s objektívom 55-200, že. Lenže ten objektív zaostrí rýchlo a prvá fotka je ostrá, potom ale zamrzne. Navyše pri sériovom snímaní funguje iba 15 PDAF.
6. AF-C funguje zvláštne. Fotoaparát nastaví pracovnú clonu a potom ostrí. Takže v šere pri vyššej clone je v hľadáčiku tma a AF nezaostrí.
V AF-S najskôr zaostrí a potom nastaví clonu a obraz stmavne, rsp je zašumený, ale nie je v ňom tma.
7. Q menu má obmedzené nastavenia. Sú tam položky ktoré nepotrebujem a ktoré potrebujem tam neviem dostať. Neviem prečo tam nemôžem dať čokoľvek z menu.
8. V Auto Iso sa nedá nastaviť čas podľa ohniskovej vzdialenosti.
9. Stabilizácia funguje tak, že stabilizuje stále pokiaľ sa fotoaparát neuspí/nevypne alebo iba v momente fotenia. Takže buď stále vrčí a žerie baterku, alebo je obraz v EVF roztrasený. Na druhú stranu, v 18-55 je neuveriteľne účínná.
10. AF má akési prediktívne ostrenie. Znamená to, že neustále ostrí a žerie baterku. Ale nefunguje to ako u DSLR. Neviem načo je tá funkcia dobrá. Okrem zvýšenej spotreby energie.
11. Ovládanie cez Wi-Fi mi príde neuveriteľne komplikované a pomalé. Posielanie fotiek do PC nepoužiteľné. Ale tomu som sa moc nevenoval. Chyba môže byť na mojej strane.
Fotoaparát je to ťažký (to mi nevadí) a mohol by byť o kus väčší. Neviem prečo mu nedali blesk. Asi aby pôsobil profesionálne. Aspoň ku Graphite verzii mohli pribaliť nejaký exkluzívnejší ako ten škaredý plasťák. Ale aspoň krytka sánok nie je v príplatkovej výbave, ako sa stáva v lepších rodinách :-) Dokonca mám hliníkovú.
Normálny blesk zatiaľ nemám, tak ani neviem, či má Fuji niečo ako Nikon CLS.
Kladov je samozrejme viac ako záporov (pre mňa), ináč by som nekonvertoval. To môže rozobrať Allien driver.
No Fuji sa fakt vyvíja za pochodu, takže ešte snáď potešia nejakou výraznejšou aktualizáciou.


1. keď chceš expozíciu uzamknúť až v druhom kroku po zaostrení, tak jednoducho zaostri tlačítkom AF-L (dá sa nastaviť, aby bolo aktívne počas stlačenia, alebo stlačením aktivovať - druhým stlačením deaktivovať), prekomponuj a spúšťou zamkni expozíciu, prípadne hneď odfoť

3. je tu predsa mód "EVF+eye detect", keď nepozeráš do hľadáčiku, je vypnutý aj displej aj hľadáčik.
MárioV
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rodri 6. 5. 2016 09:40

qwerts píše:Hele u te 9 nevim jak jinak by to melo fungovat :D bud furt, nebo pri namacknuti, jak jinak bys to chtel?

A co třeba jen při namáčknutí a nebo pouze při expozici ?
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 6. 5. 2016 10:01

Nechci si vymyslet, ale jen pri expozici je nesmysl ne? to mi ani D7100 nedelala, protoze stabilizace trva nez nabehne, vzdy stabilizovala pri namacknuti, ale jestli tam byla moznost to zmenit, to uz nevim...

toto je z manualu X-T1
Přílohy
ois.jpg
ois.jpg (24.58 ) Zobrazeno 5216 krát
qwerts
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků