Superrozlišení

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Janeiro 27. 2. 2015 18:24

Zkouseli jste nekdy neco podobneho jako v tomto odkazu?
http://petapixel.com/2015/02/21/a-pract ... photoshop/
Jaka je Vase zkusenost? Umozni to zvetsit velikost tisku napr. u krajinky?
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 27. 2. 2015 19:34

Zajimave, dik za link, ale stoji to opravdu za ten cas a namahu? Jake bys pro to nasel vyuziti? :-) Neni lepsi prizoomovat a udelat panorama z hodne snimku? Samozrejme i to se musi promyslet, umet a mit spravny nastroj, ale hlavne kolikrat hooodne stesti aby se s tim ten program spravne popral. Zajima me tvuj nazor...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 27. 2. 2015 19:48

Ja netvrdim, ze to chci pouzivat nejak systematicky, ale rikam si, zda je to vyuzitelne pokud natrefim na nejakou bombastickou scenu, tak pro tu moznost si z toho treba udelat dostatecne velky tisk na zed.
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 27. 2. 2015 20:04

Kolik je to dostatecne velky tisk na zed? Napis fyz.velikost a DPI, neni pak problem si spocitat jak velkou fotku v Mpx potrebujes. Mozna totizto staci sikovne zvladnute panorama ze 6 (3x2) expozic. Taky zalezi jaky mas snimac a kvalitni objektiv. Nemyslim si, ze tohle je vselek. ;)
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 27. 2. 2015 20:28

Ty si uz moc konkretni a chces pocitat pixely. Ja se ptal zatim obecne, zda to povazujete za blbost, ztratu casu, nebo zda to nekdo nekdy zkousel. Sam nevim co s tim, ale libi se mi to. Asi si to nekdy jen tak zkusim
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 27. 2. 2015 21:13

Ano chci pocitat pixely, protoze o tom to je, navysit pixelaz fotky kvuli lepsimu detailu u jednoho zaberu. Proto mne to taky zajima jinak bych o tom nepsal. Treba tech 94Mpx z toho samplu mi neprijde nijak extra kvalitnich, takze by se stejne musel udelat downsampling, aby byl ten detail pri blizsim prohlizeni opravdu pouzitelny. Ja plakaty ani platna netisknu, takze nemam odhad jak velke se na doma tisknou a hlavne v jake kvalite (DPI) se to jeste vyplati. Precejen bude se na to divat z vetsi vzdalenosti a 300dpi asi bude zbytecne. Z toho se da pak spocitat kolik tech pixelu budes potrebovat a jestli opravdu nestaci trochu slozitejsi 6-8 snimkove panorama misto toho stackingu. Veme to pak mene casu pri foceni i postprocesu , za podminky ze se to podari. Urcite to zkus. Nemyslim si, ze je to hloupost jen to ma dost uzky okruh vyuziti. Stejne jako focus stacking na macro, stacking na nocni oblohu ci startrails. Radeji diskutuji konkretne nez obecne, tak klidne nahod nejake cisla na tu zed ;) vazne mne to zajima...
Naposledy upravil kultus dne 27. 2. 2015 21:16, celkově upraveno 1
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 27. 2. 2015 21:14

To je ten samej princip co dělá nový omd?
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Janeiro 27. 2. 2015 22:16

No neni to ten samy princip. OMD posune snimac o pul pixelu a presne posklada dva zabery na sebe s definovanym posunem 1/2 pixelu. Tady ten zpusob je ze z ruky vysmazis 20 a vice zaberu, kde zachvev ruky pusobi jako generator nahodneho posunu chipu a v PS pak na zvednes pocet pixelu ctyrnasobne, a kazdy pixel vypocitas vlastne jako prumer z tech 20 a vice hodnot
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 27. 2. 2015 22:19

Koukám že Janeiro byl rychlejší, já v tom stejnej princip vidim (virtuální zvýšení rozlišení drobného posunu snímače), akorát Olympus k tomu přistupuje systematicky, s přesně určenými posuny, což může pak využít i ke správnému složení výsledné fotky. Tady je to všechno založeno na náhodném rozklepání.
Naposledy upravil janfran dne 27. 2. 2015 22:45, celkově upraveno 1
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 27. 2. 2015 22:35

No a pokud se ti nechce se s tim parat v photoshopu, tak si muzes poridit toto:
http://photoacute.com/studio/
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 27. 2. 2015 22:37

Podobnej princip, ale tak dobré výsledky jako Hasselblad nebo OM-D to mít nebude.. A tak jako tak, statické záležitosti only. Lepší si nacvakat panorama a slepit si to. Při množství mpix co mají dnešní foťáky je 100 mpix fotka otázkou 4-5 fotek z D810.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ady_h 28. 2. 2015 23:52

ja som to skusal podla linku v prvom prispevku

toto by mal byt ekvivalent 71mpix, vrchny vyrez je v camera raw natvrdo nastaveny na 71 a dole je to podla postupu
super_resolution_72Mpix.jpg
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 1. 3. 2015 09:20

Zajimave. Je tam videt hodne pozitivni dopad na sum, ostrost detailu, ale otazka je zda to stoji za tu praci.
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 1. 3. 2015 09:24

Hlavne ten sum je pryc...tohle si musim zkusit, jinak neuverim ;) chtel bych videt fotky v plnem rozliseni (puvodni single a tu slozenou) ikdyz asi bude dost velika. Predem dik

janeiro: na krajinarskou tvorbu to muze mit rozhodne pozitivni vliv, napada mne jeste vyuziti pri vecernich/nocnich fotkach z ruky pri vyssich ISO-zvysi se detail a snizi sum. Jestli stoji za to se s tim babrat si musi kazdy zodpovedet sam. Kdyz zalovim do minulosti, urcite by se nasla scena kde by se to hodilo.

Vem si ten sample vyse (nalepka na fotaku), dostanes velke rozliseni a aby ses dostal na puvodni musis to zmensit a pri zmensovani se taky aplikuje doostreni, takze to jeste krapet umocni ten efekt zvyseni detailu.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 1. 3. 2015 10:32

Tak jsem to teda nakonec prelouskal a přijde mi to ještě omezenější jak metoda Olympusu. Ono je to pochopitelné, tím jak se fotí z ruky, jak se spoléhá na roztreseni rukama. Problém je, že ne vše bude úplně navazovat, je zapotřebí počítat s pohybem v pěti osách, přičemž žádoucí je pohyb pouze ve dvou.
Ale vidím tu prostor pro výrobce fotoaparátů, napsat algoritmus pro optické stabilizace nebude podle mě takový problém. Výhodu mají samozřejmě stabilizované čipy, ale určitě půjde vhodně posunout optický člen v objektivu. Já bych tuhle metodu volil na ultraširoká ohniska a pak tehdy když z nějakého důvodu (zkreslení) není vhodné lepit snímky k sobě
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků