Nikon D500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lemming 6. 1. 2016 13:24

Almik: Na to existuje takový šikovný nástroj, "crop tool" se mu říká...
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 6. 1. 2016 13:58

lemming: jo máš recht, crop to řeší, pokud máš rozumný rozlišení, což v dnešní době má skoro všechno. Ale stejně bych raději komponoval na hotovo už při focení, něž to fotit s rezervou na kratší ohnisko a komponovat na střed, abych třetinu záběru mohl pak oříznout.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 1. 2016 14:20

pokrytie AF bodov na co najvacsej ploche je vyborny na komponovanie. hned by som take bral ako ma D500.
urobit orez je zle, zmenim tym uplne povodnu fotku - perspektivu.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 6. 1. 2016 14:28

Pointa je v tom, že na APS-C máš ty fotky cropnuté všechny vždy, kdežto na FF si můžeš vybrat :) Samozřejmě, pokud bys měl všechny fotky takové, že ostříš ke kraji a nemůžeš použít point-recompose-shoot, tak pro tebe FF nemá smysl.

Mě tedy omezený rozsah ostřících bodů na FF taky občas štve. Ale mnohem radši mám, když v klidu doma mohu kompozici doladit, než abych si stýskal, že kdybych měl vpravo ještě 50px, bylo by to mnohem hezčí.

lennyl: Ne, PERSPEKTIVA https://cs.wikipedia.org/wiki/Perspektiva se při ořezu rozhodně nemění. Mění se kompozice.
Naposledy upravil lemming dne 6. 1. 2016 14:33, celkově upraveno 3
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 6. 1. 2016 14:32

Neviem, ci sa to tu už spomínalo, ale podľa všetkého nemá D500 interný blesk. Pre mňa osobne je to dosť sklamanie, pretože celkom často ho vyuzivam na fill in aj ako odpalovac pre slave.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod reign 6. 1. 2016 14:32

lennyl_2 píše:urobit orez je zle, zmenim tym uplne povodnu fotku - perspektivu.


Jak to myslíš? Perspektivu snad ne...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 1. 2016 15:02

D500 ma vacsi hladacik a nema interny blesk... ale ten zakaznici v cielovej skupine aj tak asi velmi nevyuzivali.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 1. 2016 15:25

Zda se to jen me, nebo ma Nikon tendenci v poslednich letech jit s ergonomii, respektive rozvrzenim ovladacich prvku, do kopru?

-idiotsky umistene tlacitko pro kontrolu HO (s takovou Sigmou 50/1.4 ci libovolnym "tlustym" objektivem vskutku "radost" pouzivat)
-idiotsky umistnene Fn2
-naprosto zbytecne tlacitko "i"
-absence programovatelneho tlacitka AE/L, potazmo rychleho prepinace mereni expozice u praveho palce
-prohozena tlacika +/-
-presunuti MODE tlacitka na "levou ruku", ktera typicky podpira objektiv (WTF???)
-absence pohotoveho analogoveho prepinace mezi rezimy ostreni (misto toho je dvojhmat, od modelu D7000)

A za tuhle s prominutim zkriplenou hracku si Nikon rika o 65tis. Kc. :tleskani
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 1. 2016 15:50

sigma 35art na f1,4, viac do rohu mi AF nedosiahol
http://www.imagehosting.cz/?v=dsc271yqy.jpg
Obrázek
ked prezeniem orez,je to ako z ineho skla,pridem o sirookruhly zaber s okolim
http://www.imagehosting.cz/?v=dsc2714ore.jpg
Obrázek

nech sa to vola ako chce,perspektiva (ta asi nie,lebo nemenim vzdialenost pozadia od objektu) alebo inak,orezom budem mat inu fotku,nie aku som chcel.
keby som mal AF ako bude v D500, neriesim orez,ani prekomponovanie s posunom DOF.
orez jasne ze robim,minimalny,napr.pri rovnani horizontu,snazim sa vzdy fotit na plne policko.

Lunak: snad bude viacero tych tlacidiel aj programovatelnych. inak to asi kazia schvalne.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 6. 1. 2016 16:02

Já se často setkávám s tím, že rozdíl v citlivosti krajních bodů je v případě horších světelných podmínek nebo špatně tvoleného kontrastu celkem markantní. U D7100 jsou to všechny body za třetinou pole, kdy už celkem často dělám extra kontrolu výsledného snímku (samozřejmě, za jasného dne to není potřeba, ale teď v zimě, v interiéru, někde v rohu, je to dobré pravidlo). Takže komponovat na krajní body bude vždy kompromis.

PL: ano, ergonomicky je to něco mezi D7xxx a D810+, je to docela zvláštní, ale některé změny budou daň za ten výklopák, zbytek Bůh suď.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 1. 2016 16:12

lennyl: perspektiva se ti ale nezmenila, pozadi zustalo ve stejnem pomeru zvetseni, jak sam naznacujes. Nejpresnejsi bude rikat zorny uhel, protoze kompozice svym pzusobem se rovnez nezmenila, imho ;)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kosajsk 6. 1. 2016 16:19

Tak ho tady máme v což mnozí již ani nedoufali. Co hodnotím nejlépe je snímač, 20 mega je paráda (žeby předvěst konce Mpix war, bohužel asi ne).

Se zbytkem jsem trochu v rozpacích, video má pro mne nulovou přidanou hodnotu. Největší mínus vidím v absenciinterního blesku, jehož commander mode bude hodně chybět a ergnomické nedostatky zmiňované Rotrandorem a PL nemá smysl opakovat.

Proč proboha Nikon ku.ví D800?!?!?!?!?!?! ten výklopák mi je na 2 věci...
Ale i tak jsem rád, že tu D500 je, mám o čem přemýšlet...
kosajsk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 6. 1. 2016 16:27

Ono to má radiový commander, čínu taky koupíš za pět prstů, ale je fakt, že na takový to blbnutí doma to bude chybět dost. (interní blesk)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kosajsk 6. 1. 2016 16:41

rádiový mi je s sb600 na prd... nebo ne?
kosajsk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 6. 1. 2016 16:55

Zase kdo si na blbnutí doma koupí takhle drahou mašinu? :hm
Hádám je to směřovaný víc na lidi s kapsama plnejma Pocket Wizardů, eventuelně na ty, kdož investují víc do novějších hraček a pořízení blesku či dvou pro ně není nic zásadního.
Kdyby fakt chtěli, mohli udělat mrňavej blesk do sáněk napájenej z těla jen jednoduchou úpravou patice...
T-Lama
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků