Lepší kompakt do 12 tisíc

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 22. 1. 2016 13:52

Ganec : třeba ten Canon G7X bude mít proti čemukoliv z ranku m4/3 + seťák náskok 1EV, nevidím tam pro daný účel žádnou výhodu. Čímž neříkám, že bych do něj šel s naprostou jistotou, kvůli hledáčku bych zvažoval tu Fuji X30.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dunde.e 22. 1. 2016 18:09

Jak jsem psal, chci nahradit slabou zrcadlovku něčím buď podstatně výkonějším ale ne větším (x30 je pro mne už asi největší přípustný model) nebo něčím malým s dobrou výdrží co bude kvalitativně alespoň na obdobné úrovni jako D3100. Větší širokoúhlost bude výhodou, v horách dost často fotím na nejkratší (27 kinofilm) a dost často to nestačí, na druhou stranu bez zoomu bych se také neobešel. Výměna objektivu na túře je pro mne nepřijatelná.

X30 by pro mne byla změna k lepšímu pokud by po obrazové stránce byl na vyšší úrovni jak D3100 se setovým 18-55, myslíte že to tak bude? Možnost filtrů vidím jako velké plus.

G7x je dle Dtestu lepší a menší jak X30, ale nemá hledáček (slunko je sviňa), nemá závit na filtry a má slabou baterii :-/

Myslíte že X30 bude mechanicky odolnější jak G7x?

edit: teď jsem si všiml, že x30 má manuální zoom, což vidím jako velkou výhodu
dunde.e
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 1. 2016 18:28

Keď chceš čo najširokouhlejší začiatok, možno by sa ti hodil GF7 + 12-32: http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-gf7-telo
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 22. 1. 2016 18:47

Do 12tisic KC ? :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mirekeqx 22. 1. 2016 19:55

No tak, na rozdíl od některých TEORETIKŮ
měl jsem NIKON P7000 , pozor, toto je kompakt.
Ovládání hodně ve stylu zrcadla /dá se nastavit skoro vše/, a splňovalo to moje dvě podmínky - RAW a 200 mm na konci. Dnes je to o 3 generace dál, na širším konci má světelnost okolo 2, což ujde. Ten kompaktík používám dosud.
Mirek
Mirekeqx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 22. 1. 2016 20:34

dunde.e: po mechanické stránce je opravdu Fuji jiná liga a mech. zoom dává tušit samozřejmě vyšší životnost. Pokud se přidržíš limitu a požadavku na hledáček tak vlastně ani jinou volbu nemáš, leda Panasonic LF1, ale ten má hledáček jenom jako nouzovku. Obrazově budeš na tom minimálně stejně jako teď, ale určitě si to nejdříve vyzkoušej a porovnej s Canonem na vlastní kartu, oba modely mají běžně třeba ve Fotolabu. Canon ti sice přinese méně komfortu, slabší baterku a já nevím co ještě, ale třeba ti ten výstup bude stát za to....
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dunde.e 24. 1. 2016 17:20

X30 má 2/3" snímač, světelnost 2-2,8 (ohnisko nepřepočtené 7,1-28,4mm, přepočtené 28-112mm)
Můj současný foťák má snímač DX a objektiv DX světelnosti 3.5-5.6 (ohnisko nepřepočtené 18-55mm, přepočtené 27-82mm)

Někde jsem četl, že čím kratší nepřepočtené ohnisko tím automaticky větší hloubka ostrosti při stejné světelnosti, přestože přepočtené ohnisko je stejné.
1)Bude mít X30 v tomto případě větší hloubku ostrosti přestože má světelnější objektiv (tj. chtěný efekt rozmazaného pozadí bude slabší)?

2)Jak je na tom X30 po stránce videa? Jde mi o to, zda je stabilizace dostatečná pro točení videa z ruky a zda baterie chvíli vydrží, kvalita obrazu, spolehlivost s ostřením?
dunde.e
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 24. 1. 2016 17:38

Baterka vydrží v pohodě a zbytek si raději sám vyzkoušej, konkurence je na tom ve videu prostě líp.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod marty64 24. 1. 2016 21:45

Fuji X10 za 4 tisíce v bazaru, jinak Ricoh GR, Fuji X20 ne kdyžtak Fuji X30
a pozor - - z německa by šel dovézt FUji X100 za cca 10-12 tisíc už tak to zvaž
pak MirrDSLR Fuji X-m1 nebo X-A1 nebo X-E1 s kit objektivem by taky šel za 12 tisíc sehnat
jinak Nikon Coolpix, nebo ultrazoom, nebo Canon G atd, Fuji má pak ještě starší a dobrý ultazoomy s makro objektivem HS50 . . no klidně jde koupit třeba Nikon D7000 s 18-55
za ty peníze z bazaru že jo . .
marty64
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dunde.e 25. 1. 2016 20:11

http://www.dobre-svetlo.cz/kalkulator.php?volba=1
Ná výše uvedeném odkazu jsem zjistil docela zajimavé info. Myslel jsem si, že clona je hlavní veličina, která má vliv na máznuté pozadí a on ne... :roll:

"Super světelné" objektivy na X30 i G7X budou na krátké i dlouhé ohnisko horší než můj současný "bídný" 15-55mm 1:3,5-5,6 s DX snímačem.

Na vzdálenost 1m na nejkratší ohnisko a nejměnší clonu bude hloubka ostrosti u
objektivu DX 18-55mm 1:3,5-5,6 cca 0,5m
u G7X cca 1,6m
u X30 cca 4,7m

Na vzdálenost 10m a nejdelší ohnisko a nejmenší clonové číslo bude hloubka ostrosti u
objektiv DX 18-55mm 1:3,5-5,6 cca 8m
u G7X cca 10,6m
u X30 cca 29m
dunde.e
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 25. 1. 2016 21:13

Clonové číslo má stejný vliv jako úhlopříčka snímače, takže např. foťák s F2,8 bude mít stejnou HO, jako s F5,6 a 2x delší úhlopříčkou.

Ty počty co sem dáváš mi dost nesedí, podle mě je ten kalkulátor navržen pro velikost čipu APS-C a pro ostatní dává špatné výsledky. X30 by měla mít proti tvé současné sestavě větší HO na širokém i dlouhém ohnisku, ale G7X už by měl mít na dlouhém menší.

PS: Navíc musíš brát v úvahu, že G7X i X30 mají na nejdelším ohnisku užší úhel záběru, než objektiv 18-55mm na DX, takže bys s nima v reálu fotil z větší vzdálenosti. Takhle jsi vlastně srovnával u každého foťáku jiný záběr.
Naposledy upravil janfran dne 25. 1. 2016 21:33, celkově upraveno 2
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dunde.e 9. 2. 2016 19:05

Stále váhám, nechtěl bych si obrazově pohoršit, takže možnost polarizačního filtru bude asi podmínkou a když filtr tak je nutný hledáček, což hraje ve prospěch X30, protože jej chci primárně na focení v přírodě. Anebo myslíte, že nějaké HDR režimy umí krajinu "dobarvit" , že nahradí filtr?

Všiml jsem si, že skoro všude píší u X30, že má závit M52 ale na megapixelu píší, že foťák má závit M40 a filtr M52 je možný až po dokoupení sluneční clony, která funguje jako redukce.....čímž se jednak zvyšuje cena a rozměry celého "kompaktu" . No každopádně jej první musím vidět na živo.

Náhodou, myslíte, že X30 nebo G7X, či obrazově něco podobného snese vezení na kole (jízda v terénu, foťák v nějaké kapse na rámu) ? Předpokládám, že v obou je nějaký mechanismus, kterému otřesy asi nebudou moc vyhovovat.
dunde.e
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 10. 2. 2016 16:36

Já ti nevím, jestli se už náhodou nezačínáme točit v bludném kruhu, kdy čas strávený špekulováním nad nejlepší možnou variantou, nepřesáhne svou cenou skutečný přínos té nejvhodnější volby. Pokud si odmyslím PR řeči kolem těch foťáků, vychází mne to nakonec tak, že jde o 2 nadprůměrné kompakty, z nichž Canon na tom bude lépe ve videu (sice nic moc kodek, ale pořád lepší jak to, co leze z FUJI), zato FUJI o něco lépe v dynamické rozsahu (dynamický rozsah ti polarizační filtr moc nepřidá - jen ti zbarví oblohu do divné modré). Takže já bych to nakonec být tebou vyřešil především podle toho, co se ti bude více líbit a víc ti padne do ruky. Je se kloním více k FUJI, protože mi to přijde víc jako cool značka :) http://www.aaron.cz/produkty/fujifilm-finepix-x30-cerny
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dunde.e 10. 2. 2016 19:12

V kruhu se začínám točit, s tím souhlasím :-), protože každých 30minut mám pocit, že ten druhý model je lepší volba :-)
U Canona se ale bojím, že sice možná bude točit lepší video, ale nízká výdrž baterie to celé znehodnotí do té míry, že z obav o úplné vybití ty videa ani točit nebudu. Určitě bych si pořídil druhou baterku, ale mám strach, aby to stačilo, ačkoliv jedna vybitá baterie už by mohla být varování..."teď už jen fotky a s rozmyslem", což je do určité míry výhoda :-)

Zajímala by mne praktická zkušenost, myslíte, že na jednu baterku se dá natočit třeba 10minut a k tomu přidat 100 fotek? ... to by mi asi stačilo.

Ad polarizační filtr: Dřív jsem jej neměl, tak jsem fotil s D3100 vše bez a fotky za slunečna a pár mráčkama byly dost často takové mdlé, vypálené, pak sem si jej pořídil a řekl bych že fotky v horách ve většině případech zlepší, jsou zřetelnější, více barev, prokreslená obloha - zdají se mi více reálné než fotky bez filtru. Někdy ale při nejvyšším efektu to až přehání, zatemní oblohu a rozzáří krajinu, a v některých případech to hodně zkazí, že obloha zfialoví, bohúžel, i když je D3100 zrcadlovka, tak občas to vidím v hledáčku jinak, než je výsledná fotka. Vím, že efekt polarizace kromě natočení filtru záleží na směru svitu slunka - největší efekt, je tuším, když svítí z boku.
dunde.e
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 10. 2. 2016 20:36

krokodýle, neboj, 10min + 100 fotek dáš v pohodě, přesto - když je výdrž taková mizérie - bych pořídil alespoň dvě neorigo náhradní klidně i s nabíječkou, abys u toho postupného nabíjení nezešílel... Add polarizák - jasná věc, na hory povinnost.
http://www.aliexpress.com/af/canon-g7x- ... th+charger
reign
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků