Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod AndrewJ 26. 3. 2015 10:28

Dotykový displej je super věc. Moc mi chybí na mém Coolpixu A. Využíval bych jej pro rychlé zvolení ostřícího bodu (nebo spíš oblasti).

A stejný problém jsem měl při testování FUJI X-M1. Tam bych jej užil též.
AndrewJ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 26. 3. 2015 10:58

Displej mam upatlany od nosu, takze dalsi upatlani uz nehraje roli
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 26. 3. 2015 12:06

Podle toho Dolgorova výčtu se skoro zdá, že mu Ganec poznámkou o X-T1 šlápl na bebí ... :)

dadajax - když potřebuješ rychle vybrat místo zaostření nebo pro zvětšení náhledu, je dotykáč sakra užitečná věc. Zkus si to někde křížovym voličem... hlavně v případě zvětšenýho náhledu je to fakt oser.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 3. 2015 12:11

T-Lama, bez obav, X-T1 nemám ani neplánuju. Jen jsem s ním fotil, má ho kamarád. Mně jen přijde jako nebetyčná blbost tvrdit, že X-T1 dělá CsC ostudu. Ostatní CsC mají taky nedostatky jen jiné a některé daleko větší.

-- 26. 3. 2015 12:16 --

Já kvůli tomu zatím zůstávám u zrcadlovky, a jeden postarší model CsC mám na kolo a jiné vhodné příležitosti. Ne náhodou je to X-E1 s 18-55/2,8-4. Za 15tisíc nejlepší poměr cena/obrazový výkon a ergonomie v CsC světě. Že je pomalý a má plnp dalších nedostatků, mi v tomhle případě nevadí. Na to mám přeci DSLR.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 26. 3. 2015 12:20

Kdybych si mel koupit nejakou CSC, byla by to prave XT-1. Ten obrovsky hledacek je pekelne navykovej a s ovladanim jsem teda problem nemel.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 26. 3. 2015 13:15

Pokud někomu vyhovuje - a fotí přes displej, je dotyk bezkonkurenčně pro výběr ostřícího bodu nejrychlejší. Jen se obávám, že právě focení podle displeje se pro rychlou práci (jak ostatně zmiňuje F-ABC) přiliš nehodí. Nicméně jsou chvíle, kdy dotyku tuto pohotovost nelze upřít.
Na druhou stranu - jsou chvíle, kdy nelze focení podle displeje použít vůbec, například v patnácté řadě hlediště nějakého divadla. Tam nejde, kromě tichého přístroje s palačinkou, použít nic. :-)
IMGP3228-3.jpg
Výřez ze 70/2,4 :-) :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 3. 2015 13:47

Dolgor: to je síce pekné, čo si napísal, no sú to vlastne dôvody, kvôli ktorým sa niektorí vôbec odhodlajú bezzrkadlovky vyskúšať, viď:
Petr Luňák píše:Kdybych si mel koupit nejakou CSC, byla by to prave XT-1


No problém FujiFilm-u je, že u nich je problematická "základná funkcionalita" a nemajú ešte vyriešené "problémy", ktoré ostatní výrobcovia už dávno vyriešili. Vyzerajú to síce len ako drobnosti (slabý Low light AF, žiaden dotykový displej, pomalé objektívy, najhoršie video, takmer 2x pomalšie nabieha ako môj EP5), no práve tie dokážu dokonale odplašiť od celého systému.

A toto snáď nemyslia vážne: čakať 2 sekundy po spravení záberu?

(myslel som si, že len Canony majú taký nepoužiteľný blackout)

-- 26. 3. 2015 13:51 --

Nečudujem sa, že EOSHD napísal:
"The downgrade worked by giving me a more responsive way to capture moments"

-- 26. 3. 2015 14:06 --

dadajax: je normálne že neoceňuješ dotykové ovládanie .. keď som si ho prvý krát vyskúšal, až taký WAU to na mňa nespravilo (keďže E-P3 mala omnoho viac vecí vylepšených, ktoré ma dovtedy trápili).
No keď som po dlhej dobe schytil do rúk E-P1 (ktorá ho nemá) a cítil sa ako v dobe kamennej, až vtedy som si uvedomil aká je to perfektná vecička.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blacksquare 26. 3. 2015 14:07

Ganče, ty mi fakt zdáš. Už střílíš i do "vlastních" řad?

A s tím blackoutem, to myslíš vážně? Najdeš jedno 3 roky starý video, kde fotí bez SD karty, a děláš z toho haloo?

Tady máš jiné staré video:



Jinak výběr ostřícího bodu dotykem jsem používal hlavně na Panasu G5, kde to fungovalo i při používaní hledáčku. Jen trochu překážel nos (dalo se řešit vyklopením displeje).
Když jsem pak měl v ruce GX7, tak tam to bylo díky vyosenému hledáčku mnohem příjemnější a rychlejsí práci se zaostřovacím bodem jsem ještě nezažil.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 26. 3. 2015 14:37

Ganec píše:No problém FujiFilm-u je, že u nich je problematická "základná funkcionalita" a nemajú ešte vyriešené "problémy", ktoré ostatní výrobcovia už dávno vyriešili. Vyzerajú to síce len ako drobnosti (slabý Low light AF, žiaden dotykový displej, pomalé objektívy, najhoršie video, takmer 2x pomalšie nabieha ako môj EP5), no práve tie dokážu dokonale odplašiť od celého systému.


XT1 ostrila ve svetelnych podminkach Megapixelu okamzite bez vahani, narozdil od cukaciho vahaciho EM10 a to byl na Fuji nasazeny mene svetelny setak, zatimco na OMD jsem mel ten uzasnej "f2.8" zoom. Takze tolik k tem tvym "problemum" Fuji :D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 3. 2015 23:55

Petr Luňák: to nie sú "moje problémy", ja len citujem výčitky ostatných voči FujiFilmu.
Oni tie vymenované výhody asi v praxi veľa nezavážia, keď ich dokážu zneutralizovať (alebo dokonca prehlušiť) "drobnosti" na ktoré sa zrkadlovkári sťažujú (a ktoré ja osobne vôbec nezažívam, naopak, vnímam ich teraz už skôr u zrkadloviek).

Mimochodom, keď spomínaš "mene svetelny setak" => tak podľa reakcií je to jedno z mála svižných skiel čo Fuji má (ďalšia je 14-ka F2.8 ).
Zacitujem z imaging-resources
All timing performed with the Fujinon XF 18-55 .. We did however find that the lens used made quite a difference. With the Fujinon 35mm f/1.4 prime lens for example, we got much slower results (0.417 second in Single Area AF mode and 0.566 second in Multi Area).

Problém s Fuji je možno ten, že keď si už niekto kúpi X-T1, zrejme si kúpi aj spomínanú 35-ku. A tu určite nastáva sklamanie :-(
{pre predstavu: len samotná reakcia na spúšť je s ním asi 3x pomalšia ako so seťákom}

Píše o tom aj EOSHD:
Autofocus on the fast Fuji primes is dreadfully unreliable and slow for anything but static objects in glorious sunshine. The moment the light is anything less than perfect and anything moves, you are up Fuji creek without a paddle.

Dolgor píše:X-E1 s 18-55/2,8-4. Za 15tisíc nejlepší poměr cena/obrazový výkon a ergonomie v CsC světě.
O ergonómii FujiFilmu napísal EOSHD toto:
The ergonomics are actually dreadful for getting a shot manually vs the cheapest of DSLRs. It feels like you’re setting a mechanical system with lots of individual dials and levers, rather than ‘two swipes of the finger and you’re done’.

Asi netušíš o čom ergonómia v skutočnosti je, keď si myslíš, že Fuji ju má najlepšiu...
S mojím E-P5 je to presne ako píše: ani do menu nechodím, všetky podstatné nastavenia mám na dosah palca

-- 27. 3. 2015 00:10 --

blacksquare: v skutočnosti mám FujiFilm rád - mal som Fuji F50FD a som za to vďačný, lebo ma o fotení naučila hodne - ale ich posledné foťáky už začínajú trpieť canonitídou :-(
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 3. 2015 01:18

Takze co napise nejaky EOSHD je svate, zarucene objektivni a pravdive. Bezva :D
Zvlastni, ja s ovladanim XT1 problem nemel, vse je logicke, jasne uz od pohledu. O DSLR znacky Canon to rict ale nemuzu, suverene nejmene prehledne menu (grafika), co jsem kdy na fotaku videl. V tesnem zavesu je hned Pentax.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 27. 3. 2015 07:07

To je vtipny, ja povazuju menu vyssich Canonu za suverenne nejprehlednejsi, nejhorsi je asi Olympus :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 3. 2015 07:10

Petr: Viděl jsi novější menu Sony? Myslím, žeby taky bodovali :-)
Jinak, o Canonech asi tolik - alespoň se to neustále nemění, takže se to stačí naučit jednou, což je dost důležité. Mně na jakémkoliv menu nejspolehlivěji rozhodí český překlad. Třeba v tátově X30 lze aktivovat "elektronickou úroveň", čili vodováhu.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 27. 3. 2015 07:17

Petr Luňák: tak zase, ak mas svojsky sposob pohladu na ovladanie, moze byt. Nevidim ziaden problem v Pentaxe. Co sa tyka komplikovanosti menu vnutri, tak za mna vedie Olympus a jeho supermenu a 100 jeho tajnych zakuti :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 27. 3. 2015 07:35

Menu je o zvyku. Ja som napríklad so sony aj s oloušom v pohode.
Ale v zásade ma nebaví žiadne menu. Raz nastaviť a potom loziť čo najmenej.
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků