"Rýchly" kompakt do 350,-eur bez DPH

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 2. 2015 23:46

Webste9: tiež som si všimol že E-PM2 už takmer nedostať. Podobne aj E-PL5.
Ich objektívy sú rovnaké. U E-PL7 a E-M10 (mimochodom, oplatí sa za ne priplatiť si) je možnosť aj s novým pancake objektívom. No tento sa po zapnutí vysúva ako kompakty (čo sa mi na ňom fakt nepáčilo), tak by si bol na tom istom.
Na tvojom mieste by som seťák aj tak používal len výnimočne a väčšinou by som fotil menším pevným sklom. Je to fakt úplne iný pocit ako fotenie obyčajným kompaktom; a pritom to vôbec nie je také zložité a neprirodzené ako zrkadlovkou.

A neboj, nebolo by ti naň treba brašňu. Ja síce jednu mám (ako darček od brata), ale používam ju hlavne len ako skladisko objektívov.

IvanGS: nehovoril som že foťák má na 24mm súdkové skreslenie (to čo má je určite SW skorigované), ale že ľudské oko vníma obraz inak (jedno oko ako ~ 50mm EQ, dve oči ako ~ 35mm EQ) a teda zábery na 24mm EQ sú zvyčajne neprirodzené a nehodí sa na fotenie tvárí zblízka (lebo ich príliš deformuje)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 05:20

Pozeral som znova ten E-PM2 a som si všimol, že nemá vstavaný blesk, ale musel by som mať externý..čo je zase niečo čo bude trčať z tela.

Tu ho ešte majú aj keď nieje bez DPH ale cena je vcelku dobrá. + si spomínal dokúpiť nejaký objektív. Vieš mi dať konkrétne link naň?

EDIT: - Pozeral som tú sigmu čo si mi postol, a skoro nikde ju nemajú. Neviem keď už tak by som šiel do tohto.
http://www.alza.sk/olympus-pen-e-pl5-objektivy-14-42mm-ii-r-silver-40-150mm-r-silver-d594697.htm

Ako je na tom výstup obrazu voči Sony RX 100 a v "rýchlosti"?

Pozeral som aj Sony alpha A5000, čo na ne hovoríš?

Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 07:17

Podla zadania by som na Tvojom mieste zostal u toho kompaktu. Ganec je miestny apoštol bezzrkadloviek a tlačí to každému. Pritom vlastne robí to isté čo vyčíta zrkadlovkárom. A bezzrkadlovka s 2 objektívmi JE sakra väčšia ako kompakt, a ak kúpíš doporučované pevné sklo navyše tak rátaj s 300 ++ eurami navyše, ak chceš teda sveteľnosť 1,8 a podobne. Okrem 45/1,8, ale tá sa hodí fakt iba na určité veci a univerzalita tam nie je ani minimálna.
Neviem teda ako Tvoja pani manželka, ale mňa moja poslala do péčka aj s bezzrkadlovkou (s chýrnym pevným sklom, palačinkou), že kdo sa bude pri kočiarku nadrapovať ešte s týmto.
Naposledy upravil bob222 dne 19. 2. 2015 08:30, celkově upraveno 1
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 08:28

Prikloneny som stale viac k tomu kompaktu Sony.
Čo by som sa chcel spýtať ešte majiteľov je rozostrenie pozadia pri bežnom fotení, nie pri makre. Ako je na tom to Sony? Nastavenia expozičneho času, nastavenie clony a podobne je lahkp prístupné alebo treba zachádzať hlboko do menu.? Najradsej by som bol keby to bolo riešené s rollerom alebo nejako podobne...

Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 2. 2015 08:38

bob222: tá Sigma v Prolaike stojí 169:
http://www.prolaika.sk/e-shop/sigma-19m ... -3-cierny/
(osobne som tam ešte nenakupoval, ale po Bratislave behajú električky namaľované na Canon a Nikon, majú aj tie najväčšie billboardy, takže len taký malý podvodný e-shop to nie je)

Webste9: u bezzrkadlovky s tou Sigmou by si blesk nepotreboval; ku svojmu prvému E-P1 som ten externý využil len 2x (aj to na žiadosť kamoša, ktorý bez blesku nevie žiť)
Rozostrenie pozadia je väčšie po vyzoomovaní (a tam má ten komapt Sony horšiu svetelnosť).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 08:41

Ak chceš vidieť výstupy, najlepšie je vliezť niekam na flickr a dať selekciu podľa aparátu, je tam toho tony, ale človek získa rámcovú predstavu čo s tým ľudia zvládajú.
S rozostrením pozadia moc nerátaj, na to treba veľký čip a sveteľné sklá. Myslím že IvanGS tu niekde v diskusii dával ukážkové foto, ako cvakol dcérku niekde na akcii vonku.
Komfort ovládania sa bohužiaľ odvíja od veľkosti a ceny stroja. Na strojček veľkosti krabičky od cigariet nenarveš skrátka tie ovládače a rollery ako na kilovú zrkadlovku. Treba si zvyknúť na ovládanie cez menu. Koniec koncov to by Ťa čakalo aj u tej EPM-2. Lepšie je to až u posledných modeloch EPL-X a vyššie.
V každom prípade ak by Ťa to chytilo a začal by si fotiť vážnejšie, tak kúpiš väčší stroj a kompakt zostane. Aj väčšina majiteľov profi strojov má nejaký ten kompakt.

-- 19. 2. 2015 08:45 --

Ganec píše:bob222: tá Sigma v Prolaike stojí 169:
http://www.prolaika.sk/e-shop/sigma-19m ... -3-cierny/
(osobne som tam ešte nenakupoval, ale po Bratislave behajú električky namaľované na Canon a Nikon, majú aj tie najväčšie billboardy, takže len taký malý podvodný e-shop to nie je)

Webste9: u bezzrkadlovky s tou Sigmou by si blesk nepotreboval; ku svojmu prvému E-P1 som ten externý využil len 2x (aj to na žiadosť kamoša, ktorý bez blesku nevie žiť)
Rozostrenie pozadia je väčšie po vyzoomovaní (a tam má ten komapt Sony horšiu svetelnosť).


Ganec na rozdiel od Teba ja som tie sigmy mal, a nie je to 1,8 ale 2,8 a hlavne s tou kratšou rozostríš - skoro NIČ.
A ak tak rád porovnávaš rozmery, daj sem porovnávač s EPL + 19/2,8 a sony rx -100....

-- 19. 2. 2015 09:01 --

Webste9 píše:Prikloneny som stale viac k tomu kompaktu Sony.
Čo by som sa chcel spýtať ešte majiteľov je rozostrenie pozadia pri bežnom fotení, nie pri makre. Ako je na tom to Sony? Nastavenia expozičneho času, nastavenie clony a podobne je lahkp prístupné alebo treba zachádzať hlboko do menu.? Najradsej by som bol keby to bolo riešené s rollerom alebo nejako podobne...

Ďakujem


Trochu musíš prehodnotiť zadanie alebo priority. Ide o to či chceš čo najlepší univerzálik s malými rozmermi, ktorý budú používať všetci bez nejakých zložitých riešení a prípadne sa s ním môžeš pohrať aj trochu viac, alebo si hračička, chceš zložitejšiu a väčšiu mašinku s vymeniteľnými sklami a s vedomím, že to bude viac menej Tvoja hračka a manželka nakoniec bude cvakať mobilom. Aj keď samozrejme poznám ženy čo cvakajú s EOS-1Ds, ale zo skúseností otca malého caparta pohybujúceho sa v komunite "mimibazar" viem, že tie mamičky spravidla nič zložitejšie ako point and shoot nechcú ani vidieť.
Naposledy upravil bob222 dne 19. 2. 2015 09:20, celkově upraveno 1
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod IvanGS 19. 2. 2015 09:17

Webste9 píše:Prikloneny som stale viac k tomu kompaktu Sony.
Čo by som sa chcel spýtať ešte majiteľov je rozostrenie pozadia pri bežnom fotení, nie pri makre. Ako je na tom to Sony? Nastavenia expozičneho času, nastavenie clony a podobne je lahkp prístupné alebo treba zachádzať hlboko do menu.? Najradsej by som bol keby to bolo riešené s rollerom alebo nejako podobne...

Ďakujem


Samozřejmě, malou hloubku ostrosti dosáhneš i s RX100, ale souhlasím, že u velkých foťáků to jde lépe, to ale fakt neznamená, že s RX100 to nejde nebo to je něco těžkého, vůbec ne. Snad mi nebudete nadávat co sem dávám za paskvily, tyhle 2 fotky z RX100III jsou z doby, kdy jsem ho měl pár týdnů a malá hloubka ostrosti mne zajímala víc, protože to bylo to, co s předchozím kompaktem nešlo:-).
Ovládání clona/čas u RX100 - pokud je to jako u RX100III a asi to jiné nebude, tak buď kroužek na objektivu nebo zadní čtyřsměrné a zároveň otočné tlačítko fungující jako roler. V režimu M jde pak třebačas přiřadit kroužku na objektivu a clona zadnímu roleru nebo nechat za objektivu zoom, kdo jak chce. Fn tlačítko má u RX100 myslím 6 rychlých voleb a i pod další tlačítka jde dát skoro cokoliv. Ovládání mi přijde rychlé a do menu vůbec nechodím.
Přílohy
digiarena2.jpg
digiarena1.jpg
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gamut 19. 2. 2015 09:31

bob222
Fíha taký nezvyčajný príspevok. Priamo by som povedal kráľovská siaha. :-)
Gamut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 10:00

Tak asi to spravím nasledovne.
Kupim ten kompakt Sony, predsa len chcem ho mať často pri sebe aby som zachytil momentky malého. A samozrejme aj manželka aby s ním vedelo rýchlo fungovať. Ako bolo povedané ona potrebuje len cvak a hotovo.
Naučím sa na tomto Sony ako tak fotiť, ak m to chytí tak potom pôjdem ďalej... Asi to bude najrozumnejsie riešenie si myslím.

Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 19. 2. 2015 10:33

Ano, je to asi nejrozumnejsi reseni. Jen doporucuji predem vyzkouset ovladani v nejakem obchode. V zasade ve stejne tride existuje vice kompaktu, lisici se predevsim zpusobem ovladani, telem apod. Pokud by nesedel jeden, muze sedet druhy. A kdyz te to chytne, muzes se posunout dal. Vic kompaktni to pri zachovani zoomu a rozumneho ovladani snad ani byt nemuze.

Ja resil obdobnym problem pred cca 2 lety, manzelka dostala lepsi kompakt se zoomem. Pred tydnem jsme se bavili a zjistili jsme, ze ona vlastne ten zoom nikdy nepouzila. Kdybych to vedel, vezmu neco treba s APS-C cipem a pevnym sklem kolem tech 28mm a mam vyrazne lepsi kvalitu vystupu v jeste mensim a lehcim tele s vybornou ergonomii a jeste bych ten fotak pouzival pro sve ucely. Ale po bitve je kazdy general :-) Taky to mohlo dopadnout jinak ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 10:48

Viete mi napísať nejake tipy fotakou podobné tomu Sony? Nejake alternatívy. Zajtra idem do jedneho obchodu a majú tam to sony. Vyskúšam ho.

Ale rad by som mal aj v zálohe alternatívy.

Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 19. 2. 2015 11:04

nejlepší alternativa k RX100 je RX100II :p -výklopný displej a sáňky na blesk

levný malý slušný CSC (ale samozřejmě ne placka jako RX100) je Samsung NX3000 + 16-50
pokud nevadí rozměry, zahraje ti víc muziky za méně peněz a v ceně máš Adobe Lightroom 5

http://www.alza.sk/samsung-nx3000-16-50 ... objektivom

http://camerasize.com/compact/#553.423,332,da,t

http://www.digimanie.cz/recenze-samsung ... tylem/5652
Naposledy upravil reign dne 19. 2. 2015 11:10, celkově upraveno 2
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 11:04

Fuji X-30 (o niečo menší čip ale inak super), Canon G1x mkII, aj G 16 + 17 stoja možno za posúdenie ...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reign 19. 2. 2015 11:08

Fuji X30 je bomba... Canon G17? Už jest?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 11:17

Fuji x30 a canon G1X, je uz dosť cez rozpočet. Alternativy som myslel skôr v mojej cenovej kategórii.

Ten samsung ma zaujal. Hovoríš že sa da porovnávať s tym sony RX 100? Teraz som v práci na telefone neviem si pozrieť výstupy.
Tam je ale výmenný objektív ako vidím. A svetelnosť setoveho objektivu je dosť nizka...
Webste9
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků