Kterou širokou Tokinu ?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rathdavid 1. 1. 2016 22:00

Ahoj,
kterou Tokinu jako širokáče byste si vzali ?
Tokina je expert na široký, ale který je dobrý, široký a nezkreslený ?
11-16mm 2.8 jsem zkoušel, moc zkresluje
12-24 jsem nezkoušel ale prý moc aberuje
10-17 = stejný návrh jako Pentax 10-17, fun lens, rybí oko na 10mm
11-20mm nová Tokina vs 14-20mm f2 pro APSC nově představená,
co byste si vzali ?
já osobně asi Samyang 10, 8, či 14mm a Tokinu 11-16 jen pokud vyžaduji sklo s autofocusem,
jinak asi 11-20mm novou, sklo je celkem dost velký a těžký ale . .

jaké máte zkušenosti ?
rathdavid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 1. 1. 2016 23:27

Já bych vzal tu největší a nejtěžší a mlátil Tě s ní přes prsty tak dlouho, než by tě přešlo zakládání dalších a dalších zbytečnejch vláken pod milionem nicků...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 1. 1. 2016 23:58

T-Lama: tento tvůj názor sdílím :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rathdavid 2. 1. 2016 00:50

chci vědět která z Tokin = experta na širokáče
je nejlepší
rathdavid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 2. 1. 2016 10:31

T-Lama, to mě teda po ránu pobavilo, díky.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 1. 2016 11:24

Nie su experti na sirokace, len ich maju najviac, no ziaden nie je idealny...
Samyang 10/2.8 alebo 16/2 by boli lepsia volba, ak nie je nutny zoom a AF. Samyang 14/2.8 na FF dokonca az investicia do buducnosti :)
Od Tokiny by som urcite pockal na novy 14-20/2 a potom sa rozhodol ci ten, alebo kvalitnejsie pevne Samyangy....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rathdavid 2. 1. 2016 18:30

ok díky za info
já jen že vychází nová široká a světelná Tokina pro apsc, Nikon a Canon se tim chlubit nemůže,
zkoušel jsem Tokinu 11-16, dobrá, ale moc deformuje i na 14, 15 a 16mm pro mne,
tak sem chtěl vědět jak na tom bude/je novinka a nová 11-20 2.8
protože sem měl týden u sebe jednou 10-17 a to je fisheye . .
rathdavid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 2. 1. 2016 23:53

rathdavid_nic si z toho nedělej, tak to tu chodí. Spoustu nicků a když se chceš něco dozvědět, zjistíš, že si se vlastně na straně XX, nebo XXX nic praktického nedozvěděl.
Mě by také zajímalo jaká široká Tokina pro apsc je ta nej. Resp. jaký je ten opravdu nej širokáč zoom pro apsc Canon. Použití na krajinu, architekturu, ne reportáž.

To pro mě znamená:
1.zoom s rozsahem 10-11 až 20-30
2.ostrost v celém rozsahu při clonách f/5,6-13, rohy koukatelné
3.výborná odolnost na protisvětlo (min. odlesků, pokud ano, snadno odstranitelné pořízením antireflexního snímku, nebo vymazat v PC)
4.clona s lichým počtem lamel (7,9,11) pro hezké hvězdičky v protisvětle
5.stupnice zaostření
6.přijatelná chrom.aberace snadno odstranitelná v PC
7.nízké zkreslení, které lze v PC bez problému odstranit, pokud vadí
8.slušná konstrukce, rozumná hmotnost
9.cena okolo 15k(550eur,600USD)

Můj ideál je:
rozsah 10-24mm
světelnost f/4
clona 9 lamel
filtr pr. 77mm
hmotnost +- 500g
cena 15000kč
ostrý jako břitva
do sluníčka bez oblesků

Použímám objektiv Sigma 10-20/4-5,6 HSM a hledám čím ji nahradit. Vadí mi hlavně ty ošklivé 6ti paprskové hvězdy v protisvětle, stejné mají Samyangy a to nechci. Konstrukce atd. je OK, zkreslení neřeším, v krajině není vidět.
Poradí někdo?
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blacksquare 3. 1. 2016 00:01

Oldbas: ono bohužel, pokud jsi to tu poslední dobou nesledoval, jsou diskuze zapleveleny dost nepeknym způsobem. A zakladatel tohoto tematu v tom jede taky, tady nema smysl plýtvat časem a radit.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 3. 1. 2016 00:14

blacksquare: občas to tu sleduji a bleju z toho. Poradíš, kde to za něco stojí?
Kde opravdu poradí a nestraně si vymění zkušenosti bez zoho, aby se urážely, nadávaly a směřovaly diskuzi k dalším konfliktům, které nikomu nepomůžou?
Bych ty rejpaly mazal, aby se čověk něco užitečnýho doveděl.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blacksquare 3. 1. 2016 00:34

Oldbas: pokud potrebuji opravdu poradit ci se neco dozvedet, tak leda vetsi zahranicni fora. Tady je to proste takova mala hadava rodinka :)
Konkretne moc neporadim, protoze navstevuji prevazne fora se zamerenim na film. Nebo debatuji v Plzni u plzně :)
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 1. 2016 08:41

Já jsem si Tokinu chtěl koupit, uvažoval jsem o Tokině AT-X 11-16mm f/2,8, Tokině AT-X 16-28mm f/2,8 a Tokině AT-X 12-28mm f/4,0.

U všech jsem našel lepší ukázkové fotky, než u Nikonu a pak když jsem viděl reálné fotky, byl jsem zklamán horší ostrostí do krajů, zkreslením a hlavně aberací, všechno to jde odstranit softwarově, ale pro mne je to moc práce a tak jsem koupil Nikon 14-24/2,8.

Po třech letech používání jsem došel k tomu, že ta 14-24/2,8 je opticky O.K., ale příliš těžká, protože hlavní fokus je u mne na delší ohniska a široké mám jen jako doplněk. Tak jsem dokoupil Nikon 20/1,8G a skoro ho nevyndavám z brašny.

Kdybych měl Canon, tak bych docela váhal, možná není špatná EF 11-24mm f/4,0 L USM, ale chybí tomu světelnost a ta cena mi připadá přepálená. Samyang má velké a těžko odstranitelné zkreslení, asi bych bych zkusil Tamron SP 15-30mm f/2,8 DI VC USD pro Canon a Tokinu AT-X 11-20mm f/2,8 Pro DX.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 3. 1. 2016 09:37

Tak Canon EF 11-24mm f/4,0 L USM bych sem raději nezatahoval. Byť je to perfektní sklo, za 80k si ho sotva koupí amatér, co fotí jen tak pro svoje potěšení.
Zatím u mě vítězí Tokina 11-20 AT-X 11-20mm f/2,8 Pro DX, ale .........
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metatron 3. 1. 2016 09:40

Zavisi asi na co to chces. Velmi nevidim dovod bazirovat na svetelnosti +1EV, pokial nechces fotit nocnu oblohu s mliecnou drahou. Na tak sirokom ohnisku udrzis aj kratsie casy, a casto sa pouzivaju na krajinky, kde je stativ dost casta vybava... takze ako hlavne by som sledoval skor kresbu, skreslenie, chovanie do protisvetla...
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 1. 2016 10:10

Ten Tamron podle mne stojí za vyzkoušení. Já bych po dnešní zkušenosti ocenil delší konec, ušetřím tím jedno sklo, 20 nebo i 24mm je pořád hodně široké. Světelnost 2,8 nebo 1,8 jsem použil jen občas, ale u horšího světla se 1 EV občas hodí, (schopnost fotit na vyšší ISO u APS-C má svůj limit) a při přiclonění o 2 EV zpravidla pak kreslí solidně i do krajů.
pemar
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků