Výběr foťáku + objektivů: Canon 700D vs Olympus E-M10 (vs ?)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 8. 2015 16:19

Lotrandor píše:zrcadlovka narozdíl od CSC zaostří i v -4EV
Toto si trošku pletieš: jediné foťáky, ktoré (podľa špecifikácií) zvládajú zaostrovať pri -4EV sú Panasonicy (a možno aj Samsung NX1) .. a to sú bezzrkadlovky.
K tomu sa najlepšie zrkadlovky len blížia.
Aj to len tie drahšie; napríklad takmer všetky APS-C Canony zaostrujú len do -0.5EV.

FotoABC píše:Tak proč jsi mně Ganče ve vlákně o testování D7100 versus OM-D E-M5 II neustále vyčítal, že jsem s bezzrcátkem neměl optimální expozici
Ja som len poznamenal, že si porovnával "zosvetľovanie tieňov" na záberoch s rôznymi expozičnými časmi. No v skutočnosti si tam spravil ešte väčšiu kulehu (o ktorej som zatiaľ ešte nepísal).

Na zábere, ktorý si testoval neexistovala optimálna expozícia: keďže tam bol DR scény väčší ako DR snímača, vždy sa jednalo o kompromis, závislý hlavne na fotografovi.

.Den píše:Obzvlast me zaujal ten Tamron
FYI: je to objektív bez stabilizácie :!:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 8. 2015 16:35

No, nespoliehal by som sa na to, ze papierovych -4EV bude stacit obycajnym -1EV u zrkadloviek. Skusal som neskoro vecer OMD10, ktory ma deklarovane -2EV a prd zaostril :) A to sa mi zda, ze moja K-x, ktora ma deklarovane od 1EV, zvladla lepsie. Takze v tomto som skepticky.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamik99 18. 8. 2015 16:56

.Den píše:Dekuji za prozatim neagresivni diskuzi, i kdyz se ubira trochu jinym smerem. :)

Asi nakonec opravdu vezmu 700D (nebo 100D, kdyby byl vyrazne levnejsi...coz v pripade koupe pouze tela je zatim "jen" o 1900 Kc) a treba casem vymenim telo za 760D, az spadne na rozumnou cenu.

Jen se ted nemuzu rozhodnout pro objektivy (ja vim, jsem hroznej). :) Skoro urcite vezmu Canon 超広角ズームレンズ EF-S10-18mm F4.5-5.6 IS STM APS-C, ale nevim, co "normalniho" k tomu (jeden kus). Mozna proste pro zacatek v setu univerzalni Canon 標準ズームレンズ EF-S18-135mm F3.5-5.6 IS STM APS-C (za 5600) a trochu se s tim pro zacatek naucim, preci jen zrcadlovku kupuju poprve a ultrazoom byl neco jineho. Nebo nemate nekdo zkusenosti s jednim z nize uvedenych? 135 mm mozna ani nepotrebuju, ale zhruba 70-80 by se hodilo.

SIGMA Contemporary 17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM APS-C 884543
TAMRON SP AF28-75mm F2.8 XR Di Full Frame A09E


EFS10-18 je dobrá volba. Vzal bych k němu určitě unevrzální 18-135 STM.
Sigma je možná na první pohled lákavá, ale kusová variabilita je velká a problémy s AF ve spolupráci taky. U Tamronu přijdeš o krátký začátek (nemusí vadit v kombinaci s EFS 10-18).
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod soowa 18. 8. 2015 17:42

V případě touhy po větší světelnosti bych k tomu širokáči volil kombo 24/2.8 a 50/1.8 :-)
Sony α7IV | Laowa 15/2.0 | Sony 20-70/4.0 | Sony 28/2.0 | Sony 35/2.8 | Sony 55/1.8 | Sony 85/1.8 | Samyang 135/1.8
soowa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .Den 18. 8. 2015 22:13

Tak co jsem procetl hromady recenzi, nakonec vybiram mezi
Canon 18-135 STM
a tim
SIGMA Contemporary 17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM APS-C. :)
Nikde jsem zatim nenarazil na nejake zasadni problemy se Sigmou, co se tyce napr. AF apod. Nebylo to napr. u predchoziho modelu (ne-Contemporary)? U Sigmy se mi take hodne libi fotky, ktere jsem zatim nasel na netu, obzvlaste jeji bokeh, i kdyz Canon je taky super za tu cenu.

EDIT: No asi mam vybrano, vezmu zatim spolu s 10-18mm proste 18-135 STM (v setu za 5600), naucim se s tim lip a kdyztak to za nejakych 5000 stejne muzu zase kdykoliv prodat a poridit neco jineho, at uz Sigmu, nebo cokoliv. :)
.Den
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 19. 8. 2015 07:11

Myslim, ze je to dobra volba. A ten 10-18 , ostatne aj 18-135 je lakave dostatocne na to, aby clovek kupil k tomu aj Canon telo :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 8. 2015 07:50

S metabones adaptérom by fungovali aj na Panasonicoch :-)
(síce aj na Olympusoch, ale asi bez AF, kým im Metabones nespraví firmware)
Hoci lepší by naň bol 14-140 objektív (keďže 18-135 má menší zoom a o 80% väčšiu hmotnosť).

Panasonic tu síce každý podceňuje (až ignoruje), ale myslím si, že v súčastnosti majú celkom dobré foťáky (napríklad už teraz zvládajú 4K video), v podstate majú všetko čo by mal správny foťák mať.

Porovnanie rýchlosti AF v LiveView (18-135 STM v porovnaní so seťákom):
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 8. 2015 08:15

Jasne, takovy spravny fotak bez 4k videa, neni spravnym fotakem.

:D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 19. 8. 2015 11:23

Neviem ako je to s minus 4 (2) EV, ale viem jedno, kde mi M-10 už nič nechytá a huntuje, tak ak ponúknem zrkadlovke hranu, tak zaostrí a je to.
Občas je blbé mať oboje, človek to môže rovno porovnať a nemusí prechádzať videá, grafy a reklamné letáky...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 19. 8. 2015 11:29

bob222: to suhlasi cca aj s mojimi skusenostami. Na druhej strane zo skusenosti vieme, ze marketing , ked doda nejake tvrdenie, tak to ma nejako poistene, takze tam bude urcite nejaka finta (v praxi nepouzitelne ako vzdy). Napr. taka, ze pouziju najsvetelnejsi objektiv aky existuje, ostria na malu vzdialenost a pod. Tak by som sa necudoval, kebyze v reale pri rovnakych podmienkach to bude -2EV pre zrkadlo a +1EV pre top CSC :) No ale aspon ma co citovat Ganec, ze ano. Ostatne aj s tym ostrenim to byva tak a s kdecim inym. Cim ale rozhodne netvrdim, ze OMD10 je zly fotak. To ani nahodou, je super.

-- 19. 8. 2015 12:30 --

Petr Luňák píše:Jasne, takovy spravny fotak bez 4k videa, neni spravnym fotakem.

:D

No ved ak mas 4k video, tak fotky z toho uz mozes vyrezavat ? :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 8. 2015 13:05

ltokar píše:to suhlasi cca aj s mojimi skusenostami. Na druhej strane zo skusenosti vieme, ze marketing , ked doda nejake tvrdenie, tak to ma nejako poistene, takze tam bude urcite nejaka finta (v praxi nepouzitelne ako vzdy)
Musíš rozlišovať medzi:
1) marketingom: to čo je napísané napríklad v cenníkoch, napríklad "vždy nádherné fotky"
=> takéto jednoznačné vyjadrenia zvyčajne nemajú žiadnu vypovedaciu hodnotu
2) press releasom: informácie priamo od výrobcu, napríklad: "najrýchlejšie ostrenie {*}"
=> zo skúsenosti viem že týmto informáciám sa zvyčajne dá veriť
(ale treba brať do úvahy aj poznámku pod čiaru {*} a nedomýšľať si to, čo tam nie je napísané)
3) a oficiálnymi špecifikáciami: napríklad "počet záberov"
=> tie podliehajú všeobecne schváleným CIPA štandardom, teda na ne sa dá spoľahnúť najviac
(samozrejme aj tu je dobré vedieť, čo niektoré štandardy znamenajú)

Ohľadom ostrenia (so svetelnými sklami) mám zase trochu inú skúsenosť:
- ak sa mi PEN na prvý krát nechytí, po určení zaostrovacej oblasti už problém nebýva (ako píše bob222)
- rýchlosť zaostrenia na dobrom svetle bola s PEN-om lepšia
- v zlom svetle sa rýchlosť už vyrovnala
- ešte horšom svetle a na nekontrastom motíve (deka) sa už zrkadlovka nechytala, môj PEN ešte áno
=> toto správanie (zdanlivo odporujúce špecifikáciám) si vysvetľujem stabilizáciou (kedže stabilizovaný snímač zároveň stabilizuje aj ostrenie), ktorú pevná DLSR 50-a nemá

Petr Luňák píše: spravny fotak bez 4k videa, neni spravnym fotakem
Panasonicy majú aj 4K photo, teda je s nimi možné spraviť 30 záberov za sekundu (s preostrovaním) 8-D
(čo si myslím že je budúcnosť fotenia športu, keďže toľko zrkadlovky nikdy nezvládnu a zároveň ukladať toľko záberov za sekundu by bol už značný problém pre rýchlosť zápisu na kartu)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 8. 2015 14:15

Musíš rozlišovať medzi:
1) marketingom: to čo je napísané napríklad v cenníkoch, napríklad "vždy nádherné fotky"
=> takéto jednoznačné vyjadrenia zvyčajne nemajú žiadnu vypovedaciu hodnotu


Ano, to je presne to co robis ty. Ziadne pouzitelne informacie, ale vyjadrenia jednoznacne :) Toz je mimoriadne vtipne, ze niekto, kto to zamerne pouziva poucuje niekoho, kto sa proti tomu postavi. To je take .. Goebbels by bol hrdy na takych ziakov :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod .Den 1. 9. 2015 00:34

O nejake pekne a ne prehnane drahe -cestovni- brasne na 700D + 18-135mm STM + 10-18mm STM byste nahodou nevedeli? :) Vim, ze staci zajit do obchodu a vyzkouset, ale treba jsou nejake znacky popularni, vubec netusim. Tahal bych to hlavne na turisticke cesty.
.Den
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 1. 9. 2015 05:36

Asi nejmenší do čeho to vleze je Lowepro messenger 100; pak jsou ještě v této řadě i větší modely. Já mám prostřední 150 a vyhovuje mi rychlý přístup.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod .Den 1. 9. 2015 11:35

Dekuji moc, podivam se na ne :)
.Den
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků