Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dadajax 17. 3. 2016 11:38

Jo, taky to tak používám.

AutoISO1: limitní čas 1/60s pro statičtější věci a většinou focené kratšími ohnisky
AutoISO2: limitní čas 1/100s pro portrétování s 56mm objektivem, ať mám jistotu že to bude ostré
AutoISO3: limitní čas 1/200s pro situace kdy fotím pomalejší pohyb, nebo hrozí že se mi třesou ruce nebo objekt není úplně statický.

Ve všech případech mám nastavený rozsah ISO 200-6400. A pokryje to naprostou většinu situací. Pak jsou specifické věci jako když fotím rychlejší pohyb, tak to do toho musím zasáhnout a nastavit tam kratší čas.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JSP070 17. 3. 2016 11:48

Nikon zase umožňuje nastaviť čas podľa ohniskovej vzdialenosti.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 17. 3. 2016 11:52

Jo, to by se mi líbilo. Ale co já vím, třeba se za pár firmwarů taky dočkám...
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 3. 2016 11:58

3 lahko dostupne rozne moznosti nastavenia ISO (napr. rozsah ISO 100-12800 min. 1/125 vs. ISO 3200-12800 min. 1/250s vs. 100-25600 min. 1/30s) - toto by bolo lepsie ako neustale to prestavovat. Sony A7rII ma tieto moznosti pomerne lahko a rychlo dostupne (vratane nastaveni podla ohniska), no Fuji to vyriesilo este lepsie.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 17. 3. 2016 12:03

JSP070: tohle mi asi zas tak nevadi, vic ocenim ty ruzne nastaveni
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 17. 3. 2016 12:47

Když jsme teda u AutoISO, tak já považuju za killer featuru možnost nastavit si AutoISO v manuálním režimu. T.j. tak, že zadám max hodnotu kam chci, aby ISO šlo, přepnu do M a na jednom rolleru mám čas a na druhém clonu. Takže když se to hýbe, dám na rolleru 1/250, když se to hýbe hodně, dám tam 1/500 a víc, když chci 2 osoby v záběru, dám f/4 apod. Foťák dopočte ISO a zastaví se na limitu. AutoISO vypnu tlačítkem ISO a předním rollerem, nemusím do menu. A takhle to funguje min, od roku 2012, ale řekl bych že i dřív.

-- 17. 3. 2016 12:50 --

dadajax: na 1/100s nemáš jistotu, že to bude ostré, dospělý člověk nemusí 1/100s "udržet". Alespoň 24mpx snímač je na tohle citlivý, nevím jak 16mpx. Možná jsou modelky šikovnější, ale u běžných lidí mám tuto zkušenost.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 17. 3. 2016 13:14

hele a on existuje fotak kterej autoiso v M neumi?
Na X-E2 kdyz prepnes z volice casu na jakejkoliv cas a na objektivu nemas automatickou clonu, tak to funguje uplne stejne, na skle si clonovym krouzkem volis clonu, hornim volicem si volis cas a pokud ti hornim volicem cas neprijde ergonomicky, nastavis na nem T a pak cas volis na rolleru a fotak iso dopocita... o co jde? :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 17. 3. 2016 14:06

qwerts: pak nechápu, proč jsi uvařenej z AutoISO, tohle je imho mnohem lepší než nějaký předvolby a umí to oba foťáky
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 17. 3. 2016 14:46

Canon třeba kromě 1DX a 7D II neumí kompenzaci exp. při M+Auto ISO. Jinak tenhle mód je dobrej, ale spíš když jsou konstantní podmínky, jinak se utočíte s tím časem.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 17. 3. 2016 14:52

Já právě AutoISO v manuálním režimu nepoužíval, protože u Fuji nefungovala kompenzace expozice. Od FW4 už to umí, ale ještě jsem se nedostal k tomu pořádně to vyzkoušet.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 17. 3. 2016 16:00

Pro zájemce o Fujifilm, sepsal jsem dojmy z ročního focení s Fuji: http://www.fototipy.cz/2016/03/17/rok-s ... ujifilmem/
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Titan_66 17. 3. 2016 16:05

Dadajax: U té x-pro2 by bylo zajímavé porovnání AF s XE-2 (FW4) v horších světelných podmínkách. 23, 56 a 90 a 18 55 to jsou skla, která máš k dispozici ?

Prý největší rozdíly jsou cítit u těch posledních typu 35 f2, 50 140 atd.

Bylo by zajímavé porovnat to jak s těmi staršími skly, tak i s nejnovějšími, ale to už bych chtěl po tobě moc :-D
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miple 17. 3. 2016 19:17

Prosím o radu . Mám starý Helios 44M 58/2 závit M42. Je tento redukční kroužek vhodný?
http://fobchod.cz/redukce-pro-tela-fuji ... apter.html
miple
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 17. 3. 2016 19:56

Lotrandor: Me tak ani nikdy nenapadlo fotit :D Napad je to dobry, ale asi mi autoiso v priorite clony prijde pro me lepsi.

miple: mam uplne ten samy, ale objednal jsme ho z ciny za 11 dolaru http://www.aliexpress.com/item/M42-FX-M ... 55005.html
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 17. 3. 2016 21:07

Obrázek

Byl jsem dneska otestovat X-Pro2 s 90mm na raccích. Musím říct, že mě kontinuální AF mile potěšilo. To je asi poprvé, co mi to u Fuji přišlo použitelné a v kombinaci s rychlostí 8fps to bylo na lov racků super. Chvíli mi trvalo než jsem přišel na ideální nastavení pro tento typ focení, ale nakonec se mi dařilo relativně bez problémů racky sledovat a foťák většinou stíhal ostřit. Bohužel jsem měl nastavený čas 1/500s, což nebylo úplně ideální. Budu muset test zopakovat :)

Co se týká použitelnosti, asi bych to přirovnal k Canonu 60D s 85mm objektivem. Nevím jestli ta rychlost AF-C je způsobená tím novým tělem, nebo rychlejším objektivem. Ale výsledek mi přijde použitelný - necítil jsem žádnou frustraci jako v případě starších modelů od Fuji.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků