Zaklady makrofotografie (velka zvetseni)

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Janeiro 9. 12. 2014 01:07

Puntik:
dekuji za shrnuti a ze si mi vysvetlil co je to mezikrouzek a co makromech. Jak je videt i ze zdejsi diskuze, jsou lide, kteri pouzivaji i jine metody pro priblizeni k objektu. Napriklad reverzne nasazeny objektiv, ktery jak konstrukci mechanickou tak optickou neni uplne optimalizovan pro tento ucel. A ja jsem jen vypustil myslenku, ze by se mi libilo neco obdobneho, ale optimalizovaneho. To neco by mohlo mit normalni prirubu, takze by se dal nasadit i polarizak. Nemuselo by to mit clonu ( zlevneni) . Tak jako existuje trh pro telekonvertory (ktere take ovlivnuji kresbu) , tak by mohl existovat i pro tyto "makropredsadky".
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 9. 12. 2014 08:10

Ono těžko můžeš mít něco optimalizovaného, když to má být na X modelů objektivů, které jsou různé konstrukce. A dělat to specielně na konkrétní objektiv by vyšlo značně draho.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 9. 12. 2014 10:12

Ale kvalitné predsádky existovali, robil ich aj nikon, canon a olympus, napríklad, boli aj viacčlenné, stáli skoro toľko ako objektív a nebol to objektív...
Ak mám urobiť konštrukčne niečo ako objektív, tak to cenovo bude stáť skoro toľko ako objektív (lebo najväčšia položka je optické sklo, ktoré tam minieš), len to nebude mať autofocus a ostatné výhody objektívu. Povedz aký trh by na to existoval?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 12. 2014 14:21

Pro konkretni predstavu, tohle je max. mozne zvetseni, jenz nabizi Tamon 17-50/2.8 na APS-C snimaci. Plny snimek (pouze zmenseno), bez orezu:
Obrázek

A tohle je plny snimek na FF snimaci:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fryw 12. 12. 2014 16:46

To je paráda. Jen nevím jak bych to řešil s clonou na A bajonetu sony. Respektive co se dá použít reverzně s manuální clonou. Nemám přehled.
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 13. 12. 2014 01:13

Třeba m42?
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 13. 12. 2014 09:19

Jinak na A-mount sú teraz sklá za facku, aj makro. Minule som videl na bazosi 100/2,8 za nejakych 150 euro. Jak zadarmo. Zmizla za pol hodiny.
Inak reverzne vsetko stare s mechanickou clonou. Minolty, takumary, m42, nikony, canony fd, contax, yashica... je toho fakt požehnane.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fryw 30. 12. 2014 12:55

Vzpomněl jsem si že mám doma po dědečkovi fotoaparát altix s objektivem Meyer Trioplan 2,9/50 . Ale co jsem tak našel, tak tam asi bude problém s redukcí. Někde píšou že to je m42, někde zase že něco jiného. Sám nevím. Dá se nějak využít?

Jestli jsem dobře pochopil popis (http://allphotolenses.com/lenses/item/c_1294.html) tak je to klasický m42..
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 30. 12. 2014 18:07

Ne není M42...je to Altix bajonet, sám mám Altissu Altix V s Tessarem 2,8...
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 31. 12. 2014 14:42

M42 se dá identifikovat velice snadno a sice, že to je závit a ne bajonet. ;) Jeho vnější průměr je pochopitelně 42mm, což se v nouzi dá změřit i pravítkem (za tento výrok by mi jistě učitelé ochotně anulovali maturitu :D ).

Jinak ten bokeh Trioplanu je tak příšernej, že je až zajímavej.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod panet 19. 6. 2015 10:38

Chtěl bych se zeptat na rozdíl mezi mezikroužky Meike, které se u nás prodávají za více než 2000 Kč (12,20,26) a mezikroužky z Ebay - noname, které mají kontakty na přenos clony a ostření a stojí i méně než polovinu. Optika tam není, elektronika snad taky ne, tak na amatérské pokusy by mi ty levnější z ebay mohly stačit, ne?

Nikon D5100 + Tamron 17 - 270
panet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 6. 2015 13:58

Pokud jsou kovove, tak bych se toho nebal. Plastove nebrat.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 8. 9. 2015 16:52

rodri
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků