PC pro praci v PS a Lightroom

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davierm 28. 8. 2014 18:06

Já mám SSD disk a 8GB RAM a je mi to dostatečné pro RAWy z Nikon D7100. Používám Lightroom 5 a PS CC. Jinak procesor mám jen Core2Duo a ani mě to moc neomezuje. Zaručeně nějvětší a nejlepší upgrade, jaký jsem kdy udělal a který byl velmi znát byl právě upgrade klasického disku za SSD.

Mám tedy Mac, ale myslím, že to bude podobné, pokud mám otevřenou fotku v PS a spuštěný Lightroom (plus tedy prohlížeč apod), tak se pohybuji okolo 6 GB zabrané RAM.
Davierm
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 28. 8. 2014 18:15

A jak velký je ten Neff vs RAW z fuji? Já jen že Neff je relativně malý a tak i kopírování zabere méně času.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 28. 8. 2014 18:44

Big. T: Tak bych se vykašlal na ty smart previews při importu a pokud je chceš, tak je vytvořit někdy potom, kdy to nebude zdržovat. A doufat, že Adobe někdy vylepší podporu rawu Fuji.
Ono pokud nemáš fotky na externím zařízení, tak pro ty smart previews nevidím moc důvod.

RAF z X-E1 - 26 MB, je to podobný.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Big.T 28. 8. 2014 18:52

No prave ze fotky mam na externim disku, ale zrejme to budu muset prehodnotit.
Big.T
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Reno.Raines 20. 9. 2014 22:58

ve starem ntb Dell 1330 mam 2 GB a je to znat, 4 gb na 32 bit Win 7 ok, pokud mate 64bit a chcete nejak moc, tak asi take ok, mozna upgrade na 8 GB Ram bych doporucil pri dnesnich cenach, Adobe pry si hodne rozumi s grafikama Nvidia, ale pri rychlejsi m cpu to nereste, ten cpu nevim no, srovnejte to s Core i5 Sandy Bridge, to mam ja ve stolnim, absolutne neni problem, spise me ,,brzdi hdd" pri zapisovani, kopirovani, ukladani fotek
Reno.Raines
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JSP070 3. 4. 2015 19:44

Prosim vas o vysvetlenie. Uvazujem nad kupou PC, z priestorovych dovodov to bude AIO. Potrebujem spracovavat raw cca. 30 MB v Capture NX-D a tif velke vyse 100 MB v Zoneri. Ak som to spravne pochopil, graficka karta je najmenej dolezita a procesor najviac. Jasne mam v tom, ze to bude IPS, min. 8GB RAM a 7200 rpm HDD.
Nemam jasno v dvoch veciach.
1. Je citelny rozdiel medzi obycajnym HDD a hybridom s 8GB SSD pri nacitavani fotiek do editora a ich uprave?
2. Na co pozerat pri vybere procesora? Ked porovnam Intel Core i5 4590T vs i3 4150, tak sa mi zda vykon porovnatelny. Cena i5 je ale takmer dvojnasobna.Ma zmysel zaplatit 150 € za drahsi PC s i5?
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4 ... re-i3-4150
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.No64 7. 4. 2015 00:50

AIO nebrat ani omylem to jsou podle me sunty, postavte si nejaky sam, pred casem bylo na Zive velky test monitoru, dneska sezenete za 15 tisic (s dph) IPS, 27", 4K mnt, coz je super, klidne staci i IPS, 24" a 1080p
ja jsem si vzdycky sestavil stolni pc sam, tak si nekoho najdete co to stavi, nebo kupte nejakou hotovou sestavu, nebo zajdete do neceho jako CZC, ale u hotovych sestav vetsinou davaji nekvalitni chlazeni, ram, motherboardy a zdroje, nekdy i skrine
a bral bych SSD, grafika neni dulezita ale nejaka herni Nvidia se hodi a Photoshopy s ni spolupracuji a pry to podava lepsi barvy nez ATi=AMD a Intel integrovane, Intelacka bude jinak i primo v tom Intel cipu, mam ve svem stolnim pc intel i5 2500K, pretaktovatelnej, koupeno na Ebay, pred vice nez 3mi lety, za cca 6 tehdejsich tisic, vlastne i dnes to prekonava ty nejlepsi cpu od AMD a Intelu, osobne bych nebral pc s horsim cpu nez je tento, ram staci i 4 GB, ale s ohledem na ceny, programy, dalsi vyuziti pc a nove os systemy bych doporucoval vzit jakykoliv kit se 16 GB ram, jedno jakou rychlost, staci i 1333 DDR3, mozna nejaky Adata, Corsair s hlinikovym chladicem na sobe,
disk SSD alespon na system a programy, staci klide i 5 let stary, 80 GB, neresit rychlosti, na os a Photoshop neni dulezite, dulezite jsou jeho pristupove doby, dnes se daji sehnat relativne jeste levne a nove s kapacitou 250 GB, na fotky to asi stacit nebude, ale bude to stacit na iport, vytrideni, upravy + final export fotek a pak pote presu do archivu na nejakem magnetickem disku s kapacitou 2-3 TB, Samsung, Seagata, WD vsecky zhruba stejne kvalitni . . u SSD se nedoporucuje nakup OCZ disku
kalibracni sonda na kalibraci i jinak dobreho noveho IPS displej, doporucena alespon si pujcit po koupi (technicky vzato na fotky s Core i3, z nejnovejsi rady Intel nebude problem, ani nebude s kancelarskym cpu s nazvem ,,Pentium" ci ,,Celeron" = trosku horsi nez i3)
s novou grafikou je mozno spojit vykon grafiky + cpu na strih a export videa + upravy v Photoshopu, ale na fotky krome panoramat 360° to neni nutne)
Dr.No64
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 4. 2015 16:25

JSP070,
také jsem si vždy PC stavěl sám. Není to nic těžkého a lepší IT obchody případně nabízejí sestavení PC za poplatek. Tipy na volbu komponent zveřejňují některé weby, např ddworld.cz, takže se i amatér celkem snadno zorientuje, jak málo vlastně potřebuje. Nicméně je fakt, že domácí stavba už nemusí být tak výhodná jako dřív, protože hotové sestavy od velkých výrobců bývají dnes celkem za levno nebo v akcích. Úspora se projeví spíš v případě výkonných sestav (protože si např koupíš dobrou desku a zdroj, takže ti neodejde v prvním roce) nebo časem při upgradu, kdy budeš měnit jen zastaralé komponenty.
AIO - má být all in one? Já osobně bych se takovému řešení vyhnul a raději bych koupil notebook plus externí monitor nebo desktop v malé skříni + monitor. AIO není mobilní jako notebook ani rozšiřitelný jako desktop. Fotky vyžadují hodně místa na disku, časem nebude jeden disk stačit. Do skříňového PC přikoupíš úložiště a je. K AIO nebo notebooku budeš potřebovat externí úložiště - ideálně domácí server. Externí disky nejsou pohodlné řešení, když chceš mít fotky kdykoli přístupné, hodí se spíš na zálohu.
K otázkám
1) Není. Těch 8 GB SSD bude využito hlavně na systém nebo často spouštěné aplikace.
2) Mezi i3 a i5 bych neváhal a šel pro i5 kvůli budoucnosti. Podobné výsledky u některých grafických softů můžou souviset s nedobrou optimalizací na vícejádrové procesory, což se časem bude lepšit. Intel čipy například dnes mají lepší výkon na jádro než AMD FX, ale v optimalizovaných aplikacích jsou 6-8 jádrové AMD procesory výkonnější než Intelácké 4jádrové i5 s hyperthredingem. Nové Windows 10 by měly mít také daleko lepší podporu vícejádrových procesorů než dosud, takže se určitě do budoucna víc jader vyplatí.
Jinak tedy z vlastní praxe s LR5. Hrdlo láhve je vždycky hlavně v načítání a ukládání fotek z HDD - mám momentálně 2 TB Seagate. Reakce na táhla v LR jsou prakticky instatní i na obstarožním AMD Athlon X4 II, na 2,8 GHz a s 8 GB RAM. Zpomalení je jen u náročnějších úprav jako odšum nebo v pluginech Google-Nik.
Čili moje rada na závěr - desktop PC za cca 15-20 tisíc se 120-240 GB SSD na systém a programy, 2-3 GB HDD na fotky, 8 GB RAM, i5 nebo FX 6xxx, 8xxx, grafika je na tobě. Displej IPS nebo VA technologie. Pokud netrváš na absolutní přesnosti, vyhoví nějaké HP, Fujitsu apod.

-- 7. 4. 2015 17:28 --

...upravuju 16 mpixelové rawy z Nikonu a Fujifilmu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JSP070 8. 4. 2015 20:15

Asi zostanem zatial u ntb a pozriem sa po slusnejsom monitore. Mam i5 a Capture NX-D na tom nie je ziadny rychlik ale funguje. Myslel som, ze hlavny dovod je 5400 rpm HDD. Lacnym AIO bym som si asi nepomohol. Iba ak obetovat peniaze na nejaky Mac.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 4. 2015 21:09

Notebook s i5, pokud to není top model, bude pravděpodobně o poznání pomalejší než běžný desktop s i5. Důvodem jsou pomalejší mobilní paměti i podtaktovaný mobilní procesor, krom toho se u notebooků šetří na kdečem, takže mizerná deska a její součásti také můžou hrát roli stejně jako přehřívání. Nicméně u notebooku se vyplatí upgradnout disk - vyměnit za SSD, klidně i levný model 250 GB, třeba Crucial MX100 za necelé 3 tisíce Kč. Další možností je nahradit CD mechaniku druhým diskem = starý HDD přesunout do slotu po CD mechanice a používat ho jako úložiště fotek, na uvolněné místo po HDD koupit SSD disk a přesunout na něj systém a programy. Už to, že oddělíš úložiště fotek a systém + programy, ti zrychlí práci s fotkami - načítání i ukládání.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 8. 4. 2015 21:46

Jestli někam rozhodně nechodit pro radu, tak je to ddworld.cz
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JSP070 9. 4. 2015 07:06

JJ. Musim pozriet co sa da v ntb vymenit za rozumny peniaz pripadne pretaktovat procesor. V starom som mal volny slot na dalsi hdd, pozriem ci aj teraz nemam.
Nepaci sa mi ani to riesenie s dvomi grafickymi kartami. Integrovana v procesore sa neda vypnut, iba sa da priradit ktory program vyuziva aku grafiku.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 9. 4. 2015 08:48

Jak už tu někdo psal, každý notebook neskutečně ožije tím, že se vymění HDD za SSD. Na SSD se nevyplatí zbytečně šetřit ani nemá smysl zbytečně utrácet. Osobně bych se vykašlal na pekelné teoretické rychlosti SF řadičů a nespolehlivé firmwary a šel po spolehlivosti a jistotě, ač trošku pomalejší.
Loni nebo předloni jsem si pořídil intel 520 (nebo 530, už nevím) a s rychlostí a spolehlivostí nemám problém. Popravdě jsem ani nepoznal rozdíl mezi letitým Kingston V 128GB a tím intelem 520? 256GB a to na obou byl úplně stejný obraz disku, převedený přes Carbon Copy Cloner.
Procesor v notebooku bych nepřetaktovával. Jednak na to napájecí kaskáda nemusí být stavěná (spíš bych řekl, že není) a chladicí okruh taky ne a spíš než co jiného začně procesor throttlovat a výkon se ti zase sníží.
V procesoru integrovaná grafika možná nejde vypnout kvůli tomu, že přes ni ta dedikovaná grafika posílá obraz do monitoru. Na některých systémech to tak je.
Třeba na MacBooku Pro 2010 se po aktivaci diskrétní grafiky ta integrovaná uplně vypne.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JSP070 9. 4. 2015 10:19

Dik za rady. Skusim ten SSD namiesto DVD mechaniky.
Riesit to cez externy SSD a USB 3 by nebolo vhodne? Ze by som fotky upravoval na nom.
JSP070
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků