nový Pentax vs K5 ?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod VladexAndroid 10. 7. 2015 21:53

Ahoj, rád bych udělal upgrade na Pentaxu, máme Samsung GX10 = ciž je kopie Pentax K10D,
nyní jsem našetřil něco ale na tělo mám cca 6 tisíc korun,
chtěl bych vědět jesteli Pentax K5 (ne 2 a ne 2S) bude pro mě i tak dostačující upgrade z toho Samsunga GX 10, či bych neměl jen koupit objektiv Tamron 17-50 2.8, jenž jsem si vyhlédl, mám tam kit Schneider-Kreuznach 18-55,
uvařoval jsem ještě o Pentaxu 16-45 f4, ale u tohoto objektivu mi vadí nízká světelnost f4, to nemohu akceptovat je to příliš tmavé, asi bych stejně vždy clonil 2x-3x, toto pravidlo jsem se naučil a to by bylo tmavé, nicméně nemá jej někdo ?
proto bych se rozhodl nakoupit něco od Tamronu nebo jiné ,3rd. p. lens"

v budoucnu bych pak zakoupil Pentax K-3, který má prý hdr, sledování hvězd při dlouhé expozici, RGB 100% image složený ze 3 snímků a podobné další funkce, myslim, že Pentax K-5 má jen HDR, ale jeho rozlišení a dynamický rozsah by mi vyhovovval, i když je to stará mašina, alespoň podle srovnávacích testů a parametrů, můžete mi to kdyžtak potvrdit ?

Děkuji
VladexAndroid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 7. 2015 22:21

VladexAndroid píše:uvařoval jsem ještě o Pentaxu 16-45 f4, ale u tohoto objektivu mi vadí nízká světelnost f4, to nemohu akceptovat je to příliš tmavé, asi bych stejně vždy clonil 2x-3x, toto pravidlo jsem se naučil a to by bylo tmavé


Muzes tohle napsat nejak srozumitelneji? Protoze zatim to vyzniva tak, ze si myslis, ze kdyz zaclonis svetelnejsi objektiv, tak budes na tom lepe, nez kdyz zaclonis na stejnou hodnotu objektiv mene svetelny :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 10. 7. 2015 22:28

ja to chapu tak, ze kdyz ma 2,8 zoom a zacloni o dve clony, tak ma 5,6, kdyz zacloni o dve f4 zoom, tak ma f8 :D kazdopadne je to zvlastni :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VladexAndroid 10. 7. 2015 22:43

když zacloním objektiv, tak bude menší zkreslení a menší hodnota aberace a vinětace, ne ?
dělám to doufám tak správně ?
u mého objektivu to alespoň tak bylo a bylo to i ostřejší
VladexAndroid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 7. 2015 22:57

Asi 's to nepopsal správně, pokud zacloníš, nemůžeš mít tmavou fotku, protože automatika sama prodlouží čas expozice, případně zvýší hodnotu ISO.
Mezi navrženými objektivy bych vybíral spíše podle ceny. Ale klidně ještě zůstaň u toho Schneidera a penízky ulož pro budoucno. :-)
Ono pravidlo dvou tří clon říká, že fotíš v oblasti nejlepší kresby objektivu, v t. zv. zlatém okně. Pokud ovšem nehodláš dělat tisky větší, než a4, tak foť klidně i bez zaclonění. Rozsah obou vad můžeš přece sám posoudit, když jeden a ten samý motiv vyfotíš při různých clonách. :-)
K-5 bude samozřejmě výraznější posun a do K-3 bych se nijak úsilovně zatím nehrnul. K-5 určitě vyhoví. :-)

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 10. 7. 2015 22:57, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 7. 2015 22:57

Tak pricloneny objektiv je obvykle opticky lepsi, zalezi co je tvurcim zamerem, respektive jestli nam jde vzdy o lepsi kresbu a nizsi aberaci, nebo preferujeme vice rozostreny bokeh napriklad.
Ale o to mi neslo, ja jsem proste nepobral tu logiku cloneni, ale asi to je tak, jako pise qwerts :)
Ten prastary setak 18-55 nebude zadna slava, kvalitni svetelny objektiv udela jiste vic parady, nez nove telo, byt rozdil sumu na vyssi citlivosti bude nemaly. Ten GX10 ma jeste CCD, ze?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VladexAndroid 11. 7. 2015 02:25

ano přesně tak nějak jsem to myslel - dovolí li to situace a nechci hloubu ostrosti vyzdvihnout, tak přicloním, aby byla kresba lepší

a u objektivu který má 16-45 f4 je podle mě problém s tim, že možná je opticky lepší, ale je to f4 na 16mm, takže se mi zdá že už tak by byl pro mne příliš pomalý a bokeh by byl na f4 asi nevýrazný, protože o něm uvažovat nebudu, tak bych rád věděl jestli ho někdo z vás potkal, abyste mi vyvrátili/ potvrdii, jestli si to myslím správně a udělám dobře když vezmu Tamron 17-50,
anebo jestli má nějaká pozitiva,
zase na druhou stranu je to originál Pentax a Tarmony/Sigmy tak se řiká že jejich ..f2.8" spíše odpovídá o 1 clonu většímu číslu, ve srovnání s Nikony/Canony, alespoň jsem to tady párkrát četl,
( http://www.dpreview.com/lensreviews/pentax_16-45_4_p15 )

a první část je o tom jestli je Pentax K5 (verze s AA filtrem) výrazný posun oproti GX10 (Pentax k10D), jenž má ccd 10,2 megapixelový čip - nutno podotknout že na nějakou neostrost, nebo zdánlivě nízké rozlišení na dnešní dobu si já u něj nestěžuji, K5 jsem již měl minulý rok v ruce a přišel mi dobrý, ohledně vytahování detailů z jeho CMOS senzoru ve srovnání s CCD v Samsung GX10 nemohu soudit, to je jiné (něco je lepší, něco horší), vysokým ISO se vyhýbám,
stabilizátor byl jednoznačně lepší
VladexAndroid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 11. 7. 2015 08:54

Co jsem napsal o objektivech jsem napsal proto, že jsem měl oba. V rychlosti jsou srovnatelné a pokud ti nejde o focení hloubky ostrosti, řídil bych se cenou. Tedy bral bych ten levnější, případně 16-45/4. Jeho menší světelnost bohatě vyrovná schopnost těla K-5 používat vyšší hodnoty citlivosti, kterým už není nutné se tolik vyhýbat.

Nad čipem GX10 bych nos neohrnoval, ale tělo K-5 má daleko větší možnosti, už jen v dynamickém rozsahu, rychlé serii, HDR, mikroadjustmentu, násobné expozici a jiných, takže tam je to vcelku jednoznačné. Myslím, že i možnosti P - programu jsou širší, takže ta investice bude i z dlouhodobějšího hlediska celkem rozumná a nepotáhne tě to tak rychle k nákupu těla dalšího.
(Měl jsem K-10 i K-5 :-) )

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VladexAndroid 11. 7. 2015 16:59

a daji se objektivem 16-45 fotit portréty ?
aby to aspoň nějak vypadalo, amaterské . . to je to, čeho se bojím nejmíň,
Tamrony se daji pak použít na makrofoto celkem obstojně

tak asi koupim definitivně K5, K5 2(s) nekoupim, radši objektiv místo tohoto, vyšší ostrost, kterou má ožulim, bohatě mi to asi bude stačit a pak v budoucnu někdy koupim rovnou K3
VladexAndroid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 7. 2015 19:34

Proc by nedaly, kdyz to nebude o male DOF? Ja bych si ale na portret sklo s parametry 70mm/f6.0 dobrovolne nevzal.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 11. 7. 2015 22:23

Tamron 17-50 by som videl tak od 200e (skor za 250e)
Pentax K5 sa asi realne predava za 400e (zazrak by bol za 350e)

mal som K100Dsuper,K20D,K5,K5IIs,K3.

rozdiel medzi K10D (10Mpx CCD) a K5 (16Mpx Sony CMOS) si si vyskusal, dyn.rozsah je uplne inde pri K5.

-mal som 16-45/4, na krajinu slusny pri clone f11, na reportaz mal dost makke rohy aj na f5,6. ten pentax 16-45/4 som kupil ako nahradu za setak 18-55 co mas ty a hned pri prvej fotke som videl o kus lepsie vykreslovanie (rozlisovaciu schopnost) toho 16-45/4
-mal som aj Sigmu 17-50/2,8EX DC HSM OS (teraz stoji okolo 400e,ak ju dokazes zohnat),v podstate je opticky podobna Tamronu 17-50, ale mechanicky je to o triedu vyssie a hlavne v protisvetle Sigma nerobi take tazko retusovatelne odlesky a nestraca kontrast ako Tamron. Tamron je fajn teda kvôli cene a ostrosti aj na f2,8, kde bola tak isto ostra aj Sigma.

K5IIs - oproti K5 bolo vidno viac (skor ostrejsie) detaily akurát tak pri zvacseni na monitore v 1:1, resp. pri K5IIs som nemusel celkovo tak fotku doostrovat ako z K5
K3 - zlozenie obrazu sa mi pacilo menej ako z 16Mpx snimaca v K5 fotakoch, ono tych 24Mpx pri rovnakej ploche snimaca sa musi dako prejavit, najskôr asi softvérovou upravou priamo po vycitani dat vo fotaku

chvilu som fotil s pozicanym Nikonom D60 (ma ten isty snimac co mas v K10D) a dal som na to lepsie skla - Nikkor 20/1,8G AF-S a Nikkor 85/1,8G AF-S a ked som nedvihal ISO, tak obraz bol fakt pekny (CCD).

pre celkovy pomer vykon/cena by som asi ale isiel do tej K5, ak ju zozenies v slusnom stave za dobru cenu.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VladexAndroid 12. 7. 2015 20:58

a teď zbývá ještě poradit jestli koupit použitý K5 anebo K-30 , K-50 , či K-500
jak jsem se díval, tak by to +- bylo podobné, obrazová kvalita také a Pentax je má prý všechny utěsněné výborně proti pronikání vody, vlhkosti, prachu a písku

náhodou tuto funkci z K3 II. má nějaký jiný Pentax ?
https://www.youtube.com/watch?v=jpWidlWHH10
Astro-tracker
VladexAndroid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 12. 7. 2015 22:50

Pokud bude použitý K+5 z důvěryhodného zdroje, tedy ten. K-500 bych spíše s ohledem na cenu. Chybí mu probleskující červený čtvereček v místě aktivního ostřícího bodu a tento je nutné si pamatovat.

Všechny tyto modely ke sledování hvězd potřebují dokoupit - http://www.vkfoto.cz/pentax-o-gps1-gps-modul/ Tedy se prodraží. Tento systém má vestavěný pouze K-3II. Ovšem chybí mu vestavěný blesk.

Stejně tak k možnosti dálkového ovládání pomocí mobilu a připojení k WIFI potřebují dokoupit tuto SD kartu - http://www.vkfoto.cz/pametove-karty-fle ... x-flucard/ :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 12. 7. 2015 22:55

Pentax K5:
+ viac hw tlacidiel
+ stavovy display
+ 14bit RAW
+ dokupenie battery gripu
+ zavierka 1/8000s
+ obrazovy procesor PrimeII - ISO 80-51200
- AF modul Safox IX+ (vela odpadu s FA50/1,4 a DA*55/1,4SDM na f1,4)

Pentax K30/K50:
+ AF modul Safox IXi+ (skla s f1,4 slapu ovela lepsie,odpadu je minimalne)
- obrazovy procesor PrimeM - ISO 100-51200 (pri K30 iba do 25600)
- bez stavového displaya (pokial si clovek nepamata nastavenia po hmate,stale rozsvecuje zadny display a dava oko dolu z hladacika)
- 12bit RAW (pri urcitych upravach moze vzniknut posterizacia v prechodoch,niekto sa s tym ani nikdy nestretol)
- bez battery gripu (pre niekoho sa potom horsie drzi fotak,zvlast na vysku,alebo s tazkymi sklami)
- zavierka 1/6000s (pri slnecnom dni pri f1,4 to moze byt malo,stava sa,riesenie je dat filter na objektiv-mozes si vyrobit dalsie odlesky)

Pentax K500 - zabudni, je to osekane telo a za vela penazi

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
K50 sa mi vôbec nepaci, vyzera ako hracka
K30 posobi naopak zaujimavo, dravo, sportovo
K5 je klasika v drzani aj v ovladani (nic nie je osekane)

ps: K5/K30/K50 maju rovnaky hladacik so zvacsenim 0,92x, su utesnene voci striekajúcej vode a prachu (nie vodotesne!), rovnaky 16Mpx Sony CMOS snimac (namerane rozdiely napr.na DxO su minimalne ale su - ISO 1120 (K30/K50) vs ISO 1162(K5) a dyn.rozsah 13EV (K30/K50) vs 14,1EV (K5), ale nie rovnaky obrazovy procesor (12bit RAW vs 14bit RAW).

O-GPS1 na sledovanie hviezd posunom snimaca si musis dokupit na kazdy fotak ako pridavne zariadenie, jedine K3-II ho ma zabudovany.

mal som/fotil som s vacsinou Pentax tiel hlavne od doby K5. jediny viditelnejsi pokrok (pre mna) je az K3, polepsili kus AF modul ze dali 27AF bodov a su mensie - presnejsie zaostrim a lepsie naprogramovali automaticke pTTL na externe blesky - uz nerobi necakane prepaly blesk pri foteni pri nastaveni AutoISO nad ISO-1600 a v poslednom rade kultivovali cervenu farbu (nestriela uz tak do oci aj vdaka PrimeIII a 86000 pixel RGB sensoru)

v konecnom dosledku 16Mpx Pentaxy (od K5 az po K500) urobia rovnako dobru fotku, clovek si jedine musi vybrat kompromis v dizajne/drzani a ovladani a kolko chce v tom utopit penazi :)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VladexAndroid 14. 7. 2015 00:27

ok díky moc vyčerpávající odpověď, foták také bude držet otec, škoda že to nevapadá jako staré analogové Pentaxy (tak vypdaá Nikon Df nebo stříbrná varianta Olympuse OMD5)

objektiv bude Tamron 17-50 nebo 28-75; píše bude rozhodovat jak moc dobrá bude cena a konkrétní prodejce na ebayi, která nabídka bude výhodnější, dám šanci nyní spíš Tamronu a né Sigmě (17-50)

koukám že mezi objektivy Pentaxu není moc dobrý výběr, v budoucnu bude přechod na něco lepšího, nyní tam nemají moc dobrý světelný zoom, resp to co mají nyní je nepřijatelné,
možná pak nákup 16-85 + jeden pevný, až se s tim Tamronem zapracujem a pošlu jej dál
někomu v rodině (to bude příští rok)

a pak nákup Pentaxu K3 II, ten ,,star modul" prý to sleduje hvězdy a pohybuje snímačem, takže hvězdy nejsou tak rozmazané při dlouhých expozicích,
jestli existuje nějaké podobné zařízení co se dokupuje, tak to bych také rád věděl, ale užiju to tak 2-3x v roce . . díky

o Pentaxu da 16-50 2.8 jsem slysel ze neni dobry, je jen svetelny a je to asi klon Tokiny(stare)
VladexAndroid
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků