Tohle už snad Nikon nemůže myslet vážně...

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod capo56 26. 4. 2016 19:28

Zajímavá diskuze, byť již nemá s původním tématem vůbec nic společného.
Já myslím že jedno kterou RX100 porovnáváme, porováváme-li hrušky s hruškama a ne s jablkama.

Mě osobně by pomohlo se přesunout z kategorie 10t do kategorie 20t (což je cena D5500 s 18-140 z UK). Vezměte tedy RX100 III, která se podobná cenová a diskutujte :)

A taky bych úplně nezobecňoval pojem "setový objektiv". Všichni víme že jsou tady dost velké rozdíly mezi značkami kdo co v základu přibalí.
capo56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 27. 4. 2016 06:34

rejca píše:V čem konkrétně je pro krajinky potřeba FF? Dynamický rozsah? Více mpix a tím i detailů? Děkuji.

Ak sa na toto pytas, tak to nepotrebujes. Inak by som zacal tym, ze fotka krajinky nie je v tom, ze clonis od vidim do nevidim, na to ti postaci kompakt a druha vec, preco asi sa na krajinky chodi so stredoformatom, hlavne teda zvyknu pouzivat este analogovy (kvoli cene). Setaky samozrejme na f3.5 kreslit dobre nebudu, ale ak si myslis, ze RX100 v tomto pripade na f1.8 bude kreslit dobre, tak :-) DR , ISO a mpix nie je to, co fotku robi fotkou :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rejca 27. 4. 2016 07:41

Tak rozhodně nebude na plnou díru kreslit hůře než ten seťák...

A dobrou fotku dělá hlavně fotograf. Viděl jsem mnoho krásných krajinek z pokročilých kompaktů či s DSLR s menším čipem (i 4/3).

Takže v čem je problém? Když tedy člověk nechce dělat zvětšeninu.
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 27. 4. 2016 08:02

Fotograf ano .. ale riesime stav, kedy nastupuje technika, kedze naozaj dobra fotka krajinky, rovnako ako portret v atelieri, uz vyzaduje aj techniku (hw). Teda okrem ineho aj dobre kresliaci objektiv. Suvisi to s tym, preco sa krajinka nema fotit na poludnie, ale rano, alebo podvecer. Teda inak povedane, ak clovek chce z krajiny dostat maximum, ako technicke minimum (hw) by mal byt aspon FF senzor /ako uplne minumum/ s prislusnym objektivom. Stativ je samozrejmost. Jedna z veci je aj skreslenie obrazu .. dobru krajinu tazko mozes robit objektivom, ktory v surovom stave pripomina fisheye.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rejca 27. 4. 2016 08:31

No tak určitě je první požadavek na to, aby na objektiv šly namontovat filtry. Dobré světlo a výběr místa a ohniska je samozřejmost.

Pak je to ale spíš jen o technické vlastnosti fotografie. Jak s ní půjde udělat velká zvětšenina. Tj. i počet detailů.

Krásnou fotku krajiny na A3 uděláš i z běžné DSLR ze seťákem, když víš jak na to. Na větší formáty než A2 už těžko.
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 27. 4. 2016 08:46

Také přispěju svým pohledem do diskuze, v cenové hladině entry DSLR vs. "profi" kompakt mi přijde dost nelogické sáhnout po DSLR. Protože daň za ve vyjimečných případech o plyvnutí lepší technickou kvalitu snímku je vyvážena velikostí, což z mého pohledu je hodně zásadní faktor, a horším videem. A argument dostavani z krajiny maximum mi přijde docela odtržený od reality u kategorie přístrojů za 10k. Z úst kamarádů nefotografů jsem už několikrát slyšel, že s sebou na výlet nevzali fotoaparát, protože je velký a težký, byla tím myšlena právě entry DSLR se seťákem. V případě kompaktu je daleko větší pravděpodobnost, že by ho s sebou měli a možná cvakli nějakou krajinku, o takové focení krajiny jde u těchto případů především. Díky tomu je z mého pohledu "profi" kompakt vítěz v tomto porovnání. Karta se obrací až s nákupem dalších objektivů, ale zajimálo by mě kolik entry level DSLR zůstane po zakoupení jen a pouze s jedním seťákem, podle mě to nebude uplně malé procento.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rejca 27. 4. 2016 09:30

no řekl bych, že to klidně u entry level DSLR může být i přes 50 procent a to i celkem výrazně...
rejca
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 27. 4. 2016 10:12

Ono je to jedno či DSLR alebo bezzrcátko. V každom prípade zalepiť to seťákom a nepoužiť nič iné trestuhodne degraduje schopnosti jedného aj druhého.
Samozrejme "seťák" ako napríklad fuji 18-55/2,8-4 je úplne iná liga to je mimo debaty.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod capo56 27. 4. 2016 18:18

milann88 píše:Také přispěju svým pohledem do diskuze, v cenové hladině entry DSLR vs. "profi" kompakt mi přijde dost nelogické sáhnout po DSLR. Protože daň za ve vyjimečných případech o plyvnutí lepší technickou kvalitu snímku je vyvážena velikostí...


Jen jsem si teď pro info porovnával např D5500 a XE-2s protože Fuji se tu hodně opěvuje a tohle je cenově asi srovnatelné(?). D5500 má 420g a rozměry 124 x 97 x 70. Fuji XE-2s má 350g a rozměry 129 x 75 x 37. 18-55 od Fuji má 330g. Šířka srovnatelná, výška rozdíl 2,5cm. Velký rozdíl hloubky je dán gripem, který ovšem stejně nepřekrývá objektiv, chybějící grip je spíše na škodu řekl bych.
Má smysl řešit hmotností rozdíl 10% (počítám tělo i s objektivem)?

No já nevím, zas tak hroznej rozdíl mi to nepřijde, abych používal slova "nelogické", tím spíše když je tohle "zásadní".
capo56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milann88 27. 4. 2016 20:09

O CSC jsem v příspěvku nepsal a Sony RX100 je podstatně menší než malé DSLR...
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 27. 4. 2016 20:29

Fotek o které svět nepřišel díky tomu, že máme mobil v kapse jsou plné flickry. Přidávat k tomu ty, co obohatily světové kulturní dědictví díky tomu, že Ferda vytáhl v poledne z tašky kompakt místo housky, mi přijde nemístně optimistické. To jich jako potřebujem 2.000.000.000 +1 ?
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 27. 4. 2016 20:53

To je sice pravda, akorát jako opak k mému optimistickému pohledu je toto už zbytečně cynický : )

A toto bohužel není odvislé ani od třídy fotoaparátu, nemám pocit, že bych kulturní dědictví obohacoval ani já s o něco vyšší třídou fotoaparátu : )
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod capo56 27. 4. 2016 21:07

milann88 píše:O CSC jsem v příspěvku nepsal a Sony RX100 je podstatně menší než malé DSLR...

ok, pod pojmem "profi komtakt" jsme si nebyl jistý co máš na mysli. Každopádně - proč má RX100 lepší video než DSLR?
capo56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milann88 27. 4. 2016 21:31

To jsem možná nenapsal úplně šťastně, myslel jsem z takového user-friendly hlediska. DSLR ve videu bojuje s ostřením, možná poslední Canony třeba s novým 18-135, který ostří pekelně rychle, na tom budou lépe, to jsem ještě neměl možnost vyzkoušet.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod capo56 27. 4. 2016 21:51

tím "bojuje" myslíš že neví kam má ostřit, ostří pomalu, ostří hlučně, nebo? Video je jeden z důvodů proč uvažuji o upgrade D80, takže mě to zajímá. Každopádně ten 18-135 od canonu vypadá zajímavě, asi si počkám až budou nějaké recenze. Už D80 jsem vybral podle objektivu (prostě jsem si vybral objektiv kterej chci a k němu jsem vzal tělo), tady by to teoreticky mohlo dopadnout třeba pro Canon :)
capo56
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků