Jaky notebook na fotky

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod IvanGS 25. 11. 2014 09:43

landov - díky, včera jsem ho koupil (je hrozně "papírový", všechno se prohýbá, no hrůza), výkon asi dostačovat bude a displej je celkem OK, stejně uvažuji do budoucna o větším dotykovém monitoru, zatím jsem koupil bezdrátovou myš, se kterou je ovládání výrazně lepší. Já mám v práci 11 let starý NB a doma zrovna dosloužil levný 10" Acer, používám taky 2 tablety, na tom 10" FullHD tabletu se na fotky kouká pěkně, ale Zoner v Androidu umí jen pár celoplošných úprav.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 25. 11. 2014 11:36

Pokud bych teda chtěl upravovat častěji, tak Core i5-i7, 8-16GB RAM, 15,6" Full HD displej (na notebookcheck.net mají dobré testy notebooků včetně displejů) a určitě hodně oceníš na jakékoli operace s počítačem SSD disk (asi bych bral aspoň 256 GB, ať máš na ty fotky nějaké místo) + externí disk na zálohování. Grafika zřejmě stačí integrovaná.
Ohledně značky už záleží kolik do toho chci dát. Pokud mi stačí 13" displej, je celkem výhodný Retina Macbook Pro. Air na tohle nebrat, poněvadž po doplnění RAM na 8GB stojí skoro stejně jako MB Pro a rozdíl v displeji fotograf určitě ocení. Pokud chci 15" displej, pak je značek mraky (v uvedeném setu cca od 20 tisíc). Hodně povedený je třeba Acer z Nitro series. Macbook v 15" velikosti je cenově už celkem mimo hobby využití.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 11. 2014 20:33

Tie 13" MacBook Pro su naozaj podarene - dokonca aj cenovo pomerne vyhodne (resp. tazko sa hlada vykonnostne, spracovanim a vydrzou nieco podobne za tu cenu). Skoda, ze ja mam v hlave na notebook ine cenove limity (prvy pred niekolkymi rokmi vysiel 900€, teraz nedavno mam druhy za 700€).
Ideal by bol i7 4710+, 8+ GB RAM, 256+ GB SSD,.... casto tam ale vyrobcovia pchaju graficke karty, co ich zbytocne predrazuje
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod romanzl 25. 11. 2014 22:42

mám MacBook Pro (Retina, 15-inch, Early 2013), 2,7 GHz Intel Core i7, 16 GB 1600 MHz DDR3, Intel HD Graphics 4000 1024 MB a musím říct že dělat na tom fotky je jedna velká radost.
Canon EOS 1D Mark IV; Canon Speedlite 580 EX II, 430 EX; Canon 70-200 f2.8 L; Canon 300 f2,8 L; Canon 17-40 f4 L
romanzl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pota 18. 1. 2015 23:30

Já si dnes zkusil práci na MacBooku 13" i5 8GB RAM a pohodička. Běžnou práci (tzn. do nějakých 15rawů najednou v PS) naprosto bez problémů. Displej perfektní. Navíc je díky SSD o něco rychlejší než můj iMac s vlastně stejnými parametry.
pota
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cestmir010 10. 3. 2015 18:02

Ahoj, abych pokračoval v duchu tohoto vlákna, sháním menší notebook/ultrabook na editaci fotek (lightroom) a nějak nemohu nic ideálního najít :(
Mám asi jen pár požadavků: 13"-15", matný display, full HD, Core i5-i7, cena ideálně do 30 000,- a nechci Mac.
Zatím jsem jako nejvhodnější shledal ASUS ZENBOOK UX32LA ale ideální taky není, má to třeba "jen" 1366x768.
Dík za každou radu. :)
cestmir010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Skulivert 10. 3. 2015 19:25

pokud by šlo oželet Core i5-7, tak bych možná zauvažoval nad ASUS Zenbook UX305 - 13,3" QHD+ (3200×1600 px), Intel Core M-5Y10, 8 GB RAM, 256 GB SSD, Intel HD Graphics 5300, USB 3.0, WiFi, HDMI, Windows 8.1 - je to taková levnější verze nového Macbooku, stojí i u nás do 25 tis. Kč, v o něco chudší výbavě (FullHD a 128 SSD) se dá vejít i do 20 tis. Kč , jinak třeba Acer Aspire V15 Nitro Black Edition.
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cestmir010 10. 3. 2015 20:28

Jde mi primárně o kvalitu displaye takže bych na tom Core i5 - i7 zase tak netrval.
cestmir010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Skulivert 10. 3. 2015 22:32

v tom případě jsou oba dva IPS, minimálně FullHD a matné
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 11. 3. 2015 06:47

Tomu nerozumim, chces upravovat RAWy v LR a pri vyberu opominas jednu z nejdulezitejsich veci-procesor. To si s LR uzijes s tema slabyma procesorama. 4-jadro i5 je minimum pro aspon trochu pohodlnejsi praci. Navic upravovat fotky na tak malem displeji taky neni zadny med.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod inutihar 11. 3. 2015 09:14

A jak to lidi dělali, když ještě i5 procesory nebyly? :-D Výkon je velmi relativní veličina.

Rozhodně ale souhlasím s tím, že slušný velký monitor je základ. Malý display (byť s velkým rozlišením) je vhodný akorát pro rychlé či last-minute úpravy, dlouhodobě se s tím pracovat nedá.
inutihar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 3. 2015 09:32

Keď neboli i5, tak mali foťáky okolo 12Mpx a LR mal nenáročný a pomerne nekvalitný proces spracovania fotiek....

Aj ten Y procesor má fajn výkon. Reálny nárast však ponúkne až plnohodnotný mobilný 4 jadrový i7 - a ten je skôr vo väčších notebookoch (14" a viac). Rôzne U/Y verzié sú fajn, no majú asi 1/2 výkon.
Sám teraz používam i5 3337U - ale ntb mám iba na občasné cesty/akcie.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 11. 3. 2015 12:04

inutihar píše:A jak to lidi dělali, když ještě i5 procesory nebyly? :-D Výkon je velmi relativní veličina.

Rozhodně ale souhlasím s tím, že slušný velký monitor je základ. Malý display (byť s velkým rozlišením) je vhodný akorát pro rychlé či last-minute úpravy, dlouhodobě se s tím pracovat nedá.


Ale prosim te :oboze k cemu sis domu potom kupoval zachod, kdyz to lidi predtim delali za jeskyni ;) to jsou zase nazory. Budu kupovat ne zrovna levny notebook a nejdulezitejsi komponentu pri zpracovani RAWu dam na posledni misto? Tohle mu fakt nerad... 8-P

Samozrejme, ze kdyby to dneska nebylo financne dostupne, je to na povazenou. Ale uz dnesni 4-jadrove i5ky jsou vic nez dostatecne, ale zaroven minimum pro aspon trochu pohodlnou upravu. i3ky na tom budou o dost hur. Ja kdyz budu kupovat NTB tak pod i7 uz nepujdu, protoze grafarna mne moc netrapi a baterii, disk i RAMky vymenim. Ale s vymenou procaku a jeste u takovych tintitek to bude trosku horsi, ze. Mam asus G74 s i5 2430 (2-jadro), SSD a GTX560 tak se prid podivat, jak slape LR 5.7. Clovek si zvykne, ale chtelo by to opravdu neco vykonnejsiho. Bohuzel mi nebylo doporuceno i5 vymenovat za i7 2630QM kvuli prehrivani, tim ale dnesni i7 netrpi. Takze proto mu i do budoucna radim ten procesor nepodcenovat. Volil bych radeji V15tku i kvuli poradnemu 15,6" IPS FHD displeji. Jestli je ale u nej cena a velikost na prvnim miste, nemuzu nic lepsiho poradit.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cestmir010 11. 3. 2015 12:26

Jasně, procesor je důležitej, nadruhou stranu i5 je pro mě dostačující, nemám foťáky s žádným ultra rozlišením. Pro mě je důležitá váha a velikost kvůli cestám, proto bych nechtěl víc než 15" a pak display, protože IPS je sice fajn ale lesklej display to dost degraduje. I některý antireflexní stojej za prd. A matnejch je nějak zoufale málo :(
cestmir010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kultus 11. 3. 2015 12:51

Jak jsem psal, je na tobe co je pro tebe dulezitejsi, ale tve prvni nastrely smerovali trochu jinde nez na i5. Kazdopadne 13" je malo. Matne jsou vetsinou "pracovni" NTB a jsou to klasicke "LCDcka" navic kolikrat nevalne kvality. Takze stejne budes muset neco obetovat. Co to bude je jen na tobe, namety mas ;)
kultus
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků