Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 9. 9. 2015 07:59

To roztřesení je celkem zajímavý téma. Fotil jsem vším možným od Nikonu D70, Canon 400D přes 1D řadu po FF a nikdy jsem teda problém s roztřesením na časech kolem 1/100 neměl (při použití objektivu o rozumném ohnisku - tzn fakt se nebavim o focení 300tovkou z ruky na 1/100 bez stabilizace). Dokonce jsem ho neměl ani na PENech EPL-1 a EM-??? (fakt nevim co to je za číslo, ale je zlato-hnědý :-D ) a neměl jsem ho ani na Sony A7 (verze bez r - tzn. bez stabilizace a s 24MPx).

Až jak se objevila ta aféra že Sony A7 (doteď nevim, jestli se to týká jen r nebo všech) má problémy s občasným rozklepáním obrazu na časech někde kolem 1/100, jsem preventivně tenhle čas přestal používat s tím, že to časem vyzkouším, jestli je to pravda. Na to sem už nikdy čas neměl a tak u mě chudák 1/100 upadla v nemilost. A popravdě s těmi skly co mam 28mm a 50mm jsem tenhle čas (po projetí LR) nikdy až tak moc nepoužíval. Většinu fotek z ruky mam 1/200 a kratší kvůli pohybové neostrosti (ISO to utáhne) a nebo naopak pod 1/60, když už se snažim a je fakt špatný světlo... Ale prostě kolem tý 1/100 mam v podvědomí zafixovaný problém.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod dadajax 9. 9. 2015 08:30

To já většinou nemám nejmenší tušení, s jakým časem vůbec fotím...tedy pokud nefotím v ateliéru na manuál...
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 9. 9. 2015 08:52

Já čas hlídám, nerad, strašně mě to točí. AutoISO mám debilní (jak možnosti nastavení, tak i to obyčejné zapínání). Na Manuál nemám čas. Dlouho se nestalo, že bych krom focení na místě nemusel dělat něco jiného. Takže používám kombinaci A-U1-U2. Ty zbylé dvě banky pořád ladím a ani vzdáleně se neblížím ke stavu spokojenosti.
To říkám pořád, řeknu to i tady, pokud vás to zajímá - jako proč ti Japončíci za těch dvacet nebo kolik let se neobtěžovali najmout nějakého praktika přes uživatelské rozhraní? Když vezmu foťák do ruky, to je jak nějaká Nokia 3310. Dřív mně to ani nepřišlo, ale s postupem času, když vidím já i vy, že to jde jinak, tak mě to neskutečně točí.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JSP070 9. 9. 2015 09:20

Náhodou mal som okrem iných Nokiu 6110 a lepšie menu ako Nokie nemala žiadna iná značka. Predpokladám, že 3310 bola na tom podobne.
Skúsil som s D7100 časy 1/160, 200, 320, 400 na f18, 70, 140, 200, 300 a žiadne zdvojenie či roztrasenie nepozorujem.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 9. 2015 09:21

Zajímavá je úvaha Karla IV, že může jít o problém stabilizace v objektivu, který vyřešil nový fw. Je tu popsáno pár poznatků i o její zpožděné aktivaci ..... ;-)

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 9. 9. 2015 09:22, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 9. 9. 2015 09:22

Ganec: víš co udělej? Pořádně ten foťák chytni tak, aby ho tlumily dlaně oboju rukou (pokud to jde), sedni si k tomu, zafixuj si lokty o opěradlo, vypni stabilizaci a pak foť a máš po roztřesení. Roztřesení závěrkou trápí jen ty, co drží foťák jako slečinka.
No a Ganče, mysli, na testovací čáry ta Bayerova maska celkem stačí pokud to ten algoritmus zvládne, je to geometricky jednoduché a výrobci foťáků se už naučili dělat firmware antialiasingovým způsobem. To je matematika. Na reálných fotografiích je to ale podstatný rozdíl, protože to nejsou jednoduché odhadnutelné obrazce. Někdy si najdi Foveon versus Bayer a uvidíš ten rozdíl na stejně megapixelů i stejným objektivem.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 9. 2015 09:25

Vidím, že také zapomínáš, Foe. :-D :-D

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 9. 9. 2015 09:40

JSP070 píše:Náhodou mal som okrem iných Nokiu 6110 a lepšie menu ako Nokie nemala žiadna iná značka. Predpokladám, že 3310 bola na tom podobne.
Skúsil som s D7100 časy 1/160, 200, 320, 400 na f18, 70, 140, 200, 300 a žiadne zdvojenie či roztrasenie nepozorujem.

Ano, ale to byl rok 1997. Od té doby svět poněkud "odplul do dáli", alespoň co se lidského rozhraní týká. Vždyť si to vezmi: dvě šipky - nahoru a dolu, OK a zpět. Displej s hrozným fontem, pro každou blbinu musíš zabřednout hluboko do menu. Nesmyslné rozdělení na kategorie. Nepoužívané položky si nemůžeš skrýt. Proč se třeba nemůžu pohybovat vpravo ve sloupečku hodnot a nahoru-dolu by skákalo po řádcích a doprava-doleva bych cyklicky měnil hodnoty?
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 9. 9. 2015 09:57

Nepsal Ganec pred lety nejaky navod, jak se foti? Nebylo tam nejake drzeni dvemi prsty a druhou rukou satrani po LCD? Nebo to byl nekdo jiny?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 9. 9. 2015 10:13

Radku já už len čakám, kedy prídu sťažnosti ako je to neostré pri fotení so selfie, hlavne ak s tým mácham okolo seba, jak to nedrží časy 1\500...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 9. 9. 2015 11:19

Ganec píše:Petr Luňák: ostrosť != roztrasenie :pozor ("nerovná sa" .. ak nie si programátor a doteraz si "!=" nepoznal)

Tými ukážkami som ti len názorne predviedol, že "rastr potisku neni dostatecny detail":
- ani to nie je vhodný motív
- ani to nemáš dostatočne ostré (asi kvôli roztraseniu :lol: )

ForeignerOnEarth: čiže preto, že bezzrkadlovky sú malé, musíš zmenšovať zábery z DSLR na polovicu? :hm
Pre tvoju informáciu: nová Sony FE 90mm F2.8 Macro G OSS má na 36M snímači 32 P-Mpix


Ty tve filozoficke uvahy jsou skutecne dechberouci.

Kazdy motiv, kde je nejaky rastr, je plne vyhovujici. Ze ty ses slepej jak patrona, ze mas smejdskej zobrazovac a ze vse, co nenese znamky brutalniho preostreni (viz ta tva "bezkonkurencni" bezkyne) povazujes za neostre, to tu davno vsichni vedi :D

Ovsem pro tu srandu, s jakou teorii jeste dokazes prijit, prihodim cvak z nekvalitniho smejdu:

Obrázek
Obrázek

150mm (+crop) a cas 1/160s. Jestli takhle vypada to strasne roztreseni obrazu, o kterem je nutne psat esej, tak s tim dokazu zit.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 9. 2015 11:20

JSP070 píše:Skúsil som s D7100 časy 1/160, 200, 320, 400 na f18
Na F/18 je kresba natoľko zničená difrakciou, že sa to určite nebude dať rozoznať.

lukas_highenergy.cz píše:To roztřesení je celkem zajímavý téma. Fotil jsem vším možným od Nikonu D70, Canon 400D přes 1D řadu po FF a nikdy jsem teda problém s roztřesením na časech kolem 1/100 neměl
Dnešné foťáky majú takmer 3x väčšiu hustotu pixelov a kvalitnejšie objektívy.
Vtedy sa to ešte nedalo rozpoznať.
lukas_highenergy.cz píše:Ale prostě kolem tý 1/100 mam v podvědomí zafixovaný problém.
Fakt? Ja som si doteraz všímal len časy okolo 1/200s

KarelV. píše:Jinak šurkalovo-gancova teorie o vlivu závěrky je dle mě mimo mísu, spíš se jedná o vadu stabilizace objektivu.
Problém rozdvojení, rozstřesení byl také u objektivu 300/4 VR při časech 1/100 ... 1/250, kde to řešil firmware.
Aj o tom v tom čláku píšem. Ale úplne z opačnej strany.
Citujem sa: "stabilizácia môže ovplyvniť toto rozmazanie. A to aj negatívne, aj pozitívne"
Omnoho pravdepodobnejšie je, že stabilizácia sa bežne využíva aj na vykompenzovanie tohto roztrasenia.
(a teda keď to nespravia dobre, tak sa to prejaví a treba to fixovať, napríklad firmwarom)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 9. 9. 2015 11:33

Pokud nerozumíš sdělení, tak na něj nereaguj, Ganče (viz třeba tvoje reakce na LHE). Pak přestáváš bejt směšnej, ale jsi jen trapnej.
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 9. 9. 2015 11:45

Jako citovat sebe sama, abych podpořil svoje tvrzení, tak to je úplně jiný level, to se můžeme jít všichni klouzat.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 9. 9. 2015 12:13

Ganče, tak tohle je 24 MPx a 1/160 s. Tak mně tady najdi roztřesení:
http://www.tomx.eu/Fotky/Portrety/Portr ... _24MPx.jpg
Máš tam i mihalnice! :-D
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků