Nikon D3300 vs D5200 vs D5300

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod azAllL 21. 3. 2015 14:14

Zdravím,
vybírám moji první zrcadlovku zaměřeno na značku Nikon. Rád bych vaše názory na tyto 3 typy zrcadlovek. Jejich +- jaké objektivy preferujete atp.
Focena bude především příroda, zvířata a mimčo až se narodí.
Měl jsem zpočátku vybraný D3300 + AF-S VR 18-105 mm, ale zaujal mě otočný display který v budoucnu určiě využiji. D5300 je spíše pro porovnání s D5200, jelikož ta je na mě až moc drahá.
Cena by se měla pohybovat na hranici 15tisíc (s objektivem) + do budoucna nějaký objektiv na makro.
Další dotaz je zda pořizovat objektiv se stabilizací? Je až moc důležitý jej mít? IKdyž budu fotit v ruce? Nemám s tím zkušenost tak budu rád za odezvy :-)
Předem moc děkuji :-]
azAllL
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pali55 23. 3. 2015 11:03

Ja som za 5200 + 18-109 za dobru cenu 16 900.-Kc
http://www.aaron.cz/produkty/nikon-d5200-18-105mm-vr
Naposledy upravil pali55 dne 24. 3. 2015 00:01, celkově upraveno 2
pali55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 23. 3. 2015 16:33

Já mám D5300 + 18 140 a 35/1.8 a spokojenost (i když nejradši bych ještě k tomu Sigmu 18 35 a Tamrona 70 300 :). O hledáčku se říká, že je špatný, ale já s tím problémy nemám. Sice to není 100%, ale přes live view to skoro nepoužívám.

Obrazový výstup bude srovnatelný u všech, ale s 5200/5300 si víc vyhraješ. A jak píše Foto ABC, u toho AF je tam podle mě větší skok než mezi 7100 a 5200/5300.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 23. 3. 2015 17:11

Titan_66: tak není všechno o počtu bodů, AF v D7100 je trošku jinde, ale lze souhlasit s tím, že v D3300 je to hodně oholené a některé režimy, byť jsou přítomné, jsou spíše "demo".
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 3. 2015 21:28

pali55 píše:za dobru cenu 16 000.-Kc
Vidím tam 16 990 ;-)

Titan_66 píše:a spokojenost
Ja som bol voľakedy spokojný aj s E-P1 :-[

azAllL píše:zda pořizovat objektiv se stabilizací? Je až moc důležitý jej mít?
Samozrejme. Hlavne začiatočníkovi.

azAllL píše:D5300 .. je na mě až moc drahá
Keď sa ti už toto zdá byť drahé, tak radšej zabudni na to že dáke zrkadlovky existujú.
Prvé telo je len začiatok: http://www.gancovky.sk/2014/01/list-jurajovi/
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod azAllL 24. 3. 2015 19:15

Také jsem zacal více přemýšlet o D5200 než D3300. Bohužel D5300 už je nad me finanční možnosti a myslím že starší model na tom není zas tak hůř. Že jde opravdu jen o kosmetické úpravy. Objektiv 18-105 mám také vybraný. Ale zaujala mě nabídka z makra kdy nabízejí základní objektiv 18-55 VRII s 55-200 VR. Což si myslím že jde o slušnou nabídku.
Fotíte spíše v Rawu nebo Jpeg?
Jinak moc děkuji za reakce.
azAllL
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 3. 2015 22:32

18-105 ti na mimino nebude stačiť .. aspoň mojim sesterniciam nestačil (obe sa nezávisle na sebe {asi} rozhodli pre Nikon .. a obe po mne chceli "aby som im nastavil foťák aby fotil ostré fotky" :-) )

Zacitujem ti "čerstvé" vyjadrenie začiatočníka z vedľajšej diskusie Fujifilm x-m1 nebo Olympus PEN E-PL5:
OBJEKTIVY - ještě že jsem vybral pevné sklo!!! na indoor a na sport (což fotím často) je to oproti zoomu opravdu hodně znát. A to se jedná o setové nic moc pevné světlo. Myslím, že kombinace setové palačinky a zoomu 15-60mm, je ta nejlepší kombinace do začátku. S výběrem objektivů tedy naprostá spokojenost!

RAW vs JPG: ja som prešiel z JPG {kompakty} na JPG+RAW {E-P1, E-P3} znovu späť na JPG {E-P5} .. no s Nikonom len JPG neodporúčam {ich farby/pleťovka/ostrosť nie sú dostatočné}, až s novými modelmi (čo majú novší procesor EXPEED 4, teda D7200, D3300, D5300 alebo D5500)
Vlastne celkovo so zrkadlovkami je s JPG problém: bez náhľadu výsledku (ak sa nefotí cez LiveView, čo s nimi býva rádovo pomalšie a tak to takmer nikto nerobí) tak skôr môžu nastať problémy (zlá expozícia, WB, ...) a to sa z JPG len tak ľahko opraviť nedá
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 3. 2015 00:05

Ty jsi fakt případ, Ganec. Zrcadlovky mají naprosto stejně dobrý výstup do jpegu (WB, expozce, doostření, barvy...) jako bezzrcadlovky. Raw není primárně na opravování chyb, jak si ty evidentně myslíš, ale pro lepší možnost pokročilého postprocesu. Postproces je potřebný navzdory naprosto dokonalému jpegu, ale čekám, že potrvá ještě pár let, než ti to dojde.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 25. 3. 2015 07:11

Gance: ty meles hrozne kraviny ...

azAIIL: uprimne, pokud chces jen telo se setakem, tak to uz mas mozna lepsi koupit nejaky lepsi kompakt s vetsim cipem. Pokud chces neco vymennymi objektivy, nechej si prostor aspon na neco levnejsiho svetelnejsiho kolem tech cca 35mm.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 25. 3. 2015 09:39

Ganec píše:a obe po mne chceli "aby som im nastavil foťák aby fotil ostré fotky" :-) )


No a nastavil jsi? Už dvakrát jsem fotil vystoupení, kde jsem taky účinkoval, před svými vstupy jsem dal nastavený foťák kamarádce co ani vlastní foťák nemá se slovy "máš to nastavený, tady je spoušť" a výsledky byly super :)

Ganec píše:no s Nikonom len JPG neodporúčam {ich farby/pleťovka/ostrosť nie sú dostatočné}


Tak tohle asi vyhraje titul "Gancův blábol roku". A to máme teprve březen. A co myslíš, že se stane, když si z foťáku stáhneš RAW, nastavení necháš a vyvoláš ho pomocí View NX v počítači? No, dostaneš fotku zpracovanou přesně tím samým procesem, co je ve foťáku...

Když ho zpracuješ třeba v Lightroomu, tak je proces o trochu jiný, třeba s barevným šumem si poradí líp, ale zase v některých situacích dává horší barvy.

Každopádně RAW opravdu není o tom, že počítač zkonvertuje RAW do JPG líp, než foťák, ale o tom, že máš čas nastavení fotky doladit v klidu a v nějakém normovaném prostředí (viz dále).

Ganec píše:Vlastne celkovo so zrkadlovkami je s JPG problém: bez náhľadu výsledku skôr môžu nastať problémy (zlá expozícia, WB, ...) a to sa z JPG len tak ľahko opraviť nedá


Tak to je další ROFL. Jednak zrcadlovky samozřejmě umí ukázat vyfocenou fotku, Nikony i automaticky po vyfocení, tak si člověk může hned WB / expozici zkontrolovat, včetně histogramů (jas + jednotlivé kanály), indikace přepalů atp.

Ale hlavně taková kontrola na místě je jen přibližná - člověk je příliš ovlivněn okolním prostředím, takže fotku nedokáže posoudit úplně objektivně. Nejednou se mi stalo, že fotky z tmavého prostředí jsou podexponované, fotky z prostředí s nízkou barevnou teplotou mají příliš nízkou barevnou teplotu... Jediná šance je věřit automatice a nebo (mnohem lepší) fotit do RAWu a doladit až doma v normálních podmínkách, jak jsem psal výš.

No a to ani nemluvím o tom, že pokud fotíš s bleskem, tak je celý ten slavný "náhled výsledku" naprosto k ničemu, protože efekt toho blesku na něm samozřejmě vidět není. A přitom je to přesně tak situace, kdy by se hodil nejvíc.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 25. 3. 2015 09:53

lemming píše:
No a to ani nemluvím o tom, že pokud fotíš s bleskem, tak je celý ten slavný "náhled výsledku" naprosto k ničemu, protože efekt toho blesku na něm samozřejmě vidět není. A přitom je to přesně tak situace, kdy by se hodil nejvíc.


To asi nevíš, že podle Gance s bleskem fotí jenom diletant, takže logika Gancova je stále bezchybná :-D
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Calven 25. 3. 2015 09:54

azAllL, poradím: nikdy sa neriaď tým, čo Ti napíše Ganec. Tým si pomôžeš najviac.
Calven
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 25. 3. 2015 09:56

azAllL: to je klasická volba mezi maximem možností a pohodlím. Dvojset ti pokryje více ohnisek, ale musíš nosit druhý objektiv a objektivy přehazovat. Jeden univerzální objektiv s dostatečným, byť tedy ne podobným rozsahem (dvojsetu), je lepší z hlediska snadnosti použití. 18-105 je takový švýcarský nůž. Odfotíš s tím architekturu na nějaká ta široká ohniska kolem 18(27eq)mm, můžeš si střihnout něco jako reportáž kolem 24(35eq)mm, máš tam klasické ohnisko 35(50eq)mm a uděláš s tím i portét na dlouhém konci (50(75eq), pokud je něco dál, můžeš si to přitáhnout na těch 105mm půleného formátu, což je 157eq mm filmového políčka. Tohle všechno uděláš i s dvojsetem a ještě víc, ale budeš muset v půlce přesedlat. Musíš to mít v brašně, nosit to sebou atd. Ale pokud to tak uděláš, zřejmě pofotíš nějkého toho ptáka nebo zvíře v dálce, ale s ohledem na fakt, že se tu bavíme o entry třídě ty výsedky budou pěkné za dobrého světla, jinak spíš ne (ne že by to nešlo).
Samozřejmě platí i premisa, zda je vhodné kupovat zrcadlovku, pokud chci využívat jen jeden objektiv. Toto dilema ale může snadno odsunout do pozadí možnost zakoupení 35/1.8DX světelného skla na focení v interiérech a za horšího osvětlení. To žádý kompakt mít nebude, kromě těch hodně drahých. Možnost rozložit náklady v čase je výhoda systémů s výměnnými objektivy (tedy i bezzrcadlovek).
Pokud byses ptal na doporučení, tak varianta těla spolu s 18-105 a později 35/1.8DX (za 5.5k) je sestava, která ti pokryje maximum situací, není to drahé, není to těžké a kromě speciálních disciplín s tím vystačíš (makro, sport). Tam by jsme se už stejně bavili o cenách skel v hodnotě téhle sestavy, což už postrádá smysl.

P.S. já začínal na D3200+seťák, šel jsem přes 16-85 (lepší mechanické provedení, 2mm k dobru na širokém konci, jinak podobný jako 18-105 za více peněz, asi je i rychlejší) a pevná skla jako nezbytný 35/1.8, a další. Nakonec upgrade těla. Stejně to ale mám tak, že na procházku vezmu 16-85 kvůli architektuře, nebo 35 kvůli lidem. Zbytek až podle situace. A 18-105 je opticky slušná záležitost, bez zbytečných excesů a kompromisů, pokud se člověk smíří s tím, že je to pořád budget záležitost (nic ve zlém, ale opravdu dobrá skla jsou bohužel drahá). Víc fotek ale zkašíš sám, nebo světlo, nebo nevhodné pozadí, než cenově dostupný objektiv :)
Naposledy upravil Lotrandor dne 25. 3. 2015 12:43, celkově upraveno 1
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Titan_66 25. 3. 2015 11:39

Já být tebou bych šel do setu 5200 + 18 105. 18 140 je fajn sklo, používám ho, přijde mi, že ale co jsem se tak koukal na ceny tak 18 105 je docela znatelně levnější. Časem bych dokoupil tu pevnou 35.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 3. 2015 14:42

FotoABC, Dolgor, cport, lemming: kto z vás na svojom Nikone fotí do JPG?
Ak fotíte do RAW (ako to z vašich komentárov vyplýva), tak je to jasný dôkaz, že vaše JPG je nepoužiteľné. Môžte to obkecávať ako chcete, no ak by bol použiteľný, tak by ste ho používali. Od toho je to slovo odvodené :!:

Z môjho pohľadu je nevýhoda 18-105 aj jeho hmotnosti (a ešte v pomalosti, až ma to šokovalo keď som ním naposledy fotil): váži 2x viac ako nový seťák (a samozrejme je menej skladný), čo sa už určite prejaví. Či už menšou ochotou používať ho, alebo rýchlejšou únavou.
Mimochodom, včera som si všimol, že D5200 váži viac ako D5300 a najnovšia D5500 je ešte ľahšia. A to už pomerne cítiť...

-- 25. 3. 2015 14:43 --

cport píše:ty meles hrozne kraviny
v podstate hovoríš to isté (aspoň o objektívoch)
Naposledy upravil Ganec dne 25. 3. 2015 14:45, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků